Detail Marketi

G12 / G13 Antifriz hakkında..

'Teknik Bilgi Paylaşımı' forumunda Can tarafından 19 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Can

Can ''Polo & Passat'' DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    VW
    İyi akşamlar ST ailesi..
    Aracın soğutma suyu sıvısı 3-4 ayda bir 2 parmak kadar azalıyor. Herhangi bir kaçak vs de yok ama nedendir bilenmez böyle bir şey gerçekleşiyor. Yetkili servisler ve Şahkan oto genel kontrolleri yaptı,herhangi bir sorun yok.
    3-4 kez toplamda 1 litre kadar normal çeşme suyu eklendi ve bende bu yüzden bu akşam Gökçenin parçalarını almak için Atik otoya gittiğimde 1.5 litre antifriz aldım.
    Ancak aracın içindeki G12 benim aldığım ise G13 . aralarında bir fark yok sadece adı değişti,ilave edebilirsin dediler ama ben birde buradan sormak istedim..

G12/G13 arasında ne gibi farklar var ve G12 üzerine ilave etsem bir sıkıntı olur mu?
    Ayrıca anladığım kadarıyla konsantre bir sıvı olduğundan oranını da ayarlamak gerekiyor. Bu konuda dikkat etmem gereken bir şey varmıdır ?

Çok teşekkürler şimdiden..

2. Ersin C

Ersin C Benz Site Yetkilisi Yönetici

Alınan Beğeniler:
    1,261
    Ad - Soyad:
    Ersin
    Otomobil:
    Mercedes
    Aracın Klavuzunda % Kaç Diyor Konsantreye. Bence Soğutma Sistemi 2 Senede Bir Boşaltılıp Yeniden Doldurulmalı.
    Görünen Oki Kaçak Yok İse Atabilecegi Tek Yer Radyatör Kapağı. Belirli Bir Basıncı Geçince Buhar Halinde Buradan Çıkar. Büyük İhtimal Radyatör Kapağıda 0.9 Bardır.

3. Can

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    VW
    Zaten kafam attı iyice,rot balans için Şahkana gittiğimde komple bir boşalttırıp yeniletmeyi düşünüyorum. Yetkili servis değiştirecek ama araç daha 33.000 de,bakım ise 45.000 de..

4. lrfan

lrfan Forum Admin Yönetici

Alınan Beğeniler:
    718
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Radyatörün alt ucundaki çıkış rekorundan da kaçak oluyor ince ince, gevşekliğe karşı sıkmayı deneyin tedbiren.

2 farklı ürünü karıştırma bence

5. Can

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    VW
    Abi ürünün rengi vs her şey aynı. Sadece ismi değişmiş,Serhan abiyide aradım oda sıkıntı olmaz dedi ama ne bileyim bende adları farklı olunca koymak istemiyorum :D

6. lrfan

Alınan Beğeniler:
    718
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Sadece ismi değişmiş ise sorun olmaz o zaman

7. GNC75

GNC75 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    gnc
    pembe olana g13 deniyo galiba..araç kitapcığında laylak renkli g13 antfriz kullanın diye bi yazı vardı galiba

8. YEKE

YEKE DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    Cem
    Otomobil:
    Superb II
    o azalma içindeki sudan dolayıdır. ayrıca müşür arızası varsa o da fanın geç devreye girmesini ve bu suretle aşırı ısınmış sıvıyı atmasına neden olabilir.

diğer arabamda değişim yapıldığında hiç su katılmadı. tabi sizinki konsantire ona katılması gerekiyor. antifriz değişse bile bir miktar motor içinde kalıyor. benim önceki koydurduğum turuncu idi. sonraki değişimde yeşil koydular şimdi rengi mavimsi bir acayip birşey oldu. derecesi aynı değerde ise karışımda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum sadece renk değişimi. yalnız bana söylenen turuncu olan ürünün lastik hortumlara zarar vermediği idi. ikincisini ben görmeden değiştiler. engel olamadım.

9. lrfan

Alınan Beğeniler:
    718
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    İki farklı renkte ürünü karıştırmanın sağlıklı olmadığını okumuştum.

10. YEKE

YEKE DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    Cem
    Otomobil:
    Superb II
    şimdilik bende bir sıkıntısı olmadı. dereceleri aynı idi belki ondan. biri -40 diğeri -25 gibi birşey olursa belki olabilir birşeyler. ama dediğim gibi ne kadar boşaltsalarda bir miktar eski antifrizden kalıyor arabanın ciğerinde.

11. Ugur A.

Ugur A. Guest

Eskisi boşaltılınca, içini su ile doldurup 5 dakika kadar çalıştırıp onu da boşaltıp yenisini öyle koy bence.:wnk:

12. Can

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    VW
    Yabancı sitelerde araştırdım biraz,bir sitede , ''All VAG model range requiring G12 Coolant purple coolant'' diyor,onlarda servisin söylediğini doğruluyor,bir sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum,çünkü sadece formülünde oynama varmış,onun dışında herhangi bir fark yokmuş...

13. Can

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    VW
    Hay Allahım,arkasında kutuya yapışık 2 sayfa bilgi varmış,ben 2.sayfayı görmedim :) Orada yazan bilgi ,

14. DetailingPoint

DetailingPoint DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad - Soyad:
    BATUHAN ÖZBALTALAR
    Otomobil:
    Peugeot
    Bu konu da benim de bir önerim olucak, sıvı değişiminin 2 yılda bir değiştirilmesi dedğiniz gibi en sağlıklısı, ama genelde hep servisler-ustalar sıvıyı boşaltırlar fakat kalorifer radyatoru de aynı devirdaim sıvısı ile çalıştığı için onu kimse dikkate almaz aracına gore değişebilen bir miktar sıvı da onun içinde vardır zorda olsa ben her sıvı değişiminde onun da içini boşaltırım hepsinin yenilenmesi açısından

15. lrfan

Alınan Beğeniler:
    718
    Ad - Soyad:
    lrfan
    Otomobil:
    Skoda
    Zaten boşaltım için radyatörün alt ucunda tahliye vanasını açmak lazım, orası açılınca hepsi iniyor aşağıya

16. kadir_

kadir_ DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    ETO
    Otomobil:
    Octavia A4
    Antifirizin içine su karıştırmayın bu arada eğer karıştırırsanız 1 sene sonra içindeki suyun rengi değişiyor 2.senesinde tortu yapmaya başlıyor en güzeli %100 saf kullanmak bir araca 3 lt çok rahat yetiyor ama en iyisi 4 lt almak yedekte dursun :) Marka olarakta mobil 1 in organik antifirizini tavsiye ederim lt si geçenlerde 15 tl idi şimdi ne kadar bilmiyorum :)

17. YEKE

YEKE DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    5
    Ad - Soyad:
    Cem
    Otomobil:
    Superb II
    antifriz oranı ne kadar yüksek olursa donma kadar kaynama noktasıda o kadar yüksek oluyor. böylece buhar basıncı ile atılım azalıyor.

18. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Böyle bir şeyin olma ihtimali nedir?

19. kadir_

kadir_ DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    ETO
    Otomobil:
    Octavia A4
    2 kere başıma geldi bu olay babam dikkat etmiyor eksilince su ekliyor bu sefer zamanla tortu yapıyor bu da bidonun dibinde birikiyor devirdaim sırasında kutunun rengi değişiyor bu sefer dışarıdan seviyeyi göremiyorsunuz o yüzden dikkat etmek lazım eksilince su yerine antifiriz en güzeli :eek:k: Eğer su eklediyseniz aradan 3-5 ay geçince açıp bakarsanız tortuların yüzdüğünü görürsünüz :)

20. Kemanyak

Kemanyak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Kemal UZUNLU
    Otomobil:
    Peugeot
    Saf antifriz koymak yarar yerine zarar veriyor arkadaşlar. Saf antifriz donma noktasını düşürmediği gibi hararet oranının da arttırır. O sebeple %40-50 civarı su ile karıştırmak gereklidir. Saf antifriz -30 derece koruma sağlıyorsa uygun oranda karıştırılan su ile bu koruma -45 olarak ölçülüyor. Bu konuda yapılan bir araştırma ve karışım oranları ile ilgili güzel bir yazı okumuştum ve orada tavsiye edilen koruma karışım oranı %40 gibi bir orandı.

Bu Sayfayı Paylaş