Detail Marketi

Fren Hidroliği

'Benim Arabam...' forumunda tgykya tarafından 16 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

1. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Merhaba arkadaşlar Hyundai Accent admire 2006 aracım var 1.3.frenler den memnun değilim. Balatalar yeni değişti diskler tornaya girdi kampanalara ayar yapıldı. 4 mevsim Petlas yeni lastik var 4 mevsim olayının yalan olduğunu petlasın dandik bir lastik olduğunu çok bilmiyordum maddi durum iyi değildi mecbur aldım siz siz olun Petlas almayın özellikle 4 mevsim. Mevsimi ne uygun lastik alın. Ustalara gıcık oluyorum zaten Türkiye deki adama parası ile değil mi diyorum değiştirmiyor.fren hidroliği değiştir diyorum eksilir de yapılır diyor sanane abi değiştirsene diyorum yok diyor. Hidrolik nasıl ömürlük oluyor sa 99 bin km oldu kesinlikle ömrü doldu. Dünden beri araştırıyorum frenlerin den memnun değilseniz değiştirin diyor. Motul alıcam dot 3 4 hangisi uygun benim araca. Fren hidroliği birde fren yağı mı var ayrıyeten. Kaç para tutar bu işlem kaç dakika sürüyor.

Son düzenleme: 16 Temmuz 2018
  2. ibeck

ibeck Moderatör

Alınan Beğeniler:
    574
    Ad - Soyad:
    A K
    Otomobil:
    Chevrolet
    Tugay, sana tavsiyem fren hidroligini kesinlikle degistir, degistirmem diyen ustanin dukkanina birdaha ugrama. Fren hidroligi higroskopik yani nem alan bir yapiya sahiptir, zamanla KM yapsa da yapmasa da ici nemlenir ve performansi duser. Frenlerden memnun degilim derken fren pedali hissi mi yoksa durma performansi mi? Fren hidroligi degisimi ve tam seviyesine gelmesi fren pedalini tekrar sertlestirir ama fren balatasinin tutus performansi ile ilgili degildir. Petlastan cok memnun olan hic memnun olmayanla da karsilastim kendim kullanmadigim icin yorum yapamiyorum ama sunu unutma 4 mevsim lastik her mevsimde eh bir performans sergiler hicbir mevsimde ustun basarili degildir. 2006 Accent 1.3 olarak Motul'un sitesine girdigimde DOT 3-4, DOT 5.1, RBF 600 ve RBF 660 hepsi uyumludur diyor. Kaputu kaldirip fren hidroligi reservuarina bakarsan yada kullanim kilavuzuna bakarsan orada muhtemelen DOT 3 veya DOT 4 vb. bir tavsiye vardir. DOT siniflarinda DOT 5 disinda hepsi ters uyumludur, tavsiye edilen DOT sinifi kac ise bir ust sinif konulabilir yani DOT 4 yaziyorsa kapakta DOT 5.1 de koyabilirsin. Pahali ve yuksek performansli bir fren hidroligi piste cikmiyorsan tamamen gereksizdir kaliteli bilindik bir markanin fren hidroligi isini gorur. Hidrolik degisimi de gayet basittir bir iki arkadasla beraber arabayi kaldirip yapabilirsin.

Motul'un araban icin tavsiye ettigi sivilar, fren hidroligi dahil:

https://www.motul.com/tr/tr/lubricants/recommendations/552b73090cbdba533465da5ffc29556f?type_name=Accent+/+Excel+1.3i+(2003-2006)

Gayet uygun fiyata Mobil 1 DOT 5.1 fren hidroligi 1-1.5 litre tam degisime yeterlidir:

https://www.hepsiburada.com/mobil-brake-fluid-dot-5-1-0-5lt-fren-hidroligi-p-OTMBL7501561?magaza=FIRSATLARI YAKALA&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=EAIaIQobChMI_tqMl66k3AIVwqMYCh38zAMdEAYYASABEgJPHvD_BwE

Degistirmek icin su iki video yardimci olur Ingilizce seviyeni bilmiyorum ama Chris Fix cok acik konusur ve videolarini begenirim:

Kolay gelsin simdiden ;)

volkan6154, player66, tgykya ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  3. AdanaDetailing

AdanaDetailing DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    169
    Ad - Soyad:
    Mahmut MARULDALI
    Otomobil:
    Audi
    Tugay bey selamlar . Hidrolik sıvısı dediğiniz gibi ömürlük olmaz tavsiyem başka bir ustaya daha güzel bir dille rica etmeniz . Ustaya parasıyla değil mi dediğiniz zaman ustaların %90 nı o işi yapmaz .

Firen hidroliği dot 3 veya dot 4 tür diye tahmin ediyorum hidrolik dışında fren yağı diye bir şey duymadım . Siz yine bir bilene danışın fren araç üzerindeki en önemli güvenlik tertibatı aksatmaya gelmez .

volkan6154, tgykya ve ibeck bunu beğendi.
  4. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Durma performansından memnun değilim. örnek vermek gerekirse pazar günü abim önümde gidiyor onu takip ediyorum ışıklara yaklaştık mesafemi de koruyarak gidiyorum 30-40 km hızla gidiyorum zorla durdum önünde ya kayarak durdu hayvan gibi ses yaptı lastikler petlas çok sert lastik yazın performansı hiç iyi değil araçta abs filanda yok tam facia oluyor.

Bunu buldum uygun daha fiyatı.

https://urun.n11.com/fren-hidrolik-...oligi-05-lt-motosiklet-ve-otomobil-P244417735

5. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Araçlarda genelde fren hidroliği,direksiyon hidroliği,şanzıman yağı mı oluyor.

6. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Anlamıyorlarki ustalar diyorum abicim hakkın neyse al fazlası ile vereyim uğraştırıcı birşey ise yok gerek yok diyor. ben takıntılı adamın en iyisi olacak değiştirmek istiyorum diyorum gerek yok diyor. bu gidişle usta kalmayacak türkiyede zorla iş yaptırıyoruz.

7. player66

player66 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    44
    Ad - Soyad:
    Bora Kemal
    Otomobil:
    Seat
    Bir sıkıntım olmamasına ragmen yaklaşık 2 yıl önce motul ile fren hidroligini değiştirmiştim, memnunda kaldım hissiyat daha iyi oldu. Biraz degisimi zahmetli hava aldirmadan ustten eklemek gerekiyor. Motul dot 3&4 13 tl idi şimdi bayağı artmis dovizle alakali olsa gerek. Degisiminde cok fark bekleme ama faydasi kesinlikle olacaktır. Lastik ile beraber degisim yaparsan kayda deger bir değişim görürsün imkanlar dahilindeyse.

Mentalfeed bunu beğendi.
  8. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Lastikler değişeli 1 sene oldu tekrar almak saçma ve maddi açıdan zor zaten :) bence ben komple hepsini değiştireyim fren hidroliği,direksiyon hidroliği,şansızman,debriyaj hidroliği

9. AdanaDetailing

AdanaDetailing DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    169
    Ad - Soyad:
    Mahmut MARULDALI
    Otomobil:
    Audi
    Tugay bey hak veriyorum size maalesef durum bu fakat bir ustaya parasıyla değil mi dediniz mi yapacağı varsa da yapmaz .

10. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    288
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Arkalar kampana ise kampana ayar teli kopmuş, çarkı dönmemiş vs olabilir. O zaman baltalar yanaktan uzaklaşıyor. Chris fix videoları bu konuda inanılmaz güzel. Havasını alması da kolay gösteriyor adım adım. Ancak şu var, adam okulunu okumuş. Çok iyi biliyor.

11. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Benim yapacak yerim yok olsada yapmam zaten o adam kaç defa yaptı kaçıncı defada iyi sonuca ulaştı ayrı konu zaten hiç bilmediğim birşeye özellikle can taşıdığım araca hemen öyle bodozlama giremem lastik değiştirmek gibi bişi değilki zor işçiliği olan bir detay o yüzden bilen yapsın :)

12. Mentalfeed

Mentalfeed DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    227
    Ad - Soyad:
    Hursit
    Otomobil:
    VW
    Sicak sicak yazayim
    Aracim 2010 polo 80 binde lastikler dunlop yazlik sp touring subat tarihli, on balatalari degistirdim. Onceden 2003 signo ibizam vardi ondaki on kampanalar fse3 tu cok kaliteli gucluydu arabayi hic zorlanmadan ayakkabi agirligi hassasiyetinde durduruyordu yasina ragmen. Poloda ki kampana modeli nedir ustunde yazmiyor bende bilmiyorum ondan fren boyle galiba diyordum. Boyleden kastim muadilleri sifir araba diyelim %100 benim hissettigim %70-80 ibizaya kiyasla hissettigim %80-90. Olay boyleyken frende defalarca tehlikeli durumlara dustum Elhamdulillah hic birinde beni uzmedi lakin sakin kullanimda frene ayagini koydugunda hafif bir hissizlik ufak bir bosluk varmis gibiydi. Tabi bu dedigim sey tamamen araclara hakim olustan sonra hissedeceginiz birsey yoksa bu bahsettigim hissizlik standart bir kullanici icin hic mesabesindedir. Bu hissizlik fren basincini %100 etkilemiyor olmali ki insanlarimiz lastik gibi fren pedallariyla gezebiliyor. Ve dahi kazalar kacinilmaz oluyor zamanla. Uretici 3 yilda bir degisim yazmis tamda sofor kapisinin orda bir km belirtmemis demekki gerekli birazdan bahsedecegim seyleri dogrudan etkiliyor bu degisim.
    Ruhunda detay olunca duramiyorsun iki paket mobil dot4 aldim arabanin hidrolik kapaginda yazana gore haziranin 2 si tarihli, basladim ben isleme karneler verilmeden. Bide yarim metrelik akvaryum hortumu. (Abs, esp vb guncel teknolojilerde genelde fren sistemi ustunden calisir. Ona gore hidrolik sivisi alir sistem. Litresi artip eksilebilir. Arastirip uygun miktari bulmaniz gerek islemin yarim kalmamasi icin.)
    Kaliperlerin uzerinde bir yerde gres basmalik gibi ona benzer bir meme ucu olur, ona benzer (arabasina gore degisir ama 11-12-13-14-15) yildiz yada anahtarla hatta kurbagacikla acilip kapana bilen bir ufak vana, tahliye sistemi var bu islemelere yarayan.
    Gelelim operasyona. Keske su bahsettiklerim ve yazacaklarim fotolu videolu olsaydi.
    1 - Fren merkezine en uzak tekerlekten baslanir imis bende ole yapip arka sagi kaldirdim stock krikoyla, bijon anahtariyla tekeri soktum ve bahsettigim arkadas karsimda. Ucunda plastik koruma var onu el yardimiyla soktum, basina gecirdim serum kablosunu
    2- Daha sonra arkadas araba calismazken freni uc dort kere pompalayarak fren sistemindeki basinci arttirdi ve ben yavasca gevsettim ucunda kablo takili olan delikli somunu(memeyi). Ve yavas yavas mevcut hidrolik cikmaya basladi arkadasima sordum neler oluyor diye dediki yavas yavas gomuluyor fren pedali dedi. Bende dedimki tamam debriyaj gibi dibi gorene kadar bas.
    3 - Taban halisina yapisinca bana seslendi dedim kipirdama bekle diyip memeyi sıktım diger ucunu su sisesine taktigim serum kablosunu oylece birakip gittim
    4 - Hemen fren merkezindeki hidrolik tankina kapagini actim ve azcik yeni aldigim hidroliginden ekledim. Bu son yazdigimi en bastada yapabilirsiniz hatta sirf burasi icin baska bir kisi daha gorevlendirebilirsiniz. Eksildikce koyar.
    5 - Tekrar gectim tekerun basina, bas-cek bas-cek yaparak her seferinde arkadas ayagini cekmeden memeyi tekrar sikip hava almasini engelleyerek devam ettim. 6 - Taze renkli hidrolik geldiginde zaten farkedersiniz yada arka sag icin 18-25 arka sol 15-23 on sag 13-20 on sol 10-15 basim kadar yeterli olacaktir. Aracim B segment oldugu icin diyorum yoksa fren rekorlari ne kadar uzarsa o kadar cok basim gerekir tabi ki.
    6- Ve bu islemi dort tekere de yaptim. Sok tak isi haric 30 dklik is. En onemli husus acele etmemeniz fren sistemine hava aldirmamaniz. Bununda caresi frene basili degilken kaliper tahliye memesini acmamak ve meme acikken frenden ayagi cekmemek. Sofor koltugundaki arkadasla senkron calismaniz lazim. Zaten oda size soylecektir bu ilk halinden daha sert olmaya basladi yoruluyorum bacagim agriyor diye. Sevinmeye baslayabilirsiniz isler yolunda .
    Kisisel tecrubelerim bunlar teknik, hidrolik,pnomatik bilgisi daha iyi olan forumdaslar daha net seyler soyleyebilir. Hazirlik ve uygulamaya dair.
    Benim aracimin debriyajida ayni fren hidrolik sistemiyle beraber calisiyor onunda havasini aldim. Prof olmadigimiz icin debriyaj biraz daha fazla ehemmiyet istiyor ve de sabir. Islemler motor evinde cunku diger parcalara verilebilecek zarar korkutucu olabilir.

Sonuclara gelecek olursak degisimden onceki haline gore yarindan fazla iyilesme var yani yuzde olarak tekrar %90 lara cikmistir. Pratik olarak belki 100-0 cok cok yarim saniye gelismistir olcmedim ama pedaldaki bahsettigim belirsizlik yok oldu daha sert artik. Bu hissiyat yarim saniye dedirtiyor birazda. Ayakkabi agirligina ulasti diyebiliriz.

Bunun %100 olmamasinin sebebi de arka balatalarimin degismesi gerektigi ve fren merkezindeki(westinghouse idi sanirsam) contalarin(pompada olabilir adi aklima gelmedi) yipranmis olabilecegi ve dogal olarak rekordan tekerleklere gelen basinca dayanikli plastik hortumlarin yillarin etkisiyle azcik sisme,sunme yapabilecegi.
    Abs yi erken yada gec acmasina abs vusuruna etkisi yok.
    Debriyajsa daha iyi oldu frenden cunku tek etken alt ve ust merkezler. Ben bu islemleri iki ogretmen arkadas okulun bahcesinde toplamda uc ders saatinde yaptik.
    Siz daha iyi yapabilirsiniz. Mardin kiziltepe icin soyluyorum burdaki ustanin birisi hidrolik haric 100 istedi baskasi hidrolik dahil 200 istedi servis anahtar teslim 250 istedi. Ben 41 lira ve 2.5 saate halletim bu isi
    Selametle

carking58, tgykya, R Line ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  13. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.bugün gideceğim bakalım ne olacak

14. ibeck

ibeck Moderatör

Alınan Beğeniler:
    574
    Ad - Soyad:
    A K
    Otomobil:
    Chevrolet
    Beni acaba yanlış siteye mi yönlendiriyor, senin verdiğin linkte Motul’un 0.5 litresi 29.90 liraya satıyor benim koyduğum Mobil 0.5 litresi 11.50 lira. O fiyatlara Mobil gayet işini görür. Senin anlattığın durum fren hidroliği ile ilgili değil büyük ihtimalle lastik yada fren balata ve aynası ile ilgili fakat bu yaşta ve kilometrede gene fren hidroliğini değiştirmeni tavsiye ederim pedal hissiyatını iyileştirir ve genel sistem için sağlıklı olur. Diğer soruna gelinirse hayır fren hidroliği ile direksiyon hidroliği aynı değil, fren hidroliği sadece fren sisteminde kullanılır şanzıman yağı veya arabanın başka herhangi bir sıvısı ile alakası yoktur.

15. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Uzakta olan bir ustam vardı onu aradım gönlün rahat olacak sa değişelim abi dedi. Gittim değişti 1 saat uğraştı ustalar bu yüzden uğraşmıyormuş demek ki. Malzeme işçilik hepsine 120 TL verdim 2 tane balata spreyi kullandı 2 tane hidrolik işçilik. Bide debriyaj hidroliği değişti ikisi 120 tl. Direksiyon hidroliği biz yapmıyoruz direksiyoncu ya gideceksin dedi. Fren pedalı sertleşti fark oldu haliyle frpşlmesş gerek yok diyen ustalar çok biliyor kul yapısı herşeyin ömrü vardır onlar sadece iş yapmak istemiyor.

Yağ olarak ta ferodo bu yağı kullandı. Motul nereye sordu İsem bulamadım napim bunu koy dedim bende.

ibeck bunu beğendi.
  16. mert_er7

mert_er7 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    82
    Ad - Soyad:
    MRTR
    Otomobil:
    Nissan
    Ferodo kötü bir marka değildir bende bmw 3.18 aracımda kullandım ve sorun yaşamıyorum. Ama tabiki bir motül'de degildir arayı çok uzun tutmadan değiştirmek yeterli olacaktır kanaatındeyım.

17. deep

deep DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    22
    Ad - Soyad:
    talih aşık
    Otomobil:
    Peugeot
    Bence hidrolik yağı değişeceğinize, diskleri taşlatmak yerine degiştirseydiniz.
    Bu işlem pek sağlıklı bir işlem değildir.

saidkerem41 ve ibeck bunu beğendi.
  18. mert_er7

mert_er7 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    82
    Ad - Soyad:
    MRTR
    Otomobil:
    Nissan
    Kesinlikle katılıyorum eski aracımda titrettiği için diskleri tornalatma yoluna gitmiştim ama hem verdiğim paraya yazık oldu hemde tekrar git gel zaman kaybetmiştim. Tornaya girek diskler çok çok kısa süre içinde tekrar aynı hale geliyor onun yerıne sıfır takmak cazıp. Tabi yanıltmak istemem benım bağsettiğim havalı disklerdi düzlerde durum farklı olabilir

19. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,214
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    fren hidroligi iki sene de bir degismeli diyor arac el kitaplari, ben de bu zamana kadar hep degistirdim, ama simdi paralari sokaga attigimi dusunuyorum, cunku fren hidroliginin icindeki rutubet miktarini olcen aletler var, onlardan aldim, kalem gibi bir alet, tek bir pille calisiyor, dugmesine basip hidroligin icine daldiriyorsun, uzerinde uc adet led var, biri yesil, hidrolik iyi demek, digeri sari hidrolikte hafif rutubet var demek, kirmizi yanarsa hemen degistirmek lazim, benim arabalarin birinde alti senelik hidrolikte daha hala yesil yaniyor.
    haa! bir de aleti evde bir bardak suda denedim, suya daldirir daldirmaz kirmizi yandi.
    bence bu alet sayesinde bir cok gereksiz hidrolik degisiminin onune gecilebilir. selamlar,kalin saglicakla.

https://www.amazon.es/Ake-Portable-...6&sr=8-2-fkmr0&keywords=hidrolik+brake+tester

can26, emre-sti ve ibeck bunu beğendi.
  20. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,214
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    bu arada gonlunuz rahat olabilir ferodo iyi markadir, motul'u aratmaz, ama ben kolay bulabildigimden bir de marka imajindan dolayi BOSCH DOT 4 kullaniyorum.

ibeck bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş