Detail Marketi

Güneş Yanığı Için Seramik Kaplama Mı Şeffaf Folyo Mu ?

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda Skayn tarafından 11 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. Skayn

Skayn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Gokhan Yılmaz
    Otomobil:
    Renault
    Aracım Adana’ya tayin olduktan sonra sıcağı görünce güneş yanıkları kendini göstermeye başladı. En azından olduğı yerde durması için araştırmalarım sonucunda iki tavsiye var. Seramik kaplama veya şeffaf folyo. Şeffaf folyo aklıma yattı ama hiç takıp söken var mı ? Tahribat yaratıyor mu? Yoksa doğrudan seramik kaplamaya mı girmeliyim ?

2. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    202
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    Seramiğin güneşin yakıcılığına karşı bir etkisi var mı açıkcası emin değilim. Ama benim gözümde Güneş yanığına engel olmak için, Kesin çözüm folyo olur. Sıcak bölgelerde Yıkama kısmında çok dikkat edilmesi gerekir, Eğer kostik içerikli kalitesiz şampuanla yıkanırsa 1-2 sene içerisinde aracın üzerindeki folyoyu da yakar.
    2 senede bir,Taksici abilerimiz folyomuz matlaştı, kahverengileşti veya çürüdü diye geliyor. Bagajında fırça kova,aspirin,piril ne ararsanız var. Kardeşim sen her gün elini yıkasan parmakların erir ve sen onlarla Arabayı yıkıyorsun. Hiç akla mantığa sığıyor mu?
    Boya üzerinde Tahribat yaratması için halihazırda güneş yanığı başlangıcı olması (Verniğin incelmesi,dökülmelerin başlaması) gerekir. Ya da aracınızda örneğin kapıyı boyatmışsınızdır, Folyoyu Söktüğünüzde boyacının performansına bağlı olarak %50 şansla o parçalarda vernik veya boya gelebilir

Skayn bunu beğendi.
  3. Skayn

Skayn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Gokhan Yılmaz
    Otomobil:
    Renault
    Folyoyu sökerken vernik veya boya gelebilir derken alttaki boyanın da zarar görebileceğinden mi bahsettiniz ? Çünkü öyle bir ihtimal varsa bu yöntem de aracı korumuş olmaz. Şu an zaten vernik incelmiş durumda. Boya yer yer hasar görmüş. Sizin tavsiyeniz ne olur ?

4. D_G

D_G DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    DG
    Otomobil:
    Astra
    folyoyu sökmek için abanırsanız boya gelir ama ısıtarak çıkarırsanız bir sorun olmaz

5. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    202
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    Folyonun yapışkanının bir kavrama gücü var. ısıttığınız zaman yapışkan gevşer fakat yine de belli bir güçle çektiğinizi farzedersek, yapışkan alttaki verniği "eğer verniğin tutunma gücü kalmadıysa" kaldırma ihtimali yüksek. Hatta yükseğini de geçtim, Bizzat güneş yanıklı bir tavanı kaplarken kaldırmamız gereken bir bölümde verniğin geldiğine bizzat şahit olduk. Tabii bu bahsettiğim aracın tavanı komple matlaşmıştı, Ele geliyordu pürüzlerin hepsi.

Hiç birşey olmaz diyemem, Para kazanmak isteyen yalan söyleyebilir sorun yaşamazsınız diye. Böyle ciddi bir konuda 400 500 tl kazanmak için yalan söylemeye gerek yok.

Güneş yanığı başlangıcı olan ve pürüzler olan bir araçta tavana ince su zımparası yapıp, Ultra parlak şeffaf(ppf) bir ürünle kapladığımız, Koruma altına aldığımız araçlar da oldu. Eğer görünen pisliğin üzerini örtmekse Tavana parlak siyah kaplama yapılabilir, Eğer siyah kaplamanın ileride satarken sorun yaşatacağını düşünüyorsanız ve görüntüde çok bir hasar yoksa bahsettiğim gibi su zımparası + şeffaf koruma.
    Komple araç için de olabilir, Eğer önüne geçilemeyecek bir şekilde boya elden gidiyor ise, renge renk bir folyo(Tercihiniz Avery Denisson markası olsun, sökümü çok rahat olduğu için tahminimce eğer çok kötü hale gelmediyse vernik gelmesi gibi bir sorunu olmaz) ile komple kaplatıp düzgün bakılırsa 4-5 sene, belki daha da fazla sorunsuz şekilde kullanırsınız.

Skayn bunu beğendi.
  6. Skayn

Skayn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Gokhan Yılmaz
    Otomobil:
    Renault

Folyo'ya bir türlü sıcak bakamıyorum. Sevmediğim bir şeyi yapmak da istemedim ve sizin gibi dürüst ve tecrübeli bu işi yapan birine denk gelme ihtimalim de zayıf.

Benim güneş yanıkları görsel olarak çok rahatsız etmiyor. Su zımparası sonrası sprey vernik yapsam bundan sonrası için koruma sağlar mı ? Gördüğüm kadarıyla internette boyasız tamir adında bunu yapıyorlar. Bu vernik bundan sonrası için koruma sağlar mı ?

7. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    202
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    vernik işleminin geri dönüşü olmuyor, sprey vernik yüzeye tutunma sağlamaz. işin içine vernik girince zaten boyanmış muamelesi görecek. Araç sonuçta sizin,Uzun süre kullanacaksanız boyatın gitsin. Satsanız satın alacak kişi de o şekilde binmek istemezse boyatacak. Dolayısıyla boyatmak daha mantıklı ve kalıcı olur, Güneş yanıklı halinin video-Fotoğraflarını, yapım aşamalarını vs. çekip satarken o şekilde satarsınız en azından görünümü düzgün bindiğinize sayarsınız.
    Bizim insanımız sırf satarken boyasız diye satayım diye kazalı parçayı yaptırmıyor arabam orjinal diye. yanına bir gidiyoruz boya çatlamış "Arabam orjinal" diye ağlanıyorlar, Güneş yanığını boyatmak hasardan sayılamayacağı için tavsiyem o yönde olur.

İlla bozmayayım boyayı diyorsanız bahsettiğim gibi renge renk kaplama olur.

8. Skayn

Skayn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Gokhan Yılmaz
    Otomobil:
    Renault
    Söylediğiniz gibi piyasa böyle olmasa zaten bunların hiç biri ile uğraşmam hatta aracım tertemiz olsun diye komple boyaya veririm. Boya için hiç bir takıntım yok ama malum tavanı boyatsam sonra satmak karın ağrısına dönüşüyor alıcılar fotoğrafı görse dahi bu paraya boyasızını alırım daha iyi deyip yine yanaşmıyor. Konumuza dönecek olursak aracımın rengi metalik renk değiştiren bir renk bire bir renk folyo bulmak imkansıza yakın bulsam dahi bahsettiğiniz defermasyon riski ve benim folyo sevmememden dolayı uzak durdum.

Sprey vernik boya kalınlığını arttırır mı ? YouTube'da sprey verniksiz yer ile sprey vernikli yerin boya ölçüm sonuçları hemen hemen eşit çıkıyor. Boya kalınlığını etkilemeyeceği söyleniyor. Bildiğimiz motip otomativ akrilik sprey vernikten bahsediyorum. Boya kalınlığını arttıracağı konusunda paylaştığınız bilgi kesin mi ?

9. lrfan

lrfan Forum Admin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    724
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Sprey vernik boya (veya her türlü vernik) kalınlığını arttırır, hele ki kendiniz atarsanız muhtemelen orijinal vernikten daha kalın olur. Tüm panele homojen atmak lazım, zeminin de tüm panelde aynı görünümde olması lazım, yoksa renk-ton farkı bariz olur

10. Skayn

Skayn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Gokhan Yılmaz
    Otomobil:
    Renault

Bu videoda sprey vernikten sonra kalınlık artmıyor. Bunun sebebi 1500 zımpara atmış olması mı ?

11. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    202
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    İnceltmiş olmasından kaynaklı olabilir zaten elindeki cihaz da çok kaliteli bir ürün değil. Ayrıca homojen dağılım olmayacak ve görüntüye bakılarak araç yine boyalı muamelesi görür.

12. Skayn

Skayn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Gokhan Yılmaz
    Otomobil:
    Renault
    Teşekkürler anlaşılan folyo ile gizlemek dışında başka çare yok. Bir Detailing'e götürmeme gerek kalmadı.

13. lrfan

lrfan Forum Admin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    724
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Hiç boya olmayan yer diyor (10:46), aracın rengiyle aynı renkte :) Kapı içinde de hem boya hem vernik var. Klipte belli oluyor. Vernik olmasa mat folyo gibi durur, parlamaz.

Ayrıca 55 mikron çok sakat bir değer, cihazdan da emin olamadım. 10-20 mikron bile sapması normaldir fabrikasyon bir boyada, bu ölçümlerde sadece 1 mikron şaşıyor, hiç sağlam gelmedi bana cihaz :)

Yani neresine baksan bir yanlışlık geliyor, üstelik vernik attım dediği yerler de mat geldi gözüme, çok defa astar-boya-vernik attım spreyle, böyle mat bir durum olmadı hiç :)

Tokyo Garage bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş