Detail Marketi


Ford Sierra Rs Cosworth

'Otomotiv Dünyası' forumunda FWMOTOR tarafından 17 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

 1. FWMOTOR

  FWMOTOR DT Üyesi

  Yaş:
  31
  Katılım:
  1 Eylül 2020
  Mesaj:
  5
  Alınan Beğeniler:
  5
  Ad - Soyad:
  Kerim Ş
  Otomobil:
  Porsche
  [​IMG]

  Sevgili İngiltere gene yağmurlu bir sabah seninleyiz, çim kokusunu tüm ciğerlerimde hissediyorum.Hele o odun ateşinin sessizlik ile dansı…Yıllardan 1983 ve bu sabahın tüm diğer sabahlardan bir farkı var çünkü birazdan tüm bu hislerim ile 5545 adet üretilmiş efsanevi bir otomobilin ilk planlarını kağıda dökeceğim….

  Tabi Ford Motorsport’un başkanı Sn.Stuart Turner bu hisler ile mi bu otomobili yaptı bilmiyorum ama Ford Sierra Rs Cosworth modeli ülkemizde pek bilinmemesine rağmen özellikle İngiltere pazarında halen çok kıymetli ve efsanevi bir model.

  Bu sebeplerden ötürü Efsanevi Araçlar serimize pek bilinmeyen ama Cosworth kelimesi ile bizlere ipuçları veren bir modeli inceleyerek başlamak istiyorum.

  Ford Sierra RS Cosworth

  [​IMG]

  1983 yılında Avrupa’da Ford rakip markalara göre bu segmentte pek rekabet edemiyordu.Bunu gören Ford Europe Sn. Stuart Turner’a bu projeyi tanımladı.O günden sonra ise İngiltere’de 3 yılda 1653 adet, toplamda ise 5545 üretilen otomobil hazırlanmaya başlandı.

  Bu otomobilin üretilmesinde ise 1966 yılında Le Mans’ı kazandıran GT40 ve 12 dünya şampiyonluğu getiren Cosworth DFT tabi çok önemli bir destekçiydi.Cosworth firması ile birlikte geliştirlen modelin şartlarını ise tabi ki Cosworth beliliyordu.En az 204 hp güç üretmesi ve 15.000 adet bu motordan alması şartı ile çok güzel bir kombin üretildi....

  Efsanevi Araçlar Serimizin İlki olan yazımızın devamı için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  http://www.fwmotor.com/ford-sierra-rs-cosworth/

  FWMOTOR.COM
   
  EmirhanYigiter bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş