Detail Marketi

Gizli Ayıp Yasası Sonuç

'Sohbet' forumunda gokhanslv tarafından 2 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Arkadaşlar herkese merhaba kusura bakmayın detay dışında konular açtığım için ama diğer forumdaş arkadaşların başına gelir ve onlara yol gösterir diye paylaşıyorum. Eşime aldığımız bir öğrencimizin babası sanayide usta onun aracılığıyla al sat yapan bir adamdan Reno Clio almıştık. Aracın 25. gününde yolda giderken önce beyaz duman attı sonra motor yağı koyduğumuz yerden ve yağ kontrol çubuğunun olduğu yerden dumanlar gelmeye başladı turbosu motora yağ basmış ve bundan dolayı pistonlar gömlekler üst kapak vs pekçok şey zarar görmüş araç 180.000’de 2008 model masrafı şuan için tahmini 7000 tl civarında tutuyor ben de bundan dolayı avukata danıştım avukat gizli ayıp adında bir yasa olduğunu söyledi ve bazı detaylar paylaştı eğer aracın satıcısı motorunda şu ya da bu şekilde arızalar vardır demiyorsa ve görünmeyen kısımlarında sizin ilk bakışta göremeyeceğiniz kusurlar ve sorunlar ortaya çıkıyorsa o aracın satıcısına dava açma, aracı iade etme ve paranızı alma hakkınız olduğunu bildirdi ben de satıcıyı derhal bilgilendirerek bu hususta yapılması gerekenleri anlattım. Kendisi pek umursamadı al sat yapan bir kişi. Bende dava açacağım çünkü arabaya artık verecek bir kuruşum dahi yok ve ağzımızın tadıyla bir gün olsun binemedik. Önce içine su almış bize paspas kokuyor dedi ama aracın her yeri içine su aldığı için ıslakmış ve küflenmiş. Şimdi de bu çıktı. Suç ben de. Çünkü eski bir öğrencimin babası aracı olarak onlara güvenerek aldım hiç bi yere göstermedim arabayı. Sonuç bu. Yasa ile ilgili bilgileri aşağıya paylaşıyorum. Fikri ve desteği olan arkadaşlar yardımlarını paylaşırsa mutlu olurum.

[​IMG] [​IMG]

ottomano, lrfan, mert_er7 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Hocam çok geçmiş olsun
    Her ne kadar tanidikta olsa expertize gostermismiydiniz?

3. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Ayrıca km düşürme varmı tuv türk den bı kontrol edin eğer varsa bunun cezasıda var

4. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Mustafa hocam çok teşekkür ederim. Bana aracılık eden kişi anlıyor ustadır diye başka kimseye göstermedim. Başımızı yaktık.

5. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Mustafa hocam mesaj yoluyla kontrol ettiğimde son 3 muayene gösterilmişti ve sorun görünmüyordu TÜV Türk’e direk gidip mi sorayım ?

6. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Bizim iş yerinde servisler var bunlar küçük işler içinde cady c elyse vs arabalarında var
    Geçende şoför bi arkadasin yaninda anlatıyor
    Biz her vizeye gitmeden evvel km aşağıya çekeriz az bı km gösteririz
    Yarın bi bun satış yapacaksınız zaman alıcı hiç bı şey anlamaz dedi
    Kendimi zor tuttum sovmemek için
    Ne yazıkki böyle insanlar var sanki ahirette hiç bunun hesabını sormicaklar zannediyorlar
    Bazen araç pert kayıtlı bile çıkıyor sigortada gözükmüyor anca kasko vs yapılınca meydana çıkıyor

Tekrar geçmiş olsun
    once nazinizin geçtiği bı sigortaciya danışın km düşürme varmı diye ardından tuv Türk'e uğrayın
    Eğer bi fark varsa vay o kişinin haline hapis yatan bile var
    Servis kaydinida sorun en son ne zaman kaç km'de gelmiş neler yapılmış diye
    Servis kaydından bı şey cikabilir

7. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Mustafa hocam bu nasıl iştir akıl erdiremiyorum ben bu işe bu resmen kul hakkıdır şerefsizliktir. İnsanlar ailesi çoluğu çocuğuyla binmek için bir araba alıyor. Km düşürülmüş motoru arızalı pert kayıtlı bi dolu şey. Ayıptır günahtır.
    Saolun Mustafa hocam hem sigortacı arkadaş var kasko ve sigorta yaptı bi ona sorayım bir de servis ve tüve. İnşallah bişey çıkabilir. Bunlara arabayı geri verip paramı almak istiyorum. Bi gün olsun binemedik zaten.

mselver bunu beğendi.
  8. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    245
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Servis önemli oradan bı şey cikabilir
    Bir komşumuzun oğlu arac alip satıyordu
    km düşürme yüzünden hapis yatti

gokhanslv bunu beğendi.
  9. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Eyvallah çok teşekkür ederim destekleriniz için. Servise ruhsatla gidip soracağım.

10. ziyakagac

ziyakagac DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    15
    Ad - Soyad:
    ziya kokarağaç
    Otomobil:
    Ford
    Hocam siz zaten avukattan destek almışsınız ama bu işin ehli bir avukat varsa ona gidin öyle dava açın bence. şimdi tam bilemesem de ekspertiz raporunun olmaması ve aracı belli bir süre kullanmış olmanız sıkıntı cikarabilir.
    Ayrıca o yasa kendi aracını satanları değil de galerileri yani fatura kesen ticaretini yapanları bağlıyor diye biliyorum. çünkü zaten başka türlü bir satış sözleşmesi yok elinizde sadece noter devri var.

Satıcı her türlü haksız ve aracı bir şekilde sizin guveninizi kullanarak tabiri caizse itelemiş belki oradan da hele ki sorunsuz olduğuna kefilim gibi bir şey dediğine dair şahit varsa dolandırıcılık davası açılabilir.

gokhanslv bunu beğendi.
  11. edward

edward DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    195
    Ad - Soyad:
    Cn
    Otomobil:
    Jetta
    Öncelikle çok geçmiş olsun.
    Avukatın her dedigine inanmayın sonra boşuna masraf olmasın.

Araç 180.000 km'de ve 25. günün sonunda arıza vermiş.Bu arıza önceden de olabilir şans eseri siz aldıktan sonra da olmuş olabilir.Araç sıfır yada 1,2 yaşında 40/50 binde felan olsa belki.Ayrıca Dod gibi kurumsal firmadan alsanız belki haklı çıkarsınız ki km yüksek.

Araçta boyanan/degişen konusunda sıkıntı olsa belki haklı olabilirsiniz.

Hepsindne önemlisi satıcı size araç hakkında bilgi vermiştir.Sizde bu bilgiler karşılıgında gerekli expertiz işlemlerini yapmalıydınız.Gerekirse ustanıza yada expertize sokmalıydınız.Özellikle expertiz.Avukat buna ne diyor? Satıcı benim araba havada uçuyor dese sizde inanıp alsanız sonra mahkemeye verseniz?

Satıcı size benim arabam bana masraf açmadı,yolda bırakmadı,bakımlarını zamanında yaparım,şu parçalarıda boyalı demiştir mesela.Turbo zaten son demlerini yaşıyordur siz aldıktan sonra da sizin eliniz de kalmışta olabilir.

Suçlu bile olsanız avukata danışmaya gidin ya sizi suçsuz çıkarır yada cezanızı bilmem ne kadar indirtir.Önce o davayı bir alsın parasına baksın:cool:Başka bir avukata danışın.Danıştıgınız avukat para peşinde.

Avukata o kadar para harcarsınız sonra kazamazsanız mahkeme masrafları ve ugraştıgınız zamanla kalırsınız.O kadar parayı araça yatırsaydım demeyin sonra.İyi düşünmekte fayda var.

Siz ustaya ve satıcıya güvenmişsiniz aracı almışsınız.Çoğu kişide böyle yapar.Ama sizi usta aldatmış.Sizde ustaya güvenip aracı expertize sokmamışsınız aracı üstünkörü inceleyip tamam demişsiniz haklı olarak. Tekrar büyük geçmiş olsun.

Yanlış anlamayın ben araç satıcısını yada ustayı felan savunmuyorum siz kesinlikle suçlusunuz kaybedersiniz de demiyorum ama iyi düşünün.

gokhanslv bunu beğendi.
  12. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Ziya bey bugün avukattan haber gelecek. Ona göre bir yol izleyeceğim. Bu işin ehli avukatlık büroları varmış olmazsa onlara başvuracağım. Satıcı al sat yapan bir kişi. Kendi üstüne alma hakları bittiği için oğlunun üstüne almış arabayı sonra da 15 gün içinde bize satmış. Satış esnasında temizdir sorun yoktur için rahat olsun tanıdıktan aldık falan dediler. O esnada da bize aracı olan usta şahitti. Bir de yasada satıcı aracın kusurunu ispatlamakla yükümlüdür diyor. Yani bize o vakit motorunda sıkıntı vardır diye bilgi vermesi gerekiyormuş sanırım. İlan vs bile delil sayılır diyorlar. Bizi resmen kandırdılar. Bakalım bundan sonrası hayır olsun.

13. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Eyvallah kardeşim verdiğin bilgiler için. Avukattan bi haber gelsin bakalım olmazsa ben yine başka bu işin ehli avukatlara da danışacağım. Haklısın ekspertiz yapmak yaptırmak benim görevimdi ama işte inanıp güvenip aldık. Sonuç ortada ancak şöyle de bir durum var yasa diyor ki satıcı araçtaki ayıpların varlığını bilmese dahi sorumludur. Ayrıca araçtaki ayıpların alıcıya bildirildiğinin ya da alıcının bildiğinin ispat yükü de satıcının kendisindedir şeklinde bir ibare var.

Sonuç olarak iyi sonuçlanır ya da olumsuz olur bilmiyorum ama ben burada mağdur oldum. 25 gündür hem paramdan oldum hem de malımı kullanamıyorum. Bu bir haktır ben de hakkımı arama yoluna gideceğim. Sonuçları ne olursa olsun. Ama dediğiniz gibi danışıp iyice araştıracağım. Teşekkürler.

14. melih4141

melih4141 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    melih bagdacicek
    Otomobil:
    Renault
    gökhan hocam kocaeli izmit tarcanlar oto expertiz çalışanıyım anladığım kadarı ile (söylediklerinizden) malesef bişey çıkmaz turbo işi mekanik problem siz noterden çıkıp 100 mt sonrada sıkıntı çıkarabilir bunun garantisini kimse veremez ordan bişey çıkmaz malasef elinizde servis raporu herhangibir expertiz raporu yok şansınız çok az ama imkansız değil tabikide biz işin teknik kısmındayız ordan yorum yapıyorum mağduriyetinizi giderebilmek için ciddi manada tuuğunu koparan avukat lazım size ki mekanik problemde oda zor allah yardımcınız olsun çok zor hergün nelerini görüyoruz biz 5.000 km de ortadan kaynaklı arabalar gördü bu gözler hukuki masraflarınızı ve aracın masraflarını teraziye koyup ona göre karar veriniz bence hem davayı kaybedip hemde aracın masrafının size kalma ihtimalide var kazanma ihtimalinizde var terazide olay ama benim şahsi görüşüm şansınız az unutmayın hukukta her süpheli suçluluğunun ispatı olana kadar suçsuzdur elinizde adamı suçlayacak bir belge çok üzgünüm ki yok sanırım malum video izleme sitesinde alıcı ve satıcı bilgilendirme amaçlı videolar koyuyoruz belki bir fikir verir arkadaşlarımızda yaralanır tekrar çok geçmiş olsun umarım ve isterimki mağduriyetiniz giderilir .

gokhanslv bunu beğendi.
  15. ayhanas

ayhanas DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    108
    Ad - Soyad:
    ayhan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Geçmiş olsun .Paylaştı iseniz(ben okumamış olabilirim) veya özel değilse satın aldığınız bedel nedir ?Emsallerinden uygun fiyatlımıydı?

16. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Melih bey mesajınız için çok teşekkür ederim. Avukat ve mahkeme masraflarını sorup dava açmayı düşünüyorum. Araç pistonları eritmiş sekmanlar pistonlar gömlek contalar ve turbo herşey gitmiş araç resmen içten yanmış. Haklısınız işin uzmanı sizsiniz belki biz duygusal bakıp haklıyım diyebiliyoruz ama bilemedim çok mağdur oldum adamlar hiç bişeye yanaşmıyor. Yine de gözümü kararttım uğraşacağım bu işle öyle ya da böyle o para bana girdi. Motorun içini ben göremem bakamam da belki ekspertiz anlardı ama onu da illa yaptıracakmışız diye bir kaide yok yazıyor. Dolaylısıyla diyorlar ki bu görünmeyen kusurlar satıcının sorumluluğundadır. Sonuçta bu arabayı o almış ve size değerinde ya da değerinin altında satmış bile olsa burada iş göremez bir ayıplı mal var. Alınıp satılıyorsa kusurlarının da satıcı tarafından ispat yükü vardır diyor. Bunlar beni cesaretlendirdi. Ben değerinde bir araç aldım ailemle düzgünce bineyim diye bu adam da bana bunu düzgündür sorunsuzdur diye sattı kimse 33.500 verip bir de üstüne 10 bine motor yaptırmak istemez ve 20 gün içinde olan bişey bu. O yüzden bi umut derdimi resmî yollarla anlatmaya çalışacağım. İnceldiği yerden kopsun.

17. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Ayhan bey araç 2008 Renault Clio 182 binde aldım 33.500 liraya aslında değerinde aldım ucuz değil yani.

18. melih4141

melih4141 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    melih bagdacicek
    Otomobil:
    Renault
    gökhan bey kesinlikle hakkınızı savununuz tüm kalbimle yanınızdayım hatta hukuki yollara başvurduğunuzda aracınız mahkeme tarafından inceletilecektir en ufak civatasına kadar mesafe problem değil ise izmitte seve seve araca bakarım burdan da arkadaşları bilgilendirme amaçlı şunu söylemek isterim lütfen alım satımlarda aracı götürdüğünüz firmanın exp. firmalarının resmi evraklarını görmek isteediğinizi söyleyin özellikle gövde inceleme belgesi şuanda ülkemizde en revaçta dolandırıcılık bu sektörde yüzlerce sahte exper raporu gördüm evde yapılma..

gokhanslv ve BlaJKeagle bunu beğendi.
  19. gokhanslv

gokhanslv DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    197
    Ad - Soyad:
    Gökhan Selvi
    Otomobil:
    Astra
    Melih bey samimiyetiniz ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Burada bir yere bize aracılık eden ve bakımlarını yapan kişinin yerine bıraktık arabayı. Eğer bir gelişme olursa ben size de yazarım. Şimdi İzmit’e getirmek vs mesele olabilir o açıdan. Söylemeniz düşünmeniz bile yeter. Saolun.

20. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    952
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    gecmis olsun, insallah hakkiniz olan bir davayi kazanirsiniz, sizin basiniza gelen ''otokombustion'' ya da '' retroalimentasyon'' denilen, turkceye geri besleme diye cevirebilecegimiz, sadece dizellerde gorulen bir olay sanirsam. biraz teknik bilgi vermek istiyorum, turbo silindirlere yag basmaya basliyor, araba birden devirleniyor, kontagi kapatsaniz da motor durmuyor ve kendi yagini delice duman atar bir sekilde bitirip motoru kirana kadar calisip, motor patlayip ya da kirilip duruyor.
    bu durumda arabayi durduncu vitese atip sag ayagimiz frendeyken sol ayagimizi aniden debriyajdan cekerek stop ettirebiliriz, ancak otomatik viteslerde maalesef aracin motoru kendi kendini oldurene kadar durdurma sansi yok, tekrar gecmis olsun.

gokhanslv, BlaJKeagle ve mert_er7 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş