Detail Marketi

Portakal Kabuğu

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda 1988 tarafından 2 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. 1988

1988 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Erel Çaşkurlu
    Otomobil:
    Opel
    Merhaba arkadaşlar kısmet olursa arabaya çarşamba günü pasta cila yapacağım yalnız 2 panelde portakal kabuğu görüntüsü var. Yapmışken bunları da düzelteyim diyorum ancak konu ile ilgili çok bilgim yok. Boyadan da kaç mikron gideceği önemli değil çünkü bu parçalar daha önce boyanmış. Zaten boyayan boyacı sağ olsun ondan sonra bu görüntü olmuş. Sağ arka çamurluk ve kapı. [​IMG]
    Süreç hakkında tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.

2. S-Works

S-Works Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    1,142
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Yüzey çok kötü. 2000 Zımpara bu panele etki etmeyecek gibi görünüyor. 1500 zımpara yapılabilir.

İşlem risklidir. Yeniden boyatmanız gerekebilir.

Kıvrımlardan ve köşelerden uzak durun. Hem boyayı açma riskiniz yüksek hem de polisajda zımpara izlerini almakta zorlanabilirsiniz.

AdanaDetailing, Gnyz ve 1988 bunu beğendi.
  3. Emre Mert

Emre Mert DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    970
    Ad - Soyad:
    Emre Mert Güler
    Otomobil:
    Toyota
    Çok tecrübeli değilim ama kendi aracımızda yaptığım uygulamadan gözlemlediklerimi yazayım. Öncelikle boyatmayı göze aldıysanız yapıştırın gitsin :D
    Homojen bir zımparalama için kesinlikle takoz kullanmalısınız.
    Kovaya ve fısfıs şişeye birkaç damla el sabunu veya araç şampuanı koyarak kayganlığı arttırabilirsiniz.
    Panelin bitim yerlerinde boya hassas olur. Örneğin arka kapıyı zımparalıyorsanız ön kapı ve arka çamurluğun bitim kısımlarına bant çekin.
    Aynı şekilde kıvrımlarda da boya ince olur. Mümkünse kıvrımlara da ince bir bant çekebilirsiniz.
    Fotoğrafta görüldüğü gibi teker üstündeki kıvrımlı kısmı ve yan paneli kapattım.

Zımpara sonrası görüntü bal peteğine benziyorsa kusurlar tam düzelmemiş demektir.

Bu şekilde tamamen matlaştıysa yeterlidir.
    (son iki fotoğraf alıntıdır)
    Boyanın sertliği de sonuca direkt etki ediyor. Bazen 2000 grit yeterli gelirken bazen 1500 grit bile yetersiz kalabiliyor. Bence 2000-2500 grit ile olduğu kadar düzeltin. 1500 grit kıvrımlarda biraz daha riskli olur.
    Sabırlıysanız sünger ped ile de zımpara izlerini giderirsiniz fakat hızlı ve net sonuç için yün ped daha iyi olur. Zımparadan sonra boya çok çok hassas bir hale geliyor. Yıkamalara ve polisaja ekstradan dikkat etmeniz gerekir.

emre-sti, 1988 ve builder bunu beğendi.
  4. 1988

1988 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Erel Çaşkurlu
    Otomobil:
    Opel
    Yardımlarınız için teşekkür ederim. İşlem riskli olduğundan 2500 ile hafiften bir denemek daha mantıklı olacak benim için. Artık olursa kısmet :)

Bu Sayfayı Paylaş