Detail Marketi

Sonax Motorplast Motor Cilası

'Motor Temizlik/Koruma' forumunda Nobran tarafından 7 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Aracımın iyice soğumuş motorunu Sonax motor temizleyici ile temizleyip bazı bölgelerde plastik, yumuşak telli bir fırça ile iyice temizledikten sonra köpük tuttum ve su ile duruladım. Yıkama işini bitirip motoru çalıştırıyoruz ve bu esnada elimizi kolumuzu yakmadan ulaşabileceğimiz her yeri iyice kuruluyoruz. Buraya kadar anlattığım kısımların fotoğraflarını çekmeye gerek duymadım, aslında çektim fakat yüklemedim desem daha doğru olur. Herkes bir şekilde zaten aracının motorunu bu noktaya kadar temizliyor :)

Şimdi gelelim başlıkta ismi geçen Sonax motorplast motor cilasına. Ürünü Bauhaustan yanlış hatırlamıyor isem 34 lira gibi bir fiyata aldım.

Uygulaması ise şu şekilde:
    1- Temizlenip iyice kurulanmış ve hiç su kalmamış motorun üzerine homojen bir film tabakası oluşturacak şekilde sıkılıyor.
    2- Kürleşme süresi 10-15 dakika olarak belirtilse de ben akşamdan sıktım sabaha kadar bekledi.
    3- Ürünün boyalı yüzeylere gelmemesi gerekiyor.
    4- Eğer motordan sökmek isterseniz yada daha sonra boyaya sıçradığını fark ederseniz gene Sonax' ın zift sökücü ürünü ile rahatça çıkıyor.

Gündüz yaptığım yaklaşık 150km sonrası izlenimlerim ise:
    1- Yaklaşık 2 yada 3 arabanın motorunu ve elektronik aksamını bu ürün ile koruma altına alabilir soketere su kaçıp oksitlenme yada arıza çıkarma riskinden kurtulabilirsiniz.
    2- Parlak ve ıslak bir finişi var. Oluşan film tabakasının su kaydırıcı özelliği var.
    3- Vernik gibi sert bir film tabakası yok. Esnek hortumlar üzerinde çatlama yada atma şu an için yapmadı, motor bloğunda sıcaktan dolayı renk değişimi gözlemlemedim.

Akşam uygulamadan hemen sonra çektiğim fotoğraflar.

150km yol yaptıktan sonra gündüz çektiğim fotoğraflar.

Bu koruma böyle devam ederse uzunca bir süre temizlik için kaputu bir daha açmama gerek kalmaz diye düşünüyorum. 1000km' ye ulaştıktan sonra tekrar fotoğraf çeker güncellerim fakat şu anki hali ile motorunun temiz parlak ve ıslak görünmesini isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Memnun kalmayanların kolayla sökebileceği bir kaplama.

İzlediğiniz için teşekkürler :)

lrfan, hsn, hakan4117 ve 15 kişi daha bunu beğendi.
  2. CyberCrime

CyberCrime DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad - Soyad:
    Süleyman G.
    Otomobil:
    Renault
    Elinize sağlık gayet güzel görünüyor ancak şahsen motorda parlak görüntü hoşuma gitmiyor mat ve temiz motor daha hoş gibi geliyor bana

Çöllü ve Nobran bunu beğendi.
  3. radtek001981

radtek001981 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    39
    Benim en büyük çekincem bu ürünlerin zamanla hortumlara borulara zarar verip vermeyeceği

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nobran bunu beğendi.
  4. dragstar

dragstar Kıdemli DT üyesi DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    4,363
    Ad - Soyad:
    süleyman yollu
    Otomobil:
    BMW
    Ellerine saglık muzaffer, bir gün sonra çekilen son resimdeki final gayet hoş görünüyor. Kalıcılık olarak ne kadar gidecek bende merak ettim.

Sent via my iPhone 6 using Tapatalk from DENİZLİ

5. umutd07

umutd07 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    832
    Ad - Soyad:
    Umut Dürüş
    Otomobil:
    Kia
    Vay be merak ettiğim bir üründür elinize sağlık :)

Nobran bunu beğendi.
  6. edincol

edincol Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,448
    Ad - Soyad:
    Emre Dincol
    Otomobil:
    VW
    Çekincenizde haklısınız, eğer solvent bazlı ürünler kullanılırsa plastik ve türevi yüzeylerle etkileşime girerek uzun vadede zarar verebilir. Boyalı yüzeylere bulaştıklarında iz bırakırlar. Aynı zamanda çevreye ve doğaya da zararlı ürünlerdir. Tavsiyem su bazlı ürünler tercih ederek korumaya alın. Zarar verme ihtimalleri yok, hem çevreye hem sizin için güvenli ve boya üzerine bulaşıp silmeseniz bile sorun yaratmayacak ürünleri tercih edebilirsiniz. Örnek olarak 3D Ultra Protectant yakın zamanda çok kişi tarafından beğenilen popüler bir ürün veya 303 ASP ürünü de benim kullandığım başarılı bir ürün. Diğer seçenekleri de araştırmanızı tavsiye ederim :)

Not: konuda geçen ürün hakkında bilgim yok, yazdıklarım ürünle ilgili değildir.

Son düzenleme: 7 Mayıs 2016
  7. serdar8424

serdar8424 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    493
    Ad - Soyad:
    Serdar
    Otomobil:
    Honda
    İnceleme için teşekkürler, ürün 2. gün daha güzel görünüyor finish olarak. Beğendim bu ürünü. Nette nerden satın alabiliriz acaba?

SM-G9250 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nobran bunu beğendi.
  8. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Ürün şişesinin üzerinde Almanca olarak motorun tüm parçalarında güvenle kullanılabileceği oksitlenmeyi önlediği, kir itici olduğu ve özellikle başta ateşleme bobinini ve hortumları koruyacağı, tüm bunların yanında ıslak bir görünüm verdiği yazıyor.

Alman forumlarında kullanıcı yorumlarını okuyarak listeme eklemiştim. Ürün zaman içinde kayış gibi hareketli parçaların üzerinde kırılma yapmış. Hortumları da çok kurcalarsak yada sök tak yaparsak oralarda da kırılma yapar bu durumda fakat herhangi bir zarardan söz edilmemiş, zaten Sonax' ın hiç bir ürünü arabaya, hele ki motor parçaları gibi hayati öneme sahip yerlere zarar vermez en fazla yaptığı işten tüketici olarak memnun kalmayabilirsiniz o kadar :)

Çöllü bunu beğendi.
  9. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Yarın anneler günü olduğu için rahmetli anneannemin mezarına gideceğiz abi. O da epey uzakta sayılır, uzun yol fırsatını değerlendirip yarın da bir güncelleme yaparım unutmazsam. Telefondan mıdır flaşından dolayı mıdır sonuncusu hariç fotoğrafları bende pek beğenmedim :) Finişe çok özen göstermek lazım, profesyonel makine ile çekerim :)

Çok teşekkür ederim :) Zamanla durum ne olacak, kalıcılık durumu nedir ne değildir burada paylaşırım mutlaka :)

Teşekkür ederim :) Dediğiniz gibi 2. gün daha güzel görünmeye başladı sanırım iyice kürleşmesinden kaynaklı. Benim bildiğim Otomaniax' da var bir de Bauhaus' da raflarda satılıyor. Bu arada bazı kutuların üzerinde Almanca, bazılarının üzerinde İngilizce yazabiliyor bu sizi aldatmasın ürün numarası 330 200 olarak geçiyorsa sıkıntı yok :)

Son düzenleme: 8 Mayıs 2016
    ilbeyyagci ve serdar8424 bunu beğendi.
  10. serdar8424

serdar8424 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    493
    Ad - Soyad:
    Serdar
    Otomobil:
    Honda
    Nobran bunu beğendi.
  11. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    serdar8424 bunu beğendi.
  12. RıfatERDEM

RıfatERDEM Moderatör

Alınan Beğeniler:
    3,468
    Ad - Soyad:
    RIFAT YASİN ERDEM
    Otomobil:
    Ford
    Sıkır sıkır olmuş maşallah

LG-D610TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Nobran bunu beğendi.
  13. ilbeyyagci

ilbeyyagci DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,039
    Ad - Soyad:
    İlbey Yağcı
    Otomobil:
    Alfa Romeo
    Son fotoğraftaki finali çok beğendim Muzaffer, yapı marketlerde bulunabilecek güzel ürünler arasına yazılabilir sanırım.

Nobran bunu beğendi.
  14. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Teşekkür ederim bakalım bu şıkır şıkırlık ne kadar zamana kadar devam edecek :)

İlbey hocam üründen şimdilik memnunum bugün fotoğraf çekmeye fırsatım olmadı ancak hortumları da hafif yokladım elastik yapısını koruyor kırılma çatlama atma olmadı. Merak ettiğim bir şey var, maskeleme yapsam da dış trimlerde kullansam acaba ne olur? Sonax zift sökücü olmadığı için deneme imkanım da yok fakat merak ettim bir düşünce sadece :)

15. emre-sti

emre-sti DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,363
    Ad - Soyad:
    Emre
    Otomobil:
    Subaru
    Zift sökücü olarak sinek ilacı uygulayanlar vardı

Nobran bunu beğendi.
  16. Çöllü

Çöllü DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    882
    Ad - Soyad:
    Selçuk Çöllü AKDENİZ
    Otomobil:
    Seat
    Güzel uygulama olmuş eline sağlık kardeşim.. nedense Sonax ürünlerine bi türlü ısınamadım ben, halbuki bauhause, tekzen gibi yapı marketlerde en rahat ulaşılabilir marka kendisi ticari anlaşmalarından dolayı ..

Nobran bunu beğendi.
  17. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Amaç sadece zift sökmek ise alternatifler arasına margarin, mazot gibi şeyleri de ekleyebiliriz fakat bu ürünü yüzeyden sökmek için Türkçe açıklamasında Sonax zift sökücü kullanın yazıyordu demek ki o ürünün formülasyonunda bu kaplamayı da söken şeyler var, şimdilik sökmeyi düşünmüyorum fakat bir gün sökersem zift sökücünün işe yarayıp yaramadığını, yaramaz ise zarar vermeden nasıl söktüğümü de yazarım tabi :)

Abi markanın xtreme serisi profesyonel ürünleri var, onlardan denk gelenleri beğenerek kullanıyorum. Bir kırmızı hızlı cila var bir de onun karşılığı olan profesyonel olarak bsd var. Keza yeşil döşeme temizleme köpüğünün profesyonel olanı da ancantra, ancantranın döşeme temizliğinde ödül aldığını okumuştum. Keza jant temizleyicide de böyle, 2 ürün var. Esas Sonax' ın Türkiye' de satışı olmayan pasta ve cilaları var ki raflarda yada internette satışa çıkarsa ortalığı sallar, ha bizden başka kullanan da olmaz orası ayrı :) Ben xtreme serisinin ürünlerini sadece Metro yada Bauhausta bulabiliyorum ki hatta aradan aylar geçmiş olmasına rağmen fiyatlarından dolayı koca Ankara' da bazı ürünler halen yerleştirildiği gibi duruyor. Yerli yapı marketlerde, aracın güzelliğine değil ürünün ne kadar hızlı satıldığı önemli olduğundan lastik parlatıcı dışında xtreme serisi bir ürünü göremedim. Bu ürünün xtreme olanı yok daha sonra çıkarırlar mı bilmem fakat geçtiğimiz 2 gündür yağmurlu havada araç kullanıyor olmama rağmen ürünü kullandığım yerlerde en ufak bir toz, çamur ve su izine rastlamadım. Radyatörün alt taraflarına ürün yetişmediği için oralarda haliyle kullanamadım ve şu an çamurdan rengi kahverengi :)

dragstar, Çöllü ve emre-sti bunu beğendi.
  18. emre-sti

emre-sti DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,363
    Ad - Soyad:
    Emre
    Otomobil:
    Subaru
    Sonax şampuanda bile; sonax sünger ile yıkayın, sonax bez ile kurulayın yazıyor o kadar da değildir sanırsam

Nobran bunu beğendi.
  19. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,139
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Bütün markalar bu şekilde hocam zaten sonax şampuanla yıkadıktan sonra chemical guys kurulama havlusu ile kurulayın yazacak halleri yok :D Ucuz yollu bir alternatifi mutlaka vardır. Lokal bir bölgede ipa falan deneyebilirim, hiç belli olmaz bakarsınız söker :)

ilbeyyagci bunu beğendi.
  20. beyefendi006

beyefendi006 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    206
    Ad - Soyad:
    talat
    Otomobil:
    Toyota
    Elinize sağlık maşallah. Yanlız motor ve aksamına kalitesi ne olursa olsun herhangi bir temizleme maddesi kullanmak bence pek doğru değil. Kabloların boruların aşınma ihtimali yanlışlıkla beyne ve sensörlere nem gitmesi gibi ihtimaller büyük sorunlara gebe oluyor. Ne kadar dikkat ederseniz edin küçük bir hata aracın saçmalamasına neden olabiliyor. Örnekleri nette mevcut :)

Yav bende her hevesini baltalayan balta gibi oluyorum ama :)

hsn, Nobran ve FerrOfficial bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş