Detail Marketi

Laguna Izolasyon Projesi

'Uygulama Fotoları Paylaşımı' forumunda Unarmedpower tarafından 21 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Arkadaşlar detailing garajını açtıktan sonra hazır işte yokken :) lagunayı garaja alıp zemin, bagaj, kapılar ve torpidoya abimle beraber ses yalıtımı yapalım dedik.
    Detailing garajı açma planım konusunda bahsetmiştim, Araba eğitim için Yozgata gittiğimizden beri temizlik yüzü görmedi. Ondan sonrada ufak bi kazadan ötürü 15 günlük bi sanayi macerası oldu. Hazır garaja girmişken orası burası sökülünce detaylı temizliğinide yapmayı planlıyorum
    Araç 1 haftadır garajda, vakit buldukça gidip uğraşıyoruz ilk başta konu açma planım olmadığı için fazla fotoğraflayamadım, birkaç fotoğraf ve 2 tanede net olmasada videoların içinden aldığım fotoğraflar var.

Arabayı komple soyarak işe giriştik. Daha sonra anladımki bölge bölge ilerlemek daha iyi olurdu :D

Önce direksiyon söküldü

Ardından gösterge paneli söküldü, Çıkan kablolar bir yandan karışıklık yapmasın diye gruplanıp bantla toplandı

Teyp ve orta konsolun bir kısmı söküdü parçalar çıktıktan sonra sivri yerleri bantla sardım oraya buraya çarpıp çizmesin diye

dükkan çıkmacıya döndü :D

Sonunda torpido çıkar

koltuklar kol dayama ve kapı altlıkları çıkmış hali. videodan aldığım için götüntü bozuk

torpidoyu çıkartırken sol ön hava yastığının bir kablosunu koparttık :(

bagajıda soyduk :)

Şimdi gelelim yalıtım malzemelerine
    Arkadaşlar malzemeleri aşağıdaki linkten aldım
    https://www.adetasyapi.com/oto-ses-yalitimi
    önce metal bölümleri zemini kapı içlerini bitüselfle kaplıyoruz bu malzemenin dışı alüminyum iç kısmı zift gibi bir maddeyle kaplı bunu saca yapıştırdığınızda zıngırtıyı önlüyor yani panele tokluk katıyor.

Malzemenin yaptığı farkı anlamanız için youtubeda gördüğüm şu örneği paylaşayım

bitüselfle kapladıktan sonra onun üstüne 1cm firex sünger kaplayacağız paylaştığım sitede hepsi mevcut yalnız kapı içerine bitüself + oto ses yalıtımı 10 ile kaplıyoruz suya dayanıklı olduğu için

bagajdan başladık bitüself kaplamaya başladık

bagaj, bagaj kapağı , arka koltuğun altını bitüself ile kapladık

üstüne 1cm firex sünger geçildi

bagajı bitirip kapattık

Arkadaşlar daha sonra taban halısının altına geçelim dedik taban halısını kaldırdığımızda 3-4 cm kalınlığında süngerle kaplıydı onun üzerine bitüself kaplama yapamayacağımız için sadece firex sünger geçtik

daha sonra torpidoyu aracın dışında parçalayıp parçalar arasında süngerler koyarak trim seslerini engellemeye çalıştık

Şimdilik bukadar arkadaşlar. Şimdi dükkana iniyoruz birazdaha fotoğraf çekerim geldiğim zaman devam ederim

Son düzenleme: 22 Eylül 2017
  2. medxr13

medxr13 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    136
    Ad - Soyad:
    enes
    Otomobil:
    Opel
    Elinize sağlık eliniz de yatkın gibi, kendiniz yapmanız en güzeli zaten.

Ben daha önce Fiat 500 C model aracıma komple soyup izolasyon yaptırmıştım. Malzeme seçimi olarak bitüself yerine 'teroson' ya da en azından 'erkut' yapsaydınız çok daha iyi iş çıkardı. Hatta imkan varsa 'focal' ya da 'würth' marka tercihi hepsinden öte olurdu. İçerideki sesi azaltmaya yönelik olarak motor kaputu ve davlumbazlara da uygulama yaparsanız yalıtım olarak anlamlı olabilir. Benim aracıma yapılan uygulamanın amacı, aracıma yapılan profesyonel ses sistemiydi. Yoksa amaç sadece ses yalıtımı ise bu konuda yapılanlar çok fark yaratacak mı merak ediyorum konunuzun devamını.

Unarmedpower bunu beğendi.
  3. YunusEmre42

YunusEmre42 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    192
    Ad - Soyad:
    YUNUS EMRE ANDAÇ
    Otomobil:
    Opel
    Aldığın bitüself hangisi tam olarak ? Benimde hep niyetim var ama bi girişim yapamadım

4. s1nanozk

s1nanozk DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    259
    Ad - Soyad:
    Sinan Özkerem
    Otomobil:
    Golf
    Kolay gelsin, güzel ilerliyorsunuz. Aslında boş bir vakit incik cıncık ben de uğraşmak istiyorum ama daha yalıtım yapacak kadar boşa çıkaramadım arabayı :)
    Elinize sağlık şimdiden. Aklıma gelmişken bişey sorayım, bahsettiğiniz sitede alev almayan bir malzeme de var. Acaba Kaputa öyle birşey uygulanabilir mi, yoksa fazla ısıya maruz kalan bir yer olduğu için kaput keçesi mi almak lazım ille de?

5. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Konuyu ve paylaştığınız linkteki ürünleri çok beğendim.Bu arada tahmini maliyet ne çıkıyor işçilik sizden olduğunda? 1 araca ne kadar malzeme gitti merak ettim doğrusu.

6. yildirim.sar

yildirim.sar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad - Soyad:
    Yıldırım Sarı
    Otomobil:
    Tofaş
    Keşke bu kadar sokmusken iç tabana da bituself uygulasaydiniz. Çünkü içindeki kendi yalıtımı sadece keçe oluyor oda sırf altı desteklemesi için. Yapabiliyorsaniz bence eş geçmeyin. Yapmisken bir kere olsun.

7. RıfatERDEM

RıfatERDEM Moderatör

Alınan Beğeniler:
    3,468
    Ad - Soyad:
    RIFAT YASİN ERDEM
    Otomobil:
    Ford
    Ben bu kadar soksem uyku uyuyamam valla iyi cesareteline sağlık renolarda bu trim sesleri baya bir fazla oluyor baya fark edecektie eminim

LG-K430 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Antalyalı07 ve Unarmedpower bunu beğendi.
  8. mobilet

mobilet DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    97
    Ad - Soyad:
    Banderas
    Otomobil:
    Toyota
    Bu arada işlem yapılmadan önceki ses desibelini ölçmüşmüydünüz. Farkı karşılaştırabilmek adına

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

9. hanguley

hanguley DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad - Soyad:
    Yunus hangül
    Otomobil:
    Jetta
    Bituself yazın akma yapmaz mı ?zift gibi

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    hocam bahsettiğiniz ürünler pütür spreyiyse eğer ben davlumbazlarada daha önce pütür uygulamıştım motip marka. Aracın içine pütür atmak pek mümkün gözükmüyor zaten bitüself pütürden daha kalın etli bir malzeme 3-4mm kadar zift diyebilirim

11. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Hocam benim aldığım 20cm genişlik 10m uzunluk olanı 3 adet alırsanız yeter benim elimde daha öncede vardı 2 adet aldım. Bitüselflerin sadece ölçüleri birbirinden farkları yok yani

YunusEmre42 bunu beğendi.
  12. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    hocam sitede en altta soru cevap yapabiliyorsunuz sitenin sahipleri daha iyi yardımcı olur

Eğer kaputta orjinal yalıtım varsa onu söküp altına bitüself geçebilirsiniz ben öyle yapacaktım ama orjinal yalıtım sökerken parçalanıyordu hiç ellemedim

s1nanozk bunu beğendi.
  13. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    hocam 3 adet bitüself 64x3 = 192
    1 adet firex sünger = 87
    1 adet oto ses yalıtımı 10 = 21

toplam 300 tl yapıyor

ama siz bitüselfi 2 adet alabilirsiniz ben daha ayrıntılı kapladığım için bana 2.5 tane falan yetiyor torpido parçalarınıda arkalarından kapladım iyice toklaşsın diye

14. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    hocam laguna oldukça zor bir araç :D yani taban halısının altını görseniz arka ayaklar için klima kanalları airbag kabloları elektrikli koltuğun kabloları vs tabandaki yalıtımı kaldırmak imkansız gibi ayrıca tabanda sadece keçe değil rahat 4 cm kalınlığında sünger varmış :D

15. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    valla ben tek başına imkansız işin büyük çoğunluğunu abim yapıyor başlamadan 1 hafta önce araştırma yapmaya başladık ruslar falan laguna hastası onlarda çok kaynak var :D

16. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    ne yazıkki :(

17. medxr13

medxr13 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    136
    Ad - Soyad:
    enes
    Otomobil:
    Opel
    Yok hayır pütürden bahsetmiyorum. Pütür sesten ziyade koruyucu özelliği ön planda olan bir malzeme zaten.

-Tereson markasının 'Terodem sp100', sp200, sp300 model ürünleri bu iş için çok idealdir.
    Yapı olarak ve görüntü olarak 'erkut' markasının da ürünü var.

-Würth markasının da şu ürününden bahsediyordum;
    https://shop.wurth.com.tr/ziftli-izolasyon-tabakasi

-Focal markasının da şu ürünü;
    https://www.ozenhifi.com/focal/akse...8-focal-bam-acoustic-insulation-bam-xxxl.html

Yanlış anlaşılmasın ancak genellikle ses sistemi için ciddi kafa yoranlar bitüself malzemesini pek önermezler, bunun yerine yukarıda bahsettiğim alternatifler önerilir. Ben bitüself ürününü hiç kullanmadım. Onun dışında yukarıdakilerin hepsini kullandım hatta bir zamanlar distribitörü 'dynamat' marka (USA'de bir numara) ürünü getiriyordu, o markayı da kullandım. Genellikle 'bitüself' i çatı izolasyonunda vs. sıvı izolasyonu için kullanılması gerektiği şeklinde yorumlar mevcut. O yüzden sizin yorumlarınız da değerli olacak.

Benim aracıma yapılan uygulamanın da resimleri ve detayları mevcut aşağıdaki linkte inceleyebilirsiniz;
    http://www.caraudiohifi.com/forum/index.php?topic=1012.0

18. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    tam olarak o şekilde değil zaten yapıştırırken ısı tabancasıda kullanılıyor. Sıcağı görünce hemen erimiyor görseniz anlarsınız yani

19. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    anladım hocam benim önceliğim ses sistemi için yalıtım yapmak değildi ama yalıtımdan sonra tatmin edici bir ses sistemide yapmayı düşünüyorum hiç yoktan yalıtımsız bir araçtan daha iyi sonuç verir herhalde :) paylaştığınız akustik sünger vs ürünlerininde fiyatı baya tuzluymuş :D siz nekadar profesyonel bakıyorsunuz bilemem ama paylaştığım ürünlerden aman aman bir fark yapacağını sanmıyorum

20. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    siz nasıl bir sonuç almıştınız yalıtımdan sonra ?

Bu Sayfayı Paylaş