Detail Marketi

Garaj Açmak Istiyorum Yardım Acill

'Sohbet' forumunda Mafia tarafından 9 Nisan 2019 tarihinde açılan konu

1. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW
    Merhabalar ben detail, Arac kaplama cam filmi işlemleri yapacağım bir garaj açmak istiyorum teorik olarak eğitimlerini aldim pratigim yok gerekli tam malzemeler konusunda yardımcı olur musunuz polisaj makinaları vesaire ürünlerde hangi marka kullanmaliyim tam olarak neler lazım olacak bana malzeme araştırmasını yaptım ama marka ve işlevsellik olarak nasıl neye göre seçim yapmalıyım

2. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Bence teoride bilinenle pratikte bilinen arasında çok fark var. Örneğin ben makine mühendisiyim, okulda gördük çözdük ama işin içine girince işler çok değişti. Detay işi el işçiliği yoğunluklu bir iş bu yüzden pratik ve el işçiliği teoriden çok çok daha önemli. Sıfırdan açacaksanız önce en kötü 4-5 eş dost arabasıyla deneme yapın önce, fiyatları biraz uygun tutun ve gözünüzün kesmediği şeyi hemen yapmaya kalkmayın.

Ekipman konusunda herşey parasal. Kranzle basınçlı yıkama şuan nerden baksanız 6-7 bin liraya gelir, orta seviye bir Karcher 1000 liraya alırsınız. Elektrikli süpürge Karcher WD3 Premium aldım ben çok memnunum. Halı yıkama makinesi seri üretim gibi koltuk temizlemeyecekseniz başta gerek yok. Kompresör hızlı olmak isterseniz kenar köşedeki tozları temizlemek için iyi ama ucuz almayın bence, iyileri de en kötü 3-4 bin lira, bunun bakımı yağı filtresi felan külfetli olur. Mikrofiber bezleri toptan bulun alın yoksa pahalı oluyor, en az 20% poliamid karışımlı olsun full polyester almayın, toplu almayacaksanızda BİM'dekiler fena değil ama kurulamaya zor oluyor. Para sıkıntısı yoksa orbitalleri boy boy rupes, rotary festool, zımpara makineleri mirka der geçerim. Muhtemelen öyle bir imkan yoktur, o yüzden tek rotary polisaj makinesi yeter onda da Makita iyidir benim önerim, rotary konusunda bi post vardı marka olarak felan inceleyin isterseniz. Orbitalde alt seviye ürünler nedir ne değildir bilmiyorum, şuan iyilerinden en ucuz orbital 2500 civarından başlıyor, para kazanmadan gerek yok alınmaz işin başında. Zımpara makinesi için baya bekleyin, önce elle yapıp zımpara izi polisajına alışmanız gerekecek.

Kimyasallarda ucuza kaçmak her zaman bana zarar verdi. Pasta cila konusunda FIYATINA GORE güvenilir, iş yapan ve uygulaması sıkıntı olmayan Menzerna var. Ucuz olsun derseniz Farécla'da iyi iş görüyor ama uygulaması biraz zor bide kokusu pek çekilecek gibi değil. Menzernanın bi tık üstü Scholl Concepts ama menzernaya göre pahalı, lükse kaçıyor. Koch Chemie kullanmadım ben daha ama duyduklarım iyi yönde. Temizleyicilerde üst seviye bir iş yapmıyorsanız çok amaçlı temizleyiciler (Meguiar's APC kullanıyorum ben) tüm iç temizliği yapar, sadece plastik veya deri gibi kumaş olmayan yüzeylerde kalıntı bırakır, nemli bezle veya koruyucu ürünlerlede kalıntıyı temizlersiniz. Dış temizlikte pH nötr bi şampuan olsun wax veya boya koruma atmayacaksanız kullanmanız gerekecek. Strip wash dedikleri wax, boya koruma sökecek, sonrasında polisaj yapılacak yada tekrar wax/boya koruma atılacaksa Fairy bulaşık deterjanı iş görür (düz boyalarda kurutur, vernikli boyada sıkıntı çıkarmaz). Kili Valet Pro alın geçin bende kullanıyorum güzel. Jant temizleyici ve demir tozu sökücü ucuzlarını denemedim, jant temizleyicide 3D Orange fiyatına göre baya iyi temizler bide iç temizlikte zor kirlerde de kullanılır, demir tozunuda almazsanız kil kullanırsınız polisaj öncesi.

Koruma ürünlerinde ve pedlerde de yine fiyat önemli ama her pahalı olanda iyi iş görüyor diye birşey yok (örneğin rupesin mavi orbital pasta pedi iyi çizik alsa da çok çabuk parçalanıyor, Scholl Concepts spider ped yumuşak boyalarda iz bırakıyor vb gibi). Koruma ürünlerinde ben Menzerna Power Protect Ultra öneriyorum fiyat gözetiliyorsa, kendim Powerlock kullanıyorum. Bunları araştırırsınız zaten. Wax için forumu karıştırın, menzernanın da var Liquid Carnauba Protection diye, uygulaması kolay silmeside çok fena değil. Soft99 Authentic finish olarak iyi ama uygulama ve silme nasıl bilmiyorum dediğim gibi araştırın. Pedlerden pasta pedleriniz kaliteli olsun, ucuz sünger pedler yumuşak olur iş görmez pek, sadece yün pedler fiyatına göre iyi çizik gideriyor. Cila pedlerinde boyacılardan aldıklarınız bile iş görür ama temiz kullanmanız lazım. Ama bana göre her zaman kaliteli markalardaki uygulama kolaylığı ve verdiği sonuç daha kaliteli oluyor forumdan araştırırsınız. Uygulama pedleri aliexpresstekiler iyiydi denedim geçenlerde, yoksa boyacılarda 5 liraya satıyorlar, paketle aldım ben tanesi 3.75'e geldi.

Kaplama işinde tek başınaza büyük parçaları yapmaya kalkmayın bence. Alet ekipman olarak neşter ve 3 sıcaklık ayarlı (50-350-550 derece) sıcak hava tabancası olsun yeter. Parmaklarım yoruluyor derseniz Kwazar çift etkili sprey alırsınız kaydırma (slip solution) ve yapıştırma (tack solution) sıvıları için.

Fırça kıl tüy felan birçok yerde bulursunuz, zaten hiç bir zaman elinizdekiler yetmez. Beyaz renkli olan silgi süngeri dedikleri (sihirli sünger, magic eraser, melamin köpük gibi çok ismi var) bulundurun, cam temizliği kolay oluyor yalnız filmli camda kullanmayın onu. Scotch Brite ped bulundurun farklı sertliklerde, teflon tava için olan çizmez dedikleri kumaş koltukta iyi sonuç verir. Ben metro, carrefour, migros gibi çoğu markette temizlik reyonuna bakıyorum sizinde bakmanız gerekecek.

Yeterli olmuştur umarım hayırlı olsun şimdiden.

Baykal, builder, burakaydemir ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  3. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW

4. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW
    Öncelikle detaylı bir şekilde uzun uzun anlatıp açıkladığıniz cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim teorik eğitimi menzernadan aldım zaten onun ürünlerini kullanmayı düşünüyorum ayrıca seramik olarakta gyeon eğitimi aldım o urunleri kullanmayı düşünüyorum en çok takıldığım nokta polisaj makinaları konusu oldu birde koltuk temizleme makinası köpük makinası falan bunları set halinde satan firmalar set olarak mı ayrı ayrı mı almam daha mantikli

5. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    O konuda pek yardımcı olamıcam ama konsept önemli, butik olacaksa tek tek seçip ona göre hareket etmek lazım. Amaç oto yıkamaysa dediğiniz firmalar takım olarak hava kompresöründen koltuk yıkama makinesine kadar iş görür makineler veriyor kit içinde. Bence ne olursa olsun önce her yerden bir fiyat alın birde kendiniz topladığınızda ne kadar tutar ona bakın. O tür firmaların polisaj makineleri dışardan gördüğüm kadarıyla pek kaliteli değil, işporta malı satıyorlar, onu dışardan alırsınız. Zaten öyle firmalar Flex, Festool, Rupes felan satmak değil bilmiyorlar bile gördüğüm kadarıyla. Birde yıkama makineleri satan firmalar en ucuz toptan nasıl yaparız, vadeli satışta ne zaman para gelir diye düşündüğünden gerçek bir profesyonel ürünlere göre kalite olarakta düşüktür. Yalnız iş görmez demiyorum çoğu uzun ömürlü iş görüyor yoksa satamaz zaten. Demeye çalıştığım basınçlı su makinesinde bir Kranzle, koltuk yıkama makinesinde bir Karcher kalitesi beklemeyin tercihiniz ona göre olsun.

6. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW

7. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW
    Çok teşekkür ederim yikamaci tarzı değil detayci olacağım onun için örneğin bi rupes alamasadam da ona yakın kalite de biraz daha uygun fiyatta birşey alaraktan kaliteli bir set kurmak istiyorum

8. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Başta polisaj makinesinde tek makita rotary yeter, parasal sıkıntı yoksa Flex PE 14-2-150 alın, deneyim kazanayım derseniz Rupes LH19 var bende düşük devirde orbital kadar güvenli polisaj yaparsınız. Bence düşük kalite orbital almaktansa bekleyip para kazanıp, kazanılan parayla Rupes orbital felan almak daha mantıklı. Bide orbitalde çizik alma yerine sadece ince pasta yada sadece cila yapılacaksa Flex daha iyi kalite olarak, benim Rupesler Flex kadar sağlam değil, esniyor mesela üstüne basınca, Flex taş gibi makine olarak. Yalnız Flex'in orbital makinesi Rupes orbital kadar hızlı çizik almıyor, orbitalde çizik alma yapacaksanız Rupesden başka seçenek yok.

9. edward

edward DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    227
    Ad - Soyad:
    Cn
    Otomobil:
    Jetta
    Bu ekonomik durum da iyi düşünüp karar verin.

karakazan bunu beğendi.
  10. mehmet_evo

mehmet_evo DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    145
    Ad - Soyad:
    Mehmet Abdullah Albayrak
    Otomobil:
    VW
    Bence hangi makinayı tercih etmeliyim?, tam olarak neler lazım olacak bana ? Gibi sorularına kendiniz cevap veremeden, ticari bir mekan açmaya kalkışmayın.

Bu forumda bir çok insan Hobi olarak bu işi yapıyor ama internetteki araştırmalar sonucu hangi ürünü, neden tercih etmesi gerektiğini bulabiliyor. En fazla ikilemde kalıyor.

Bence sizde kendi mekan çapı ve hitap kitlenizin olabilecek iş talebine göre kendinize bir liste hazırlayacak kıvama gelin. Daha sonra bu listeyi burada paylaşıp, onay ve yorum tavsiyesi almalısınız. Ticari bir girişim yapıyorsunuz. Paranın zor kazanıldığı bir ülkede üstelik böyle bir zamanda bir kere değil 10 defa araştırıp, düşünüp öyle karar verin.

southbridge, EmirhanYigiter ve allper bunu beğendi.
  11. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW

12. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW
    Sorularim sadece marka olarak neleri tercih etmeliyim üzerine az çok nelerin lazım olacağını biliyorum liste çıkardım sadece forumdakilerin kullandığı makinalarla ilgili deneyimleri doğrultusunda bilgi almak amacım uzun zamandır dusunuyorum zaten uzun zamandır hayalim olan birşey ben ticari tarafından çok hayalimi gerçekleştirmek ve bu doğrultuda kaliteli düzgün durust bir iş yapmak istiyorum. Onun içinde bu işi yapan kişilerden deneyimleri tecrübeleri doğrultusunda bilgi almak amacım

13. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,209
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    ustat anlamadim...yeterli olmus mu??:eek: yahu ellerina aklina bilgine saglik, resmen detail larusunun birinci cildini yazmissin.:D

builder ve karakazan bunu beğendi.
  14. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    431
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    eyvallah abi bu aralar kaşınıyorum işi gücü bırakıp bende açmazsam bi tane iyidir :)

ottomano bunu beğendi.
  15. edward

edward DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    227
    Ad - Soyad:
    Cn
    Otomobil:
    Jetta
    Bi ara herkes çig köfteci açıyordu şimdi lokmacı açmaya başladılar.İnternette ki 300 Tl pasta cila/seramik kaplama/kumaş yüzeye su itici uygulaması vs derken oto kuaföre dönecekler sanırım :joy:

Foruma üye çoğu kişi bir mekan açmak istiyordur ama gerçekler çok farklı...

16. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW

17. Mafia

Mafia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Vahdet Kart
    Otomobil:
    BMW
    Dönecekler değil dönüldü bile ben bu isi sadece ticari amaç güderek değil öncelikle insanları bilinclendirerek bu işi anlatarak başlamak istiyorum yapacağım iste bir kalite çizgisi oluşturup o yolda yürümek ki en önemli şeylerden biri de sevmektir yaptığın isi benim hayalimdi zaten arabalara karşı ilgim çocukluktan var imkanim yoktu şimdi de ne olursa olsun o hayalimi gerçekleştirmek amacım ve de piyasadaki kolpacilara karşı kaliteli işler yapmak

18. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    260
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Hocam sizin alıntılar neden iki farklı mesaj olarak geliyor?

Alıntı tuşuna tıkladığınızda mesaj yazma yerinde alıntıları ekle diyorsunuz istediğiniz alıntıyı istediğiniz yere ekliyor.
    Yanıtla derseniz direk aşağıda o mesajın alıntısı zaten yer alıyor.
    2 mesaj art arda ilki boş bir de rahatsızlık verebiliyor.

19. Cemyilmazz

Cemyilmazz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    Cem Yılmaz
    Otomobil:
    Volvo
    bu işi prof olarak yapacağım, bu işten ekmek yiyeceğim diyorsan en az işçilik kadar seçtiğin ekipman da önemli. Müşteri genelde olmayanı ister :grinning: ve işletme olarak elimde yok deme lüksüne sahip değiliz. Kabataslak bir liste hazırlıyorum fiyatlarını netten bulup araştırabilirsin.
    endüstriyel ekipmanlara geçmeden önce alınması gereken çakıl taşı gibi ufak tefek görünen ama bir araya gelince dağ oluşturan şeylerden başlayalım.
    1- cam temizleyici ya da ipa ( auto finesse crystal ) öneririm. ipa da peşinde iz bırakmaz ama x araca uzun süre kullanımda camda matlaşmaya neden olur. sonuçta işimiz detay ise herhangi bir parçaya uzun vadede de olsa bilerek zarar vermek etik değil.
    2- tutkal ve zift çözücü auto finesse oblitarate ya da ipa öneririm. bu ürünler çoğu kişi tarafından gereksiz görülür ama emin ol en gerekli ürün kadar gereklidir. uygulayacağın korumada bir bütünlük sağlamak istiyorsan bu ürünlerden biri şart. ha işin bir de şu boyutu var. 10 araca hatasız uygulama yaparsın senden iyisi olmaz sticker lekesi olan bir araç gelir ve senden beklenen sonucu veremezsen '' yaa işte x garaja gittim de yapamadı '' olur.
    3- deri koruma fenice leather protector veya gtechniq L1 öneririm. başlangıçta olmasa da olur ama olsa iyi olur ürünler bunlar. başlangıçta bu tarz bir uygulama yapacak olursan 2,3 gün sonraya randevu verip o sırada tedarik edebilirsin.
    4- kumaş koruma ( gtechniq I1 ) deri korumada dediğim gibi istek doğrultusunda sipariş verirsin.
    5- genel amaçlı temizleyici ( valet pro apc ) bu ürünü mümkünse 5 litrelik konsantre şekilde al ve kullanım yerine göre sulandırma oranlarını değiştirerek kendine birden fazla seçenek tanı. hem işletme için daha ekonomik hem de kir durumuna göre sertlik derecesini ayarlamak tamamen sana kalmış. kullandığın ürünü hazır alıp sıkmaktansa ne kadar değiştirip geliştirirsen o kadar hızlı yol alırsın.
    6- dış plastik korumada hem lastik hem plastikte kullanayım diyorsan valet pro black to the future, lastik için farklı ürün alırım plastikten çok iyi verim almak istiyorum diyorsan da auto finesse dressle öneririm.
    7- deri temizleyici valet pro leather soup ya da hem temizleme hem de korumaya yönelik deri bakım ürünü alabilirsin.
    8- kumaş temizleyici valet pro classic carpet cleaner öneririm. apc de dediğim gibi mümkünse bunu da 5 litrelik konsantre şekilde al.
    9- cam silme bezini çok küçük alma; bilek hareketinden dolayı ön camı silerken çok eziyet çekersin. bence bunu internetten değil de bulunduğun şehirde bu tarz ürünler satan bir yerden dokunarak, inceleyerek alman daha mantıklı.
    10- aplikatör konusunda çok teferruata takılmana gerek yok. bu elimde kalmaz dediğin herhangi bir aplikatörü alabilirsin. başlangıçta takoz almanı pek önermem. koruma ürünlerinin kutu içeriğinde illaki çıkacak ve kullanmadığın olacak. onları ilerde değerlendirebilirsin.
    11- davlumbaz fırçası olarak wheel woolies fender öneririm ama bulabilirsen uzun saplısını. bu kadar pahalı olmasın dersen de mothers öneririm.
    12- detay fırçalarını kesinlikle iç, dış ve jant olarak 3 e ayır. jantta kullandığını aracın dış detayında ya da içerde kullanma. bu konuda gönüllerin tercihi valet produr fakat içerde kullanacağın fırçaları kimyasal dayanımı yüksek olan 2. seriden seç. yoksa klima difüzöründe vs kıl bırakabiliyor. dış detay için özel bir fırçası var zaten. jant bijonları için de normal fırçasını kullanabilirsin. temiz baktığın sürece seni uzun süre götürecektir.
    13- kaliper fırçalarını tek fırça olarak seçme çünkü tüm jant yapıları bir değil ve tek tek fırça toplamaktansa 3 lü set almak her zaman için daha mantıklıdır. bu konuda önereceklerim wheel woolies ya da flexipads
    14- deri fırçası da görerek alınmalı bence. yumuşak yapıda olmalı. valet pro ve chemical guys deri fırçaları güzeldir ama piyasadan yarı fiyatına da yumuşak deri fırçası bulabilirsin.
    15- kumaş fırçası için de aynısı geçerli.her zaman dokunarak almak daha iyidir.
    16- yıkama eldiveni olarak şimdiye kadar sadece valet pro wash mitt kullandım, memnunum. diğer eldivenler hakkında yorum yapamayacağım.
    17- mikrofiber bez ve kurulama havlusunu toptan almaya çalış; diğer türlü çok masraflı olur. herhangi bir marka olmasına gerek yok. dokunduğunda kaliteli hissi veriyorsa al geç.
    18- glaze elimde bulunsun dersen başka ama halihazırda olmasa da olur. ihtiyaç durumunda siparişini verir tedarik edersin.
    19- sealant olarak bir şey diyemeyeceğim çünkü bulunduğun bölgeyi bilmiyorum ama hangi marka olursa olsun çok ucuza satın almadığın sürece fazla stoklamana gerek yok.
    20- wax, seramik ve nano ürünler için de aynı şey geçerli.
    21- pasta ve cila olarak menzerna, scholl concepts,3d ( örtücü özelliği olmayan ) öneririm. benim tercihim dolgu özelliği olmayan pastalardan yanadır ama bu konuda tercih senin. bu 3 markanın da msds değerlerine ulaşıp içeriği ile ilgili araştırmalar yapabilirsin.

valla yoruldum :laughing: basınçlı yıkama makinesi, halı yıkama makinesi, ahtapot kurutucu, foam lance nozzle, grit guard ve kova, hava kompresörü, polisaj makinesi, pedler, boya ölçer, buharlı yıkama makinesi, ısı ölçer, polisaj süngeri temizleme kovası ya da fırçası, foam lance şampuanı, ph nötr şampuan, cilalı şampuan, demir tozu temizleyici, kil kaydırıcı, kil hamuru, vs bunlara da yarın fırsat bulabilirsem girerim :) herkese iyi geceler:zzz:

Mafia, Crespo467, ottomano ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş