Detail Marketi

Sıfır Aracım Için Tavsiyeler

'Kil, Yıkama, Kurulama, İç-Dış Temizlik, QD, Plasti' forumunda eneskzlblt tarafından 30 Mart 2020 tarihinde açılan konu

1. eneskzlblt

eneskzlblt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Enes kızılbulut
    Otomobil:
    Peugeot
    Herkese merhaba. Birkaç gün önce sıfır kırmızı Peugeot 508 aldım. Forumu uzun zamandır takip ediyorum ve kimi sorularıma gayet güzel cevaplar aldım kimisi için halen aramaktayım.
    Öncelikle aracı bayiden alır almaz ( Antalya-Batman) memlekete geldim ve vakit kaybetmeden şeffaf folyo ile kaplattım. Bölge itibari ile çok seçenek olmadığı için Sonax’ta yaptırdım. Araba en fazla 3. gününde kaplandı. Renginden dolayı yazın çok sıcak olacağından beklemek istemedim.
    Sormak istediklerim folyo kaplamayı yıpratmayacak ve işimi iyi görecek şampuan, jant temizlik ürünü, rengi iyi gösterebilecek diğer bakım ürün tavsiyesi. Arabayı kendim yıkamak ve temizlik dahil her şeyi kendim yapmak istiyorum çünkü Sonax’ta olsa güvenemiyorum işçilikleri açıkçası pek hoşuma gitmedi. Sizin değerli tavsiyelerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ediyorum.

2. Ugurus

Ugurus DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ugur us
    Otomobil:
    Seat
    eğer sorduğun bu ise . bi kere önce arabanı çift kova yöntemi ile yıkaman daha iyi olur. bunun için ph nötr arabaya zarar vermeyecek bi şampuan seçmen lazım. valetpro uygun bir şekilde kolayca bulabilirsin. genelde cilasız öneriyor arkadaşlar. aracın koruması güzel gözüksün diye özetle. koruma yoksa cilalı şampuanlarda boya üzerinde bi koruma yapıyor ama insanlar kendi yaptığı korumayı kapatıyor diye cilasız tercih ediyor.
    ben cilalı kullanıyorum. yıkayıp geçiyorum bitti.

çift kova yöntemi ... bi kova da şampuanlı su diğer kova da duru su. mümkünse diplerinde grit guard. olacak. ızgara gibi birşey. yıkama eldiveni ni şampuanlı kova ya daldırıp arabanın üstünde bi bölümü yapıp diğer kovadaki duru su ile yıkayıp durulayıp tekrar şampuanlı suya daldıracaksın.

yani bir tane de yıkama eldiveni. lazım

imkanın varsa ön yıkama köpüğü yada ön yıkama spreyi uygulayabilirsin. sprey biraz daha pratik hesaplı. valetpro citrus gibi. yok harcama yaparım dersen kazar köpük yapma makinası + köpük deterjan onda valetpro seçebilirsin. combo2 çok kuvvetli onu tercih etme . kwazarda 150 tl

bitti mi ? bitmedi. arabayı kurulamak için iyi bi kurulama bezi alman lazım çizmeden kurulamak için.

öncee bunları yapıp sonra jant temizliği ve bakım ürünlerine girişsen daha iyi olur.

sitede araba yıkama ve kurulama başlıkları var onlara bi göz at.

arabayı yıkamaya durulamaya kurulamaya hep en üstten aşağı doğru yapıcaksın. tavsiyem alt kısımlar için ayrı eldiven ve bez kullanman. en son jantlar lastikler tabi ayrı bez ile.

benim tavsiyem . bu şampuanlar jant için yeterli olur ilk etapta. sonra ihtiyacın olursa ona göre bakarsın. araştırırsın. tavsiyem. hemen demirtozu veya jant temizleyiciler ile girişme . bekle biraz.

3. eneskzlblt

eneskzlblt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Enes kızılbulut
    Otomobil:
    Peugeot
    Hocam tavsiyelerin için çok teşekkür ediyorum. Şu sıralar hava yağışlı olduğu için zaten yıkama işini yapmadım. Özellikle saydığın malzemeler için bir marka mevcut mu ? Bezin ya da eldivenin malzemesi-cinsi gibi. Çünkü malum sitelere girdiğimde oradaki yorumlar bazen çok farklı olabiliyor. Aracın iç plastik aksamı ve göğüs için bir tavsiyen olur mu ? Teşekkürler.

4. Ugurus

Ugurus DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ugur us
    Otomobil:
    Seat
    aracın göğüs kısmı iç kısmı vs için . yeni araba için hemen birşeyler uygulama. tozunu al. hafif nemli microfiber bez ile silebilirsin. bu benim görüşüm. ben çok pro yada bu işlerden çok anlayan birisi değilim.. sıfır araba için heveslisin. ama önce sade ve düzgün yıka . yavaş yavaş ekleme yap.
    bende auto finnese spritz var. bu sadece besleme koruma yapıyor. yani kirliyse temizlemiyor. ama benim hedefim iç mekanı kirletmemek ))
    bilmediğin şeyleri iç kısma uygulama. parlatıcı , silikon i yağ vs sakın sürme. kimyasal çok kullanma.

şeffaf folyo için hangi şampuan daha iyi olur bilmiyorum cilalı yada cilasız. marka ve satıcı pek önermek istemiyorum. pek benim işim değil.
    ben genelde meguiars ürünleri kullanıyorum. ama pek sevilmez detailing dünyasında ama her ürününü muhakkak birkaç kişi çok sever.
    youtube da çok video var. bi bütçe belirle çünkü bunun ucu bucağı yok.

a101 den 2 tane kova alabilirsin. 13lt 10 lira. 2 tane kova al. 20 lira.
    bim yada a101 den 5'li mr green microfiber bez al. ben almadım ama çok övülüyor. 12-13 lira.
    1 tane camsil yada elin marka camları temizlemek için ürün al. camları silmek içine 4-5 lira ya cam bezi al. 2 li. biri iç taraf biri dış taraf. ben rossman dan aldım 6-7 lira idi.

evet şimdi geldi. sıra eldivene . uygun fiyatlı 50 lira civarı ufs var . yada 90-120 vs gibi bi bütçe meguiars, gyeoon, workstuff vs alabilirsin.
    birde şampuan alman lazım. çift kova için. bende meguiars var. onun da 2 çeşidi var piyasada ama alma. 500 ml bölünmüş valetpro alabilirsin. onunda cilalı cilasız diye 2 versiyonu var. kendin karar ver.

birde öncesinde ön yıkama yapmanı tavsiye ederim... yani sadece su değil. onun içinde valet pro citrus alabilirsin. spreyin içine sulandırıp koy uygula ondan sonra arabanı yıka su ile. sonra çift kova yöntemi ile arabanı yıka.

şimdilik bu kadar. bence önce bunları yapsan baya bi yol alırsın. arabaya fırça sünger , silecek, çek-pas -yada silicon su alıcı sürme. arabanı yıkama yapmadan silme bez ile.

5. eneskzlblt

eneskzlblt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Enes kızılbulut
    Otomobil:
    Peugeot
    Değerli vaktin ve cevapların için çok teşekkür ediyorum. Yavaş yavaş temin edeceğim hepsini. Teşekkürler... :)

6. Ugurus

Ugurus DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ugur us
    Otomobil:
    Seat
    Rica ederim. normalde böyle oturup yazmazdım ama . vaktim boldu. sitede bu bilgilerin kapsamlısı var. ben sadece kendime göre şekillendirip sana yazdım. umarım bi faydası olmuştur.

7. murataybbk

murataybbk DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    murat ay
    Otomobil:
    Ford
    Şimdi okudum tüm cevapları ama kafam allk bullak oldu arkadaslar. Dün arabam pasta-ciladan cıktı. Şimdi bu yaptırdıgım pasta-cilayı korumak için nasıl şampuan almalıyım ? Cilalı mı alim üstüne cila atmış olsun yoksa Cilasız mı olsun yapılan cila yeterli mi ?
    tavsiye ettiğiniz şampuan var mı ? Ve bu ph nötr olayı bana göre mi ?

8. saidkerem41

saidkerem41 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,356
    Ad - Soyad:
    Said Kerem Küçük
    Otomobil:
    Arabam yok
    " Pasta cila 'yı korumak " derken öncelikle kullanılan ürünleri bilmek lazım ama ' sanayi tabiriyle ' pasta cila ise korunacak bir şey değildir . Korunması gereken Pasta-cila ile kusursuz hale getirilen yüzeydir .

Pasta diye bilinen ürünler (polish) aşındırıcı ürünlerdir , yüzeyi düzeltir . Pürüzsüz bir yüzey bırakır ardında .

Cila aşamasında ne ürün kullanıldı bilmiyorum , onun için net bir yorum yapamıyorum .

YunusEmre42 ve EmirhanYigiter bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş