Detail Marketi

Polisaj Yaparken Uygun Ped Ve Tabla Seçimi Vs.

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda cct760 tarafından 8 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. cct760

cct760 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    CAN
    Otomobil:
    Ford
    Arkadaşlar hepinize kolay gelsin daha öncedende bir kaç kez konu açmıştım lakin istediğim cevabı alamadım. Sorum şu ki aracım daha önceden hiç polisaj ve detail görmemiş. 4 yaşında ve ford. Dolayısı ile boyası için uygun olan pasta olan koch chemi tercih ettim. 3 aşamalı bir polisaj olacak pastalarım tamam. Ped olarak 140 mm orta çizik giderici 140 mm hare giderici ve 135 mm yün ped aldım. Hepsi scholl conceptsin pedleri. Sorum şu bu ebattaki pedlerle arabayı komple döndükten sonra ped nanay olurmu veya aracı komple yapmaya yetermi. 1700 mm olanı da var aceba değiştirsemmi daha kullanmadım. Tabla olarak yumuşak esnek almayı düşünüyorum befarın üretimi olan ped. Öneriniz nedir. Polisaj makinesi olarakta bosch gpo 14 ce alacağım ikinci el satmak isteyen varsa talibim. DETAIL MAKRKETİME ilan veremiyorum çünkü giriş yapamıyorum şifre sıfırlama postası da gelmiyor. Detailingci arkadaşlar bir yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. Tabi tecrübesi olan herkesin yorumu benim için değerli.

2. DetayMarketim

DetayMarketim Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    213
    Ad - Soyad:
    Rıfat Erdem
    Otomobil:
    Ford
    School conceptin ürünleri kalitedir tek arabada birsey olacağını sanmam baslangic için 130 140mm ebatlar size kolaylık sağlar.
    Tabanî sert almanizi tavsiye ederim yalniz

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

3. Antalyalı07

Antalyalı07 Guest

4. gecceanduana

gecceanduana DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    678
    Ad - Soyad:
    gecceanduana
    Otomobil:
    Honda
    Dayı maytap neyin geçmiyon değ mi? :D
    Yumuşak tablalar oluyor ya hani oynar başlıklı :) Forum genelinde polisaj makineleri, pedler, tablalar vs vs yeterince konuşulmuyor tartışılmıyor. Makineyi alan kenara çekiliyor :D

5. Antalyalı07

Antalyalı07 Guest

yok valla maytap falan geçmiyom yalnız yumuşak veya oynar başlıklı tabla heç görmedim..
    hani yumuşak deyince aklıma yumuşak G geliyor
    oynar baaşlık deyincede ;
    çengi yada üç bıçaklı derby mi la bu..:D
    tabla oynarmı yaw..
    hani salınım dersen tamamda
    oynak tabla valla görmedim ahahahahahaha alla alla cık cık cık :D
    bide mafsal ıstavrozu gibiyse yandı gülüm keten helva..
    oynar başlığı polisaj yaparken makinede nahal zaptetcen
    yani bi örnek varmı resim neyn filan
    görek öğrenek :rolleyes:

6. gecceanduana

gecceanduana DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    678
    Ad - Soyad:
    gecceanduana
    Otomobil:
    Honda

dayı na büle :)

mselver, Avenss11 ve Antalyalı07 bunu beğendi.
  7. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Bu şekilde yumuşak ve sert olanları nasıl adlandırılıyor ?
    netten sipariş vermek icin

8. gecceanduana

gecceanduana DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    678
    Ad - Soyad:
    gecceanduana
    Otomobil:
    Honda
    Esnek polisaj tabanı diye belirtiyorlar, fiyatlarıda üstte oluyor. Diğerleri normal, polisaj tabanı diye geçiyor zaten. Esnek olanlarında çeşitleri var. Orta, pambiş, yarısı esnek, uç kısmı esnek vs.

mselver bunu beğendi.
  9. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    390
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Henüz makina almadım alınca önce elim makinaya almışsın diye af tripple kullanicam
    Tripple için sizce befarin orta sert süngeri uygunmudur?
    tabanı esnek almayı dusunuyorum

10. nuriksari

nuriksari DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    201
    Ad - Soyad:
    Nurettin Küçüksarı
    Otomobil:
    Audi
    Tabladan tablaya pedden pede pastadan pastaya fark vardır. Öyle ped peddir işte tabla tabladır işi değil. Dyo ve koch chemie pastaları nasıl aynı değilse Zymöl şampuan ile Autokit şampuan aynı değildir. Aradaki fiyat farkı değer değmez kişiye göre değişir. Araba arabadır nihayetinde deyip Mercedes ile Renault bir olmaz. Bu bir hobi işi ise olabildiğince kaliteli güzelini arkadaşların kullanıp olumlu referans verdiklerini kullanmanızı naçizane öneririm

multispace bunu beğendi.
  11. builder

builder DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    239
    Ad - Soyad:
    Serdar serdar
    Otomobil:
    Renault
    klpro klpj7171 siparişi vermemle birlikte kaliteli orbital ped arayışına girdim. Makine 150 taban orbital pedler V şeklinde olduğu için dışa doğru genişliyor. Bu sebeple rupes pedlar 180 mm çıkıyor koch chemie de ise 163 mm oluyor. Tabi ilke defa kullanacağım için 180 mm yi kontrol edebilir miyim yada kavisli alanlarda nasıl olur onun yerine 163 lük kock chemie mi alsam . Rupes daha kolay çalışıyormuş ama kısa ömürlü imiş ama yılda 2 defa anca kullanırım gibi. Normal 150 mm rotary ped alayım dedim onda da orbital makinelerin pede hasar vermesinin olası olduğunu bu yüzden orbital pedlerin cırtlı bölgelerinin biraz daha güçlendirmiş olduğunu okudum .Kafam karıştı yine:) Bu arada rotary makine ve 130-140 lık keçe ve pedlerim de mevcut. ki bunlarla da sadece far polisajı ve hafif rütuş polisajı yaptım yaptım tam anlamıyla bir polisaj tecrübesi olması anlayacağınız.

12. baba2600

baba2600 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    13
    Ad - Soyad:
    Oğuzhan
    Otomobil:
    Jetta
    Rotary makina ve sert vernikli vw boyası için başlangıç olarak bu ürünleri tercih ettim;

builder bunu beğendi.
  13. builder

builder DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    239
    Ad - Soyad:
    Serdar serdar
    Otomobil:
    Renault
    rkadaşlar makine geldi ama pedler eksik . Uygulamayı yaza doğru yaparım ama aklıma takıldı iyice. Bi el atında aradan çıksın:)

14. fanatixxx

fanatixxx DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    İsmail Kalaycı
    Otomobil:
    Kia
    klpro 7171 orbital makine için uygun sünger tavsiyesinde bulunur musunuz? Kaç mm almak lazım? Hangi markaları önerirsiniz? Befar iyi midir? Tabla 150 mm. Süngeri de 150 mm mi almalıyız?

15. allper

allper DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    184
    Ad - Soyad:
    Alper Turgut
    Otomobil:
    VW
    Misal şu şekilde ped alma aynı makineden bende de var belki ped çok iyi lakin özellikle bu ped sert ve taban ile ped genişliği birbirine çok yakın hele devir yükseldimi sapıtıp sağa sola köşelere tehlike yaratıyor zaptetmesi zor
    Diğer kullandığım orta sert ped bu dediğim gibi usta yada otorite değilim iyilik derecesini bilmem ama sınıfı geçiyor yani kullanırken zorluk çıkartmıyor. Taban tablası küçülüp büyütülebilir diye düşünüyorum ama illaki bir genişlik ve devir sınırı oluşur.

Siyah (genelde) yumuşak cila pedi ise yüksek devirde parçalanmaya müsait bendeki befardı parçaladım üstünde max 2000 yazıyormuş sonradan gördüm

Taban çırtı tam otursunda mümkün olduğu kadar kenarlar daha geniş hatta açılı olsun tavsiyem. Sıfıra sıfır tercih etme sınır yerlerindeyken kenarlara yaklaşamıyorsun yaklaştığında çarpmalar olabiliyor. Dikiz aynaları kapı kolları filan.
    Benim yaşadıklarım bunlardı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

BlaJKeagle bunu beğendi.
  16. fanatixxx

fanatixxx DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    İsmail Kalaycı
    Otomobil:
    Kia
    Cevap için teşekkür ederim. Kullanıcı yorumları çok faydalı oluyor. Ben befar marka 150 mm ped almayı düşünüyordum ama sizin dediğinize göre daha büyük ped almalı. 150 lik tabla için 170 yada 180 ped çok mu büyük olur? Bir sorum daha olacak. Makine ince çizik alma konusunda nasıl? Menzerna 400 üzerine 3800 düşünüyorum. Olur mu? Yada 400 yerine 2500 üzerine de 3800 mü yapsam?

17. cenk emre

cenk emre DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    cenk emre
    Otomobil:
    Fiat
    Son kat hare gidermede kullanmanız en doğrusu oluyor bu makinada. Salınımı 150 mm , buna kullandığınız pedin çapı ne kadar yakın olursa , makinanız o kadar verimli çalışacaktır. Son olarak çizikleri en iyi rotary alır. Kuvvetli bir tane de rotary makina alırsanız hatasıza yakın işleriniz olacaktır.

18. fanatixxx

fanatixxx DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    İsmail Kalaycı
    Otomobil:
    Kia
    Aracımda kılcal çizik var biraz. Hare de var ama derin çizik yok. Menzerna 400 ile halledebilirim diye düşünüyorum. Forumda ped tabladan daha büyük olsun diyorlar hep. Nette bakıyorum hep 150 ve 180 mm var. Ne yapsam bilemedim....

19. builder

builder DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    239
    Ad - Soyad:
    Serdar serdar
    Otomobil:
    Renault
    Bende daha almadım hocam .Ped konusunda yukarıda yazdığım gibi klpro klpj7171 orbital olduğu için orbital uyumlu ped almak daha uygun çünkü özel olarak cırtları daha sağlammış. Zaten orbital ped alınca tabla kısmı 150 mm olunca V şeklinden dolayı ped genişliyor. Rupes de 180 mm ye Koch da 163 mm ye çıkıyor. Birçok forumdaşa ve firmaya sordum kimisi rupes ile 180 mm ped büyük olur dedi kimisi çok sorun olmaz dedi. Rupes daha rahat çalışıyormuş ama az ömürlü. Koch kullananlarda var memnun.Ben tabanı 125 mm ye düşürüp 125 taban 150 lik ped kullanmayı düşünüyorum. Bu hafta seti düzücem inşaallah. Acele etmeyin biraz daha araştırın .Bende zaten hemen polisaj yapmayacağım şimdiden topluyorum ama yaza doğru yapacağım.

20. allper

allper DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    184
    Ad - Soyad:
    Alper Turgut
    Otomobil:
    VW
    Taban tam otursun 150 ye 170-80 lerde en ufak bi ortalayamama özgürlüğünü ilan edip intaar etmesi olur :) ha tabandan dışa doğru açılma yada kenarlı olması o avantaj.
    Çizik kalınsa orbitallerde zor hatta klpro da sert boyada imkansız diyolar bi şekilde alınır ama tüm arabaya derman yetermi bilmiyorum. Ana problemim kılcallardı 1-1,5 bölgeye tek kat attım ben. Bagara daha tam kapasite girecem. kılcallarda vw de menzerna 2500 le tek kat az bi baktım iş yapıyor.
    Herkezin dediği gibi küçükten başla dene geri dönüşe göre yetmezse öyle kalınlaştır sonra tekrar inceye. Ama ince attığın yetiyorsa illa kalın pasta atacaksın diye bşy yok çizik ve boya sertliği ile alakalı.
    Derin çiziklere keçe ile 400 pastayla taban yani boya kıvamında ısıtılması lazım tam verim için. Yaptığımdan değil görüp duyduklarımdan detail pointteki abiden misal göstermeli. Boya kalınlığı sertliğine göre gidiyor ama 2500 güzel aralıkta benimki beyaz olduğundan mı yoksa yettide ondan mı üstüne 3800 gibi bşy istemedi aşındırma özelliği olmayan başka cila ile finishledim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş