Detail Marketi

Mercekli Farda Çizikler

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda Carlos tarafından 20 Eylül 2018 tarihinde açılan konu

1. Carlos

Carlos DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Çağlar poyraz
    Otomobil:
    Renault
    Öncelikle böylesine yararlı bir forumun fikir ve kurucularına teşekkür ederim. Tüm üyelerine selamlarımla. Aranıza yeni katılıyorum otomobil ile hobi olarak uğraşıyorum (Kendi aracımda)..
    Modifiyeden, Folyo vb uygulamardan önce aslında orjinal boyayı koruma bakım konusunun ne kadar önemli olduğunu, yeni anlamış birisi olarak. Umarım kendi uygulamalarımı zaman içerisinde, doğru şekilde yapabilme fırsatı yaşayabilirim. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

Sorum şudur ki.. Fluence kendinden mercekli aracımın farlarında, Aniden aşırı derecede "noktasal piksel" görünümünde. Tam mercek hizasında eserler oluştu.

Ayrıca çevresinde fırça yıkamadan kaynaklak uzun çizikler mevcud bunların bir anda olmasının sebebinin otomatik yıkama makinalarından olduğunu düşünmekteyim. Artık nasipse kendim yıkmayayı düşünüyorum.

Sormak istediğim husus; Farların içerisine gündüzled, angel dizaynı yapmak için açmayı düşünüyorum, tüm malzemelerim mevcud.
    Far temizleme polisaj setini çinden sipariş edecektim ancak bu haftasonu işe koyulmayı planladığımdan Türkiye'ˆde satışı yapılan. X.. marka bir ürün setini alıp yapmaya karar verememiş durumdayım.

Sizce içini açmış iken.. Bu işlemi yapmalımıyım? Sorun düzelir mi?
    Dıştan ve içten mi? Gerekli midir? Uv Koruması olarak içeriden veya dışarıdan katman koruma olarak hangi ürünleri tercih etmeliyim? Yapılması mümkün mü? Söz konusu sorunun resimlerini araç başına geçince ekleyeceğim.

Fikirleriniz önem arz eder saygılar bol tecrübe getiren konularda buluşmayı dilerim.
    poems about change by famous poets

Son düzenleme: 20 Eylül 2018
  2. lrfan

lrfan Forum Admin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    676
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Farın arka kapak veya contalarındaki bir açıklık içeri toz girişine sebep verirse bunlar olabilir. İç veya dışta yüzeysel ise sorun halledilebilir.

Ama polikarbonat malzemede zamanla oluşan mikro çatlaklardan ise yapacak bir şey yok. Açıp bakmak en güzeli.

beyefendi006 ve Carlos bunu beğendi.
  3. Carlos

Carlos DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Çağlar poyraz
    Otomobil:
    Renault
    Sn @lrfan Fikriniz için teşekkür ederim. Ancak farları açtıktan sonra bu durumun içeriden veya dışarıdan olduğu kanısına nasıl varabiliriz.

Olası her iki durumda sizce işlem yapmam gereklimidir? Gerekirse set halinde gelen ürün 1000-2000-3000 zımpara matkap ile kullanım özelliği taşıyor. İçerisinde iki adet şişe kimyasallara ek. içeriden yapılan işleme ek bir koruma gereklimidir. Ürün tavsiye edebilirmisiniz

4. lrfan

Alınan Beğeniler:
    676
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Farı sökmeden önce dışarıdan tipik far camı çizik giderme işlemi yapın. Dışarıdan ise zaten yok olurlar. Bu işlemden sonuç alınmaz ise içeriden tozları silin.

İçeriden çizik olmaz. Toz ise far açıldığında kolayca silinecektir zaten.

5. Carlos

Carlos DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Çağlar poyraz
    Otomobil:
    Renault
    Acaba bana kullanabileceğim koruyucu onerebilirmisiniz? Uv katmanı zımparalama işlemi ile yok oluyor dermişsiniz daha önceki konularda. Peki koruyucu olarak ne kullanilabilir. Teşekkürler

mselver bunu beğendi.
  6. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    287
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Far için folyo
    Her sene folyoyu yenilersiniz
    Hem yeniden zımpara polisaj işleminden kurtulmuş olursunuz hemde far daha uzun ömürlü olur çünkü her sene zımpara yaparsak mikro çatlaklar oluşabilir iyice artınca da zımparada fayda etmez yeni far almak gerekir

7. Carlos

Carlos DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Çağlar poyraz
    Otomobil:
    Renault
    Sn. @mselver Daha önceki aracımın farlarına kısmi olarak siyah folyo uygulanmıştı malesef söktükten sonra farda kalıcı yanmalar olmuştu nasıl oluştu bilmiyorum birtakım silme yöntemi denesekte nafile aşırı sıcaktan plastik fiber far ile tepkime girmiş ve kaynak oluşturmuş üstelik kısa bir sürede. Mr. 9H fix seramik uygulasam sanırım sorun olmaz? Fikriniz varmıdır. Far polisj için seramik hidrofobik ürün içeriğinin görüyorum yabancı satış kanallarında ısiya direnç 700 derecelerden bahsediliyor şayet durum böyle ise tereddut etmeden kullanabilirim.

mselver bunu beğendi.
  8. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    287
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Folyoyu ictenmi yoksa farın disindanmi yaptınız?

9. beyefendi006

beyefendi006 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    189
    Ad - Soyad:
    talat
    Otomobil:
    Toyota
    Far için folyo mu? Çok yüksek sıcaklıklarda ulaşıyor farın dış plastiğe dayanır mı?

mselver bunu beğendi.
  10. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    287
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
  11. Carlos

Carlos DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Çağlar poyraz
    Otomobil:
    Renault
    @mselver Folyo dıştan uygulanmıştı ancak tavana kaplanan siyah folyoydu diğerleri nasıl olur hiçbi fikrim yok. Işık kırılması folyoda oluşabilir. Şuan için seramik kaplamayla önlem almaya karar verdim. kendi cilasının üzerine sermaik atarım. Genelde yurt dışı araştırmalarımda cila uv koruyucu olarak karşıma çıkan sonuç aynı wax veya normal cila değilde seramik. Sonuç alamazsam işlemi farklı bir çinli cila ile deneyeceğim.

mselver bunu beğendi.
  12. lrfan

Alınan Beğeniler:
    676
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    plastik üzerine uygulanan seramik kaplama gayet makul ve etkili bir çözüm

Carlos bunu beğendi.
  13. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    287
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Benimde farlarım yeni sayılır önceki sahibi ufak bir kaza sebebiyle değiştirmiş
    Bende henüz folyo yapmadım waxla idrolak elime ne geçerse korumaya çalışıyorum
    Düzenli olarak wax vs yapılırsa bence koruma için yeterli olur sanırım
    Ama eğer gene sararmaya başlarsa temizledikten sonra bana göre en makbulu folyo ile korumak her sene yenilemek

Bu Sayfayı Paylaş