Detail Marketi

Merhabalar

'Tanışma' forumunda Bthnusta tarafından 6 Ocak 2021 tarihinde açılan konu

1. Bthnusta

Bthnusta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Batuhan Usta
    Otomobil:
    Arabam yok
    Merhabalar. Ben Batuhan, öğrenciyim. Burdur Mehmet Akif Ersoy üniversitesinde 3. Sınıf Elektrik ve Elektronik Bölümü öğrencisiyim. Öğrenci olduğum için yaz aylarında mahalle yıkamacısı olarak tabir edilen yerlerde çalıştım 5 yaz boyunca. Gerek araba yıkama, gerekse polisaj işlerinde görerek yavaş yavaş uygulayarak öğrendim. En son ustamın elime pasta makinası vermemesine sinirlenerek gidip kendime bir Klpro Klpj7171 orbital makina alarak yakınımdaki arkadaşlarımın arabalarına polisaj yaparak işe koyuldum. Polisajlarda Koch Chemie H9, F6, M2 kullanıyorum. Pad olarak Koch Chemie Sarı ve Mor pad kullanıyorum. Keçe olarak sürekli bir arayış içerisindeyim. İlk arabamda acemi olduğumdan Koch Chemie Kırmızı Pad kullandım, sonra kendimi geliştirerek Ufs domestic pad ve mavi ara taban hybrid keçe kullanıyorum. Yıkama mesleğime son verdim artık öğrenci olarak devam ediyorum, arada arkadaşlarımın arabalarının bakımını yapıyorum. Forumda okuyup yeni yeni şeyler öğrendiğim bir sürü konuya denk geldim.

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

saidkerem41 ve EmirhanYigiter bunu beğendi.
  2. helim

helim DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    295
    Ad - Soyad:
    HELİM TÜRKMEN
    Otomobil:
    Polo
    hoşgeldin kardeşim. iyi forumlar.

Bthnusta bunu beğendi.
  3. saidkerem41

saidkerem41 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,360
    Ad - Soyad:
    Said Kerem Küçük
    Otomobil:
    Arabam yok
    Ustam hoşgeldiniz

mahalle yıkamacısı olarak tabir edilen yerde yapılan polisaj işlemi ile kendi yaptığınızı kıyaslarsak, arada ne g,b, farklar gördüğünüzü söyleyebilir misiniz?
    Benim gördüğüm, bu tarz işletmeler sadece parlaklık olsun yeter diye bakıyorlar. Çoğu zaman hare-hologram kalıyor. Araç sahipleri nasıl kabul ediyorlar böyle durumda onu da anlamıyorum :)

4. Bthnusta

Bthnusta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Batuhan Usta
    Otomobil:
    Arabam yok
    Benim çalıştığım yerdeki usta aşındırıcının(genellikle manzerna 300-400, carpro clearcut, 3d 500) üzerine arabanın rengine göre eğer koyu bir renk ise hare giderici kullanıyordu. Yani mahalle yıkamacısı dediysem arabayı eski halinden daha kötü yapıp vermiyorduk elimizden geldiği kadar düzeltmeye çalışıyorduk. Bulunduğum yer küçük bir ilçe, biliyorsunuz ki bu işte emeğinin karşılığını almak zor, bir dükkan işletiyorsunuz ve bu dükkanın gideri oluyor. Biraz nasrettin hoca misali parayı veren düdüğü çalar. Arabasına değer veren kişi parayı pek önemsemiyordu ve işin sonunda gayet mutlu oluyorlardı, başka bir önemli sorunda zaman. Adamlar sabah bırakıp akşam iş çıkışında almayı istiyorlar. Tabii bu biraz imkansız olduğundan genelde ikna etmeye çalışıp ertesi gün arabayı vermeye çalışıyorduk. Hare konusunda dikkatli davranıyordu. Mesela siyah arabaya hare giderici uygularken, beyaz arabaya zaten belli olmaz diyip bol bol cila vurduğunu da görmüşlüğüm var. İkimizin arasındaki farka gelirsek ben tanıdıklarımın arabalarını hobi için yaptığımdan genelde 3 kat şeklinde işlemlerimi uygularım ve zamandan yana bana bir sıkıntı çıkarmazlar. Bu işin ben maliyet kısmını düşünmediğimden yani malzeme parası çıksın düşüncesindeyim. Kendime bir şeyler katayım ama kazanmasam da olur. Bu anlattığım yıkamacı serüveni aslında başlı başına ayrı bir konu. Çalıştığım yer bulunduğum ilçenin en iyisiydi. Gözlerim daha kötülerini görmedi değil. Sıfır arabaya ferecla g3 ü lanet bir şekilde uygulayıp, sonra arabanın üzerindeki hare izlerini yarım paket pamuk ve dyo cila ile bütün arabayı dolaşıp hareleri aldım diye ortalıkta gezinenler de gördüm. Aşağıya fotoğraf bırakıyorum bu son olayı Kaputun üstünü dikkatli inceleyiniz. [​IMG]

CLT-L09 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu Sayfayı Paylaş