Detail Marketi

Şeffaf Folyo Öncesi Detailing

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda -sukru- tarafından 23 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    Ağabeylerim, herkese selamlar.

Konunun bir kısmını daha önce Mercedes forumunda da paylaştım, haftalardır burada geçmiş konularda araştırma da yaptım ama içimin rahat etmesi için bu konuda uzmanlaşmış olan sizlerden konu açarak yardım istemeye karar verdim. Çünkü yanlış bir şey yapmak istemiyorum.

Vito aracımızı korumak adına komple şeffaf folyo ile kaplanmasını istiyorum. Girişmeden önce folyo kaplama yapan adı duyulmuş bir firmayı aradım. 10 bin TL gibi bir ücret talep ettiler. Ben de bu işe kendim girişmeye karar verdim. Allah izin verirse aşama aşama yaptığım işlemleri paylaşmak istiyorum. Bu işi hakkıyla yapmak istiyorum, bu doğrultuda şeffaf folyo öncesi detay işlemlerini de titizlikle yapıp sizinle paylaşmayı planlıyorum. Daha önce Orafol Oracal Oraguard 270 şeffaf folyoyu aracımızın ön çamurluklarına, kaputa, farlara ve kapı eşiklerine uygulamıştım. Bu folyodan koruma adına çok memnun olsam da kir/toz tutma bakımından memnun değilim. Ayrıca uygulaması çok zor. Bu durumu acemiliğime de verebilirsiniz ama inanın öyle değil., çok zor esniyor. Zaten kendi sitelerinde kaput gibi az eğimli yüzeylerde kullanılması gerektiği yazıyor. Özellikle farları kaplarken çok zorlanmıştım. Ama maalesef fiyatından dolayı yine bu ürüne muhtaç gibiyim. En üst kalitedeki folyoların rulolarının (15x1.52 metre) ortalama 1000-1200 dolar gibi bir ücreti oluyor. Bu rulo da Vito'ya yetmiyor. Vito'ya yetecek miktarda Oracal ise yarısından daha az ücrete mal oluyor. Yaptığım çalışmaları da bu konuda ya da yeni bir konu başlığı altında sizlerle paylaşmak isterim. Ama başlamadan önce birçok noktada sizin yardımlarınıza ihtiyacım var. Kafamda oluşturduğum planlamayı sizinle paylaşayım. Hatalarımı ve yapmam gerekenler konusunda deneyimlerinizi, bilgilerinizi, yorumlarınızı paylaşırsanız çok mutlu olurum.

''

1) Yıkama

2) Demir tozu temizliği (Mutlaka gerekli mi, hangi ürünü tavsiye edersiniz?)

3) Yıkama

4) Kil hamuru ile temizlik (Hangi kil hamurunu tavsiye edersiniz? Piyasada ucuza 3m ürünler var ama sahte olduğu söyleniyor.)

5) Yıkama (Panel arkalarına dikkat edilerek detaylı temizlenecek)

6) Seyreltilmiş ipa ile temizlik (Folyonun uzun vadede kalkmaması için panel arka kıvrımları silinecek)

7) Polisaj işlemleri
    -Aracımızda gün ışığında belli açılardan zorla görülebilen hareler var. Çizikler çok kılcal olmadığından dolayı ve araç 1,5 yıldır trafikte olmasından dolayı aşındırıcılığı yüksek ürün kullanmak istemiyorum. Bu bağlamda hangi ürünleri kullanmam uygun olur?

*Scholl S30, S40
    *Meguiars 83, 205
    *Menzerna 2500, 3800 (3800 piyasada pek yok gibi.)

İkililerinden biri yeterli olur mu?

Ya da sadece Menzerna 3000 veya 3 in 1 yeterli olur mu?

Uygularken hangi özelliklerde polisaj pedi kullanmalıyım? Pedlerin fiyatları bana çok yüksek geldi. Maliyet ciddi manada artıyor. Piyasada cırtlı ped taplası dahil cutting+finishing olmak üzere yerli üretim setler var, tavsiye eder misiniz? Polisaj makinesini hangi devirlerde kullanmalıyım?

8) Yıkama

9) Seyreltilmiş İpa ile temizlik (Panel arka kıvrımları silinecek)

10) Şeffaf folyoyu 2-3 yıl sonra sökerken kolay sökülmesi ve boyanın verniğine zarar verme ihtimalini sıfıra indirgemek için folyo ile boya arasındaki katman ne olmalı? Seramik(Aliexpress), wax, cila, sealant Şeffaf folyodan önce hangisini ya da hangilerini önerirsiniz? Ayrıca bu katman veya katmanlar şeffaf folyonun altında, kavurucu sıcakta boya için risk de oluşturmamalı. Mesela önce AutoGlym SRP sonrasında herhangi bir bilindik markanın Carnauba Wax'ını uygulasam olur mu?

11) Folyo kaplama

12) Şeffaf folyo üzerine finishing (Tavsiye eder misiniz?)(Şeffaf folyoya kayganlık ve parlaklık kazandırmak için) Aracın boyasının matlaşmasını istemiyorum. Ama bu maalesef Oracal 270 de bir nebze oluyor.

13)
    Seramik kaplama (Uygulayacağım folyo muhtemelen Oracal 270 modeli olacak. Toz toplayan bir şeffaf folyo olduğundan bunu önlemek için üstüne tekrar seramik (Aliexpress) uygulamayı düşünüyorum. Sizce nasıl olur?)

''

Şu anda forumdaki paylaşımlara dayanarak Stanley STGP1318K model polisaj makinesini satın aldım. Biri 2. el olmak üzere 2 adet biri 30w biri 50w led projektör satın aldım. Ayrıca Aliexpress'ten 5 adet seramik kaplama aldım.

Aracın boya durumu genel olarak bu şekilde:

Birkaç yerde bu şekilde kılcal çiziklerimiz de var:

2. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    100
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Hocam öncelikle kolay gelsin. Adım adım da anlatmışsınız. Süreci ve sonucu görmek isterim.

Her türlü boya koruma öncesi detaylı temizlik şarttır. Olmazsa koruma da tam olmaz. O nedenle;

1. AG Magma ile demir tozu temizliği;
    2. Valet Pro mavi kil ile yüzey temizliği yapın.
    3. Yıkamayı iki adımlı yapın.
    4. MB'nin boyası sert. Pasta olsun, ped olsun seçilecek ürünler bu bağlamda değişiklik gösterebilir. Arkadaşlar bu konuda detaylı bilgi vereceklerdir.

Şeffaf folyolar (esasen teknik olarak renkli filmlerden farklı) renkli filmlerden daha sağlamlar. Bu da genelde esneklik sayesinde oluyor. Benimki esnemiyor diyorsunuz. Bir parça (10cm*10cm) alıp ortasından anahtarla delmeyi deneyin. İyi bir şeffaf film delinmez. Renkli filmler ise anında yırtılıyor. Şayet bu kalitede değilse bence hiç girişmeyin. Onun yerine siyah film fiyatı sorun. En azından filmin kalitelisi olur.

Islak uyguluyorsunuz değil mi? Tek başına yapılacak iş de değil açıkçası yanınıza iyi çıraklar lazım :)

Yok illa yapacağım derseniz de üzerine matlaşmasın toz tutmasın diye cila vs atabilirsiniz. Seramik ne derece tutunur bilmiyorum ama cila tutunuyorsa o da olur kanımca :)

İnternette yabancı kaynaklı çok güzel videolar var. İzlerseniz bir görsel eğitim olur. Ayrıca sıcak ısı tabancası yardımcınız olabilir.

3. brkpls

brkpls DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,092
    Ad - Soyad:
    burak
    Otomobil:
    VW
    Merhaba ,ben aracimin on kaput ve on camurluklarina oracal 270i kendim uyguladim sicak hava tabancam olmasina ragmrn hic kullanma geregi duymadim , dikkatsiz bir bayan surucunun sag camurluga surttu film sayesinde en ufak bir hasar bile olmadi eski filmi cikarmakta cok kolay oldu
    Araci dis etkenlerden korumanin tek yolu bence bu.
    Uygulamadan once yuzeyi temizleyip varsa seramik yoksa wax uygulamak daha iyi olur

-sukru- ve thatsmyroad bunu beğendi.
  4. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat
    Hocam merhabalar.

Bildiğim kadarıyla folyodan önce boya düzeltme üstüne wax atılıyor. Bana kalırsa folyo altına seramik biraz nish olacaktır. Tabi ikisinin de kullanım amacı aynı. Şöyle bir ayrışma olacak o da seramiğin kürleşmesi. Kürleştikten sonra mı önce mi kısmını deneyim çözer. Teorik bilgi yetmeyebilir.

İron out olarak magma kullandım. Magma öneririm. Güzel işini yapıyor.

Kil olarak meg kilini de kullandım no name 1 dolarlık kil de kullandım. Hepsi parası ölçüsünde işini yapıyor. Meg setine o paralara gerek kalmıyor. Benim içime sinmez derseniz valetpro da iyidir.

Kullanacağınız pastalar oldukça iyi pastalar. Silikon içermeyen işçilik isteyen pastalar. Ondan dolayı size tavsiyem iyi ped kullanmanız. Adi bir ped ile mb boyasında boşa vakit ve pasta harcayabilirsiniz. Size tavsiyem lake veya rupes süngerler olur. Rupes in orbital için süngerleri nispeten daha ucuz. Menzerna nın yeni seri padleri de gayet güzel ama tanesi 100 120 arası.

Boya durumuna bakılırsa yün ped e işiniz düşmeyebilir. Kalın ince finish ped almanız işinizi görür gibi.

Spot test oldukça önemli. Burada ki kombinasyonlar size zaman kazandırır. Compound pad 2500 pasta yeri geliyor hareden derin çizikleri dahi alıyor. Burada önemli olan sizin sabrınız olacak.

3800 ün çok güzel bir finish i var. Sc ve meg in finishlerini kullanmadım ancak gözlemledim. Önerim 3800 olacak. 3in1 gibi silikonlu ürünlere hiç bulaşmayın. Srp de silikonludur.

En az arabanın üzerinde 3 5 yıl duracak bir folyoyu düşünürsek altta silikon olsun istemeyiz diye düşünüyorum.

Naçizane tavsiyelerim bunlar olacak. Yardımım dokunduysa ne güzel.

Takipteyim folyo işinizin. Benimde aklımda en azından tamponlar için uygulama kısmı var.

Kolay gele.

Son düzenleme: 23 Temmuz 2018
    -sukru- bunu beğendi.
  5. Hakankılıç

Hakankılıç DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    48
    Ad - Soyad:
    Hakan kılıç
    Otomobil:
    Mercedes
    Kili valet pro veya gyeon al dediğin 3m mavi killer sahte sende belirtmişsin hiç memnun kalmadım, gyeon kullaniyorum çok güzel bir kil, kolay gelsin.

-sukru- bunu beğendi.
  6. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    116
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    Çok fazla inceleyemedim ama şunu belirtmeliyim, Araca seramik uygularsanız folyo yapışmaz.
    Biz uygularken altına 3D HD Poxy wax kullanıyoruz. Herhangi bir wax sürebilirsiniz (Bitiş yerlerine ve oyuklara çok fazla girmemeniz sizin yararınıza olur)
    Oraguard yani kullanacağınız şeffaf ürün çok kaliteli bir ürün değil.
    Daha bu sabah mengerler'de sıfırken taşeron çalıştırdıkları elemanlar tarafından yapılmış bir "oraguard" şeffaf korumalı c coupe geldi (mavi) aracın kaputu 1.5 senede komple yanmış. Folyoyu sökme riskine biz girmedik servise yönlendirdik. Büyük bir ihtimalle o aracın kaputu boyanacak ve değer kaybı oluşacak.
    Sitesinde 5 yıl demesine rağmen 1 - 1.5 yılda (kullanım şartları etkileyebilir tabiki ama genel olarak durum bu) sararıp çatlayan bir malzeme.

Tavsiyem eğer uzun süreli düşünüyorsanız oraguard yerine daha kaliteli şeffaf kullanmanız.

-sukru- bunu beğendi.
  7. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    Abilerim, inanın tecrübeleriniz, fikirleriniz ve yorumlarınız benim için çok değerli... ve bunları benimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Hepsi üzerinde ayrı ayrı düşünüyorum ve araştırma yapıyorum.

Kil konusunda f/p oranı daha düşük yani daha iyi olduğu için Valet Pro mavi kil hamuruna karar verdim. Sanırım 2 adet 100 gram Vito için ancak yeterli olacak.

Seramik şeffaf folyonun altında boyaya zarar verir mi acaba, diye korktum açıkçası. Bu sebeple size danışmak istedim zaten. Şu anda doğal içerikli wax lar (carnauba) kafama daha çok yattı gibi.

Şeffaf folyonun sağlamlığı konusunda bir şüphem yok. Ürün esnemiyor derken; ürün esniyor ve yırtılmıyor ancak esnemesi için çok güç harcamak gerekiyor. Bu sebepten dolayı far gibi değişken boyutları olan küçük alana sahip bir yüzeyde folyoyu şekillendirmek bence çok zor oluyor. Ürün aynen videodaki gibi.

Evet ıslak uyguluyorum. Dediğiniz gibi tek başıma zor olacak, umarım başarılı olurum. :)

Şeffaf folyo üzerine cila denedim ama bu toz tutma etkisini azaltmıyor. Bahsettiğim toz tutma olayı da şu şekilde: http://i.hizliresim.com/Y6qr5a.jpg

Oracal 270 gerçekten çok iyi koruma sağlamış. Ben henüz üzerindekileri sökmedim. Folyonun üzerinde birkaç derin çizik var, altına geçmiş midir, bilmiyorum. Ayrıca işçiliğiniz çok güzel olmuş. :) O çamurluk içlerini ben sizin gibi becerememiştim ama şu anda acemiliğimi attığıma inanıyorum. :)

Menzerna 2500 ve 3800 yerine sadece 3000 kullansam ya da sadece Scholl S30/S40 gibi bir ürün kullanarak tek adımda güzel bir sonuç alabilir miyim acaba? Çünkü gördüğünüz gibi boyada 1,5 yıllık bez izlerii falan var. Bu yüzden boyayı mümkün mertebe daha az inceltmek istiyorum. Ayrıca 3800'ü internette sadece birkaç yerde buldum. Onlar da yüksek fiyat talep ediyorlar. SRP'yi de Scholl S40 veya Menzerna 3800 gibi bir üründen sonra çizikleri tamamen geçiremezsem geriye kalan ufak tefek kılcal çizkleri de SRP ile kapatırım, diye düşünmüştüm. Ama haklısınız. Ben tampon gibi plastik parçalardan ziyade aracın kaporta panellerini korumanın daha önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü tampon zarar gördüğü taktirde araç tekrar boyanır ancak kaput ve çamurluklar boyanınca bildiğiniz üzere sanki ciddi bir şey varmış gibi araca ölücüler ilişebiliyor. :)

Valet Pro'nun fiyatı daha uygun gibi. Bu sebeple bunda karar kıldım. :)

Aslında Oracal 270 şeffaf folyo kullananlar genellikle memnun. Gerek bizim forumda gerekse başka forumlarda da böyle bir şikayete rastlamadım. Ama düşük ihitimal de olsa böyle bir durum olabiliyorsa açıkçası vazgeçmek daha doğru olabilir. Bu mesajınız gerçekten korkuttu beni.

Kayseri'de Oracal 270 ve 970 haricinde başka markaların ürünlerini tedarik edemiyorum. Oracal 970 tavisye eder misiniz? Orafol markasının daha üst kalitede olan bir ürünü. Ya da hangi markanın hangi ürününü tavsiye edersiniz? Tedarik konusunda yardımcı olabilir misiniz? 3M müşteri hizmetlerini aradım. Biri Ankara'da biri İstanbul'da olmak üzere 2 bayilerinin telefon numarasını verdiler. İkisini de aradım bana başka başka ürünler satmaya çalıştılar. Biri Orafol verelim, dedi diğeri de bana 3m',n şeffaf baskı folyosunu satmaya çalıştı. :) Keza aradığım diğer birkaç yer de sanıyorum uçuk fiyat istedi. Bu sebepten vazgeçmiştim.

8. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat
    3800 finish dir. Aşındırması yok denecek kadar azdır. Kullanma aracımız parlaklık vermektir. O çizikleri 2500 alır. Belki derin çizikler için 400. Ama dediğim gibi Rupes yeşil ped 2500 ile çok iyi işler çıkıyor. Veya mavi 2500. Denemek lazım. Spot test yapmak lazım. 0 ped iyi ürün kullanırsanız araçtan korktuğunuz kadar boya almazsınız. Hele hele 2500 ile çok çok az.

Srp yi kapı içleri gibi polisaj yapamadığım yerlerde kullanmayı tercih ediyorum. Silikonlu çünkü iki yıkamada akıp gidiyor kostik ile. O kadar boya düzeltme yaptıktan sonra srp kullanmayın bence. Dodo juice veya soft99 un güzel bi waxı ile sonlandırın.

-sukru- bunu beğendi.
  9. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    Öncelikle tekrar çok teşekkür ederim. Açıkçası forumda birkaç yerde boyası temiz araçlara sadece 3800 uygulanabileceğini okumuştum. Boyası çok temiz araçlarda 3800 yeterli oluyorsa bizim araç için de sadece 3000 yeterli olur, diye düşünüyordum. Anladım ki yeterli olmayacak. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

bfikiz bunu beğendi.
  10. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat
    3000 3500 3800 super finish diye geçer. Hepsi aynı grubun ürünü. Hepsinin aşağı yukarı aşındırma değerleri aynı. Boya ne kadar temiz olsada pastanın aşındırması bazı boyalarda yeterli gelmeyebilir. Her ihtimale karşı set halinde alıp kenarda tutmakta fayda var. 400 2500 3800 gibi. Veya daha ucuz 1000 2200 3000 gibi.

-sukru- bunu beğendi.
  11. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    @bfikiz

Menzerna 3800 yerine Scholl S30+ mı S40 mı tercih etmeliyim? Manzerna 2500+ Scholl S? olur mu? Menzerna piyasada yok gibi.

bfikiz bunu beğendi.
  12. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
  13. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat
    S30 daha agresif s40 a nazaran. Ama ikisi de finish. İkisinin parlaklığı gayet iyi.

2500 yerine s17 kullanmalısın. Veya s20.

Aslına bakılırsa menzerna hem daha ucuz hem daha çok bulunuyor piyasada. Forum sponsorlarına mesaj atabilirsin stokta olmayan ürünleri için. Hiç olmazsa ne zaman stoğa gireceğini söylerler sende ona göre aksiyon alırsın.

18 ilk tabla ile işin zor olabilir. Keçe de işini görür ama süngerde vakit kaybı.

-sukru- bunu beğendi.
  14. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    Tavsiyeniz üzerine Menzerna 2500 ve 3800 ürünleri bulup sipariş ettim. 2500'den önce şansımı denemek için 3000 de sipariş etsem mi, karar veremedim. 2500'ü daha sonraki bir dönemde kullanırım. Siz ne tavsiye edersiniz? Gerek var mı? Ayrıca Befar+ pedleri tavsiye eder misiniz? Açıkçası tavsiye ettiğiniz markalar pahalı geldi biraz. Maliyeti daha fazla artırmak istemiyorum. Ama şartsa 2500 içi hangi pedi, 3800 için hangi pedi kullanmalıyım? Marka ve model olarak F/P oranı en iyi olan pedleri tavsiye edebilir misiniz?2500 pek aşındırıcı olmadığı için yün ped veya sert bir ped kullanmama gerek var mı acaba?
    .
    .
    .
    Kil hamuru, ipa, demir tozu sökücü, wax, 1 adet daha led projektör lamba, 1 adet daha yükseklik ayarlı led projektör tutucu, ve tabi ki şeffaf folyoyu da önümüzdeki hafta içerisinde temin edip işlemlere başlayacağım Allah izin verirse.

15. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    19
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat
    3000 ile hiç çizik almaya çalışma. Boşuna vaktini ve paranı çalar. Befar süngerleri hiç kullanmadım. Tavsiye veremem. Kullandığım pedlerden tavsiye verirsem lake conutry veya rupes öneririm. Veyahut menzernanın kendi süngerlerini.

Rupes için sarı sünger 2500 pasta beyaz sünger 3800 için. Ama daha agresif mavi sünger ile de çıkmayan çiziklerin üstüne gidebilirsin. Bu 3 pedin maliyeti sanırım 150 civarı olmalı. Bence işe başlamak için acele etme. Peyderpey al kenara koy. Almışken kaliteli al. Seti tamamlayınca başlarsın.

16. newest

newest DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    90
    Ad - Soyad:
    Hurşit
    Otomobil:
    Mercedes
    -sukru- kardeşim merhaba kolay gelsin. Sen işi ilerlet bi ara senin memlekete geleceğim benim araçta da örümcek ağları oluşmaya başladı. Bu arada kaput yıldızından bende istiyorum. :blush::blush::blush:

-sukru- bunu beğendi.
  17. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    Hurşit abim, sen de mi buradaydın? :) :) :) Beklerim abi. Kaput yıldızı da yaparız. :) :)

newest bunu beğendi.
  18. -sukru-

-sukru- DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Şükrü
    Otomobil:
    Arabam yok
    Nihayet malzemeleri topladım. Allah izin verirse Detailing işlemlerine yarın ya da çarşamba günü itibariyle başlayacağım. Tekrar tüm detailturkey forum ailesine teşekkür ederim. Çoğunluğunu buradan edindiğim bilgilerle yapacağım işlemleri bu konuda ya da başka bir konuda paylaşmayı borç bilirim.

Bu Sayfayı Paylaş