Detail Marketi

Far Temizliğinde Plastx Mi Akrilik Vernik Mi?

'Far Temizliği' forumunda karacakahraman tarafından 2 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. Vintage Detailing

Vintage Detailing Exclusive Detailing Company DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    641
    Ad - Soyad:
    Göker Derya
    Otomobil:
    Subaru
    Normal dediğiniz vernikler de akrilik bazlıdır ancak tek komponenttir. Resmini gönderdiklerim ise 2 komponentli akrilik vernik olup boya tabancası ile uygulanmıştır. Sadece ben değil, tüm dünyada belirtildiği gibi plastiğe uygun bir vernik atılmaz ise ilerde dökülme yaşanması kaçınılmazdır.

beyefendi006 ve sedat-dmrcn bunu beğendi.
  2. beyefendi006

beyefendi006 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad - Soyad:
    talat
    Otomobil:
    Toyota
    merhaba. far verniği demişsiniz7ama nette bulamadım nereden bulabilirim acaba

3. Vintage Detailing

Alınan Beğeniler:
    641
    Ad - Soyad:
    Göker Derya
    Otomobil:
    Subaru
    Tr'de nette arattığınızda sadece Meguiar's G2000 far yenileme kitini bulabilirsiniz, içinde far koruyucu aerosol vernik vardır. Yurtdışında ise birçok markanın mevcut. En popülerlerinden biri BG876'dır.

4. builder

builder DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    253
    Ad - Soyad:
    Serdar serdar
    Otomobil:
    Renault
    Far koruma için aratınca Türkiye de şöyle bişey varmış
    http://www.bg-turkiye.com/urun-detay/spesyal/urun-63

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Vintage Detailing

Alınan Beğeniler:
    641
    Ad - Soyad:
    Göker Derya
    Otomobil:
    Subaru
    Bu ürünün tedariği için 1 ay uğraştım ancak ürün Tr'de olmadığı gibi getiremediler de. Adet fiyatı da 170TL'lere gelmekte, 2 takım yani 4 adet far yapmakta. Hem pahalı hem de yok

6. builder

builder DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    253
    Ad - Soyad:
    Serdar serdar
    Otomobil:
    Renault
    Bende direk aratınca çıkınca var zannettim. Benim şuanlık çok ihtiyacım olmadığından çok araştırmadım.
    Ama sitelerine koyup tedarik de edememeleri abes olmuş. bilgilendirme için teşekkürler.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. Antalyalı07

Antalyalı07 Guest

ne bilgiler var yahu
    neler yazmışım..
    gırtlama gadar arpacık soğanınla doluyum
    anasını satayım :D
    meğer ben neymişim..:rolleyes:
    boy aynasında iftara zuhur kala hayran hayran eyice kendimi bidaa seerettim..:D
    ahahahahahahahah

Honda Fit bunu beğendi.
  8. muscako

muscako DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    Mustafa Çağrı
    Otomobil:
    VW
    Bu plastx i dashboardda da kullanabilir miyiz? Golf7 piano black göğüste kılcal çizik falan oluşuyor. Onları kapatıp korur mu plastx?

9. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    438
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Verilecek tüm cevaplar verilmiş, yalnız güçlü ampüllere dikkat etmek lazım. Camlarda pek bi sorun olmaz ama polikarbonat farlarda özellikle mercekli olanlarda kullanılmamasından yanayım. Farlar temizse yada nizami temizlenmiş ve kaplanmışsa ışık geçirgenliği zaten iyidir. Siz güçlü ışık kullanarak farların fabrikada tasarlanırkenki kısıtlamalarını aşıp bölgeyi aşırı ısıtmış oluyorsunuz. Ben farını temizlediğim araçların sahiplerine söylüyorum, orijinal yada orijinale yakın özelliklerde ampül kullanın diye. Hiç bir koruma ürünü uyguladım artık ömürlük oldu dedirtmez. Farlar temizlendikten sonra vernik yada seramik uygulayıp güçlü ampülleri kullanmaya devam ederseniz teknik olarak kaplamayı poly-cracking methoduyla sökmeye çalışmış oluyorsunuz. Aynı şekil film kaplama olduğunda da uzun dönemde buğulu bir görüntü ortaya çıkması durumu olabilir. Buğulu görüntüyü belki başlarda net farketmek zor olacaktır ama uzun dönemde polyüretan kristalleşmeyi tamamladığında folyoyu yenilemek gerekecektir. Aşağıda birkaç link paylaştım İngilizce bilen arkadaşlar için.

Avrupa'da üst seviye detay merkezlerinde seramik kaplama sökmek için kullanılan poly-cracking methoduna benzer çalışma;
    https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/001379449290291L

Poliüretanların optik depolarizasyon ve termal etkiler altında kristalleşmesi;
    https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1002/polc.5070530123

Carlos, Honda Fit ve Antalyalı07 bunu beğendi.
  10. ST-max

ST-max DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    174
    Ad - Soyad:
    Ufuk
    Üstteki mesaja katılıyorum ama arttırıyorum. Arkadaşımın golf 5'ine sıfır orj far aldık. Yetkili servisten aldık orj olsun diye. İçini açıp f10 lci'den kendimiz bizzat söktüğümüz mercek, balast, ampülleri taktık. Kablolamasını yaptık ve taktık. 2 ay sonra far camında tam merceğin önünde kalan yerde ince ince sararma lekeleri gözlemledik. Yani sadece merceksizde değil mercekli farda da bu sorun olabiliyor.

11. Honda Fit

Honda Fit DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    779
    Ad - Soyad:
    Yaşar
    Otomobil:
    Honda
    Değerli bilgiler için Teşekkür Ederim.
    Bizim burada Sokak ve Cadde aydınlatma sistemi zayıf olduğu için, özellikle görme sorunu olan eşimin de etkisi ile Standart far ampüllerimi (Osram) Philips Xtreme Vision serisi ile değiştirmek zorunda kaldım.
    Gece sürüşlerinde daha iyi aydınlatma yapıyor. Bahsettiğiniz sorunlar ile uzun vade de karşılaşırsam, en kötü ihtimalle ön far setini komple değişeceğim.

Bu Sayfayı Paylaş