Rica ediyorum

'İstek ve Öneriler' forumunda BoraErgun tarafından 8 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. BoraErgun

BoraErgun Ana Sponsor Ana Sponsor

Alınan Beğeniler:
    2,040
    Ad - Soyad:
    Bora Ergün
    Otomobil:
    Mini
    Selamlar,
    Forum yöneticilerinden özellikle rica ediyorum.Foruma gelip 1 mesaj atıp sorularını peş peşe sıralayıp gerekli bilgiyi alıp kaçan insanlara bir çözüm gelsin.Başlık açabilmek için mesaj limiti konulabilir benim aklıma gelen.Her gelen "x aracıma şunu yapmak istiyorum tavsiye","Şunu nasıl yaparım?","x aracıma reçete" gibi başlıklar çok fazlalaşmaya başladı.İnsanlar okumadan araştırmadan armut pişsin ağzıma düşsün istiyorlar fakat burada bu bilgileri paylaşan insanlar emek veriyor,okuyor,araştırıyor,bu forum yetmiyor yurtdışı forumlarını okuyor ama herhangi bir üye gelip tek 1 soru ile gerekli tüm cevapları alıyor işini hallediyor bir daha da uğramıyor.Belki verilen tavsiyelere de uymuyor,uygulamıyor,kimisi tavsiye istiyor tanıyı kendi koyuyor çözümü kendi üretiyor ve verilen tavsiyeleri beğenmiyor gibi durumlar oluyor.
    Biz kendi aramızda bu konuyu konuştuğumuzda rahatsız olan birçok kişi mevcut.Lütfen sizden rica ediyorum forumda aynı konu ve aynı mesajlarla kalabalık yapmamızın bir faydası olacağını düşünmüyorum.Gerçekten herkes burada çok emek veriyor,uyguluyoruz paylaşıyoruz anlatıyoruz sabit başlıklarda zaten hertürlü bilgi mevcut sadece açıp okumaları gerekir fakat onu da yapmıyorlar.
    Bu başlık altında bunu nasıl engelleyebilirizi konuşmalıyız bence.Yaz geldi herkes aracına özen gösterip birşeyler uygulamak istiyor.Haklılar da her erkek aracını göz alıcı olmasını ister çünkü hepimiz araçlara düşkün insanlarız onlara da hak veriyorum.Bilmiyorlar bilgi almak istiyorlar fakat hiçbirimiz bu foruma üye olurken tam donanımlı bir şekilde üye olmadık.Araştırdık, okuduk , uyguladık ya da uygulayan kişiler ile görüşerek bilgi sahibi olduk.Bukadar emek verip sahip olduğumuz bilgili tek 1 soru ile edinip daha sonra da ne bizim ne de forumun yüzüne bakmayan insanları görünce bunu "hakaret" olarak kabul ediyorum.
    Ben şahsım adına konuşuyorum inanılmaz derecede canımı sıkıyor bu tarz başlıklar.İnsanları kırmamaya özen gösteriyoruz fakat unutmamak lazım ki biz de "insanız"...
    Saygılar

Tokyo Garage, mdindas, seatec ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. xxman

xxman Newyorker DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad - Soyad:
    Uğur
    Otomobil:
    Seat
    Bora bu konu daha önceleri de gündeme bir çok kez geldi ama yönetimimizin sınırlama konusuna pek sıcak bakmadı.

Onlarda haklı insanlara sınır koymak çözüm olmuyor. Bu sefer mesaj sayısını dolduracağım diye alakasız mesajlar atmaya, hatta alakasız konuları hortlatmaya başlıyorlar.

Bu seferde konu alakasız mesaj atanların engellenmesine geliyor ki, buda yöneticilerimiz için ekstra bir yük getirmiş oluyor.

Skodaturkey den beri kurulum tabanı arkadaşlık olan ve ticari bir kaygı taşımayan bu sitede, normal olarak yönetici arkadaşlarımızında hayatlarında bu yogunluga ayıracak zaman olamayabiliyor.

3. Köksal

Köksal Born to Detail DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,884
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Toyota
    Siyah/beyaz sıfır araba aldım ne yapayım veya foto bile olmadan marka belirtip nokta atışı pasta tavsiyesi vs den ben de sıkıldım. Yakında bazı önlemler/kurallar gelecek, gelmeli.

4. BoraErgun

Alınan Beğeniler:
    2,040
    Ad - Soyad:
    Bora Ergün
    Otomobil:
    Mini
    Sacma sapan mesaj atanlar da uzaklastirilsin ne biliyim.Biz bir urunu denerken para veriyoruz ki bu cebimizden cikiyor bu para.Simdi amcam geliyor sorusunu soruyor ogreniyor bir kac bisey sonra da donup gidiyor.Hicbir yerde bilgi bukadar ucuz olmamistir sanirim.Yaza yaklastikca bu tarz konular daha da artacak diye dusunuyorum ve onune gecilmesi lazim diye dusunuyorum.Buyuklerimizin de bu konu ile ilgileneceginden suphem yok

Tokyo Garage bunu beğendi.
  5. *CEM*

*CEM* DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ad - Soyad:
    Cem Özgen
    Otomobil:
    Toyota
    Bora ya hak veriyorum.Müşteri bazında bile aynı şeyleri yaşıyorum. Aracı getir fiyat vereyim diyorum yok sen bir fiyat söyle sonra geleyim.Görmediğim araca fiyat vermekte mantıklı gelmiyor.Yeni gelen arkadaşlara yardım etmeden olmuyor ama Bora'nın yazdığı gibi emek verip en ufak detayları anlatarak konu açıyoruz okunmasında fayda var.Fotoğraf bile insanı çoğu zaman yanıltabiliyor görmeden nasıl reçete yazılır.İki ucu değnek kısaca....

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Mayıs 2014
  6. samet59"

samet59" Astra G Manyağı :) DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    60
    Ad - Soyad:
    samet
    Otomobil:
    Peugeot
    Bora abiye bende sonuna kadar katılıyorum 2 senedir buradayım ki bu çok kısa bir süre burada bu işi yapan yazan yardımcı olan kişilere saygısızlık bence sabit bir başlık açılıp 50 mesaj kotası getirilebilir böylelikle konu kirliliği olmaz. kurallarada mazeretsiz fazladan konu açan üyeler banlanacaktır diye eklenirse caydırıcı olur. benimde ilk geldiğimde araba leş haldeydi bende saçma sapan konu açabilirdim ama ilk olarak Köksal abiye mesaj attım. Oda öyle bu ne nasıl vs. ukalaca bir mesaj değildi oda saolsun güzel bir şekilde açıkladi hatta daha opelim.net teyken attım o mesajı :D sonra araştıra araştıra burayı buldum ki bu benim için daha değerli oldu. Araştırılmadan uğraşılmadan edinilen bilginin hiç bir değeri olmaz.

Telefon mesajı... Yazımda hata kusur olursa affola :)

7. kevepsi

kevepsi Çekirge

Alınan Beğeniler:
    1,136
    Ad - Soyad:
    Ömer
    Otomobil:
    Opel
    Çok haklı bir konu Bora :eek:k: , ancak uğur ve köksal baya maziyi bildiklerinden izah etmişler, ben şahsen artık bu tarz hiç bir foto vs. olmayan konulara cevap yazmıyorum paldır küldür, ama şunu da gözlemliyorum, daha 2-3 ay evvel hiçbir konu hakkında bir fikir sahibi olmadığını beyan edenler yeri geliyor bir bakmışsın uzuuuuunnn uzuuuunnn açıklamalar yazıyorlar, reçeteler kesiyorlar vs. bence bu daha tehlikeli, çünkü bu yalan yanlış tavsiyeye uyanlar çıksa ki bence çıkmıştır arabasını hayli güç durumlara sokacak :(

Mümkün olsada tavsiyelere sınırlama getirebilsek, çünkü ben bir konuyu okuyup okumamayı seçebilirim, ama konu hakkında fikri olmayan birisi haliyle verilen tavsiyeleri değerlendirebilecek durumda da değil :confused:

eraycan bunu beğendi.
  8. BoraErgun

Alınan Beğeniler:
    2,040
    Ad - Soyad:
    Bora Ergün
    Otomobil:
    Mini

Abi cok haklisin herkes saolsun yardimci olmak icin can atiyor bilen bilmeyen.Polisaj yapmamis kisi makine,polish vs tavsiye edebiliyor.Bunlarin onune gecmek icin de rutbe sistemi tavsiye edilebilir.Koksal abi bu tarz bir uygulama dusunmus saolsun benle paylasti ve gerekli yere de bunu soylemis uzerinde calisiliyormus.İnsanlari yanlis yonlendirmenin geri donusu olmayan sonuclar dogurabilecegini insanlara anlatmamiz lazim.Bu konuda beyin firtinasi yapip bu durumun onune gecebilecegimizi dusunuyorum.Bu deneyimi,bilgisi,fikri olmadan sagdan soldan birilerinden duyup gordugu cumleleri baskasina tavsiye etme sorunu da mevcut dedigin gibi.Bunlari engelleyebiliriz el atarsak diye dusunuyorum

9. afkara

afkara rover-afk.blogspot.com DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad - Soyad:
    ali fatih kara
    Otomobil:
    Rover
    bu aşamadan

bu aşamaya gelmesi kolay olmuyor ki bunlar sadece işin başlagıcı...

dediğiniz gibi yeni gelen bilen bilmeyen herkes yorum yapıyor...
    tabiri caizse arabayı okşamadan doruğa ulaşmak istiyorlar...

Tokyo Garage, tractor ve Avenss11 bunu beğendi.
  10. DetailingPoint

DetailingPoint Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    56
    Ad - Soyad:
    BATUHAN ÖZBALTALAR
    Otomobil:
    Peugeot
    Bora, koksal ve omer abiye katilmamak elde degil
    Yeni uye arkadaslarin direk konu acmak yerine oncelikle sabit konulari inceleyip okuyup ondan sonra cozemedikleri durumlarda yardim istemeleri cok daha mantikli olucagi kanisindayim,
    Konu karisikligini onlemis oluruz
    Tavsiye kismina gelince de
    Ayni türdeki ürünler icerisinde en az 3 farkli marka urunu bizzat denememis kimsenin o urun icin oneri de bulunmamasi gerektigini dusunuyorum..

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

aknasmub bunu beğendi.
  11. demirhan

demirhan Elegance Hastası DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    42
    Ad - Soyad:
    y.demirhan
    Otomobil:
    Seat
    Biz millet olarak okumayı pek sevmeyiz. Ben forum ilk kurulduğu günlerden itibaren üyeyim birisi bir tavsiye isteyince o kadar işi bilen insanların arasında fikir belirtmeye korkuyorum vallahi. Fakat bazı üyeleri görüyorum maşallahları var.

12. 131cii

131cii DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad - Soyad:
    Ramazan
    Otomobil:
    Tofaş
    kelimelerinize harfi harfine katılıyorum insanlara yaranılmıyor size nezaketen bir teşekkür bile etseler kafi cok şey istemiyorsunuz fakat çogu forumlarda böyle ilgili alakalı insanlar yok gelen insanlarında tavırları sinir bozucu cidden ihtiyacımı göriyim gidiyim tarzında insanların olmaması gerek.

13. Tansel Ağa

Tansel Ağa Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,028
    Ad - Soyad:
    Ahmet
    Otomobil:
    VW
    Sonuna kadar haklısınız ama bunun önüne geçmek neredeyse imkansız.
    Belki cevap vermek yerine linklerle yönlendirebiliriz ama ben vaktim oldukça aklıma geleni döşüyorum.

Ya da hacı köksalın dediği gibi belirli konularda sabit konu açılır. Üstadların katılımıyla bir detay ansiklopedisi yaparız, "beyaz aracım var nası etsem?" ,
    "M105 aldım ekmee mi sürem gaşıkla mı yiyem?" tarzı konu açmayı yasaklarız.

- Mobil ileti -

aknasmub bunu beğendi.
  14. ProPozitroN

ProPozitroN Obsessed Lazy Detailer DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Naci ATEŞ
    Otomobil:
    Opel
    Üye olalı yaklaşık 5 ay olmuş ortalama günde 2 saat ve daha fazla okuyorum forumu hala birçok şey yerine oturmadı 1 konu açıp yorumlara göre iş yapabilmek büyük cesaret.

Ancak takip ettiğim diğer forumlarda bu olaylar kısıtlı çok sayıda yöneticilerle ve bazı kurallarla (200 mesajın altındaki üyeler yönetici onayı ile konu açıyordu )çözülmüş idi.

15. BurakN

BurakN Arabaya briyantin süren DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad - Soyad:
    Burak
    Otomobil:
    Ford
    Deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, üye kaybı olmadan veya görüntü kirliliği olmadan bu durum engellenemez. Ancak bu şekilde olur. İlk bakışta kalite düşüktür. bilgiye ulaşmak zaman alır. Şu anki halinin tam tersi.

Bir tavsiyem olabilir ; bir tane konuya mesaj sınırı getirir. Extrem bir konuya. Her konuya değil. O ileri seviyeyi merak eden takıntılı yeni üye ister istemez mesaj sınırını dolduracak. Diğer yeni Üyeler aynen devam onlara bir sınırlama yok.

Takunyamdan gönderdim

16. maytem

maytem DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad - Soyad:
    ahmet
    Otomobil:
    Renault
    Empati yaptığımda bu soruları soran arkadaşlarada hak vermiyor değilim:) adam gelmiş merakı var sıfırdan başlıyor dalıyor konulara bir sürü yorum, konu ,tavsiye, hadi çık işin içinden:) kafa oluyor bi milyon:plc:
    waxmı nanomu ,nanoysa hangi nano :D kavramlar girmiş birbirine v.s v.s .Kırmadan dökmeden bu süreç işlemeli herkes iyi niyetli( en azından büyük çoğunluk) aslında yeni gelen arkadaşlar mevcut olan konular altından sorularını sorsalar belki bu kadar tepki çekmeyebilir ,yeni başlık atarak gereksiz konu birikimide oluyor bu konuda tepki veren arkadaşlarda haklı .İllaki bir orta yol bulunur diye düşünüyorum:eek:k::eek:k:

17. BoraErgun

Alınan Beğeniler:
    2,040
    Ad - Soyad:
    Bora Ergün
    Otomobil:
    Mini
    Ben en son carenin konu acmak olduguna inaniyorum.Sonucta burada bircok kisi yaptigi uygulamalari ve hangi urunleri kullandigini paylasiyor.Benim kullandigim bir urunden aldigim sonucu bir baska kisi alamayabilir.Sonucta deneye deneye birseyler ogreniyoruz ben x urununu uyguladim cok guzel sonuc aldim ama o arabada o sonucu aldim senin aracinda da ayni sonucu alabilecegimin garantisi yok.Forumda bence gereginden bile fazla bilgi mevcut sadece okuyup arastirmak onemli olan.Tabiki her urun kendi alaninda bir cok firma ve bir cok cesit mevcut ama elbet birini secip uygulayip tecrube etmesi gerekir.X wax ini alirsin uygularsin sonra y wax ini alirsin uygularsin arasindaki farki gorup ogrenirsin.Her araca her urun sonuc vermiyor sonucta kimi araclar geliyor ezber bozuyor ozaman elinin altindaki alternatifleri devreye sokup o urunlerle sonuca gitmeye bakacaksin.bence kesinlikle mudahale edilmedi.Empati yapilmasi gereken taraf kesinlikle biz oluyoruz bu konuda bence

18. Köksal

Köksal Born to Detail DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,884
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Toyota
    Yeni gelene her zaman yer var yanlış anlama olmasın ama forumun yıllardır koruduğu kaliteyi düşürmeden ve forumu çöplüğe dönüştürmeden olmalı.

iPad 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

zsinankarabulut bunu beğendi.
  19. ahmedb

ahmedb paşazade DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    529
    Ad - Soyad:
    Ahmed Bora
    Otomobil:
    Arabam yok
    naçizane:
    1-fotosuz mesele sorulmasın..
    2-meselesini halleden uygulamasının foto veya videosunu koymazsa konusu silinsin...
    3-görünür yerde "yanlış uygulamalarda mesuliyet kabul edilmez, burada yalnız genel tavsiye verilir..vb vb" gibi bir ibare yazılabilir...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Mayıs 2014
  20. 0sem8

0sem8 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad - Soyad:
    Semih
    Otomobil:
    Skoda
    bir acemi ve yardım istemek için konu açan biri olarak yazıyorum. bu konuya epeyce tecrübeli isimler yazmış durun birazda muhalif taraf konuşsun :)
    arkadaşlar sizler gayet profesyonel ve bilgi sahibi insanlarsınız. yani sadece kendi aracınız değil birçok uygulama yapıyorsunuz. ama üye olan adam kendi aracını biraz parlatıp gidecek hepsi malesef bu.
    kendimden örnek vereyim. konu açmadan hatta üye olmadan öncede birçok sabit başlık okudum zaten skodaturkey e üyeydim. oradan sardım bu işe ama inanın ne kadar bilgi okursanız okuyun aklına birsürü şey takılıyor insanın. bu yaptığımız işlem aracın boyası arkadaşlar. belki ufacık bir yanlışlık aracı değer kaybına uğratacak. riskli bir iş bir acemi için.
    mesela acemi zımpara yapmasın srp wax yeterli deniyor forumda işte bu adam gelir bu bilgiyi alır ve gider. polisajmış aşındırıcı değeriymiş uğraşmaz gider. ama bilgi isteyene bedava bilgi yok derseniz o da gider.

Bu Sayfayı Paylaş