Detail Marketi

Ilk Polisaj Deneyimi

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda 1988 tarafından 31 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. 1988

1988 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Erel Çaşkurlu
    Otomobil:
    Opel
    Öncelikle herkese merhabalar. Forumdan bir arkadaşım sayesinde haberdar oldum ve üye oldum. Daha önce hiç polisaj makinesi kullanmamış biri olarak bu işe heves ettim ve tecrübem olmadığı için einhell marka polisaj makinesi aldım. Makinenin kendi tabanı ve pedleri kalitesiz olduğu için tabanı ve pedleri değiştirdim. Şu an elimdeki ürünler,

Rupes yün keçe
    Lake country hare giderici ped
    Menzerna 400, 2500
    Valet pro mad wax
    İpa
    Valet pro blue clay

Uygulama yapmak istediğim iki aracımız var. Birinci araç benim günlük koşuşturmada kullandığım opel combo siyah renk (c kasa 2012 model). Diğer araç babamın peugeot 508 beyaz renk 2011 model. İki araba da süper çizikli :)

2 gündür internette çok araştırma yaptım ve uygulamayı şu şekilde yapacağım,

Arabayı yıkadıktan sonra
    Kil
    Menzerna 400
    İpa
    Menzerna 2500
    Yıkama
    Wax

Bu sıralama doğru mudur? Bunların haricinde yapmamı önereceğiniz bir şey var mıdır? Ayrıca esas merak ettiğim nokta menzerna 400 ve 2500ü uygularken makineye ne kadar baskı uygulamam gerektiği. İki arabaya da aynı prosedürü mü uygulamalıyım. Açıkçası ilk deneyimim olacağı için beklentim süper iş çıkarmak değil ancak yaptığım iş tamamen boşa gitsin de istemiyorum. Bazı arkadaşların menzerna 400 ile çizikleri alamadıklarını okudum. Uygulama hatasından mıdır? Yavaş yavaş uzun süreli mi ilerlemek gerekiyor?

Yardımlarınız için teşekkür ederim.

2. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat
    Baskı tecrübe işidir. Yani menzerna pastalar sana 3 dakika çalışma izni verir. O süreden sonra tozur. 3 dakika sonra o çizikler aynı orada duruyorsa suç menzernada makinada pedde değildir. Tecrübededir. Ufak ufak bastır. Dene kendini. Mümkünse hurda panel bul. Yoksa boyalı parçan varsa ilk oradan başla. Rotary makinada özellikle heavy cut da yüksek devire çıkma. 3 4 iyidir. 6 da falan canını okursun boyanın.

Arabayı ilk yıkadıktan sonra bir veya isterse 2 defa iron out geç. Demir tozlarını boyaya gömme. Magma iyidir. Vp dragons iyidir.

Geri kalan sıralama aynen doğru. Birde bol bol uygulama videosu izle. Türkçe videolarda pek bilgi bulamazsın. Kuru gürültü. Vakit kaybetme bile.

1988 bunu beğendi.
  3. 1988

1988 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Erel Çaşkurlu
    Otomobil:
    Opel
    Önerileriniz için teşekkür ederim. İron out olayını da yapacağım.

4. ayhan_33

ayhan_33 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    ayhan hızarcı
    Otomobil:
    Fiat
    salı günü bende bu işleme girişcem üstadların tavsiyesi şu yönde 400 -2500-3800 yada 400-3800 kombinasyonu tavsiye ediliyor.

1988 bunu beğendi.
  5. bfikiz

bfikiz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    72
    Ad - Soyad:
    Furkan ikiz
    Otomobil:
    Seat

Menzerna sitesinde 400 den sonra 3500 öneriyor. Amma ve lakin 3500 ile hare almak uzun sürebilir. Araya 2500 atıp prosesi kısaltmak benim işime geliyor.

6. *KUNDAK*

*KUNDAK* DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    28
    Ad - Soyad:
    Fatih Kundak
    Otomobil:
    Peugeot
    Merhaba
    Forumda çok çok tecrübeli arkadaşlar var, haddimi aşmak istemem ama bir öneride bulunacağım.
    Bende de siyah 508 var.
    508in vernigi orta sertlikte ve yapışkan bir karaktere sahiptir. Dolayısı ile Audi, Mercedes gibi sert vernikli araçlarda çok güzel iş yapan Menzerna pastaları 508 de zorlayacaktir biraz, hemen kuruyacaktir. Daha yağlı bir yapıya sahip olan pasta ile işiniz daha kolay olacaktı ama artık elinizdeki mevcut ürünü kullanacağınıza göre bu hususa dikkat ederek çalışmalısınız.
    Dip not olarak her araca aynı reçetenin uygulanamayacagini belirtmek isterim.

7. 1988

1988 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Erel Çaşkurlu
    Otomobil:
    Opel
    Haklısınız her araca aynı reçete uygulanmaz ancak şu anki tecrübesizlik ile mecbur uygulayacağım :). Ayrıca şunu merak ettim 400,2500ün yanına mutlaka 3800 de almam gerekiyor mu?

8. atlatma78

atlatma78 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İSMAİL ALKAN
    Otomobil:
    Opel
    Peki sayın dostlar bir soruda benim olacak. Aracım Opel İnsignia 2015 model makyajlı kasa ve Z22c kodlu Carbon Metalik siyah renk. Bu aracın vernik huyu nasıldır. Sert Orta Yapışkan. Neden soruyorum ; günlerden beri okuyorum ama tüm forumu okumadan çıkamayacağım bilgilerle yüklendim. Araçların boya ve vernik karakterleri saç kalınlıkları bu detailing işinde önemli. Amatörce kendi aracıma uygulayacağım işlemler için çok oku çok bekle tek seferde düzgün yap mantığı uygularım her işim de. Bu işlerde de bol bol okuyup bilgilenmeye çalışıyorum. Vereceğiniz cevaplara şimdiden teşekkürler....

Bu Sayfayı Paylaş