Detail Marketi

Kış - Fitil Vs Bakımı - Öneriler

'Kil, Yıkama, Kurulama, İç-Dış Temizlik, QD, Plasti' forumunda thelordof tarafından 9 Şubat 2020 tarihinde açılan konu

1. thelordof

thelordof DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    126
    Ad - Soyad:
    Samet
    Otomobil:
    VW
    - Malum havalar soğudu, eksi dereceleri görüyoruz. Kapı fitilleri, kulplarının soğukta buz tutmaması, yapışmaması için önerileriniz nedir?
    Kapı fitilleri için Würth Silikon spreyi önerir misiniz, vazelin kullanan da görmüştüm internette.

- Sabahleyin ayazda camların buzunu açmak için kullandığınız ürünler nelerdir, öncesinde tedbir için de ayrı bir ürünler oluyor mu?

- Eksi derecelerde el freni çekilmezse daha mı sağlıklı olur (araç viteste takılı olmalı) ?
    Benim aracın el freni manuel ama elektrikli olanlar ne yapıyor?

2. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    638
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    Mercedes
    Hocam ben daha önce wurth silikon spreyini kullanmıştım önceki aracımda ama gıcırtı yapmıştı servise götürmüştüm o derece. Şimdi yeni aracımda wurth lastik bakım spreyini fitilleri güzelce temizledikten sonra kullandım. Bir süre kapıları kapamadım kurumalarına izin verdim. Kapı kapanma sesi bile değişti cok memnun kaldım.

3. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    257
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    Zararlı mı bilmiyorum ama ön cama ipa'yı 4/1 sulandırıp kullanıyorum. fiyat performans olarak çoğu buz çözücüye bin basar. 5 lt'sini 80tl gibi bir rakama almıştım. Bugün 500ml'lik sprey buz çözücüyü 20tl'ye satıyorlar. Ve bayağı bildiğiniz buzu,hatta buz tutmuş kar'ı bile tamamen eritiyor. :D
    Fitiller için subarum varken herşeyi denedim(kapı direksiz, cam fitile yapışıyordu) ve en son sarp kullanmıştım, donma olayını tamamen çözmüştü. Ama sarp fitillerde Çatlama yapabilir.
    Şimdi ibiza'da fitilleri 2-3 yıkamada bir fırçalayıp siliyorum. Herhangi bir ürün kullanmadığım halde yapışma olmuyor.
    El frenini hep çekerim, dsg olduğu için boşa alıp el frenine yük bindiriyorum. O sebeple hep yaptğımı düşünürsek hiç sorun yaşamadım (Allah yaşatmasın :D)

Cama su kaydırıcı ürünler uygularsanız camın fitilde kaymasını sağladığı için aslında donma olayına bir nevi çözüm olabiliyor. Camda yağmurdan su donarsa bile nokta nokta donduğu için çözülme daha kolay oluyor haliyle.

thelordof bunu beğendi.
  4. thelordof

thelordof DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    126
    Ad - Soyad:
    Samet
    Otomobil:
    VW
    Ha di ya. Würt silikonlu sprey vardı bende de. Onu da alırız olmadı. :)
    Uygulamayı pamuğa sıkıp mı yapıyorsunuz? Direkt sıkınca etrafı sıçrayıp leke vs yapar sanırım.

5. thelordof

thelordof DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    126
    Ad - Soyad:
    Samet
    Otomobil:
    VW
    Evet kışın otomatiklerde el freni çekmemek sıkıntı. İpa da mantıklı gibi ama buz çözücü varken uğraşılır mı bilemedim. Denemekten zarar gelmez :)

6. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    290
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Buz çözücü için Özdilekten Autokit mavimsi olanını aldım. 500ml indirim vardı. 8 ya da 12tl ye aldım. Çok memnunum geçen yıl Plenty almıştım. O yağlı bir yüzey bırakıyor. Autokit bırakmıyor. Ön camda rezistans var zaten 2 dk geçmeden yolda oluyorum rahatlıkla.

Fitillerle ilgili en ufak bilgim yoktu. Ama soğuktan araları açılıyor. Canlandırıcı, yumuşatıcı bir şey faydalı olabilir diye düşünüyorum.

7. EmirhanYigiter

EmirhanYigiter DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    143
    Ad - Soyad:
    EmirhanYigiter
    Otomobil:
    Ford
    Bu buz çözücü olayına 2 tane De Icer'e 80 lira verince araştırmaya başladım. etilen glikol denen bir hammaddesi var. Antifriz üretiminde kullanılan madde ile aynı. 70/30 sulandırmayla -50 ye geldiği söyleniyor. Varil bazında fiyatlar uygun ancak litrelik alımlarda pahalıya geliyor. Varil bazında bölüşmek için bir grup açabiliriz talep olursa. 200L'yi bölmek için en az 150 kişi lazım. :D:D

8. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    638
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    Mercedes
    Yok Aslinda arkasına bez tutup sıkıyorum ben. Leke vs de yapmadı. Üzerinde kaportaya geldiğinde leke bırakmayacağı yazıyor :)

9. Muratay

Muratay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    murat ay
    Otomobil:
    Renault
    arkadaşlar meraba aracım clio 4 kırmızı aracıma yaz ayında wax uygulaması yaptım kışın yapmadım her yağmur yağdığında aracımda saydamsı lekeler geliyor aracı komple pasta yaptırdım tekrar çıkıyor yardımlarınızı bekliyorum

10. Muratay

Muratay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    murat ay
    Otomobil:
    Renault
  11. Muratay

Muratay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0