Detail Marketi

Polisaj Icin Tavsiye

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda ottomano tarafından 15 Mayıs 2018 tarihinde açılan konu

1. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    822
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    merhaba sevgili arkadaslar, sizlerden tavsiye almak istiyorum, biliyorsunuz bu foruma giren her arkadas gibi once okuyoruz, sonra elle birseyler yapiyoruz sonra elle yapilanlar kesmemeye baslayinca makineyle polisaj isine girmeye karar veriyoruz, ben de ufaktan polisaj isini dusunmeye basladim, benim arabalar oldukca bakimlilar, hatta gorenler gozlerine inanamiyorlar bu ne parlaklik diye, surekli garajdalar, periyodik olarak yikiyorum ve elle wax atiyorum ama yine de ozellikle de Z3 de oldukca kilcallar var, hic polisaj olmadilar, bir makine alip baslayayim diyorum.
    makine fiyat kalite orani olarak asagida linkini verdigimi alacagim, 120 euro civari, avustralya mali, uc adet sungerle ve cantasiyla birlikte geliyor,orbital 8mm sanirsam, 600 watt.

https://carcareeurope.es/inicio/gmc-pulidora-orbital.HTML

polish olarak da menzerna'nin 3u bir arada olani var, onu alayim diyorum,yalniz bu 3u bir aradayla kilcallari alabilir miyim, yoksa daha agir bir asindirici gerekir mi? ne dersiniz?

https://carcareeurope.es/pulimentos-para-coche/menzerna-one-step-polish-3-en-1-250ml.HTML

kil yapmayacagim cunku arabalar hep garajda ve elimi gezdirince boya super kaygan, ele hissedilir bir sey gelmiyor.
    tavsiyeleriniz nelerdir, bu menzernayla baslayayim mi, yoksa klasik sekilde agir asindirici, orta asindirici ve finish asindirici tarzinda mi gitmek lazim kilcallari almak icin? tesekkurler, tavsiyelerinizi bekliyorum, herkese selamlar ve iyi detailler.

2. KhaN

KhaN DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    403
    Ad - Soyad:
    Hakan
    Otomobil:
    Audi
    3 in 1 denedim ben kılcallarda çok etkili değil.
    Bence menzerna 2500 sonra da 3800 uygulayın.

3. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Mercedes
    Pasta+Cila+Finish aşamalarıyla düzeltme, sonra wax gibi koruma ürünü kullanmak üç düzeltme bir koruma işlemi ve nizami olan ama o kadar zorlamanıza gerek yok tabiki. Menzerna 3in1 bunların cila+finish+wax aşamalarını yapmaya çalışıyor ama siz düzeltme için tek aşama ürün (Menzerna 2500 yada Scholl Concepts S20 Black vb.) kullanıp, düzeltme sonrasında koruma ürününü ayrı kullanırsanız daha verimli bir işlem olur. Düzeltme aşamalarını birleştirebilirsiniz kendi aralarında ama korumayı da birleştirirseniz verim düşer.

Size tavsiyem eğer Menzerna ile aşinalığınız varsa, 2500 ile kılcal çizikleri alıp üstüne Liquid Carnauba veya Powet Lock ile koruma ürünü kullanmanız. Eğer Toyota yada Hyundai gibi Asya marka arabada uygulama yapacaksanız 2500 yerine 3000'de kullanabilirsiniz, boyaları yumuşaktır Asya araçlarının.

Makine konusunda pek yardımcı olamıcam kendi yorumlarımı inceledim bi, resmen RUPES reklamı gibi hepsi. Seviyorum markayı ama pek öneri yapmayayım :)

ottomano bunu beğendi.
  4. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    822
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    arabalar 1 mazda haric digerleri bmw mercedes ve mini, su an bmw z3 e polisaj dusunuyorum ama boya arabanin sag yarisinda orijinal degil, daha once 8 yil kadar once anahtarla boydan boya cizdikleri icin sag yanini boyattim,o yuzden vernik ve boya ne tip kullanildi bilmiyorum, ama fabrika sertliginde oldugunu sanmiyorum. tesekkurler yorumunuz icin.

5. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    822
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    ustad rupes anladigim kadariyla bu isin Rolls Royce' u, simdilik rolls royce la baslamak istemiyorum:D

6. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    822
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    son kat koruma wax'ini da makineyle atarsam, ne tur sunger onerirsiniz, makineyle gelen, finishing pad denen sunger ise yarar mi wax icin, yoksa wax atmak icin ozel cok yumusak sungerler var mi, fiyat onemli degil sunger konusunda, yoksa waxi polisajdan sonra her halukarda elle mi atmayi tavsiye edersiniz.

Son düzenleme: 15 Mayıs 2018
  7. Köksal

Köksal Born to Detail Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    2,703
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Honda
    Can abi al rupesi keyfine bak, sen bari avrupadasın daha kolay ulaşman :)

8. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    822
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    sevgili koksal, tavsiyeni dinlerim her halukarda ama para avrupada da para ya. 300- 400 eurodan bahsediyorlar, neyse tavsiyen icin tesekkurler bir dusuneyim, belki bir heves alirim bir rupes.

Köksal bunu beğendi.
  9. Köksal

Köksal Born to Detail Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    2,703
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Honda
    Kullanımı rahat abi, 15 alırsan hem geniş hem dar yerlerde kullanabilirsin. Tek elle finishing yaparsın diğer elle hasta muayene edersin :D

ottomano bunu beğendi.
  10. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Mercedes
    Ya açıkcası bunu nizami düşünürsek BMW'de de yumuşak boya gördüm o yüzden denemek lazım önce. Tahminen konuşuyorum, BMW muhtemelen sert olacağı için boya yaparlarken renk tutturma işinde saçmalamadılarsa Alman malı kullanmışlardır, bunlarında iyileri Glasurit, Standox, Spies Hecker gibi markalar. Bahsettiğim markaların çoğu boyası PPG gibi yumuşak olmaz, bu yüzden orjinal tarafta çizikleri almak zorken diğer tarafta çizik bırakmayacak kadar fark ettirmez rahat olabilirsiniz.

Eğer boyalı yüzey aynı ürünlere farklı tepki verirse yani çizikleri alamazsanız sert yada baktınız baya iyi çizik almış arkasında hatta iz bırakmışsa yumuşaktır, ona göre davranın. Tabiki bunlar genel yaklaşım, boyanın sert olup ama güzel finish almama durumları, yumuşak ve kırılgan olup hassas işlem gerektirmesi yada ısınınca yumuşayıp pedi doldurma durumları tamamen farklı ve baya ileri seviye bilgiler, sizin için problem olacağını sanmıyorum. Genel yaklaşımla büyük bir hata yapmadan çözersiniz.

Rupes bu işin Ferrari'si :) Flex için Mercedes'i deniyor. Tabi bana bu işin Rolls Royce'unu sorarsanız Festool derim. Özellik olarak yakın bazen düşük olsalarda profesyonel ürünlerde Festool'un ömrü, kalitesi, kullanışlılığı bence ne Flex'te var ne de Rupes'de.

ottomano bunu beğendi.
  11. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    822
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    sevgili tolga kardesim kiymetli vaktini ayirip bilgilendirdigin icin tesekkur ederim, bir de bir sorum daha olacak koksal kardesimiz orbitalle cizik almak zordur diyor, ben orbital makine alacagim,rotary yi yeni baslayan, acemi olarak kullanmam zor olabilir, orbitalle ve menzerna 2500 le kilcallari alabilir miyim yoksa illaki kilcal almak icin rotary makine mi lazim? tekrar tesekkurler kardesim.

12. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Mercedes
    Rica ederim hocam ne demek her zaman. Orbitalle çizik alabilirsiniz sorun yok. Artık çoğu kişi rotary'i sadece ağır işlerde kullanıyor, orbitalle zımpara izleri dahi alınabilir. BMW için söyleyeyim, sert olduğunu düşünerek, kılcal çiziklerin çoğunu alması için 2500 ile heavy cut ped kullanın. Eğer normal sertlikte bir boya olsaydı 2500 ile orta sertlikte bir polisaj pedi tavsiye ederdim. Hatta maliyet olarak deneme şansınız varsa mikrofiber pasta pedi kullanabilirsiniz. Meguiar's DMC5-DMC6 olabilir, Rupes'in mikrofiber yada yeni çıkan Rupes orbital yün pasta pedi kullanabilirsiniz. Son pasoda biraz devri düşürür baskıyı azaltırsanız sert boyada düzgün finish verir onlar. Maliyet söyleme sebebim mikrofiberde temiz çalışmanız gerekiyor, 2-3 panel sonra yeni pede geçmeniz gerekebiliyor işlemin agrasifliğine göre, bu nedenle sünger ped gibi temizleyip tüm arabayı tek pedle yapmanız zorlaşıyor.

Ben ürünleri görün diye amazon linkleri paylaştım mikrofiber, yün ve pasta pedi için. Tabi siz kendi tercihinize göre değiştirebilirsiniz, İspanya'da neler var neler yok bilmiyorum.

https://www.amazon.com/Rupes-inch-B...TF8&qid=1526477259&sr=8-4&keywords=rupes+blue
    https://www.amazon.com/Meguiars-DMC6-Microfiber-Cutting-Disc/dp/B005JPJNO0
    https://www.amazon.com/Rupes-170-Mi...26477151&sr=1-6&keywords=rupes+microfiber+pad
    https://www.amazon.com/Rupes-BigFoo...qid=1526477195&sr=1-1&keywords=rupes+wool+pad

Bunlara ek Rupes'in UHS pedi var bide. Onunla gerçekten tek aşamalar güzel oluyor. Ben çok sert bu ped finish veremez demiştim ama ısınınca yumuşacık oldu, Scholl Concepts S20 Black ile çok iyi sonuç verdi siyah Audi A4 üstünde. Tek aşama için Rupes'in UHS pastasını da kullanabilirsiniz bu arada, ben denemedim yorum yapamıcam.
    Rupes UHS ped,
    https://www.amazon.com/Rupes-design...UTF8&qid=1526477385&sr=1-3&keywords=rupes+uhs
    Rupes UHS pasta,
    https://www.amazon.com/Rupes-Gloss-...UTF8&qid=1526477423&sr=1-1&keywords=rupes+uhs

Bu da Rupes'in ped tablosu,

kevepsi ve Honda Fit bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş