Detail Marketi


Dolandırıldım !!! Dikkat !!!

'Sohbet' forumunda -sukru- tarafından 30 Aralık 2021 tarihinde açılan konu

 1. -sukru-

  -sukru- DT Üyesi

  Katılım:
  17 Haziran 2017
  Mesaj:
  40
  Alınan Beğeniler:
  25
  Ad - Soyad:
  Şükrü
  Otomobil:
  Arabam yok
  Selamlar. Başka bir forum sitesinde paylamış olduğum 2 hafta kadar önce başımdan geçen olayı burada da paylaşmak istedim.

  "Selamlar,

  Başımdan geçen olayı uyarıda bulunmak adına sizlere aktarmak istedim. Sizlerden rica ediyorum burada bahsedeceğim kötülüğü insanımız için genelleştirmeyelim.

  Bir süredir W212 E350, W212FL E250 arayışı içerisindeydim. Fakat dün malum sitede bir W213 E180 dikkatimi çekti. Son zamanlarda E serisinde düşük hacimli motora sahip araçlara pek ilgi duymuyordum. Fakat ilana bir girdim. İç-dış kombinasyon, donanım, km... araca gerçekten bayıldım. Multibeam, distronic, pre-safe, kör nokta, keyless go, hafızalı koltuklar, 360 kamera... Açıklamada hata, boya, değişen hatta ezik ve çizik olmadığı, garaj arabası olduğu vs yazıyor. Alt tarafa da fiyat sondur, galericiler aramasın, diye de eklemiş. Sonuç olarak araç çok mantıklı geldi. İlanda telefon numarası yoktu, telefon numarasını istedim. Aradım, uzunca süre görüştük. Galericinin istediği fiyattan biraz üstünde fiyat verdiğini, galericiye satılacağına biniciye satılmasını istediğini, inşaat işiyle uğraştığını, acil ödeme yapması gerektiğini, aracı eşinin kullandığını, eşinin doktor olduğunu vs anlattı. Aracın şase numarasını istedim. Ruhsatının fotoğrafını gönderdi. Data kartını inceledim vs. Kafama birkaç şey takıldı, tekrar aradım, cevapladı. 5664 den tramer kaydına baktım, tramer kaydı yoktu. Sonrasında isterseniz aracın videosunu göndereyim, dedi. Tamam, dedim. Bir müddet bekledim, video göndermedi. Tekrar görüştük. Aşağı garaja inip videosunu çekeceğini belirtti ve bir müddet sonra 1 dakikalık aracın etrafının gösterildiği garajda çekilen bir video attı. Sonrasında pazarlık ettim ve fiyatta anlaştık. Yine görüşmelerimizde araçla birkaç kişinin daha ilgilendiğini söyledi. Bu sebeple kesinleştirmek için bir miktar kapora ödememi istedi. Bu esnada aracın model, km ve aracın donanımları göz önünde alındığında fiyatının iyi olduğunu düşünüyordum. Ayrıca Mercedes'te bu doluluktaki araçların da oldukça nadir olduğunu düşününce araç gözümde biraz daha değerlendi. Daha sonraki görüşmemizde aracın garantisinin uzatılıp uzatılmadığını sordum. Aracın garantisini uzattığını belirtti. Aracın bakımlarının yetkili serviste yapılıp yapılmadığını sordum. Bakımların yetkili serviste yapıldığını zaten aksi halde garantili olamayacağını belirtti. Son görüşmemizde satışı ne zaman ,nasıl yapabileceğimizi vs görüştük. Ne kadar kaparo yatırmayı düşündüğümü sordu. Söylediğim rakamı azımsadı, hatta size güvenebilir miyim, dedi. Sonrasında ofisine ait olan bir konum paylaştı. Sonrasında kaparoyu paylaşmış olduğu hesabına yatırdım. Sonrasında sakin kafayla incelemeye başladım, ilanlara falan baktım. Bu doluluktaki, kazasız, boyasız ve düşük km deki bir araç için fiyatın galerinin bile teklif edeceği fiyattan daha düşük olduğundan dolayı şüphelerim arttı. Bir yandan mümkün olabileceğini düşünüyorum bir yandan araçta bir sorun olabileceği ihtimalinden dolayı expertiz araştırması falan yapıyorum.

  Ertesi gün sigorta şirketimle görüştüm. Aracın plakasının 1 ay önce değişmiş olduğunu ve aracın farklı ilde olduğunu belirtti. Bu sefer 5664 ten şase numarasına sahiplik bilgileri sorgulaması yaptım. Evet, gerçekten de öyle. Sonrasında araç sahibini(!) aradım. Telefon kapalı. İşte bu noktada anladım fakat hala tam olarak inanmak istemiyorum. Bir açıklaması vardır, diye ulaşmaya çalıştım. Fakat nafile... Bir yandan nasıl olabilir, diye düşünüyorum. Adam arabanın videosunu gönderdi, ruhsatının fotoğrafını gönderdi, ruhsattaki isimle banka hesap ismi tutuyor... Tabi sonrasında tüm taşlar yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Ruhsatın fotoğrafını detaylıca incelerken isim ve adres kısmının montaj olduğunu fark ettim. Ayrıca aceleye getirmesi, araçla ilgili bir kere dahi olumsuz cevap vermemesi, araçla başka kişilerin de ilgilendiğini belirtmesi, telefonunun sürekli meşgul olması, aracın evde aşağı inip videosunu çekip göndereceğini söylemesi üzerine diğer görüşmemizde ofiste olduğunu söyleyerek pot kırması ve videoyu nasıl gönderdiğini sorunca eve geçemediğini videoyu eşinin çektiğini belirtmesi. Aracın 45 bin bakımı yapıldı mı şeklinde sorduğumda aracın km sini yuvarlayarak 20 bin bakımı yapıldı şeklinde cevap vermesi ki ben bunu bilgisizliğine vermiştim. Eğer bir hata çıkarsa bilmem kaç bin lira ödeyeceğini, kendisinin bulunduğu yerde tanındığını belirtmesi...

  Açıkçası kaparonun gitmesi umurumda değil. Zaten yüksek bir meblağ da değil. Kandırıldım. Beni hayallerimden, hevesimden etti, güvenimi ve cesaretimi kırdı. Araç almaktan tiksindirdi. En önemlisi başka insanları da şu anda dolandırıyor olması ya da olmaları ağır vicdani yük yükledi.

  Durumla alakalı bugün polis ile görüştüm. Durumu anlattım. Dolandırıcı olduğunu müdahale etmeleri gerektiğini belirttim. Ayrıca benim vermiş olduğum paranın umurumda olmadığını fakat şu anda başkalarını dolandırdıklarını belirttim. Benim o ya da onları dolandırıcılıkla nitelendiremeyeceğimi, hafta içi savcılığa suç duyurusunda bulunabileceğimi belirtti.

  Bugün tekrar ulaşmaya çalıştım. Telefon açık ama tabi ki cevap vermiyor...Belki bir önceki günden avladığı kapora beklediği biri ya da birileri var sadece o telefon numaraları ile iletişime geçmek için hattı açık tutuyor.

  Kanmamı sağlayan etkenler şunlardı:
  - Mercedes'te bu kadar dolu araçların çok nadir denk gelmesi
  - Donanımlı, düşük km, kazasız, piyasa değerinden düşük olması...
  - Fiyatının uygun olmasını "Acil ödeme yapmam lazım. Galerici şu teklifi yaptı, galerici yerine biniciye satılsın, istedim." şeklinde açıklaması bununla birlikte açıklamada "Galericiler aramasın" ibaresinin yer alması.
  - Ruhsatın fotoğrafının gönderilmesi
  - Aracın videosunun gönderilmesi
  - Araçla başka kişilerin de ilgilendiğini belirtmesi...
  - Araçla alakalı, servis, satış vs ile alakalı temel bilgilere sahip olması...
  - Samimi konuşma, güven kazandırma...

  Fakat hala ilginç olan fotoğrafların(İç ve Dış), videonun ve araç ruhsatının nasıl bu ya da bunların eline geçtiği... Muhtemelen daha önceden ilgili araç satıştayken müşteri gibi görünüp araç sahibinden istediler. ...ya da oto yıkama ile falan uğraşıyorlar gelen aracın fotoğraflarını, ruhsat fotoğrafını, videosunu çekiyorlar.

  Bu konuyu biraz da çekinerek sizleri uyarmak için açtım. Ne derseniz haklısınız. İşte mevzu araba olunca heyecana kapıldım ve o anda olayların bir kısmını mantıklı değerlendiremedim. Benim buradaki en büyük hatam gereksiz güven ve 5664 ten sahiplik(detay) bilgileri sorgulaması yapmamam oldu. Buradaki plaka değişimini ve illerdeki tutarsızlığı görseydim uyanacaktım. Naçizane tavsiyem uyanık olun ve kimsenin oyuncağı olmayın. Ayrıca aracınızın ve ruhsatının yüksek çözünürlüklü filigransız ham fotoğraflarını, videosunu güvenmediğiniz kişilerle paylaşmayın."

  Durum, kanıtlarıyla birlikte gerekli mercilere iletildi.

  Lütfen dikkat edin. Çevrenizi de bu hususta uyarırsanız çok sevinirim. Üçkağıtçı hala aynı aracı kullanarak ilan açıyormuş.
  Araç: W213, 2017 E180, Exclusive, dışı lacivert, içi bej, 34 Plaka, Dijital Gösterge, Comand görünümlü geniş Audio 20, Distronic...
   
  saidkerem41, lrfan ve ozankar bunu beğendi.
 2. garbis

  garbis DT Üyesi

  Yaş:
  44
  Katılım:
  10 Eylül 2012
  Mesaj:
  140
  Alınan Beğeniler:
  65
  Şehir:
  istanbul
  Ad - Soyad:
  GALİP ARASOĞLU
  Otomobil:
  Opel
  Geçmiş olsun
  Bu tarz insanlar dolandırıcılığı meslek edindikleri için karşısındakini etkilemeyi , güven kazanmayı çok iyi biliyorlar. Bin çeşit katakulli var piyasada.

  Ben oldum olası bu kaparo işine girmedim girmem de. Kaparo , vade . çek , senet , havale /eft yok. Otomobil görülür. Ekpspertiz falan vs. Tamam ise parayla notere geçilir. Al parayı at imzayı iş bitti. Herkes kendi yoluna.
   
  saidkerem41 bunu beğendi.
 3. edward

  edward DT Üyesi

  Katılım:
  8 Haziran 2015
  Mesaj:
  444
  Alınan Beğeniler:
  239
  Şehir:
  istanbul
  Ad - Soyad:
  Cn
  Otomobil:
  VW
  geçmiş olsun
   

Bu Sayfayı Paylaş