Detail Marketi

Ilk Dene-yememe :( Polisaj Makinesi Sekiyor

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda eryqt tarafından 5 Ağustos 2018 tarihinde açılan konu

1. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    Arkadaşlar herkese hayırlı günler;
    • Makinem Einhell1100
    • Süngerlerim Auto HDM Seti ve Aşındırıcı ürünlerim Menzerna 2500 ve 3800
    Aracım üzerinde Demir Tozu ve Kil temizliği uygulaması sonrasında Maskeleme işlemini gerçekleştirdim ve orta sert pedi takarak bir heyecanla polisaj işlemine başladım.
    Ama hüsrana uğradım makineyi yüzeye koyduğumda doğrusal olarak aşağıdan yukarı yada- soldan sağa süremiyorum. Tabiri caizse savrulma yapıyor sürekli, fazla bastırdığımda ise yük ile birlikte yavaşlıyor ve çok fazla kaportaya bastırdığımı hissediyorum. Normal şartlarda kaygan bir biçimde kaporta üzerinde haraket etmesi gerektiğini düşüyorum fakat hem çok kaygan olmuyor hemde doğrusal haraketler gerçekleştiremiyorum.
    Pastayı az sürdüğümü düşünerek fazlalaştırdım fakat yine işlem aynı, su püskürterek denedim biraz fark etsede yine çok saçma haraketler oluyor.
    Sizce problem benim deneyimsizliğim mi, ped konusunda bir uyumsuzluk mu söz konusu, yada makinelerde ekseninde dönmeme gibi bir sorun olabiliyor mu. Ped takılı bir biçimde denediğimde yüzeye koymadan hafif sağa sola sapmalı döndüğünü gördüm fazlasıyla moral bozucuydu soğuttu beni bu işten şu anda. Yardımcı olabilirmisiniz?

2. Vintage Detailing

Vintage Detailing Exclusive Detailing Company Ana Sponsor

Alınan Beğeniler:
    587
    Ad - Soyad:
    Göker Derya
    Otomobil:
    Subaru
    Honda=yapışkan boya. Alman grubu araçlarda bu problemi yaşamazsınız.

3. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    İş yerinizi dün gece sosyal medyada gördüm ve mütavazi ve cana yakın kişiliğinizi çok takdir etmiştim :) cevabınız için çok teşekkür ederim hocam bu sorunu nasıl çözebilirim dediğiniz gibi resmen yapışıyor polisaj makinesi korktuğumdan 1500 devir üstüne çıkmadım
    Bu problemin en kolay çözümü nedir acaba :) arabayı değiştirmektense ped değişimi vs. ne bu konuda bana derman olur acayip moral bozucu oldu bu sonuçsuz işlem
    Hatta beceremediğim andada Nöyan Hocama yaptırdığınız ilk deneme geldi aklıma :) alır almaz sabit olarak polisaja başlamıştı benim makinemi bozuk dedim :) hiç kendimede kondurmadım suçu

Son düzenleme: 5 Ağustos 2018
  4. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Mercedes
    O autohdm pedlerini bende denedim sözde en sertiydi ama ne pasta ne cila hangi markayı denediysem yapıştı resmen boyaya. Sıkıntı yaşamadım ama zorlayışından hissettiriyor hatta güzelim RUPES rotary 1200-1300 devir arası devri sabit tutucam diye sıkıntı yaşadı. Pedi değiştir, kaliteli pedler kolay kayıyor.

Arkadaşın dediği gibi Honda boyası biraz yumuşak. Ben VW boyasında autohdm ile böyle sıkıntılar yaşadıysam senin Honda da yaşaman çok daha normal.

can26 bunu beğendi.
  5. S-Works

S-Works Premium Üye Premium Üye

Alınan Beğeniler:
    1,182
    Ad - Soyad:
    Bayram BAŞKAYA
    Otomobil:
    Dacia
    Diğer bir konuda da Pedi çok az sağ tarafa yatırın.

Yani pedin sol kısmı 0,3 -0,5 mm kadar yukarıda olsun.

Her tarafı eşit basarsanız tutamazsınız.

6. alper_c

alper_c DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    106
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Mitsubishi
    bende de einhell var, ilk alışmaya başladığımda d kolu ile yönlendirmeye çalışıyordum ancak dediğiniz gibi yönlendirmede zorlanıyordum, sonra direk makinanın kafasından tuttuğumda daha kontrollü kullanıldığını gördüm, hoplama zıplama azalıyor, d kolunu şu an sadece makineyi yere koymam gerektiğinde ters durması için stand gibi kullanıyorum, dediğim şekilde denerseniz sanırım sizde daha kolay yönlendirebilirsiniz..

7. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    Bu iş benim için gurur meselesi oldu :)
    150mm olarak bana kolay polisaj yapabileceğim
    Polishing ve Finishing ped önerebilirmisiniz ?

8. brkpls

brkpls DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,297
    Ad - Soyad:
    burak
    Otomobil:
    VW
    pedlerin olcusu nedir ? baskiyi cok fazla yaptiginizda dahi pedin ziplamamasi gerekir tabi makineyi cok saglam tutmalisiniz ped eger cok fazla kuruyorsa bu tur bir durum olusur , pastayla alakali bir durum diye dusunmustum ama menzernada hic boyle bir durum yasamadim , makineyi sadece tutma koluyla zaptetmeniz biraz zor olacaktir , gucu tam baski merkezinden vermeniz gerekir

9. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    150 MM hocam okuduğum yorumlar sonrası evde bulunan bir tepsiye balkonda
    Önce polishing sonra finishing ped ile denedim yine yapışıp kalıyor, sonrasında yün pedi taktım yapışmadan eser yok. Pedler yüzünden herhalde sorun hocam

10. alper_c

alper_c DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    106
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Mitsubishi
    birde yanınızda su dolu bir fısfıs bulunsun, polisaja başlamadan önce pede bikaç fıs sıkın, sonra ped kurumaya başlayınca da ara ara birkaç fıs su sıkın ve devam edin, çok abartmadan ped kurudukça bu işlemi yaparsanız ped yapışmayacaktır, (bende de sizdekinin aynısı olduğu için araştıra araştıra bu şekilde uygun olacağını öğrendim)

saidkerem41 bunu beğendi.
  11. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    Aslında bunuda denedim hocam çok kısa sürüyor etkisi 3-5 sn. sonra yine yapışıyor, benim tahminim almış olduğum ped setinin emicilik(tutuculuk) gibi bir işlevi yok herhalde. Siz hangi ped setini kullanıyorsunuz

12. alper_c

alper_c DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    106
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Mitsubishi
    bende alışma dönemi için aliexpress'ten uygun fiyatlı pedlerden almıştım, onlarla idare ediyorum ama sizin kullandığınız ped daha kaliteli, daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum, benimde ilk denemem aynı sizin gibi olmuştu, birkaç küçük denemeden sonra şimdi biraz daha iyi, ama yeterli zaman olmadığı için tüm arabaya hiç girişmedim, lokal düzeltmeler, çizik gidermeler yaptım sadece, sizde birkaç denemeden sonra makineye hakim olursunuz diye düşünüyorum, hemen moral bozmayın :)

13. satrian

satrian DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad - Soyad:
    utku baş
    Otomobil:
    Seat
    Hocam ben de skill marka makine ve 150 lik ped kullanıyorum. Daha pedin tüm yüzeyini kullanarak polisaj yapabildiğim olmadı. Einhell ve skill benzer segmenentte makineler. Bence konu makine ile alakalı. Ben makineyi yüzeye biraz açılı tutarak çalışıyorum yoksa bayılma ya da sizin bahsettiğiniz gibi savrulma oluyor. Önceki yorumlarda da bahsedildiği gibi makineyi biraz açılı tutarak pedin sadece br kısmını yüzeye temas ettirirseniz daha rahat olacaktır. Tabii ki pedin tüm yüzeyini kullanamadığınız için işlem uzun sürecektir ama sonuş daha kaliteli olacaktır.

eryqt bunu beğendi.
  14. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    :) teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için ped olarak neyi tercih ediyorsunuz acaba

15. satrian

satrian DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    32
    Ad - Soyad:
    utku baş
    Otomobil:
    Seat
    Ben befar ped kullanıyorum. Erdem boyadan şu 3 lü set olanlardan almıştım. Turuncu-mavi- siyah. İlk başlarken 150mm olanlardan almıştım. Aynı sizde olduğu gibi makine bayıldı, yalpaladı moralim bozuldu bıraktım. Sonra 75 lik set aldım yine aynı marka ve kombinasyon. Daha rahat çalıştım ama çok uzun sürdü. En son tekrar 150 lik pedlerle bahsettiğim gibi açılı çalıştım. Pedin bir kısmını temas ettirerek en verimli öyle oldu.

umutd07 bunu beğendi.
  16. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
  17. Elmanto

Elmanto DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    sinan
    Otomobil:
    Passat
    hocam bendede cat power makina var aracım 2010 passatta ilk denememde bende öyle bi sıkıntı yaşadım fakat daha sonra arkadaşın 2008 civic yaparken menzerna 400 için kırmızı menzerna 3000 ve 3800 için ise yeşil sarı arası neon yeşil gibi bi pad vardı menzernanın onu kullandım walla yağ gibi kayıyodu
    önerim her markanın önerdiği padi kullanmanız
    sonuçta adam o malzemeyi tasarlarken o padi ve pastayı kullanıyor. kolay gelsin

18. eryqt

eryqt DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    İsmail Eryiğit BALAMAZ
    Otomobil:
    Honda
    Öneriniz için çok teşekkür ediyorum menzernaya ait yumuşak pedi alarak deneyeceğim inşallah.

19. 1988

1988 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Erel Çaşkurlu
    Otomobil:
    Opel
    Aynı makineden bende aldım lakin pedin yapıştığı taban bu tip işler için uygun değilmiş zaten sizde fark etmişsinizdir çok kalitesiz bir tabanı var. Bu tabanı mutlaka değiştirmeniz gerekli.

20. umutd07

umutd07 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    831
    Ad - Soyad:
    Umut Dürüş
    Otomobil:
    Kia
    Yapışkan boyada en iyi verimi veren ped befar mavi sert peddir. Uzun yıllardır kia-hyundai boyaları üzerinde tecrübe edindim. :)

Bu Sayfayı Paylaş