Detail Marketi

Sizce Oto Yıkama Bu Kadar Kazanıyor Mu

'Videolar ve Paylaşım' forumunda Anıl Akca tarafından 6 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. Anıl Akca

Anıl Akca DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    131
    Ad - Soyad:
    Anıl Akca
    Otomobil:
    Toyota
    Aylık 10 bin lira kazanç elde ediyormuş sizce bu kadar elde ediliyor mu ?

Araç başına da 6 7 tl kalıyormuş burası şüpheli

2. alper_c

alper_c DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    107
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Mitsubishi
    her yıkama firması için yer kirası ve günlük araç sayısı bence çok çok değişkendir, aynı büyüklükte bir yıkama belki 20bin TL gelir getirirken, bir diğeri para kazanamayabilir diye düşünüyorum

ccibb bunu beğendi.
  3. aslan

aslan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    75
    Ad - Soyad:
    Aslan HENDEN
    Otomobil:
    Mercedes
    Yahu ilk başta haberi yapan kanala bak ki yalan oldugu oradan belli

4. Motors

Motors DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    549
    Ad - Soyad:
    Rıdvan O.
    Otomobil:
    Skoda
    İşini düzgün yapan herdaim kazanır özellikle oto yıkama gibi çakalların elindeki bir sektörden.

5. vip42

vip42 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Mehmet
    Otomobil:
    Seat
    Bir avmnin otoparkinda ayda 2.000 Euro kira ile oturan yikamaci arkadasim var. Aylik cirosu ortalama 50.000 TL.
    Gerçi parayı seramik kaplama ve detay dan kazaniyor ama olsun. Yıkamacı işte :)))

green_spell bunu beğendi.
  6. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    186
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    Dayım yıkamayı devredicek galiba haber yaptırdığına göre :D

7. barakuda26

barakuda26 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Barış Işıkcı
    Otomobil:
    Audi
    Yıkama işinde çalışanlar genelde kısa süreli çalışmak isteyenler.. Bence bu sektörün en büyük sıkıntısı kalifiye eleman sürekli eleman bulunamaması. Kolay gibi dursa da yıkama işinin yoruculuğunu en çok bu forumdakiler bilirler :) Baştan savmadan iş yapan az firma vardır her şehirde. İşini iyi yapan ciddi güzel kazançlar sağlar bu sektörden bu doğru.

8. Anıl Akca

Anıl Akca DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    131
    Ad - Soyad:
    Anıl Akca
    Otomobil:
    Toyota
    Benim merak ettiğim adam binekten 30 tl alıyor bir binekten kar 6 7 tl imiş bu çok düşük degil mi

9. barakuda26

barakuda26 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Barış Işıkcı
    Otomobil:
    Audi
    Kullanılan ürün malzeme kalitesi ve bunu kendine mal edişi önemli, elektriği suyu ısınması sabit zaten türkiye genelinde hemen hemen. Birde kendi işi olan kişi kendisi de çalışıp eleman sayısını düşürürse, ortalama aylık 2500-3000 tl kendi hanesine kar demek bu. Zaten sadece iç dış yıkama yapan yerlerin istisnalar hariç artık kalitesi aşağı yukarı belli kullandıkları malzeme elemanlar vs. Araç başı enaz 10 tl kalır diye düşünüyorum ince bi hesap tabi bu işin içinde olmadan yapması zor.

10. yuzufyılmaz

yuzufyılmaz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad - Soyad:
    YUSUF YILMAZ
    Otomobil:
    Seat
    Ben yıkamacayım aynı zamanda da detailing yapıyorum
    Keşke bu haberdeki gibi olsa :)
    Dışardan göründüğü gibi değil emin olun
    Eleman sıkıntısı ve elde tutma olayı 1. Sırada bu işte
    Ayda ortalama 10 bine yakın gider var arkadaşlar
    Kira muahsebe elektrik su stopaj eleman giderleri günlük giderler süpriz giderler bitmek bilmeyen malzeme eksiklikleri vs..
    Kişiye göre değişiyor tabi
    Örn. Kağıt paspas kullananın maliyeti düşük
    Ben bez kullanıyorum 1.5 kat fazla maliyet kağıda göre ama amaç en ufak detayına kadar güzel hizmet vermek
    Kısacası ayda 10 bin hiç kalmadı bana

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

deep bunu beğendi.
  11. Yasin Emre

Yasin Emre DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    93
    Ad - Soyad:
    Yasin Emre
    Otomobil:
    Golf
    Gayet de güzel kazanır. Şu an evin camından kafamı uzattığımda 50 mt. aralıklarla 3 tane yıkamacı var yolun karşısında.. Bir tanesi çok gözüme çarpıyor, şu an 2 araç var. Köpükleniyor, köpükten sonra da FIRÇA ile girişiyorlar. Ne Mercedes'ler, ne BMW'ler yıkandı orada FIRÇA ile bir bilseniz.. Mesela şu an siyah bir VW FIRÇA ile yakın temasta.. Yandaki yıkamacıdan gri Caravelle çıktı, sırada siyah Caravelle var. Üst segment araçlar girip çıkıyor sürekli..

Çamurluğu sildiği bezle tavanı siliyor, torpidoyu parlattığı bezle camları dıştan kuruluyor. İş bitince de bezleri sandalye üzerinde güneşletiyorlar.

Bu adam kazanmayacak da kim kazanacak Allah aşkına :)

12. ferhattayfun

ferhattayfun DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    230
    Ad - Soyad:
    Ferhat TAYFUN
    Otomobil:
    Renault
    Ayda on bin lira kazanıyorsa yarın beş tane oto yıkama açabilirim :)

13. *KUNDAK*

*KUNDAK* DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad - Soyad:
    Fatih Kundak
    Otomobil:
    Peugeot
    Ben de merak ediyorum bu konuyu.
    Kazanmıyorlarsa niye bu kadar çok oto yıkama var?

14. ferhattayfun

ferhattayfun DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    230
    Ad - Soyad:
    Ferhat TAYFUN
    Otomobil:
    Renault
    Geçen yıl bu yazıyı paylaşmıştım belki fikir verir..

Bu yazıyı neden yazıyorum? Çevremde internette devamlı açılıp kapanan oto yıkamalar var ve internette bu konuyla ilgili düzgün bir yazı yazılmamış. Bir kişi bile faydalansa benim için kafidir.

Sizde benim gibi arabaları çok seviyorsunuz ve arabalarla ilgilenmek hobiniz. En çokta arabınızı yıkamayı seviyorsunuz. Sonra aklınıza birden geliyor neden oto yıkama açmıyorum ? Şu cümleyide bir çok defa duydunuz '' sevdiğin işi yap başarılı olursun '' evet doğru bir cümle ( kısmen ) iyice gaza geldiniz.

Hemen araştırmaya başladınız internette kısa kısa yazılar var. Kurulum maliyeti çok düşük ve çok karlı bir sektör hemde nakit dönüyor. Oooo süper bir iş, biraz daha araştırdınız bir yıkamanın maliyeti yüz litre su, yüz mg köpük hesap yaptınız iki lira maliyet kalanı hepsi kar ooo gözler iyice açıldı hem sevdiğin işi yapacaksın hemde çok kar yapacaksın. Hatta arabanızı yıkattığınız yerlere baktınız, atletle çalışan çalışan yabancı uyruklu vatandaşlar arabaları hiçte iyi yıkamıyorlar. Ben daha iyi yaparım dediniz içinizden, hatta temiz bir yer yaparsam herkes neden gelmesin ki ?

Klasik Türk hesabı yaptınız hemen 25 liradan yıkasam günde en kötü 10 araç gelir. Günde 250 lira ayda 30 günden 7500 lira ooo süper süper. Her girişimcinin en büyük hatası '' ben işimi diğerleri gibi yapmam, çok özen gösteririm, en iyi ben yıkarım '' dediniz kendinizi güzelce gaza getirdiniz. Aslında şunu bilmelisiniz ki işletmecilikte siz her şeyi yapamazsınız. Bu işleri hep personeliniz yapacak. Önemli olan personelinizi iyi iş yaptırabilme beceriniz.

Aslında işin özü hiçte öyle değil malesef. Şunu aklınızdan çıkarmayınız lüx bir sektöre giriyorsunuz. Yahu araba yıkamanın neyi lüx değil mi ? Şu yüzden lüx acil ihtiyaç olan bir sektör değil. Yani gıda sektörü gibi değil her gün herkes yemek yemek zorunda fakat arabasını aylarca yıkatmak zorunda değil. Kaldı ki arabasına özen gösteren insanlar var. Onlar zaten benzincilerde 2-3 liraya kendileri sizin gibi zevk alarak yıkıyorlar. Bu sektörde en büyük rakibiniz benzin istasyonlarıdır. Ondan sonra diğer oto yıkama işletmeleri rakibinizdir.
    Yok yok ben yinede açacağım sen çok karamsarsın diyebilirsiniz. Pekiiiii sahibinden.com a girdiniz bir çok devir etmeye çalışıyor acaba neden ? Neden mi ? Kar yapamıyorlar, o beğenmediğiniz atletle çalışan elemanlara muhtaçlar. Personel bulamıyorlar, bulsalarda kışın her şeye tamam deyip işini iyi yapan personel, yaz geldiğinde üç kuruş fazla diye hopp sizi bırakıp başka yere geçiyor. Yok kardeşim ben açacağım yinede eleman sorunum yok diyorsunuz peki. Rutsat şartlarını belediyeden sordunuz mu ? Artık sadece avm lere ve sanayi bölgelerine ruhsat veriliyor biliyormuydunuz. ? Yahu belediyenin nerden haberi olacak olsada üç beş sıkıştırırım eline işime bakarım dediğinizi duyar gibiyim. O da bir seçenek fakat her paraya sıkşan memurun sizi vezne gibi görerek haftada bir uğramasını göze almalısınız ki artık o işler eskisi gibi yürümüyor. Ne yaparsanız yapın her işinizi resmi yapın. Belediye bir ay sonra gelip işletmenizi mühürler ortada kalırsınız. Belediye başkanının yakını dahi olsanız bir daha ki seçimde ne malum o başkanın orada olacağı ?Tekrar yazıyorum ruhsat almadan iş yapmayınız. Ruhsatınız olursa devir etmek istediğinizde hemen devredersiniz size kimse karışamaz.

Ruhsat işlerinizi hallettiniz pekii. Yıllık metoroloji durumuna baktınız mı? Çünkü insanlar yağmurlu havalarda araba yıkatmazlar. Lütfen bakınız İstanbul için konuşursak yılın yaklaşık nerdeyse yarısı yağışlı yani yılda sadece 160 gün falan çalışacaksınız. Yani en baştaki hesap yanlış günde 10 araba yıkarsanız batarsınız. Sadece maliyetleri karşılamanız için günde en az 30 araba yıkamanız gerekiyor. Bu afaki bir rakam değildir. Yapılan iş planlarında günde 30 araba yıkaması yapmazsanız zarar edersiniz. Hala bu yazıyı okumayı devam ediyorsanız sabrınız için tebrikler. Aslında daha çok yazılacak şeyler olsada dahada uzatmak istemiyorum.

Bu iş yapılmaz mı ? Evet yapılır sizinle çalışacak yarı yolda bırakmayacak arkadaşlarınız ve kardeşleriniz varsa yapılabilinir. Çevrenizde çok fazla benzin istasyonu ve oto yıkama yoksa bakir bir bölgeyse ve gelir düzeyi orta sınıfsa yapılır. Avm de yer bulabiliyorsanız ve işlek bir avm ise yapılır. Büyük bir sanayi sitesi varsa ve başka oto yıkama yoksa düşünülür. Tabi kiralar çok uçuk olmamak şartıyla.

Ayrıca şu şekilde daha iyi yapılır. Oto yıkamaya bulaşmadan sadece oto detaylı temizlik işletmesi açabilirsiniz. ( oto kuaför ) Daha ufak bir mekanda işinizi yaparsınız ve kiraniz düşük olur. Çok fazla elemana ihtiyaç duymazsınız, bir kaç aylık eğitimle pasta cila işlemlerinizi kendinizde öğrenerek yapabilir ve personele maaş vermek zorunda kalmazsınız. Hava yağmurluda olsa kışta olsa işinizi yinede yaparsınız. Çünkü detaylı temizlik işini genelde arabasını satanlar ve araba alan insanlar yaptırır. En önemli potansiyel müşterileriniz bu kişilerdir ve galeriler.

Ama şunuda unutmayın çok fazla paralar kazanamazsınız ne uzalır, ne kısalır cinsinden bir geliriniz olur ama sevdiğiniz işi yaparsınız.
    Bunları nerden biliyorum bu sektörde mi çalıştım? Hayır iyi iki yıllık bir araştırma yaptım. 15 Yıllık ticari deneyimim, hatrı sayılır bir sermayem, perakendecilk eğitimlerim, swot analızı nedir, yüzde seksen kuralı nedir, işletmede markada hangi renkler kullanılmalı, potaniyel pazar nasıl belirlenir, gerilla pazarlama nedir, işletmecilik nasıl yapılır, iş planı nasıl hazırlanır vs vs eğitimlerini almama rağmen ve hala kendimi yetiştirmeme rağmen bu sektörden vaz geçtim. Nacizane bildiklerimi paylaştım. Kalın sağlıcakla...

DasBrn, Köksal, Motors ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  15. kevepsi

kevepsi Çekirge

Alınan Beğeniler:
    1,528
    Ad - Soyad:
    Ömer
    Otomobil:
    Opel
  16. parakazanma

parakazanma DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Can Kanlı
    Otomobil:
    Golf
  17. erhanarici18

erhanarici18 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad - Soyad:
    erhan arıcı
    Otomobil:
    BMW
    ay sonunda günlük 25 araç ortalamasına ulaşabiliyorsa helal olsun

18. S-Works

S-Works Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    1,293
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Malesef göründüğü gibi değil. Detaylıca araştırmadan sakın ha yıkama dükkanı açmayın. :)

Bu Sayfayı Paylaş