Detail Marketi

vw neden 1.6 180hp motor üretemez

'Otomotiv Dünyası' forumunda fenomen tarafından 18 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

1. cabay

cabay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    118
    Ad - Soyad:
    Celal Abay
    Otomobil:
    Golf
    1.6 TDI Jetta bababmda 1.0 TSI Golf bende var. Farklı markalara ait farklı motor seçenekleri ile çeşitli araçlar da tecrübe ettim. Bu konuda son üç mesaj sahipleri gibi uzman olmadığımdan işin teknolojik kısmında laf söyleyecek ne haddim ne de bilgim var. Göbekten sallamaya gerek görmüyorum :)

Şimdi gelelim benim şahsi yorumlarıma ;

VW TR de neden bu kadar popüler? Adamlar işçi sınıfı için ürettiği Golf için her yıl dünyada satış rekorları kırmaya devam ediyor. Bunu duyan sevgili Türk halkı da çoğunlukla bünyesinde bulundurduğu marka fanlığı sebebi ile ülkemizde bu markaya neredeyse tapınıyor.

Artıları-eksileri tartışılmaya ne kadar açık olsa da marka fanlığı sebebi ile eksileri konuşulmuyor.

Gelelim işin ekonomik kısmına;

işyerinde Reno Clio 2019 1.5 DCi 90HP araç kullanıyorum. Ulan arkadaş sene 2019 ve Reno otomatik şanzımanlı arabası vites atmayı unutuyor? Öncesinde Fluence vardı onda da aynı durum ve fazlası vardı.

Toyota'da trafikte ilerliyorum, trafik sıkışmaya başlıyor gazdan çekiyorum araba birden hızlanıyor, servise gösterdik kronik! açıklaması yapıldı.

Peugeot yolda durup dururken yandı (206 SW)

BMW ler var üst kadro için, daha birisi tık demedi. Skoda superb, octavia ve passtlar geldi geçti 200.000 km ye gelen satıldı ve hiçbiri tık demedi.

Özetle kalite/maddiyat ilişkisi artık ön planda.

BMW gibi bir marka, 3 serisi araçlarında artık 3 silindir motor kullanıyor ise burada bir sıkıntı durumu mevcut. 3 silindir BMW mi olur dedik hep birlikte, ama oluyormuş. Gider mi dedik, gidiyormuş. Şimdi geriye bir soru işareti kaldı, ne zaman elimizde kalacak bu motor? Hep birlikte zamanla göreceğiz :)

1.0 TSI için performans, çekiş ve stabilite anlamında şahsen zerre kadar şüphem kalmadı. DSG eskiden çok korkulan bir şanzıman idi fakat kim ne derse desin bence şu an en iyi seçeneklerden birisi. Kullanmayı bildikten sonra bence ömürlük şanzıman.

biz 1.6 ları tartışırken adamlar 1.0 a düşürdü :)

Bu arada 1.4 seçeneği artık yok, 1.5 TSI lar geldi. Zaman bize gösterecek...

2. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    428
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Şahsi yorumlarına saygım var, kesinlikle de inanırım, kendim zaten 3L dizel mercedes kullanıyorum bu birşey söylüyor olması lazım :)

Benim araç 485 bin km de orjinal motor orjinal şanzıman ama ben bi bakımda en kötü 2-3 bin lira para yiyorum. Geçen ön iki amortisör sıkıntı çıkardı değiştirdim fiyatını söylemeyeyim hala kızgınım. Ağır bakımınıda sen düşün.

Komşumun toyotası var 380 binde düz vites, baskı balata yaptırdı 700 küsür lira masrafa çok masraf ettik diyor. Anlatmaya çalıştığım zaten bu, uzun vadede büyük bir rakam harcamadan aracı kullanabilmek.

Bir arkadaşımda X5 vardı bir ara 4.4L v8 benzinli, bi benzin pompası gitti tonla para yedi, bi benzin hortumları gitti geri dönüş hortumundan ve EVAP sistemine kadar komple değiştirdi, motor taş gibi ama bi vakum borusu var plastik 120 euro aldılar parçaya araç rolantide durmuyor o saçma plastik bir parça yüzünden ki orijinal bi x5 kazaya felan girmiş olsa toplayamamışlar derim.

VW turbo dizel motorları sağlam çünkü dizel mantık olarak zaten düşük devir, yüksek tork, uzun ömür. O yüzden kamyonlar tırlar dizel hep, düşük devirde tısır tısır gider minimum yakıtı yakmaya çalışır tabi sen 2.0 TDI alırsın 3 bin devir altı kullanmazsın arabayı o zaman turbon elinden öper. Benim alıp veremediğim turbo benzinli olanlar :) Sebebinide söyleyeyim hatta, dizel basınçla çalıştığı için basıncı artırırsınız, zamanlamayla oynarsınız biter gider ama benzinlide sıkıştırma oranını yükseltemezsiniz vuruntu yapar motor o yüzden turbo takıp fazla hava basmaya gerek yok. Tabiki yarış arabası istiyorsanız durum farklıda onlarda yarıştan yarışa değişiyor cebiniz ona göre derin olsun. Turbonun benzinli arabaya tek faydası tork dağılımını ayarlamak ve yüksek rakımda güçten düşmemesini sağlamak fakat karşılığında sizden aracın bakımlarına tonla masraf ekler ve motorun ömründen ömür yer.

Şuan zaten bahsettiğin araçlarda yeni araçlar, o bahsettiğin araçları 2030'larda görmek lazım özellikle turbo benzinli olanları ve otomatik şanzıman olanları. O 200 bini geçen araçlarda tahmin ediyorum ki rutin bakımı kaçmamış en fazla 5-6 yaşında araçtır.

Toyota'nın otomatikte "ghosting" olayıda zaten fix hepsinde var ama nedense 550 bin km gördüm o otomatiklerde sahibi şanzıman yağını değiştirmiş başka hiç birşey yapmamış, tabiki bi ZF veya Getrag kullanım konforu yok ama beklenmedik bir problem yaşatmıyor ömürlük bin arabaya.

Renault otomatiğini bende sevmiyorum. Jatco diye aratın google bakın neymiş ne değilmiş anlarsınız. Peugeot-Citroen grubu konusunda aynı düşünüyoruz zaten galiba birşey yazmama gerek yok.

Araç firmaları onları yapamadıklarından değil kendi tercihleriyle bu şekilde yapıyorlar. Ya performanstan vazgeçiyor, ya konfordan vazgeçiyor, ya sağlamlıktan vazgeçiyor ama bunlardan vazgeçmeden hepsinden iyi yapmak isterlerse ilk çıkardıkları arabalarını alanları kobay niyetine kullanıyorlar yalan değil bu. McLaren mesela MP4-12C modelinde 10 yıla kadar ön ödemeli garanti sundu ve dedi ki biz bunu aslında prototip yaptık nelerin sıkıntı çıkaracağını etraflıca görmek istiyoruz, garanti süresince araçta ne çıkarsa ücretsiz tamiratını yaparız dediler. VW tam tersini yaptı DSG çıkarttı vites geçişi şöyle hızlı bilmem kaç milisaniye dedi, sevenler aldı bi ton masraf ettiler ama kendi ceplerinden, şu an oturdu mu bilmiyorum oturduysa da uzun vadede bakımları çok masraflı şanzıman çünkü çift baskı balata var karmaşık bi sistem. Birde şöyle bi durum daha var adamlar yeri geliyor yedek parçadan arabadan kazandığından fazla para kazanıyor, bunu sapasağlam yapsa anca kazada selde yedek parça satabilecek. İşin iyi yanı Nissan-Mitsubishi grubu hariç (sahibi Renault'dur ilginç olarak) Japonlar bunu yapmıyor, başta sağlam tasarlıyor gerisi ikinci planda.

Sıfır araba alırsam Toyota yada Honda dememin sebebide adamlar turbo kullanmıyor, benzinli atmosferik araçlar. Düz vites alırsan ömürlük binersin, kaputun altında karmaşa yok kendin bakım yapmak istesen herşey elinin altında servise bile götürmez. Birde yakıt tüketimi ve emisyon önemliyse hibrit alırım zaten küçük turbo benzinli motor alıp canımı yaktırmam, eğer onları sallamıyorsamda zaten gider büyük bir motor alırım ki gazı yokladığımda hissettirsin motor kendini.

BlaJKeagle, ottomano ve cabay bunu beğendi.
  3. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    249
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Abi Turbolu benzinli aracın bakımı atmosferik benzinliden farklı. Bunu servisler bile bilmeyebiliyor. Renault 0.9TCE motoruna adam 5w30 yağ koyuyor. her yerde 5w40 yazıyor. Ama Renault'un kendi servisi dahi bunu düzgün yapmıyor.

Üstelik benzin kalitesi bu motorlarda çok önemli. Ülkemizdeki benzinler ise rezalet denebilecek düzeyde. Bu da turboları tıkayabiliyor.

Yalnız abi turbo direk takarsan vuruntu yapabilir ama fabrika çıkışlı bir araçta vuruntu yapmaz. Sonradan takıyorsan da onun ECU ayarlarını adam gibi yaptıracaksın...

Bence araba dediğin manuel olur :)

4. allper

allper DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad - Soyad:
    Alper Turgut
    Otomobil:
    VW
    Tamam satayım benim 2014 62 binde 1.4 tsi yı ne alayım ya canımı tehlikeye atmadan az yakıyor diye "renoya" fiata fıransıza alt grup italyana mı gideyim. Bir ay tampon beklenen uzak doğuya mı? Sadece 2000 devir aralığında kullanılan kütükleremi gideyim. Hadi soğudum arabadan ne alayım ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

5. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    249
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Ford focus, Mondeo da bakabilirsin. Honda Toyota her zaman iş görür. Yeni pegault lar çok övülüyor.
    Ayrıca 4 yıldızlı egea nın puanları 3 yıl öncesinin 5 yıldız puanlarıyla aynı.
    S40 V40 her zaman orada.
    2008 model BMW 3 kasalar aynı fiyat bandında bulunuyor...
    Seçenek çok.

6. allper

allper DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad - Soyad:
    Alper Turgut
    Otomobil:
    VW
    Focus şirket arabası kullandım dediğim 2000 devir aralıklı kütük oydu tsi gibi ister 1000 ister 5,500 de vites atma aralığı vermiyor moda mod sürüş zevki alamadım. Onda da 60.000km de şanzıman arızası duydum doğrumu bilmem.
    Herzaman söylerim fransadan kız alınır şarap alınır peynir alınır ama araba alınmaz diye türkiye şartlarında kralı 5 yılda turşu her cicatasından ayrı ses getirtebilir 2006 touran ile megane arasında 1 ay fark vardı 6. Yılda ben touranı satacağımda yaşını inandıramazken arka koltuğa oturan uzun yola çıkalım bununla derken megan 2 de neresi açık nerden ses geliyor diye tribe girmiştim fluance ıda ürettiler yıllar sonra ona yorum bile yapmam.
    Mondeo çok enterasan araba okadar güzel arabanın ikinci eli neden fiyat düşük anlam veremedim abimde 2bin dizel vardı gemi.
    Haa doğrulukğunu yine bilmiyorum idda edemem ama şaşırmam egea larda kaza esnasında koltuk kırıldığı bilgisinin üstü kapatılmaya çalılıyor.
    Volvo on numara
    Yukarda bmw de eleştirildi.
    Benim asıl sorma sebebim vw i eleştirelim hatta öldürelimde ama bağzı konularınfa hakkınıda verelim.

Tabi birde şöyle bşy var türkiye şartlarına göre olan uyum turşu dediğim ilk 3 fransız belkide harika ama bizim şartlarımız onları o hale sokuyor

Bugün kangocu enişteme izah etmeye çalıştım. Mükemmel araba yoktur optimum araba vardır. Hem az yaksın hem güçlü olsun hem uzun ömürlü olsun güzel görünsün güvenli olsun ucuz olsun sürüş karakteride bana göre olsun aman ayranımı dökmesin

Konu kaydı kusuruma bakmayın 1.6 tsi 160 dan girildi olmayan bilgim ile vw grubu savunmaya başladım.

Napayım sevdim beğendim ve ufak ve belkide en güzel nüansı söyledim sürüş karakteri tamamen uyumluluk seçimdeki etmen

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ottomano bunu beğendi.
  7. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    249
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Mondeo çok enterasan araba okadar güzel arabanın ikinci eli neden fiyat düşük anlam veremedim abimde 2bin dizel vardı gemi.

İşte bu nedenle mondeo aldım f/p kralı :))

Alacaklara da mondeo avensis latitude öneriyorum.

allper ve mselver bunu beğendi.
  8. cabay

cabay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    118
    Ad - Soyad:
    Celal Abay
    Otomobil:
    Golf
    Önerdiğiniz seçeneklerde sadece Volvo için olumlu düşünsem de TR koşullarında bence maalesef özellikle kısa vadede zarardan başka birşey değil. Arabanın kralı, hemfikiriz.. Ama servis/bakım/2. el durumları maalesef maddiyatı zorluyor.

Ford da şirketimizde Focus, Mondeo ve bolca fiesta kullanmış olaraktan söylemek gerekirse bir arabası var o da mondeo fakat onda da şu ses alma durumu ciddi anlamda sıkıntı.

Bu arada 3 silindir muhabbetine bir açıklık getireyim, yeni öğrendim :)

6 silindirlik motoru direk ikiye böldüklerini düşünün. Yani birbirinden bağımsız 3 silindir. 4 silindirde simetrik hareket eden ikişer piston varken 3 silindirde bağımsız 3 silindir daha fazla tork ve güç üretebiliyor. BMW mühendisleri motoru tanıtırken 4 silindirden daha iddalı olduğunu da bildirdi.

9. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,199
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    Siz onlara bakmayin, onlar satmak icin her seyi bildirir, gitsinler kendi sirketlerindeki abilerinin 20-25 sene once urettigi atmosferik six in line alti silindir motorlarin sesini, 320i, 323i,328i,330i yi dinlesinler birde kendi uc silindirli motorlarini dinlesinler, ondan sonra gercek bmw neymis anlarlar. O motorlarin sesi motor sesi degil sanki senfoni, ilahi muzik.
    Ben sunu oldum olasi anlamadim, cevremde tipler var herifcioglu muteahhit, 100 dairelik site yapiyor, yada fabrikator yilda binlerce ton balik konservesi uretip satiyor, 10 tane arabasi var garajinda, gidip S class mercedes aliyor sifir , araba dizel!!! fazla yakmasin diyor, ulan 100 bin euroya araba almissin yakacagi 10 euro,20 euro fazla benzini dusunuyorsun...
    Ben araba alirken once dizaynina dis ve ic gorunusune bakarim.Sonra dayaniklilik ve uzun omurluluge, sonra marka imajina, icinde kendimi mutlu hissedip etmedigime bakarim, sonra fiyatina bakarim, en son da yaktigi benzine bakarim, ben senede 10-12 bin kilometre yapiyorum, o da iki veya uc arabaya bolusturulmus sekilde, taksici degilim, kamyoncu degilim, minibuscu degilim, sofor esnafi degilim, yakitiyla kafami mesgul edip yoramam, ikinci eline hic bakmam, cunku zirt pirt araba degistirmem, bir arabayi aldimmi iyi bakip en az 10-15 sene binerim, bazen de yirmi sene, o yuzden iyisine bir defa para verip senelerce kullanmak isterim, her uc senede her bes senede bir yenisi cikmis model yenileyeyim filan o olaylara hic girmeyi sevmem, burada ispanyada bir arabayi on sene kullandinmi rolls royce bile olsa kimse uc kurus bile vermez ikinci elde, o yuzdende uzun sure kullanacagim icin ikinci el de satarkenki fiyatini onemsemem.
    Almanlar uzerine birsey demeyecegim herkes ne olduklarini biliyor zaten ,seneler once amerikan filimlerinde hep amerikan arabalari gorulurdu, simdilerde amerikan filimlerinde bile parali tipler hep mercedes bmw ile, bazende volvo ile goruluyorlar.
    Japonlar gercekten sorun cikarmiyorlar ama benim nacizane kendi zevkim olarak tipsizler, hic birini begenmiyorum, bir tek mazda haric, onun da bazi modelleri zevkime hitap ediyor,honda toyotalar filan, sanki bizim gibi araba sever arabayla yasayanlar icin degilde, tipik avrupali amerikali, bindigi arabanin markasinin ne oldugunu bile bilmeyen buzdolabi alirmis gibi araba alan, ver surdan bir araba beni ise, cocuklari da okula gotursun getirsin bir de sorun cikarmasin, fazla pahali da olmasin yeter diyerek araba alanlar icin araba uretiyormus gibi dizayn yapip araba uretiyorlar. Evet ariza vermiyor ama sanki teneke, uzerinde biraz kum micir olan asfatta arabanin altina vuran kumlar sanki konser veriyor.
    Fransizlar bence saglam, muhendisliklerine guvenirim, burada hala 88,89 model renault 19 lar, 92 model clio mk1 ler goruyorum trafikte, hala dolasiyorlar, ve fazla hurda gorunumde de degiller ama ayni yastaki fiatlar, alfa romeolar filan eger araba mezarliginda degillerse dort tekerlekle dolasan canli cenaze gibiler. Ama fransiz arabalari bana hep bir tuhaf gelmistir cok eskiden beri, ne bileyim, kadife koltuklar ( sanirim kadife fransizlar icin luks ifade ediyor olsa gerek), yumusak koltuk sungerleri, eski citroenlerdeki acayip dizayn, radyo teyp yerinde el freni, el freni yerinde radyoteyp, arabayi park ettigin zaman sanki butun amortisorleri patlakmis gibi yere oturmasi filan, ne bileyim tuhaf tuhaf seyler iste...

Simdi gelelim benim siralamama ve bu siralamanin kategorilerine:

1 surus zevki: BMW, Alfa romeo.
    2 konfor uzun omur,guvenlik: mercedes.
    3 konfor uzun omur guvenlik olsun birazda yukaridakilerden farkli, hafif egzotik olsun: Volvo ve eger iflas etmeseydi Saab.
    4 kaliteli olsun, yukaridakiler kadar olmasa da biraz da imaji olsun, ama digerleri kadar para vermek istemiyorum yada veremem: VW
    5 bozulmasin masraf cikarmasin alirken fazla para vermeyeyim, satarken de kolay satayim: japon
    6 parcasi ucuz olsun, tamiri ucuz olsun, cogu tamirci anlasin derdinden beni de bir yerden bir yere gotursun yeter: yerli uretim renaultlar fiatlar filan...

Gerisi farketmez, herkes kendi zevkine butcesine gore secer aralarindan.

Son soz olarak su anda evimde mercedes w203, bmw e46, bmw z3, mazda mx-5 mk3 ,ve mini countryman olan biri olarak, su an araba alacak olsam bmw 5 serisi f10 bakardim. (tabii ki ikinci el 50 bin kilometreden az ve cok temiz olmak kaydiyla).
    bu linkini verdigim gibi birsey ama n47 motor degil, mumkunse benzinli bir model.
    https://www.autoscout24.es/anuncios...2a48229-bc23-4929-a032-fc9c6aa34349?cldtidx=8

herkese selamlar ve iyi hafta sonlari diliyorum.

Son düzenleme: 13 Nisan 2019
    cabay ve karakazan bunu beğendi.
  10. Knight Rider

Knight Rider DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad - Soyad:
    Orkun Kurun
    Otomobil:
    Arabam yok
    1.4 160 hp var daha ne olsun bir de kronik piston kırma sorunu olmasa.

Bu ne ola ki o zaman:
    https://www.wikizero.com/en/Volkswagen_emissions_scandal

Bu Sayfayı Paylaş