Detail Marketi

Katalizör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

'Teknik Bilgi Paylaşımı' forumunda leche tarafından 8 Ekim 2020 tarihinde açılan konu

1. leche

leche DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    Ozgur Duman
    Otomobil:
    Polo
    Arkadaşlar herkese selamlar.

Euro 4 motorlu Golf 4 kasa aracım var.Usta ile baktığımızda egzozda çürümeler ve egzoza doğru olan ikinci küçük katalizörün durumunun iyi olmadığını gördük.Dolayısıyla arabayı egzozcu ustamıza götürdük.

-Orta susturucu, arka susturucu olarak egzoz neredeyse komple değişti.Usta katalizörü söktü ve aracın muayenesine ne kadar kaldığını sordu.5-6 ay var deyince ben bunun yerine küçük bir susturucu takayım sen muayene öncesi gel sana katalizör takarız çünkü aracında lpg var ne olur ne olmaz şimdi takarsak o zamana kadar katalizör dolabilir vs bu sefer de emisyondan geçemezsen tekrar katalizör takman gerekir dedi.Sonuç olarak birkaç ay kadar katalizör yerine taktığımız küçük susturucu ile gezeceğim.

-Katalizör hakkında biraz araştırma yaptım fakat ciddi bir sonuca ulaşamadım.Anladığım kadarıyla yedek parçalarda olduğu gibi iyi kalite parça üreten febi, hella, ngk, bosch gibi büyük, köklü firmalar bu katalizör ürünlerinde yok.Ya da ben bulamadım.

-Size danışmak istediğim bu katalizörü ne marka ne tip ve nereden temin edeyim?Bildiğiniz kaliteli markalar var mı?Normalde yeri gelince orjinal çıkma parça da kullanıyorum fakat katalizörde bu ne derece sağlıklı olur bilemedim.Çıkma katalizör almak orjinal olması açısından daha sağlıklı olur mu acaba?

Katalizör konusundaki yardım tavsiye ve tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok memnun olurum.Teşekkürler iyi akşamlar.

2. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    434
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Katalizör konusunda ucuz etin yahnisi yenmez deyimi oldukça tutarlıdır, hem kendi hemde bir çok başka kişiden duyduğum şeylere dayanarak söylüyorum.

Çıkma ürünü bilemem belki kilometresi düşük hurda bir arabadan çıkmıştır iş görür. Bazı hurdacılar işini iyi biliyor, sıkıntı yaşamayacağına dair herhangi bir garanti verirlerse denenebilir belki.

Ben sıfır ve orijinal alma taraftarıyım katalizörde. Yurtdışında yan sanayi olup iyi iş gören ürünler olduğunu duydum ama Türkiye'de öyle kalitelileri var mı bilmiyorum. Japon ve Kore grubu araçlarda belki bir sıkıntı çıkarmaz yan sanayi katalizörler ama Avrupa grup markalarda problem olabiliyor.

Benimde eski aracımda katalizör başıma bela açtı, yan sanayi katalizörle egzoz değerlerini tutturamayınca söküp mecbur orijinal takmak zorunda kalmıştım Mercedes'e.

3. leche

leche DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    Ozgur Duman
    Otomobil:
    Polo
    Teşekkürler.benim aracın orjinal sıfır katalizörü bulabilirmiyim bilmiyorum.gerçi bulsam da fiyatı aşırı yüksek olur diye düşünüyorum.2-3 bin TL olabilir diye tahmin ediyorum.sanırım en iyi yol az kullanılmış temiz bir araçtan çıkma bulabilirsem o olacak.umarım temiz bir şekilde halledebilirim.bilgi sahibi diğer arkadaşlar da yardımcı olurlar umarım.iyi akşamlar

Bu Sayfayı Paylaş