Detail Marketi

Ford Trafik Sıkışıklığını Adaptif Cruise Control Ile Çözüyor!

'Otomotiv Dünyası' forumunda otofanı tarafından 30 Haziran 2018 tarihinde açılan konu

1. otofanı

otofanı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    118
    Ad - Soyad:
    Baha Çelik
    Otomobil:
    Fiat

Dünyada insan sayısı ile birlikte motorlu kara taşıtı sayısı da sürekli artıyor. Her geçen günde otomotivciler binlerce aracını yollara göndermek üzere bantlardan indiriyor. Ford, Vanderbilt Üniversitesi ile birlikte hazırladığı uyarlanabilir hız sabitleyici sistemin yaygın kullamları için çalışmışlar.

Test videosunda adaptif cruise sistemine sahip 36 araç kapalı bir pistte götürülmüş. Sunum sırasında normal seyrinde giden araçlar birden yüksek hız modundan alçak hız moduna alındı.

Oluşturulan bu dalgalanma sistemiyle frenleme yapma ve sonra hızlanma son derece basitleştirilmiş. İlk demo görüntüsünde Ford araçları normalinden daha sert frene basarak araçların yavaşlamasına neden oldu. Sonrasında ise adaptif cruise sayesinde 36 Ford aracı aynı tempoda gitmeyi başardı.

Şirket, uyarlanabilir hız kontrolünün frenlemesinin insan sürücülerden daha iyi performans gösterdiğini söylüyor. Her araca yüklenecek sezgisel sistem sayesinde yıllık trafik sıkışıklığı saati, yolculuk maliyeti ve psikolojik sorunların yaşanmayacağı söylendi.

Ford’un Amerika topraklarında bulunan araçların %71’inde sistemin mevcut olduğunu söyledi.

Kaynak: https://paratic.com

Tansel Ağa ve t.erdal bunu beğendi.
  2. gecceanduana

gecceanduana DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    679
    Ad - Soyad:
    gecceanduana
    Otomobil:
    Honda
    ben böyle teknolojilere güvenemiyorum. farzedelim sistem arızandı. sisteme güveip rahat rahat otururken hop güm. teslanın araçlarıda kaza yapıp duruyor zaten. markalar kullanıcı hatası der kaçar. hele Türkiye'de kullanıcı arabaya binsede binmesede, karşıdan arabasına bakış atsa da hatalı :D

ccibb bunu beğendi.
  3. teyfan

teyfan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    206
    Ad - Soyad:
    Tayfun
    Otomobil:
    VW
    Zaten sikisik trafikte insanlar saygili olup sakin ve bosluk birakarak gitseler; otobanda sol seritin durdugu zamanlar olmaz. Herkes sakince ilerlerken arkadan gelip emniyet seridinden gecip insanlarin onune kirip sikisiklik olusturmasalar zaten bu sisteme de gerek kalmaz.

4. çağrıçetin

çağrıçetin DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    29
    Ad - Soyad:
    Çağrı Çetin
    Otomobil:
    VW
    uygulama güzel olmuş hocam

5. Tonyukuk07

Tonyukuk07 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    14
    Ad - Soyad:
    Atalay Sinan
    Otomobil:
    Opel
    Güvenilir mi güvenilmez mi bilemem ama büyük şehirlerde şart bu sistem. Alanya’ya giderken şehir içi anlık başka bir yere baktım önümdeki araba ani fren yapmış benim Astra’da önce ikaz lambası ve sesli uyarı demeye kalmadı frene abandı. Kendimi ön camdan çıkacak gibi hissettim:)

6. gecceanduana

gecceanduana DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    679
    Ad - Soyad:
    gecceanduana
    Otomobil:
    Honda
    acil durumlarda işe yarıyor, yarar da. ona diyecek laf olmaz. ama sürekli dur kalk yapana güvenemem. şerif takip sisteminede güvenmem. birden şeritsiz yol olur siliktir vs al başına bela :) geçen gün kırmızı ışıkta beklerken arkamdan mercedes b ile bir hatun geliyor. aynadan gördüm hiç yola bakmıyor. takır tukur sesler geldide Allahtan araba kendi durdu yoksa meftaydık çok fena uçurmuştu beni :) makyaj yapıyormuş şekerim :)

ccibb bunu beğendi.
  7. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    430
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Mazda da benzer sistem var onundeki araca mesafeyi ayarlayip sabitliyor öndeki araç ne kadar hizlanirsa aynı mesafeyi koruyor ve kullandimiz araç da hızlanıyor ve takibe devam ediyor
    yavasladigindada mazdada takip mesafesini koruyarak yavasliyor

8. detail31

detail31 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    45
    Ad - Soyad:
    Özkan
    Otomobil:
    Golf
    Yeni bir teknoloji değil, ben 2014 de aldığım Golf aracıma opsiyonel ekletmiştim. Gayet başarılı ve konforlu.

9. Testo

Testo DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad - Soyad:
    Ufuk Öztürk
    Otomobil:
    Audi
    Bunu ben ACC nin son hali gibi değil de, gelecekteki bazı uygulamaların başlangıcı gibi görüyorum, sanal zeka vs de işin içine girecek. Anlamlı sonuçları olan bir test olmuş.

10. sleep_r

sleep_r detay jeday DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    474
    Ad - Soyad:
    selman
    Otomobil:
    Seat
    evet teoride bu sistem trafiği çözebilir ama videoda çok masumhane anlatılmış trafiğin nedeni. bizim memklette ripple effecte gelene kadar çok daha farklı şoför tepkileri var. "yan şeride atlarsam 5 saniye önce giderim, şeridi ortalayayım gerekirse sağa veya sola kaçarım, çok acil işim var 4lü yakar emniyet şeridinden giderim,acelem yok sol şeritten 50 ile gideyim..."

emre-sti, akhisar ve builder bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş