Detail Marketi

Soru ; Uygulama Sıralama Ve Ürün Öneri-tavsiye Rica Ederim.

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda Levcho tarafından 3 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. Levcho

Levcho DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Levcho
    Otomobil:
    Skoda
    Merhaba dostlar; Yıllardır zaman ayıramadığım boya bakım işini, ilk baharda yapmaya planladım. Aşağıdaki fotolara ve malzeme durumlarına göre, EN AZ İŞÇLİLİK ile ; ürün sıralaması, makine devir-ped ve baskı+yaklaşık süre seviyesi önerilerinizi rica ederim. Araç Octavia 2013-Beyaz. Araca her yıl kil yapıldı ve Meguiars TechWax 2.0 uygulandı. Fırca ile asla yıkanmadı, kaliteli kurulama bezi kullanıldı. Basınçlı su ile, genelde köpüksüz yıkandı. 6 yıl boyunca yıkamacıya en fazla 3-4 defa gitti. Kendim yıkadım sürekli.

Ek fotolar ;

* Boya kaporta 3 foto, kapı piano black 2 foto
    * Eldeki malzeme ve ekipmanlar

Makinayı alalı 6 yıl oldu (bu forumdan bir arkadaşatan 2. el) ancak 1 defa dahi kullanmak kısmet olmadı. el becerim var, daha önce amatör makina ile eski aracımda uygulama yaptım. Bazı malzemeler forumdaki satıcılardan alındı, diğerlerini bir arkadaştan aldım.
    Sırayla mazlemelerin durumları;
    1. Altı yıllık malzeme, koyu macun halini almış, katılaşmaya başlamış
    2. Altı yıllık malzeme, koyu macun halini almış, katılaşmaya başlamış
    3. Altı yıllık malzeme, Halen sıvı halde
    4-5-6. İki yıllık malzemeler, sıvı halde, iyi durumda.
    Sünger pedler çok az kullanılmış. yün pedler hiç kullanılmamış. İcabında yeni pad veya malzeme alabilirim, ancak eldekileri kullanmam tercihimdir.

YORUMLAR İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM ! Kısa ve öz madde madde yazabilirsiniz.

[​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

2. lrfan

lrfan Forum Admin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    731
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Eldeki malzemeler ile spot test dediğimiz, küçük alanda deneme yapmanı önereyim, baktın istediğin yüzeyi elde ediyorsun tüm araca giriş :)

Böylece polishlerin halen iş yapar mı belli olur. En hafif aşındırıcı ile başla kaportada, plastiklerin işi kolay zaten. Baktın istediğin gibi çizik almıyor ürünler yenilemen iyi olur. 250şer ml hafif-orta-kalın pasta alabilirsin. İyi bilinen markalardan şaşma, bölünmüş halde satılıyor çoğu online markette. Kurumuş olan polishleri at gitsin. 4 ve 5 makineye gelir mi bilmiyorum. Çabuk kuruyor ve işini yapamıyorsa işini görmeyecektir. Önce 4'ü dene, hafif olduğu için.

3. Levcho

Levcho DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Levcho
    Otomobil:
    Skoda
    Teşekkürler Hocam;
    Umarım çok yorulmadan hallederim. Peki finishing pad ile sadece 5 numara finishing malzeme ile kurtarma şansım nedir acaba? Hani kılcallar inceyse, cuting ilşe boşuna aşındırmamış olurum. Çok bilmiyorum, ancak az işçilik olsun diye kurtarmaya çalışıyorum. :)
    Bir de makina ile devir ne olmalı? Sabit mi değişken devir mi? Ve baskı ne kadar uygulanmalı? Bu makina ile hiç el deneyimim yok.

4. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    281
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Her ne kadar sorarsanı sorun makineyi elinize almadan, kaportaya koymadan anlamak imkansız.

Çok endişeliyseniz çıkma parça üzerinde test yapabilir aşinalık kazanabilirsiniz.

Çiziklerin boyutuna bakılırsa keçe yi ve sert süngeri kenara koyun. Orta ve yumuşak süngerleri alın. Aşındırıcı olarak da orta ve hafif alın. Bir de polish bulundurun. Az aşındırıcıyla orta sert sünger deneyin. Olmadı mı çok mu vakit alıyor. Orta sert süngerle orta aşındırıcıyı deneyin.

Devir düşükte başlayıp iyice yaydırın. Sonra 1-2 tık üst devire alın. 6 devirse 3-4 ü geçmeyin. Sonra yine yabaşalyarak bitirin. 50*50cm lik alanda çalışın. ya da işte o boyutlarda..

Pedleriniz sıfırsa sürmeden önce tüm pede pasta yedirin. Yüzeye de bir miktar pasta koyun ki süngerin sertliğiyle bocalamayın.

Hepsinden öte elinizdeki makinanın kabiliyeti de önemli. Kimisi devir 1 de istediğin kadar bastır bayılmıyor kimisi devir 3 de dönmüyor.... Deneyerek göreceksiniz.

lrfan bunu beğendi.
  5. lrfan

Alınan Beğeniler:
    731
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Yorulmadan iş bitirmek zor, tek seferde bitirmek de şart değil. Bir gün kaput ve bagaj yaparsın, bir gün tavan, bir gün kapılar. Eğer yer ve zaman uygunsa.

Özen istiyor zira. Ben sadece kaputa 1 saat ayırıyorum, tabak gibi tertemiz çıksın diye. Kaputu göz kararı 4 eşit parçaya bölüp girişiyorum.

6. Levcho

Levcho DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Levcho
    Otomobil:
    Skoda
    Teşekkürler beyler.
    Bu iş kafama tam oturdu. İlk baharda uygun bir havada bu işi yapacağım. Hafta sonları çok zamanım kalmayabiliyor, uygun bir zamanı seçip, işleri acaleye getirmeden yapacağım.
    Poliching pad ile 4 numaralı 3D Cuting Compound malzemesi kullanmaya planladım başta. Devamında finishing pad ile 5 numaralı 3D finishing mazlemesi kullanırım.
    İki katman arasında İPA ile silmem gerekiyor mu? Gerekiyorsa ne kadar gerekiyor, ila ki mi?
    Youtube'da bazı videolarda IPA kullanıyorlar, bazılarında kullanmıyorlar. Ben de çelişkide kaldım. Aslınca yüzeyin temizlenmesi iyi olacak kanaatindeyim, ancak hem işçilik hem de arada yüzeyin yine inceden hasar görmesi konusu olacak.
    Teşekkürler

7. lrfan

Alınan Beğeniler:
    731
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    İki polish arasında İPA ile silmen gerekmiyor ;)

Dolgu özelliği varsa ilk üründe, çizikleri maskelemesin diye IPA ile siliyorlar, kullanılan ürünle ilintili.

IPA esprisi pastanın yağı, silikonu vs. kalmasın. Polisaj bitince koruma işlemine geçmeden önce yapabilirsin bir tur IPA

kapetan bunu beğendi.
  8. Levcho

Levcho DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Levcho
    Otomobil:
    Skoda
    Anlaşıldı üstad.... sağ ol.
    Ya çok soru sordum farkindayim.
    Yapmışken seramik de mi yapsam diyorum.
    Sanırım boya koruma atmadan, finishing sonrası Ipa ve üstüne seramik yapılır.
    Büyük alanlara uygulanan bir seramik marka önerebilir misiniz? Bazı videolarda izledim, küçük alanlarda çalışıyorlar ve siliyorlar hemen. Bazı ürünler de daha yavaş kürleşiyor ve daha büyük alanlara sürülüyor, daha çabuk oluyor. Öneriniz nedir? Şimdi forumda seramik konularına da bakacağım. Teşekkürler.

9. lrfan

Alınan Beğeniler:
    731
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Küçük alanlarda çalışmanın esprisi hatalı bir nokta olursa kolay görmen ve düzeltmen öncelikle. Çoğu ürün kısa sürede kürleşmiyor, Nanolex si3d uygulamıştım en son, gayet memnunum

Bu Sayfayı Paylaş