Detail Marketi

Makina Ile Ilk Polisaj Deneyimi Için Tavsiyeler.

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda BsRR tarafından 28 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. BsRR

BsRR DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad - Soyad:
    Beşir
    Otomobil:
    Honda
    Selamün aleyküm bi[​IMG]r kaç gün önce polisaj makinası aldım aracım Honda Civic 2012 FB7 kasa bir kaç parça boyalı önceki sahibi pek dış kozmetiğine önem vermemiş daha önce elle pasta cila yapamaya çalıştım ama pek verim alamadım şimdi ise polisaj makinası ile pasta cila yapacam bunun için tecrübeli abilerimizden tavsiyelerini bekliyorum hangi marka ve model pasta kullanmalıyım ve hangi pedlerle kullanmalıyım boyalı parçalarda ayrı bir çalışma yapmaya gerek var mı? şimdiden teşekkürler.
    Aracın durumu bu şekilde.
    [​IMG][​IMG]

2. S-Works

S-Works Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    1,059
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    İlk deneme için kesinlikle yün ped. Bilinenin aksine sünger pedden daha az riski vardır.

Kochchemie H8 veya Menzerna 400 ile yün pedle çizik giderm işlemini yapabilirsin.
    Kochchemie F5 veya Menzerna 2500 İle holoğram giderme
    Kochchemie M2 veya Menzerna 3800 ile boya parlatma.

Bütçem az dersen Boya parlatma işlemi yapmadan da bırakabilirsin. bir önceki işlem yeterince parlaklık verir. Sonra işlem mükemmel olması için

Daha sonra boya koruma yapacaksın.

Yukarıda yazan 3 satır İlk kez yapacak birisi için 25-30 Saat civarı bir işlem .(Kusursuz olması için)
    Tecrübesi olan birisi içinde 15-20 saatlik bir işlem .

Tabi verdiğim rakamlar ortalama sayılır. (boya sertliği,ustanın tecrübesi,kullanılan ürün gibi etmenlere bağlı olarak süre uzar kısalır. )
    Bu rakamları yazdım ki elinde kıyaslama yapacağın bir veri olsun .

Köşelerin ve hatların üzerinde baskıyı azaltmayı unutma. Ani hareketlerden kaçın. Plastik aksamları bantla
    Tamponların ek yerlerinde çıkıntı varsa bantla.
    Kapılar yine çıkıntılıysa bantla. Uzun lafın kısası geçiş yerlerini bantla. Riske atma.

Kolay gelsin.

YunusEmre42, brkpls, mselver ve 13 kişi daha bunu beğendi.
  3. BsRR

BsRR DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad - Soyad:
    Beşir
    Otomobil:
    Honda
    Zaman ayırıp detaylı olarak anlattığınız için teşekkür ederim hondaların boyası ince ve yumuşak diyorlar çoğunlukla işlem yaparken nelere dikkat etmeliyim bu konuda ?

4. AdanaDetailing

AdanaDetailing Sponsor

Alınan Beğeniler:
    127
    Ad - Soyad:
    Mahmut MARULDALI
    Otomobil:
    Audi
    Yumuşak honda boyasında 400 yerine 2500 de kullanabilirsiniz . Bayram ustam yazmış birleşim yerlerine dikkat edin diye özellikle yumuşak boyada daha da dikkat edilmeli . Tavsiyem panellerin kenarlarında ve sivri yerlerde çok uğraşmayın ve baskı uygulamayın . Birde boyalı panel var yazmışsınız ilk önce o panellerden başlayın en azından hata yaparsanız aracınızın değeri düşmeden tekrar boyatırsınız .

5. BsRR

BsRR DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad - Soyad:
    Beşir
    Otomobil:
    Honda
    Yorum için teşekkür ederim uygulamada kullanabileceğim tavsiye edeceğiniz ped model ve markaları var mı?

AdanaDetailing bunu beğendi.
  6. S-Works

Alınan Beğeniler:
    1,059
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Ufs yün ped .
    Rupes in sarı pedi . (2500 veya f5 için )
    Rupes beyaz ped (3800 veya m2 için)
    SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. fiestamk5tdci

fiestamk5tdci DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    94
    Ad - Soyad:
    Barış
    Otomobil:
    Ford
    meguiars ultimate compound nasıldır doldurucumudur

8. emirhancakir

emirhancakir DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad - Soyad:
    Emirhan Çakır
    Otomobil:
    Hyundai
    Salih usta her şeyi güzelce sıkılmadan ve kızmadan anlatmış. Eline ve tecrübene sağlık Salih ustam :)

YunusEmre42 bunu beğendi.
  9. BsRR

BsRR DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad - Soyad:
    Beşir
    Otomobil:
    Honda
    Sizide yorduk kusura bakmayın size ve konuya zaman ayırıp yorum yazan herkese teşekkürler rupes'in pedlerini bulamadım befar marka pedler vardı rupes yerine befar marka pedler kullanırsam bir sorun ile karşılaşırmıyım?

S-Works bunu beğendi.
  10. nuriksari

nuriksari DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad - Soyad:
    nurettin
    Otomobil:
    VW
    Ped lake counrty veya hex logic ya da rupes koch; keçe de ufs focus domestic. Kaliteli birşey alırsanız kullanırken zorlanmazsınız. Her zaman avantajınıza olur

BsRR bunu beğendi.
  11. S-Works

Alınan Beğeniler:
    1,059
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Orta sert bir ped ile 2500
    Yumuşak bir ped ile 3800

Marka önemli değil.

mselver ve BsRR bunu beğendi.
  12. nuriksari

nuriksari DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad - Soyad:
    nurettin
    Otomobil:
    VW
    Marka kalite önemli değil mi ped için dostum sen profesyonel detaycısın nasıl böyle tavsiye veriyorsun anlamadım. Enteresan. O zaman çinden alalım pedleri keçeleri 3-5 dolara takım set olarak gerek yok kaliteli ve pahalısına. Tabla ve pasta da mı marka önemli değil?

13. S-Works

Alınan Beğeniler:
    1,059
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Yukarıda optimum ürünü söyledim. Bulamamış. Hobi olarak yaptığı için marka önemli değil. Mükemmel sonuca ulaşmada da sorun degil. Çünkü ilk denemede önemli olan tecrübe kazanmak
    Kalitesiz ürün işlem süresini uzaltir .

X ürünün 10 dk da aldığı çizigi kalitesiz ürünler ile 20-30 dk sürer

Rupes ped ile ben 1 araba çıkarıyorum. Çinden aldığım ped ile 2 panel yaptım ve uzun sürdü ;)

R Line, BsRR ve mselver bunu beğendi.
  14. nuriksari

nuriksari DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad - Soyad:
    nurettin
    Otomobil:
    VW
    İlk defa uygulama yapacak kalitesiz malzeme ile bu işten soğur yoksa amaç tecrübe kazanmaksa hepimiz matkap ucuna sünger takıp ya da elle polisaj yapmaya başlayalım. Rupes lake country ta da koch ve hexlogic ufs scholl kaliteli ped ve keçeler bulması zor ürünler değil etrafa biraz bakınınca bulunur Türkiyede 2 günde kapına gelir bence ped ve keçe en az makine ve pasta cila kadar önemlidir. İyisini bir kere alırsın asla pişman olmazsın. Uzun vadede de kısa vadede de kazançlı ve tatminkar çıkarsın amatör de olsan profesyonel de olsan. Yoksa bu işi kasap yan meslekli yapanlar var ne idüğü belirsiz pedlerle pastalarla alelacele. Burası detay forumu ise ped farketmez marka önemli değil demek bence forumun temeline aykırı. O zaman şampuan da marka önemli değil al autokit geç temizler aracı ne gerek var 4 katı fiyat vetip iyisini almaya.

15. S-Works

Alınan Beğeniler:
    1,059
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Ben çinden al demedim .
    Amaç üzüm yemek değil sanırım.
    Benim söylediğim markayı bulamamış .
    Pedin markası önemli değil . Sertlik ve gözenek yapısi önemli .
    Dune kadar ufs forumlarda yokken biz alıp kullanıyorduk. 3d ye de ufs üretiyor.

3d olunca 50 tl ufs olunca 30 tl idi .

Tekrar söylüyorum . X markanın orta sert pedi ile 2500 veya muadili bir ürün
    Yumuşak bir ped ile de 3800 veya muadili bir ürün kullanilacak.

Bütçeniz yoksa matkapla yapabilirsiniz.

R Line, YunusEmre42, edward ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  16. nuriksari

nuriksari DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad - Soyad:
    nurettin
    Otomobil:
    VW
    Bütçeniz yok ise bütçenizi ayarlayana kadar bekleyin polisaj matkapla ya da elle ayakla yapılmaz. İyi bir makine ped ve pasta kombinasyonu sahibi olmanızı öneririm naçizane tavsiyem. Ped için saydığım markalar makine için en azından bosch dewalt makita kalitesinde bir rotary ve pasta için de koch ya da menzerna öneririm.

17. alper_c

alper_c DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    101
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Honda
    Ben S-works arkadasimiza katiliyorum, einhell makinam var, kendi aracim icin çinden ped aldim, orta halli pastalarla hafif cizik alma, parlatma işleri yapiyorum, polisaj makinasina alişma dönemindeyim, herksin dewalt bosch makina almaya gucu yetmeyebilir, sifir cizik gibi bi derdim yok, onemli olan arabala ilgilenmem, keyif alarak vakit gecirmem, ben amator olarak kendi halimde takiliyorum, kaliteli urun yoksa baslamayin fikrine hic katilmiyorum, yeni baslayan arkadaslara da bu sekilde oneririm...

S-Works, YunusEmre42 ve mselver bunu beğendi.
  18. nuriksari

nuriksari DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    117
    Ad - Soyad:
    nurettin
    Otomobil:
    VW
    Einhell sonrası bahsettiğim makineleri fırsatınız olursa birgün deneyin bahsettiğim ped ve pastalarla o zaman amatörce aldığınız keyfi kıyaslayıp ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Sonuçta festfool rupes ya da flex alıp gyeon pasta arkasına swisswax önermedim. Einhell makineye 300 400 vereceğinize 550 berin bosch alın; 20 tlye markasız ucuz ped alacağınıza 40 45 TLye Hexlogic alın arasında ekonominizi ayarlamak için dağlar kadar fark yok. Einhell kullanıp değiştirmek isteyeceksiniz gene masraf olacak ama kullanıcı tercihi tabiki ben bakış açımı tecrübemi paylaştım bu işin doğrusu yok. Arkadaş gider autokit formula 1 şampuanla yıkama yapar siz zymöl alırsınız şampuan güzel bir mikrofiber ya da yün eldiven iyi bir kurulama havlusu zevk alarak yaparsınız. Herkrsin zevk alma biçimi farklı. Bu arada zymöl çok pahalı uçuk bir şampuan değil. 70TL ye alırsın 70 yıkama yaparsın. Aliexpressten de güzel bi koyun yünü yıkama eldiveni alırsın 7 usd uzuuun süre gider. Bakış açısı hepsi uoksa dedik ya matkap ucuna tak sünger ya da elle polisaj yap herkesin kendi zevki. Bu forumdaki uygulamalar eskiden DW de örnek gösterilirdi. Ben görmedim işte budur dedirten matkapla ya da einhell ile yapılmış uygulama.

İdris bunu beğendi.
  19. YunusEmre42

YunusEmre42 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    181
    Ad - Soyad:
    YUNUS EMRE ANDAÇ
    Otomobil:
    Opel
    S-works'e bende katılıyorum.İlk başlayanlar için bu paraları vermek o kadar mantıklı ve kolay olmuyor.Einhell makine fırsat denk geldimi 200 liraya alınır.Ayrıca arkadaş aracıyla uğraşmak istiyor doğru ürünler zaten ilk mesajda önerilmiş bulamadım denmiş.İlla bunları bulmak gerekirmi elbette kaliteli ürünler iyi iş yapacaktır fakat bulamamış ve başka bir çözüm önerisi istemiş böyle düşünmek lazım :)

mselver bunu beğendi.
  20. Pircek

Pircek DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    Samed Pircek
    Otomobil:
    Fiat
    İyi geceler cümleten bende hobi olarak arabamla uğraşıyorum.3 Aylık yaz tatilimde çalışarak kendime polisaj makinası ve bakım için gerekli malzemeleri almayı istiyorum.
    Catpower6680 polisaj makinasını alıp yılda belki bir veya iki kez arabamla uğraşmak istiyorum pişman olur muyum bu makinayı alırsam fazla bütçem yok maalesef ki

Bu Sayfayı Paylaş