Detail Marketi

Jantlarımı Boyatıyorum Ama..?

'Teknik Bilgi Paylaşımı' forumunda cerrah tarafından 12 Mart 2019 tarihinde açılan konu

1. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Arkadaşlarım merhaba. 3 kasa m jantlarımı piyano black boyatmaya karar verdim. Sanayici bir tanıdık vasıtası ile 400 lira boyama artı 200 lira fırın şeklinde fiyat aldım. Sorularım ise şunlar:
    1- sizce fırın yaptirmalimiyim?
    2- sizce fiyat nasıl?
    3-elimde cin seramik var boyandiktan sonra uygulamak istiyorum sizce mantıklı mi ve uygulamadan önce Demir tozu filan yapmadan atsam sıkıntı olur mu?

2. bjkbugra90

bjkbugra90 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    46
    Ad - Soyad:
    Buğra Taşkın
    Otomobil:
    BMW
    Merhaba,kişisel görüşümü belirtmek isterim;
    5 ay önce 400 den boyattım fiyat güzel bence çoğu yerde 600-800 istendi.
    Fırına gerek yok bence ben yaptırmadım hiç bir sıkıntım yok havalar da daha güzel şuan ama kendi seçiminiz olur tabi.
    Boyanmadan önce her yerine zımpara atması lazım kenarlara makina ile vs macun kullanırsa atma yapıyor hemen.
    Seramik denenebilir bence ama jantta çok kalıcı olmadıgını duydum,uygun fiyatlı ne de olsa atın aklınızda kalmasın bence temiz temiz.

Tamer06 bunu beğendi.
  3. ziyakagac

ziyakagac DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    37
    Ad - Soyad:
    ziya kokarağaç
    Otomobil:
    Ford
    Eylül gibi 300'e kışlık jantları mat siyaha boyattım.

Fırına gerek var mı bilmiyorum ama şansınız varsa kumlatırsanız çok daha verimli bir boyama olur. (Benim boyattığım yerde yoktu sanayide de çıkıp kumlayacak yer aramadım.)

Mr.Fix seramik yaptım ama hiç bir faydasını görmedim.

Ve siyahı tekrar tekrar düşünün, bütün kış bir gün bile temiz jantla gezemedim. Belki mat olmasının da etkisi vardır ama haftasonu kışlıkları söktürdüm, banyoya soktum her yerini fırça ile akan suda temizledim, demir tozu sökücü yaptım yine de yer yer garip lekeler var jantta sildikçe de gidiyor kuruyunca bir kısmı geri geliyor. Boyadan mı neden bilemiyorum ama boyattığım yerde her yer Koch-chemie marka boya kutuları ile doluydu.

4. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Kışlıklarım mat siyah orjinal rengi. O yüzden çok iyi anlıyorum sizi ama modeli double spok ve çok girinti çıkıntı var yazlıklar daha düz model sanırım temizliği daha rahat olur diye umuyorum. Mr fix de elimde duruyor öylece aslına bakarsanız sırf bitsin diye kullanacağım. Macun ve zımpara kısmını söylediğiniz iyi oldu.@bjkbugra90

5. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    @bjkbugra90

6. cdogu

cdogu Everyday I'm Detailing Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    2,195
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Fırına ayrı para istendiğini ilk defa görüyorum. Kuruma sürecini hızlandıran bir şey. Bence gerek yok eğer jantlarınızı düzgün bir yerde tutabilirseniz eve getirdikten sonra beklemeniz de kafi.

Boyadan sonra yaklaşık 1 ay kadar beklemeniz lazım koruma uygulamaları için, boya gaz çıkartarak kurumaya devam ediyor çünkü. Eğer alır almaz seramik, wax vs. sürerseniz bu salınımı belli düzeyde engellersiniz. En temizi 1 ay kadar beklemeniz olacaktır. Eski jantlarımı DBY'de boyatmıştım, fırın vs. yaptırmadım. Gram da sıkıntı çekmedim, 1 ay süreyle jantları yıkarken şampuan dahi değdirmedim. Sonra ince bir polisaj ve koruma uyguladım.

Berkay34 bunu beğendi.
  7. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Peki söyle sorsam fırın yaptırmaz isem şayet araca takmak icin ne kadar beklemeliyim? Yada fırınlanır ise hemen kullanabilir miyim ? Bu arada koruma kısmı çok faydalı oldu bana kalsa hemen yapacaktım teşekkür ederim :) birde kaça boyatmıştınız acaba

8. cdogu

cdogu Everyday I'm Detailing Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    2,195
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    Piyasa fiyatlarından çok fazla değil DBY'de ancak vakit olursa ancak yapılabiliyor. Ben de çalışanı olduğum için bir dönem jantları hazırlayıp boyaması için Berkay abi'yi bekleme şansı bulmuştum. Denk geldi diyebilirim.

Fırınlanır ise hemen takabilirsiniz ancak yine de lastikleri taktırırken, bijon anahtarı vs. gibi temaslar için montaj yapacak kişiyi uyarmanız yararınıza olur. Fırın yaptırmazsanız da aşağı yukarı 2 3 gün sizin işinizi görecektir. Lastiği taktırmadan önce kağıt bant ile jantın kenarlarını maskeleyebilirsiniz aslında. Jantı taktıktan sonra çıkarabileceğiniz şekilde.

cerrah bunu beğendi.
  9. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    186
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    bence 400+200 çok, fırının 1 saati ortalama 50 tl zaten.
    Fırın kesinlikle yapılmalı boyanın kürleşmesini hızlandırdığı için. Fırınsız boyanan jantlarda Takılırken %80 sorun yaşanıyor (Ki acele edeceksiniz,fırınsız boya en az 2 gün beklemeli)
    1-2 hafta sonra çin seramik yapmanız daha iyi olur ama janta kullandığınız kimyasala göre ömrü azalabilir o yüzden jant için olan korumaları kullanmanızı tavsiye ederim

10. Gearbox

Gearbox DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,039
    Ad - Soyad:
    Mehmet
    Otomobil:
    VW
    Jant boyamak icin 400 lira gayet normal ama arkadaslarinda dedigi gibi firinlama icin istenen ucret manasiz pahali.

Boya sonrasi firin imkani varsa dusunmeden yaptirin. Boya gayet guzel tutunma saglar.

Jantları koruma kismina gelince seramik icin acele etmeyin. Her ne kadar firinda sertlesmesi saglansa bile boya icindeki kimyasal gaz salınımı icin en az 1 ay beklemenizi oneririm.

Kışlık jant takimimi da bu sekilde boyatip koruma altina aldim. 2 sene oldu tuz solusyon vs sikinti yasatmadi.

*tabiki en onemli faktor jantlarin boyaya hazirlanisi ve ustalik :)

11. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Fırının kirası 200 lira imiş :/ ben Ozaman başka alternatifler araştırayım söylediğiniz iyi oldu.

12. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Anlaşıldı fırın kısmı pahalı. :)

13. edward

edward DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    226
    Ad - Soyad:
    Cn
    Otomobil:
    Jetta
    Piyano black çabuk çizilmez mi? Araç içinde ve kapı direginde bile olmasa diyorum.Ben sevemedim...

mothernorth bunu beğendi.
  14. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    419
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Mercedes
    Benim görüşüm boyanırsa nasıl olur gibi şeyler değilde ne tür boya atılıyor olurdu. Normal araç boyama gibi boyanacaksa, bazı markaların (özellikle standox, spies hecker, glasurit gibi üst kalite olanlar) jantlar için özel ürünleri hatta boya katkıları var, çoğu Avrupa marka jant üreticisi zaten bu şekilde yapıyor. Yurtdışında bir tık daha ucuz ama bence daha sağlam alternatif toz boya şeklinde olması. Toz boyada mecburen fırın kullanıldığı için Türkiye'de biraz pahalı olabilir bunları araştırırıp ona göre tercih ederseniz daha kaliteli bir sonuç alırsınız.

15. mothernorth

mothernorth DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    605
    Ad - Soyad:
    ayaz
    Otomobil:
    Astra
    kesinlikle katılıyorum. piano black detaycıları illet etmek icad edilmiş bir element bencede

16. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    235
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Porsche toz statik boya kullanıyor. Sonra lazerle kesiyor biçiyor... of ne oluyor be :D

17. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Yanı öylemi olur bilemedimki. Benim de araçta bolca var maalesef ve çiziliyor ama alttaki plastiktendir diye düşünmüştüm. Mat siyah mi daha iyi olur ?

18. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Ya paraya kıysam hiç boya filan uğraşmicam ama Jant fiyatlari pihuuuu ucmus gitmiş :)

19. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    576
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Ozaman ustaya janta özel boya kullan dicem ve toz boya olsun mu diyeceğim? Ve merak ediyorum gmg filan catir catir boyuyor nasıl yapıyor acaba

20. S-Works

S-Works Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    1,292
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    400 lira normal. Fırın sart değil. Hatta baska jantınız varsa (yazlık kıslık ) 1 2 hafta boyadan sonra kullanmayın.

Boyanın gerçek anlamda kuruması 21 gün civarında. Bundan sonra Gyeon Rim ile koruma altına alabilirsiniz .

Berkay34 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş