Detail Marketi

Proje : Doğu Garaj (fikirleriniz)

'Sohbet' forumunda cdogu tarafından 22 Ekim 2016 tarihinde açılan konu

1. cdogu

cdogu Everyday I'm Detailing Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Selamlar :)

Detay ve araçla uğraşma serüvenim artık garaja eşyaları evden indirip,geri yukarı çıkarmak konusunda deli gibi yorulmama,üşenmeme sebep oldu. İyi bir çalışma alanının hepimiz için teşvik edici olduğunu bilmeyen yoktur. Bu sebeple oturduğum evin,bize tahsis edilmiş garajını elimdeki malzeme ve kendi becerilerimle geliştirmek,eşya alanı oluşturmak üzere sizlerden fikir almak istiyorum.

Garaj girişi bu şekilde. Bizim Kerata ve Pedermobil olmak üzere iki araç park ediyor.

Aracı buradaki su giderinden ileriye alıp yıkıyorum. Tepesinde de çatı olduğu için gölge oluyor. Su da yokuştan direk gidere akıyor.

Yıkama makinamı bağlamak için en üst terastan aşağı hortum sallıyorum. Hortum balkonun sağından direkt inerek hiç bir komşuyu rahatsız etmiyor.

İç kısım da bu şekilde. Zemin bozuk ve kirli,burayı faraş ve süpürgeyle temizlemek istesem de kalkan toz bulutu yüzünden pek başarılı olamadım.

Kapıyı arkama aldığımda alan bu şekilde görünüyor. Duvarları mümkün olan en ucuz boyayla boyayıp,en azından şu kirli görüntüyü kaldırmak istiyorum. Arka taraftaki bahçeden ötürü rutubet yapmış duvar.

Bunlar da 360 fotoğraflar.

Elimdeki malzemeler ise şirkette mevcut. Eski binadan kalma 4lü soyunma dolabımız var. Bunu alıp garaja koyacağım. Böylece makina ve detay malzemelerimi,arabayla uğraşırken lazım olacak alet edevatı buraya koyacağım. Asma kilit takacağım ayrıca.

Diğer bir husus ta garajda çalışırken malzemeleri ya da söktüğüm parçaları koyacak bir çalışma masamın olmaması. Ecnebiler buna Work-bench diyorlar ve internette gördüğüm ve işime yarayacağını düşündüğüm bir örnek buldum ;

Bu örnekten yola çıkarak inşa etmesi hem ucuz hem de basit olacak bir şekilde photoshopta kabataslak bir çizim yaptım.

Resimdeki gibi bir düzenek sayesinde hem bu masa üzerinde çalışabilecek,alt kısmına yapacağım ayrı bir raf ile de kışlıkları,yeri geldiğinde de yazlıkları koyabileceğim bir alan olacak. Her ihtimale karşı güvenlik olarak zincirle 4 jantı birbirine bağlayıp yine kilitleyeceğim. Garaj kapısı elektrikli ve anahtarı yalnızca bizde ve yöneticide var.

Bu arada aydınlatma bir problem oldu. Bu sebeple elektrik kısmını da evimizden halletmem gerekecek. Maksadım aşağıya yalnızca hortum ve kablo sallayarak işi bitirmek.

Fikirlerinize açığım,öğrenci bütçesine uygun ve iki aracın giriş çıkışını engellemeyecek şekilde,fotoğraflarda gördüğünüz alanın neresine neyi konuşlandırmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

mehmet_evo, umrdmr, cihan14 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. ruudvan

ruudvan detailing mafia ceo. DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad - Soyad:
    RIDVAN
    Otomobil:
    BMW
    zemine self leveling yapabilirsin.1 paket self leveling şapı yaklasık 40 tl .
    0.5mm kalınlık icin 25kg torba 3 metrekare yapıyor.kısacası 1m2:8kg malzeme 0.5mm kalınlık
    1cm kalınlık olsun dersen 16kg malzeme 1m2 yapıyor fakat dayanımı yuksek olması acısından urun bıraz daha sert ve fıyatı daha yukarıda. zemini kolayca self leveling ile duzeltebılırsın.
    bunu yaparsan uzerıne tozumayı ve asınmayı onlemek amaclı beton cılası surmen lazım . aklında olsun.

1 araba ıle calısacaksan eger 3x6m bı alana ıhtıyacın var sınırını cız. (sedan buyuk arac olarak dusunebılırsın)
    2 arac yanyana parkedecekse eger 4.5x6m bır alana ıhtıyacın var. once olcup bıc daha sonrasında yerlesımını yaparsın.

3. utkusan

utkusan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad - Soyad:
    utku zafer ercan
    Otomobil:
    Hyundai
    Sizdeki bu maharet istek olduktan sonra kısıtlı bütçeyle harika işler çıkaracağınıza eminim çocuklar kolay gele...

cdogu bunu beğendi.
  4. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Hocam çok teşekkürler tavsiyen için. Ancak ben garajda araç yıkamıyorum şayet garajın kendi içerisinde bir gider yok. Kaldı ki bu garajın zeminini düzeltmek için,öncelikle temizlemek lazım. Benim asıl problemim zaten bu garajı temizlemek :) İçeride polisaj,boya koruma ve iç temizlik uygulamalarımı yapabilirim ancak. Ek olarak aracın sağını solunu söktüğüm zaman eşyalarım vs. burada,garajda olsun ki zaten yorucu olan eylemleri eşya taşıyarak iyice eziyet haline getirmeyelim :)

Kısacası,zeminle pek te işim yok temizlemek dışında. Yıkama yapabileceğim bir yer değil. Yağan yağmurda yokuştan gelen su sebebiyle temelden su aldı bütün bina,bu sebeple oraya demir iskelet mdf çatı yaptık,membran yalıtımlı. Böylece akan su garaja girmiyor,gider hizasından daha ileriye aktığı için..

Abi teşekkürler şimdiden :)

5. ruudvan

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad - Soyad:
    RIDVAN
    Otomobil:
    BMW
    cıplak betonun uzerıne koruyucu malzeme surmez yada kaplamaz ısen tozumaya devam eder .

cdogu bunu beğendi.
  6. samet59"

samet59" Astra G Manyağı :) DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad - Soyad:
    samet
    Otomobil:
    Renault
    Kardeşim ben 4 senedir aşağıdaki dolabımı bile düzenleyemedim daha istediğim gibi kolay gelsin güzel is

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

cdogu bunu beğendi.
  7. Gearbox

Gearbox DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,027
    Ad - Soyad:
    Mehmet
    Otomobil:
    VW
    Garaj kapisinin sagindaki toprak yıgılmiş alan hem ölü nokta hemde arac manevrasini cok engellemez.

Ancak garajda rutubet varsa lastik saklama konusunu birkez daha dusunun derim..

afkara ve cdogu bunu beğendi.
  8. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    İnşallah halledeceğiz biraderim :) Eyvallah

Bahsettiğim rutubet,gördüğün duvarı ancak 2 3 senede bu hale getirdi Mehmet. Büyük bir rutubet yok,kaldı ki garajın havalandırması mevcut,nemli havanın tahliyesi problem değil o kadar.

9. ruudvan

Alınan Beğeniler:
    276
    Ad - Soyad:
    RIDVAN
    Otomobil:
    BMW
    rutubet ıcın duvarlara sutut surebılırsın :) kuf olusumunu gecıktırır.uzerıne dıs cephe boyası mıs olur. ılerde ısıne yarar bunlar

ok471 ve cdogu bunu beğendi.
  10. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    işte bu gerçekten aklıma yattı. Tekrar teşekkür ederim Rıdvan hocam :)

ruudvan bunu beğendi.
  11. Yilmazozc

Yilmazozc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    374
    Ad - Soyad:
    Yılmaz Özçubukcu
    Otomobil:
    Honda
    ne kadar bütçe harcamak istediğiniz konusunda bir fikrim yok fakat ben kendime göre düzenlemek isteseydim ;

Yer kısmını düzgün şap atılıp üzerine fayans , duvarların yarısına kadar fayas yapardım..Duvarları ise rutubet sorunu var ise kalekim üzerine yalıtım köpük yaptıktan sonra güzel bir alçı ve boya :)..Bide bi kaç tane led spot ve duvarları ufak raflar , ve tabiki masa..Sizin bu kadar bütçe ayırdığınızı düşünmüyorum ama en azından rutubeti kesme ve led işini düşünün :)

Unutmadan ; duvarlara erişebileceğiniz şekilde prizler yerleştirmeyi unutmayın kolay gelsin

12. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Yılmaz hocam teşekkürler tavsiyeleriniz için. Malesef bu projeye ayıracağım bütçe,benim de istediğim bir garajı kurmaya yeterli olmayacak. Benim buradaki tek maksadım,hem eşyalarımı koyabileceğim güvenlikli ve düzenli bir depolama alanı olması,hem de araçtan söktüğüm parçaları naylon serip yere koymaktansa üzerine koyup çalışabileceğim bir çalışma alanım olması.

Rutubet söylediğim gibi 3-4 sene içinde bu hale getirdi duvarları. Bu sebeple içeride camları buğulandıracak kadar bir rutubet yok ve tahliyesi de mevcut. Bu yüzden @ruudvan hocamın da söylediği gibi duvara ancak Sutut Boya ardından silikonlu bir dış cephe boyası ile girişme fikrim var. Tabii bunun için garajı da detaylı bir şekilde temizlemem gerekiyor. Duvarlardaki örümcek ağları,zemindeki toz toprak :)

Aydınlatma işi ise,sabit olarak garaja çekebileceğim bir elektrik mevcut değil. Apartman yöneticimiz,garaj elektriğine yıkama makinasını takmama dahi sıkıntı yaratan birisi. Elektrik faturasının 20 lira daha fazla gelmesine sıkıntı yaratıyor ve bana kendi evinden çek elektriğini diyor.Çözüm olarak garajın elektriğini benim sayacıma bağlat,karışma bana desem de,ustaya vereceği paradan dahi çekinen bir abimiz :)

Bunun için yapabileceğim tek şey terastan hortumla birlikte bir elektrik kablosu sallamak olabilir ancak sabit elektrik işini ilk etapta düşünmüyorum.

13. mahmut0382

mahmut0382 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    487
    Ad - Soyad:
    Mahmut
    Otomobil:
    Audi
    Cenk bey hayırlı olsun . Bende şu sıralar garaj yapımı ile meşgulüm elektrik ve su sıkıntısını bende yaşadım . 3 tane ayrı ayrı boş arsamız var ve üçünde de sıkıntı yaşadım evim bu arsalara uzak olduğundan evden de çekme şansım yoktu en son belediyeden başka yeri emsal göstererek izni aldık . İnşallah hakkımızda hayırlısı olur .

ok471 ve cdogu bunu beğendi.
  14. erents

erents DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Eren Karlıklı
    Otomobil:
    Honda
    Buraya iki araç arka arkaya giriyor sanırım yanyana değil.
    Duvarların uzunlukları ne kadar?
    Bir de o kolonun arkada ki duvarla arasında ki mesafe nedir?
    Birde giriş kapısı ne kadar?

Son düzenleme: 22 Ekim 2016
    cdogu bunu beğendi.
  15. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Teşekkür ederim Mahmut bey,benim şansım oturduğum evin garajı olması. Sizinkisi tamamen inşaat. Kolaylıklar diliyorum.

Henüz bir ölçüm yapmadım,dolabı şirketten getirdikten sonra hepsini toptan ölçüp biçeceğim. İki araç yan yana park ediyoruz bu arada. Araçlar tam olarak bahsettiğiniz kolon hizasının biraz gerisine geliyor. Garaj kapısına kadar serbest alan mevcut. Şu şekilde ;

mahmut0382 bunu beğendi.
  16. erents

erents DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Eren Karlıklı
    Otomobil:
    Honda
    Bu görünüşe göre dolap arka duvara yaslanacak şekilde olabilir araçlar biraz öne çıkar , bu şekilde kapalı tarafta kalan araç manevra yaparak çıkabilir mi onu görmek lazım veya dolap öndeyken , ama araçlar bu şekilde yan yanayken yeterli çalışma alanını yaratmayacak muhtemelen. Çalışırken araçların yerleriyle biraz oynamanız gerekecek.
    Ölçüler olsaydı autocad ile basit bir plan çizecektim ve içerde olacakları yerleştirerek bakabilirdik o yüzden istedim.

17. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Zaten genel olarak X-Trail bizim C2 ile çalıştığımız zamanlarda dışarıda oluyor. Veyahut C2'yi garaj kapısını kapatıp biraz daha öne alıyoruz. Böylece C2'nin iki kapısı da açılabiliyor.

Açıkçası arka tarafı hiç düşünmedim,söylediğin gibi araçlar eğer öne gelirse manevra yaparak çıkma işi zorlaşacak. O yüzden kapının yanındaki kum dökülmüş alanı kullanmak daha avantajlı olur diye düşünüyorum. Ölçüleri aldığım zaman buraya yazarım :) Teşekkürler şimdiden yardımın için.

18. mahmut0382

mahmut0382 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    487
    Ad - Soyad:
    Mahmut
    Otomobil:
    Audi
    Teşekkür ederim .

cdogu bunu beğendi.
  19. Geek

Geek DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    59
    Ad - Soyad:
    Yasin
    Otomobil:
    Roomster
    Mekan çok güzelmiş.

20. cdogu

Alınan Beğeniler:
    2,177
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Teşekkürler,inşallah daha işlevsel yapabiliriz :)

Bu Sayfayı Paylaş