Detail Marketi

Giriş Seviyesi Makinelerin Çalışma Prensibi Nedir ?

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda seisenn tarafından 23 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. seisenn

seisenn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Bora AKKGÜN
    Otomobil:
    Peugeot
    Merhabalar, maalesef detailing virüsünü kapmış olan yeni bir kardeşinizim. Türkiye'de detailing işiyle uğraşıpta bu forumda olmayan yoktur sanırım, bu sebeple de aranıza katıldım.

Sorum şu; Ben kendim şu an için forumdan bir çok şey öğrenmiş olsamda hala giriş seviyesinde biriyim, bir polisaj makinesi alacağım haliyle o da giriş seviyesinde olacak. Giriş seviyesinde ki makinelerin birbirinden pek farkı olmadığını okudum, en çok tercih edileni de Einhell marka olarak gördüm giriş seviyesinde. Kendim Einhell CC-PO 1100/1 makinesini almayı düşünüyorum fakat bu makinenin çalışma prensibi nedir. Rotary ve orbital (Bunu DA olarak söyleyenlerde var) olarak iki farklı kavram gördüm çalışma prensibi olarak. Rotary sanıyorum ki ustalık gerektiren bir çalışma şekline sahip, dolayısıyla bana DA bir makine çok daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Çizikleri biraz geç alayım ama riski minimum seviyeye indireyim istiyorum. Zaten sadece kendi aracım için kullanacağım onu da en fazla senede 1 kere kullanacağım, zaman sıkıntım olmaz senede 1 kere olan bir işlem için :) Ya da bu değilde farklı bir giriş seviyesi makine alsam bile tüm giriş seviyesi makinelerin çalışma prensibi aynı mıdır ? Ürünün açıklamalarında çalışma prensibiyle ilgili hiçbir bilgi göremediğim için bu konuyu açtım, daha önce açılmışsa ya da farklı bir hata ettiysem affola, şimdiden teşekkürler.

2. Srr

Srr DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad - Soyad:
    Sırrı AKDOĞAN
    Otomobil:
    VW
  3. cerrah

cerrah DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    216
    Ad - Soyad:
    ilker özel
    Otomobil:
    BMW
    Bende hep bi orbital Polisaj Makinesi istemişimdir ama elektrik sıkıntısı var. Bu yüzden gidip iki bataryalı bir şarjlı matkap ve erdem boyadan uygun pedler vs aldim ama tüm araç biraz zor olur tabi

4. seisenn

seisenn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Bora AKKGÜN
    Otomobil:
    Peugeot
    Cevabınız için çok teşekkür ederim fakat ben vermiş olduğunuz linkten tam olarak aradığım cevabı bulamadım. Sorun bende ise siz açıklayabilir misiniz ? :)

Benim dairemin katı çok yüksek değil o yüzden sokağa rahatlıkla priz sarkıtabiliyorum, en olmadı ek yaparak sarkıtıyorum. Matkap bu iş için olmasa bile zaman zaman ihtiyaç duyulan bir şey, satın almış olmanız kötü değil fakat forumdan matkapla pasta yapmanın elle pasta yapmaktan bile zor olduğunu okumuştum. Hem baskıda sıkıntı yaratıyormuş hem tasarım olarak pasta işlemine uygun değil diyorlar o yüzden ben elektrik sıkıntısı da olmayınca matkap işine hiç girmedim yoksa matkap var elimde. En iyi seçenek giriş seviyesi de olsa bir orbital makine almak gibi.

5. Srr

Srr DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad - Soyad:
    Sırrı AKDOĞAN
    Otomobil:
    VW
    Kusura bakmayın benim hatam. Videoyu izleyeli baya olmuştu. İçeriği net hatırlayamadım.

Dual Action makineler daha hafif ve daha titreşimsizdir. Rotarylerden yavaş çalışırlar fakat boyayı yakma ihtimalleri düşüktür.

Rotary makineler ağırdır ve titreşimleri fazladır. Uygulama yaparken özellikle yan panellerde ve tampon gibi plastik aksamlarda tecrübe isterler. Rotary makinelerde daha hızlı çizik alabilirsiniz fakat boyayı yakma ihtimaliniz DA makinelere göre daha fazladır.

Özetle yeni başlayanlar için Dual Action makineler çok daha risksiz ve daha az yorucudur fakat çalışma süresi bakımından Rotary makinelere göre daha uzun çalışma isterler.

Almak istediğiniz makine rotary bir makinedir. Einhell polisaj makinesinin özelliklerine baktım. 1100 watt güç olarak biraz düşük gibi geldi bana. Baskı uyguladığınızda gücü yetersiz kalabilir. Bu yüzden de çabuk ısınabilir. Ağırlık olarak 2,5 kg gayet iyi. Yan panellerde daha kolay çalışırsınız. 1000-3500 devir aralığı varmış. Devir keşke 600 den başlasaymış. Pastayı yayma işleminde daha avantajlı olurdu. Polisaj yaparken 3500 devire çıkan var mı bilmiyorum. Bence 3500 gereksiz olmuş. Kullananlar ve makineler konusunda tecrübeli olan forum üyeleri daha iyi yorum yapacaklardır.

6. seisenn

seisenn DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Bora AKKGÜN
    Otomobil:
    Peugeot
    Estağfurullah ne kusuru, askine teşekkür ederim yardımlarınız için. Ben de dual action bir makine tercih etmek istiyorum sizinde bahsettiğiniz sebeplerden dolayı. Biraz daha bakınıp, Einhell için bahsettiğiniz olumsuz yönlerin daha iyi olduğu DA makinelere göz atayım. Varsa tavsiye ettiğiniz bir giriş seviyesi DA makine, değerlendirmeye almak isterim.

Bu Sayfayı Paylaş