Detail Marketi

Rötuş Için Yardım

'Rötuş Uygulamaları' forumunda ozankar tarafından 8 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. ozankar

ozankar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Ozan
    Otomobil:
    Audi
    Herkese selamlar,
    aşağıda fotoğrafını paylaştığım şekilde bir çiziğim var. Maalesef sürücü kapısında, fazla büyük olmasa da gözüme takılıyor sürekli.

Bir rötuş denemem oldu ancak sonuç başarılı olmadı. Çiziği dolduracak şekilde kürdanla rötuş yapıp sonra zımpara ile fazlalığını aldım ancak rötuş yapılmamış halinden çok farklı olmadı. Bu arada 2.5x1 cm kadar boyutunda.

Daha önce zımparayla ilgili hoş anılarım olmadığından* fazla zorlamak istemiyorum ama tavsiyeleriniz olursa bir kere daha denerim. Veya Ankara ya da İzmir'de tavsiye edebileceğiniz profesyonel olarak yaptırabileceğim bir yer varsa oda olur.
    (*: bknz: http://www.detailturkey.net/konu/zimparayla-vernigi-aldim-sanirim.18536/#post-369665)

Bu da kaputtan bonus olsun.
    Kapıyı da bu seviyeye getirebilsem yeterli olur benim için.

2. ozankar

ozankar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Ozan
    Otomobil:
    Audi
    forumda pek kimse kalmamış galiba :) gören varsa iyi bayramlar :)

mdindas bunu beğendi.
  3. leche

leche DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Ozgur Duman
    Otomobil:
    Polo

Selamlar.Bende de beyaz renk araç vardı ve bu tarz denemelerim olmuştu.Renkten dolayı neredeyse görünmeyecek şekilde orayı kapatabilmeniz lazım normal şartlarda.Beyaz kolay bir renktir.Dikkatimi çeken bir nokta, rötuş yapılan yerin çevresinde bazı kısımlar gri gibi olmuş.Acaba rötuş yapınca kurumadan önce oralara bir şey sürmüş veya parmak yarımıyla düzeltme vs yapmaya çalışmış olabilir misiniz?Ben acemi iken denediğimde parmak vurunca boya kiri tutup rengi böyle olmuştu.

-Bir de boyayın nereden aldınız acaba sanayide vs renk kodu vererek aldınız diye tahmin ediyorum?
    -Renk opak beyaz sanırım.Metalikte vernik ile boya karıştırıp toplam miktara göre yeterli sertleştirici ekliyorum.Sertleştirici vernik ile reaksiyona girip iyice donmasını sağlıyor.Fakat eskiden opak araçta beyaz kullanırken boyaya herhangi bir sertleştirici vs eklenmiyordu diye hatırlıyorum.Siz nasıl yaptınız?

Ben temel olarak anlatmak gerekirse

-Önceliklte alanı iyic temizlemek gerekiyor bu sebeple öncelikle çizik derinse veya taş izi gibiyse bir maket bıçağı ucu ile çukur kısımları iyice temizleyip sonra alkol ile silip büyün bölge ve etrafını temizliyorum.

-Tecrübeye göre katları mümkün olduğunca ince sürmenizi öneririm.Bir kaç kat gerektiği durumlarda her kat arası birer gün bırakıp genel yüzeye göre hafif tümsek olana kadar ince katlar sürüyorum.

-İşlem bitince boya kalınlığı yeterli ise acele etmiyorum ve boyanın tamamen kuruduğundan emin olmak için gerekirse 15 gün kadar bekliyorum böylece boyadaki bütün solventlerin uçtuğundan ve boyanın kemikleştiğinden emin oluyorum.

-Daha sonra boyanın çevreye göre yüksek olmasından dolayı zımpara gerekiyor.Bu tümseği çok fazla yüksek ise belli bir yere getirene kadar yine maket bıçağı ucu ile çok çok hafifçe sadece tümseğin üzerinden geçecek şekilde traşlayıp bir miktar düzeltikten sonra takoz ile zımpara yapıyorum.Ondan sonrası malum pasta ve cila...

Fakat sizdeki durum biraz garip geldi bana.Bu koyu renklerin sebebi nedir rötuş boyanızın bende de eskiden olduğu gibi çevreden kirlenmesi mi yoksa o bölgeler zaten o halde miydi?

Not: bu bahsettiğim zımpara ve kazıma işi eğer eliniz alışık değilse boyanın tamamını sökebilecek güçte oluyor bu konuda çok dikkatli olmanızı öneririm yoksa birden astarın altına inip metali görmeye başayabilirsiniz.

4. ozankar

ozankar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Ozan
    Otomobil:
    Audi
    Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. İkinci fotoğraftaki durumdan yeterince memnunum, yani tecrübeli birisi çok daha iyisini yapabilir tabi ama ilk fotoyu da o seviyede yapsam yeterince memnun olurum.
    Gri yerler ile tam olarak nereden bahsettiğinizi anlamadım, çiziğin içindeki bazı kısımlarda var bence gri kısımlar, onlarda boyanın giremediği kısımlar gibi geldi bana. Alkolle temizleyip sonrasında ellemedim.
    Evet sanayiden kod ile aldım, herhangi bir eklenti yok kutudan doldurdu direk, opak renk.

Aşağı yukarı bu şekilde yaptım.
    İlk önce polisaj ve seramik yapıldı profesyonel olarak, aynı yerde ilk kat rötuşta yapıldı. Sonrasında bir katta ben yaptım. Sonrasında zımpara ile fazlayı aldığımda durum bu oldu. Bence boya çiziğin içine giremedi, bunun nedeni çiziğin çok ince olması mı yoksa boyanın kalın olması mı bilemedim.

5. leche

leche DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Ozgur Duman
    Otomobil:
    Polo

Evet o bahsettiğiniz yerler bana da öyle geldi eski çizdiğin içini kirleten toz vs gibi görünüyor.etrafına zarar vermeyecek şekilde ince bir iğne ucu ile temizlemeyi deneyin isterseniz.renk düzelmeye başlarsa her yerine bu şekilde temizleme yapıp tertemiz hale getirin.eski rötuşu da temizleyin.koyu renkler yok olmuş, çizik metal görünene kadar ise sadece arabanın kendi beyazı ve altında çizik kısmında rötuş öncesi hale gelecek şekilde temizleme yapın.boya konularda aslında boya yapmak işin en kolay kısmı.en çok emek ve dikkat isteyen kısmı bölgenin sorun yaratmayacak şekilde iyi temizlenmesi yani alanın hazırlanması.

-boya konusunda ise fırça ile o kısımlar dolmadı ise yine bir kürdan ucu veya iğne denemenizi öneririm.ucu sert ve ince olduğu için en küçük yerlere dahi daha rahat boya yetişmesinde etkili oluyor benim tecrübelerime göre.bunun dışında eğer boya çok kalın geliyor ve hala dolgu yapamıyor ise boyayı aldığınız yer ile görüşün muhtemelen selülozik tiner ile inceltme yapabilirsiniz.fakat Tiner çok fazla gelirse bu sefer de çok incelir ve akar.çok küçük miktarda boya ile içine damla damla tiner ekleyerek uygun yoğunluğu bulabilirsiniz.bu sayede hem ince yerlere boya daha rahat gider hem de akma olmaz.ayrıca opak boyada daha önce söylediğim gibi sertleştirici ekleniyor mı emin değilim ama boyacıya sorarsanız mümkün ise onu da eklemenizi öneririm.çok daha rahat bir şekilde ve sağlıklı kurumaya imkan veriyor.

Kolay gelsin

ozankar bunu beğendi.
  6. birebir

birebir DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad - Soyad:
    levent
    Otomobil:
    VW
    [​IMG] [​IMG] çelik rötuş tavsiye ederim fırça ve benzeri yöntemleri göre sonuç çok iyi oluyor , ben kendi aracımda yaptım çok iyi düzelme oldu , bi kaç kat daha yapılınca çok daha iyi olacak

Son düzenleme: 3 Haziran 2021
    ozankar bunu beğendi.
  7. ozankar

ozankar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Ozan
    Otomobil:
    Audi
    Çelik rötuş denedim başarılı olamadım, boya etrafa bulaşıyor ve yayılınca hemen kuruyor (sertleştirici yok)

8. ozankar

ozankar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Ozan
    Otomobil:
    Audi
    Dün fırçayla kabaca yapmıştım, bugün zımpara ile fazlasını aldım, ilk dememden daha başarılı oldu sanki. Daha fazla kurcalamayı düşünmüyorum. Fotoğraf çekmeyi unuttum daha sonra eklerim.

9. ozankar

ozankar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Ozan
    Otomobil:
    Audi

Bu Sayfayı Paylaş