Detail Marketi


Türkiye’de Peynir Ekmek Gibi Satılan Euroncap’te Sınıfta Kalan Modeller!

'Videolar ve Paylaşım' forumunda otofanı tarafından 18 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

 1. otofanı

  otofanı DT Üyesi

  Yaş:
  29
  Katılım:
  16 Mayıs 2017
  Mesaj:
  116
  Alınan Beğeniler:
  118
  Ad - Soyad:
  Baha Çelik
  Otomobil:
  Fiat
  EuroNcap'ın kötü listesine Punto'dan sonra 4 bu model daha eklendi! İşte kaza testi sonuçları

  [​IMG]

  EuroNcap bu aralar ard arda çarpışma testleri yayınlıyor. Normal şartlarda belli aralıklarla testler yapılıp yayınlanırdı ancak bu sefer 4bir anda hepsi aradan çıksın mantığında gitmiş. En son sizler için Fiat Punto kaza test videosunu yayınlamıştık. Punto listemizde olsa bile yine de kısa şekilde bu durumdan bahsetmek isterim. Fiat CEO’sunun da kabullendiği bu durum temelde, Punto’nun barındırmadığı güvenlik paketlerinden kaynaklı.

  EuroNcap testleri aracın her açıdan mukavemetini belirleyen oluşumdur. Çağımızda araçlar insan canını tam korumak amaçlı çeşitli yardımcı asistanlarla satılmaktadır. Mesela çarpışma önleyici sistem, kör nokta tespit vb. bunların tümü piyasada da artı olarak geri dönüşlere zemin hazırlayan özelliklerdir. İşte son zamanlarda bahsettiğimiz donanım seviyesine göre düşük araçlar, testlerden düşük puan alabiliyor.

  1 Citroen C3

  [​IMG]

  Citroen C3 Aicross‘un binek tipi C3 2017 yılı çarpışma testleri için Ncap stüdyolarına alındı. C3 için yapılan testlerin orta derecede güzel geçtiğini söyleyebiliriz.

  Yetişkin yolcu güvenliği %69, yaya güvenliği %55 ve çocuk güvenliğinden %37 puan almaya hak kazanmış. Yukarıda bahsettiğimiz yardım güvenlik elemanlarından da %29 oranlı bir başarı sağlamış.

  2 Ford C-Max  C Segment MPV sınıf temsilcisi C-Max‘inde işleri de iyi gitmemiş. C-Max’e yapılan çarpışma testlerinde; yetişkin yolcu güvenliği %76, yaya güvenliği %59 ve çocuk güvenliğinden %60 almaya hak kazanmış. Ancak Citroen C3’deki gibi yardımcı öğelerden %29 alabilmiş.

  3 Dacia Duster  Yeni Dacia Duster‘ın 2018 yılında piyasaya çıkacak yüzüne, EuroNcap ile sağlamlık oranlarına bakıldı. Duster’ın çok şikayete maruz kaldığı konu olan sağlamlığı nın iyileştirildiği söylenmişti.

  Tabi bazı konularda aracın satış bedellerini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Yapılan test sonuçlarında; yetişkin yolcu güvenliği %71, yaya güvenliği % 56 ve çoçuk korumasında %66 başarı sağlamış. Konu yardımcı ekipmanlara geldiğinde alabildiği puan %37 olmuş.

  4 Fiat Punto

  [​IMG]

  EuroNcap testinden yıldızsız olarak ayrılan Punto, puan alamayarak tarihe geçmiş oldu. Fiat anlaşılan bazı konularda Punto’yu çok eksik bırakmış.

  İspat olarak yetişkin yolcu korumasında %51, yaya güvenliğinde %52 ve çocuk korumada %43 almış. Güvenliğe yardımcı paketlerin olmaması kaynaklı olarak aldığı dilim “%0” oldu.

  5 Ford Grand C-Max

  [​IMG]

  C-Max ailesinin en büyüğü Grand C-Max‘de normal olarak hanesine az puan yazdırdı. Umulmadık puanları alan birde Grand versiyon çıkmış oldu.

  Yetişkin yolcu korumasında %76, yay korumada %59, çocuk korumada %60 ve yardımcı güvenlik donanımlarından %29 puan alabildiğini görüyoruz. Yani C-Max ile aynı oranda başarı gösterdiler.

  Bu arabaların böyle bir listede yer alması haliyle dikkat çekiyor. Çünkü piyasa da oldukça fazla bulunan ve tercih edilen modellerin vasat olmasa da orta dereceli sonuçlar çıkarması can sıkıcı.

  Aslında yine tekrarlamam gerekirse, kaybedilen puanların büyük çoğunluğu yardımcı ekipman eksikliği veya olanın kullanıma bağlı zayıflığından kaybedilmiştir. Diğer taraftan çarpışmaya karşı gösterdikleri dirençler bence yeterli olabilir.

  Kaynak: https://paratic.com/
   
  ÖzKapaklı, fthars7, KhaN ve 1 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş