Detail Marketi

Ekovat Ve Köpük Tankı Yapımı

'Kompresör ve Köpük Tankları' forumunda fatih86 tarafından 11 Ekim 2015 tarihinde açılan konu

1. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Arkadaşlar hepimiz kendimize ait bir kompresör ve köpük tankımız olsun istiyoruz.Piyasada bulduğum en ucuz kompresör 300,köpük tankı 300 lira civarında.Ve bu kompresörler gürültülü.Tanklar da bizim gibi hobi ile uğraşanlar için gereksiz büyüklükte.
    Şimdi şöyle bir projemiz var.Ekovat (buzdolabı motoru) 4-6 bar basınç üretebiliyor.Köpük tankları da bu civarda basınçla çalışmakta.Buzdolabı tamircilerinin gaz tüpleri bu iş için biçilmiş kaftan.Önce bu ekovat için bir adet tank alacağız.Gerekli ekipmanlarla (basınç ölçer,çekvalf vs.) kompresör işlemini yapacağız.Yalnız zor olan yer köpük tanklarının içinde neler var neler yok onu bilmiyorum.Bizlere 3-4 seferlik köpük yapacak bir tank işimizi görür diyorum.Bana bu tankların bir iç çizimini bulabilirseniz çok sevinirim arkadaşlar.İyi pazarlar...
    Klima gaz tüpü
    ekovat

2. mahapurusha

mahapurusha DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad - Soyad:
    Murat
    Otomobil:
    VW
    Ben de devamlı tornadorlara bakıyorum ama kompresör işin içine girince gürültüsünden hevesim kaçıyor.

3. mask41

mask41 cirak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad - Soyad:
    ahmet
    Otomobil:
    VW
    Benimde hayallerim arasinda kopuk tanki.insallah basarirsin

4. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    İşte bu yapacağımız kompresör sessiz çalışacak.Evinizdeki buzdolabı motorunun aynısı.Düşünün evinizdeki sesi.Hatta dışına güzel bir kutu yapılarak yalıtım da sağlanabilir.Kompresörü yaparken buzdolabı motoru satıcılarından yardım alabilirim.Ancak köpük tankı için size ihtiyacım var.

5. i-vtec07

i-vtec07 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    306
    Ad - Soyad:
    şeref
    Otomobil:
    Honda
  6. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Bunu görmüştüm daha önce.Tam yapmak istediğim şey.Sahibine ulaşalım.:)

7. grkn

grkn grkn workshop DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    184
    Ad - Soyad:
    gürkan
    Otomobil:
    Opel
    maliyeti ne tutacak onu hesapladınızmı peki foam lance almak varken böyle maliyetli bir macera gereksiz olabilir

8. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Şu an hali hazırda foam lance var zaten elimde.Ama yine de çok çok az ürünle böyle kaliteli köpük yapabilen bir sistem kurmak istiyorum.0.3 lt foam lance ile bir aracı 2 kere de köpüklerim sanırım.Ama hali hazırda bir kompresör olursa çok daha güzel olur.Hem de aracı kuruturken yardımcı olur.

saidkerem41 bunu beğendi.
  9. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R OffRoad Çılgını DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    387
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Skoda
    ben bunun 12v ile çalışmanın yolundayım çalışmalarım devam ediyor.

saidkerem41 bunu beğendi.
  10. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    12 volt ile çok zor.Ama kaliteli bir inverter+büyük akü ile olabilir.

11. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Evet arkadaşlar bugün bir maliyet hesabı çıkardım.Benim istediğim gibi bir ekovat kompresör yaklaşık 300 lira oluyor.Eğer denk gelirse tamamen çıkma parçalardan yapacağım.Projeyi biraz erteledik diyebilirim.Bu arada yıkamacı ya haber bıraktım.2. El ucuza malzeme bulursa haber verecek.Bazen düşüyormuş köpük tankı kompresör vs. 100 liraya sattım diyor

12. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Arkadaşlar kafam orada takılı kaldı.Ben de araştırmalara devam ediyorum.Bir kaç malzemenin fiyatını araştırdım.
    Aşağıda gördüğünüz basınç regülatörü ve manometre fiyatı 48 lira.
    Buzdolabı tamircisinde sorduğum ekovat 75 lira.
    Bize gerekli tank 10 litre hatta daha küçük bile olsa yeterli.Bunu da en güzel yangın tüpünden yaparım diye düşündüm.Ticari kaygımız olmadığı için küçük bir tank yeterli olacaktır.6 kg yangın tüpünü basınç tankı olarak kullanacağız.2 kg yangın tüpünü de köpük tankına çevireceğiz.Edindiğim bilgiye göre bu yangın tüpleri 20 bar civarına kadar taşıyabiliyor.Yangın söndürme tüpleri 11 bar civarında kullanılıyor.Bizim için max 6 bar yeterli olacağı için herhangi bir güvenlik sorunumuz olmayacak.Ancak halâ daha köpük tankının iç kısmının nasıl olduğuyla ilgili bir bilgi elde edemedim.Bu yüzden eksikler var.Total maliyet olarak 300-400 lira civarında tahmin ediyorum.Ayrıca köpük tankımız basınç tankımızdan küçük olacağı için hem kolay dolacak hem de sürekli çalışmalarda kompresör yetersiz kalmayacak.

hakan4117 bunu beğendi.
  13. edward

edward DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    234
    Ad - Soyad:
    Cn
    Otomobil:
    VW
    300/400 Tl tutacaksa bence gereksiz bir çalışma olur.Ne kadar düzen tutacagıda belirsiz.Düzgün bir yıkama makinesi ve foamlance alınır o paraya.Karcher giriş seviyesi k2 iş yapar üzerine birfoam lance mis.

fatih86 bunu beğendi.
  14. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Evet arkadaşlar proje tekrar gün yüzüne çıktı ve sinirlerim de buna paralel olarak gerilmeye başladı.Bu kadar bilgisiz ve aciz olduğumuzu bilmiyorum.2 soğutmacı gezdim.Buzdolabı motorundan kompresör yapmak için tanka basınç şalteri bağlayacak adam bulamadım.Bende başladım tasarıma.
    Şimdi sizlere sorum şu arkadaşlar.Buzdolabı motorunun bağlantısı konusunda yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.
    Fotoğrafları ekliyorum.[​IMG]

15. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Evet son gelişmeleri aktarıyorum.Çeyrek beygirlik motorumuz bir 4 silindir benzinli motor sessizliğinde çalışıyor.Ve şu an tüm parçaları toparladım.Bütün hortum,alet,edavat işlerini bitirdim.Hatta üstüne bir adet de hava tabancası aldım.Bu gece kompresörü çalışır hale getireceğim.İsteyen tüm arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olurum.Tek sıkıntımız şu.Normalde hava girişleri ayrı hava çıkışları ayrı yerde olur.Ancak biz freon tankını hem kesmeye kıyamadık,hem de tehlikeli olacağını düşündük.O yüzden kompresörümüzü güvenlik ön planda olarak tasarladık.
    Bu tür motorlar 15 bara kadar basabiliyor.Biz 6 bar civarı kompresörümüzü stop edecek,4 bar civarı çalıştıracak bir ayar yapacağız.Bu da airbrush + modifiye ettiğimiz köpük tankı için yeterli basınç sağlayacak.Bir de bu tür bir kompresör eğer benim gibi herşeyi sıfır ve en kalitelisinden kullandığınızda 400 lira civarı,motoru 2. el bulursanız 250 lira civarı oluyor.Aldıktan sonra basınç hortumlarının rengini beğenmedim.Onları mavilerle değiştireceğim.

16. Ercan Balbay

Ercan Balbay M U L T I J E T DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    469
    Ad - Soyad:
    Ercan BALBAY
    Otomobil:
    Opel

Gayet güzel gelişmeler. Sessiz kompresör çok iyi birde pratik mobil bir cihaz olursa bagajda bile durabilir.

Tankınıza hidrostatik basunç testi yaparsanız veya yaptırırsanız güvenlik açısından iyi olur.Basınç otomasyonunu nasıl yapacaksınız ?

17. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Tank freon tankı.Üstündeki test basınç değeri tamı tamına 22 bar.Bu tür tanklar tüm dünyaca aynı standartlarda.Gaz ile kullanımı sırasında ise kolisinde durmak zorunda hatta benimki hala orjinal kolisi ile.Açıkçası çok hafif olmadı.Nasıl bir tabla üstüne monte ederim,nasıl bir kombinasyon yaparım düşünmedim.
    Otomatik olarak ise basınç otomatiğimiz var.Yani herşeyi tamı tamına olan bir kompresör.6 bar basınç yeter artar.O yüzden o basınca ayarlayıp 4-6 bar arası değişken basınçta kullanacağım.
    Bagajda dursa da çok yer kaplar.Toplam hacmi 20 lt civarı oldu.Çok büyük işler başarmaz,ancak aracı yıkadıktan sonra su kalan yerler temizlenir,airbrush'un kralı yapılır.(3 lt depolu kompresörler ile yapıyorlar,bizdeki 20 lt.)
    Hatta ufak bir boya tabancası düşünüyordum.Son anda airbrush da karar kıldım.
    Bakalım istediğim gibi olursa bunu satıp bir dahaki projede daha komplike bir tasarım düşünüyorum.

Ercan Balbay bunu beğendi.
  18. brkpls

brkpls DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,370
    Ad - Soyad:
    burak
    Otomobil:
    VW
    Airbrush icin ben el yapimi kucuk bir hava tanki kompresoru yaptim , airbrush icin gayet yeterli oldu ,

fatih86 bunu beğendi.
  19. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    280
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Evet son durumu aktarıyorum.Sistemdeki yanlışlığı çözemedim.Sanırım giriş ve çıkışı tek yoldan verdiğimiz için tüp dolmuyor.Çekvalf vs. yok.Bir de aradığım türden bir kompresör buldum.Kafam kızarsa direk sistemi satarım.Bu arada basınç otomatiğinde sıkıntı var sanırım.4 bar civarı bir türlü otomatiği attıramadım.

Bu Sayfayı Paylaş