Detail Marketi

Diy: Wince Tabanli Araç Multimedyasinda Android Kullanimi

'Üye Atölyesi' forumunda hzr34 tarafından 21 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Arkadaşlar merhaba;

Gelişen teknoloji ve internet alt yapısı ile beraber mobil uygulamalar hayatımızın her yerinde olmazsa olmazlarımız arasına girdi ve tabi ki de araçlarımızı kulllanırken biz de bu gelişimlerden fayladanmaya başladık. Online trafik bilgisi, navigasyon uygulamaları, hata tespit uygulamaları gibi liste uzayıp gidiyor. Ayrıca araç multimedya sistemleri de artık araçlarımızda yerini almaya başladılar fakat özellikle sonradan taktırdığımız dokunmatik ekrana sahip olanlar şu anda güncel ve yaygın olan işletim sistemleri Android,İOS uyumlu çalışmamakta ve Windows CE (WİNCE) gibi çok eski platformlar üzerinde çalışmaktalar. Bu durumda bizleri araç üzerinde uygulama kullanmak yerine telefonlarımıza üzerinden uygulamaları kullanmaya devam etme zorunda bırakıyor.

Şimdi sizlere WİNCE işletim sistemi tabanında çalışan bu multimedya sistemlerimizin ekranına Android işletim sistemli telefon ve tabletlerimizin ekranına dokunmatik desteği birlikte ile aktarımını anlatacağım. Böylelikle WİNCE işletim sistemli multimedyamız Android işletim sistemli bir cihaza dönüşecek.

Öncelikle yaptığınız tüm işlemlerde sorumluluk size ait olup gerekli bütün yedeklemelerinizi yapınız. Yapılacak işlemlere yatkın değilseniz yapmayınız.

Altta ki linkten uygulamalarımızı ediniyoruz. Birinci uygulamamız telefonumuza kuracağımız android aplikasyonu (APK). Diğeri ise multimedya üzerinde çalışacak olan WİNCE uyumlu uygulamamız(EXE).(Uygulamaların her ikiside Çince eğer zaman bulabilirsem Türkçe'ye çevirip sizlerle buradan paylaşacağım.)

https://goo.gl/rs6rAd

Anroid uygulamasını kurmadan önce cihazımızın geliştirici seçeneklerinin açık. USB hata ayıklama seçeneğinin aktif ve sahte konumlara izin ver özelliğinin tıklatılmış olduğundan emin olalım. Akabinde indirdiğimiz SürüsAsistanı.apk yı telefonumuza ve/veya tabletimize kurabiliriz.

Wince için olan uygulamamızı multimedya mızda navigasyonu çalıştıran MicroSD karımızın içine atacağız. Attığımız klasör içerisinde ki EasyConnected install.exe yi çalıştırıp kurulum yeri MicroSD kart dizini seçilerek kurulum yapılır.

Daha sonra microSD kartımızı multimeyda ya takabiliriz. MicroSD kartı taktıktan sonra cihaz sistem ayarlarında (navigator diye geçiyor) navigasyon yoluna microSD karımız içine kurduğumuz uygulamamın oluşturduğu EasyConnected klasörü içerisinde ki easyconnected.exe yi gösteriyoruz. Artık navigasyon tuşuna bastığımızda yada ekrandan navigasyonu açmak istediğimizde bizim karşımıza 2 seçimli bir ekran gelecek sağ taraftaki seçeneğe dokunduğumuzda listeden navigasyon uygulamamızın .exe uzantısını seçersek bir dahakine aracımızın navigasyonu o seçenekten çalışacaktır. Sol tarafta ki diğer seçenek ise telefon yada tabletimizin ekranını multimedya ya vermesini sağlayacak menüyü açacaktır.

Sol taraftak iseçeneği seçtiğimiz zaman bize telefonumuzu USB kablo yardımı ile multimedyaya bağlalamızı gerektiren bir ekran gelecek telefon/tableti usb ile muştimedya ya bağlayıp telefon/tablet üzerinden gelen izinleri devalı hatırla kutucuğunu da işaretleyerek onayladıktan sonra bir süre bekleyip artık nihai sonuca ulaşıyoruz. Artık multimedya ekranımızda cep telefonumuzun yada tabletimizin ekranını görebilecek ve multimedya eranına dokunarak telefon/tabletimizi kullanabileceğiz. Ayrıca bluetooth bağlantısı ile OBD yada ses akışıda sağlayabileceksiniz.

Fotoğraf ve uygulama linklerini ekleyeceğim.

Not. Arkadaşlar cihaza uyumluluğu denemek isterseniz. Programı bilgisayar üzerinde kullanmadığınız en az 4gb kapasiteli bir USB flaş sürücü ye kurup. ( Kurulum yerini flash bellek seçerek) cihazınızın USB girişine belleği takıp navigasyon olarak flash bellekteki easyconnected.exe seçip deneme yapabilirsiniz.

Şuan uygulama Android 7 altında çalışmaktadır. Android Nougat 7 ve Android Oreo 8 de çalışmamaktadır.

Son düzenleme: 2 Ocak 2018
    carking58, hanguley, mselver ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Arayüz olarak Automate Car Dash uygulaması birebir Android auto ile aynıdır. Fotoğraflarda ki odur.

3. cvckburak

cvckburak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad - Soyad:
    Burak CİVCİK
    Otomobil:
    Golf
    Emeğinize sağlık Hazar bey . Hangi araçlarda kullanılıyor bu sistem? rcd330 g plus kullanıyorum. Telefonum mirrorlink desteklemediği için böyle bir arayıştayım. bende çalışır mı sizce?

4. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Wince işletim sistemi kullanan cihazlarda..

5. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    165
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Merhaba paylasiminiz için teşekkür ederiz
    Araç içi tablet uygulamalarında bilginiz varmı
    Mesela kontak açıldığında tabletin açılması
    enerjiyi pilden değilde akuden karşılama pili sadece araç stop ettiğinde uygulamaları kapatmak için kullanma
    Buna uygun yazılımlar geri gorus kamerasını bağlama gibi ?

6. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Açıkçası pilsiz çalışma konusunda bir çalışmaya denk gelmedim. Nedeni kontak kapatıldığında cihazın direk kapanması sebebiyle cihazın yazılımında sıkıntı doğuruyor olması. Geri dönüş kamerası otg kablo ve özel kernel yüklemesi ile mümkün. Konuştuklarımın hepsi Android için

7. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    165
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Kontak açıldığında zaman tabletin açılmasını nasıl yapabiliriz? Bağlantıları neye göre ayarlamaliyiz
    Ekonomik web cam kameralar var hem kaliteside iyi bununla hem geri gorus kamerası hem de güvenlik kamerası olarak nasıl kullanabiliriz?

Pilsiz derken araç akusunden elektriği kullanacak pil sismesin diye
    kapanirkende sanki ups varmış gibi kendisini yavaşça programları pili kullanarak sonlandırarak kapatacak

8. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Hem pil üstünde olup hemde direk elektrikten çalışmaz. Web cam olur mu bilmiyorum ama easycap denilen aparat ile beraber USB otg destekli tablet yada wifi transmiterli kamera ile geri dönüş kamerası çalışması yapılabilir.

mselver bunu beğendi.
  9. Uğur K

Uğur K DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    Uğur Kiriş
    Otomobil:
    Opel
    Bu kadar olur. Daha iki saat önce arkadaşımla bu WinCe tabanlı, bi güncelleme veya tema vs. olmaz mı diye düşünmüştük. Şimdi konunuzu gördüm. Elinize sağlık. WinCe tabanlı NECVOX DVA 9935 HD kullanıyorum 4 senedir. Sıkılmıştım temasından. :D

hzr34 bunu beğendi.
  10. Uğur K

Uğur K DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    Uğur Kiriş
    Otomobil:
    Opel
    Dün uygulamayı denedim. Fakat başarısız oldum. Araca bağladığımda cihazı görmedi multimedia. Güncel ve sizin paylaştığınız versiyonlar ile denedim. İkisi de olumsuz oldu. :(

11. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Telefonunuzun yazılımı ve versiyonu nedir?
    Şuan Android 7 kısmi ve 8 de ise destek yok. Iletişime geçmek istedim ama geri dönüş alamadım.

12. Uğur K

Uğur K DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    Uğur Kiriş
    Otomobil:
    Opel
    Huawei P10 emui sürümü 5.1, Android 7.0

Carbit firması Google Play'de Easy Connection adı altında yeni sürüm sunmuş. Onu deneyeceğim birde. Multimedia'da 4.3.18.1 ve 4.4.21.1 sürümlerini denemiştim sizin gönderdiğiniz apk ile olmamıştı.

13. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Play store dan indirdiğiniz sadece telefon ve yansıttığınız ekranda görünen uygulama. Asıl işlevi yapan easyconnected server. Sıkıntı yapan o uygulama. Dediğim gibi 7 ve 8 de çalışmıyor.

14. Uğur K

Uğur K DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    Uğur Kiriş
    Otomobil:
    Opel
    Anladım şimdi. Uyumlu versiyon çıkar umarım. Beklemekten başka seçenek yok.

hzr34 bunu beğendi.
  15. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Ben de eski bir telefon vardı onunla kullanıyorum. Kendi telefonumdan wifi paylaşıyorum şuan beklemedeyim. Gelişme olursa buradan paylaşacağım.

16. Uğur K

Uğur K DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    Uğur Kiriş
    Otomobil:
    Opel
    Hangi versiyon ile denediysem olmadı. Güncelleme için sabırsızlıkla bekliyorum..

17. sharkemre

sharkemre DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Emre K.
    Otomobil:
    Renault
    arkadaşlar yok mu 7.1 için güncelleme ? bu program çok işime yarayacak ancak telefonum 7.1 olduğu için kullanamıyorum.

18. beyefendi006

beyefendi006 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    176
    Ad - Soyad:
    talat
    Otomobil:
    Toyota
    elinize sağlık. sd kart girişi olmayan ama usb girişi olan Toyota touch and go + teybinde de olur mu acaba wince tabanlı o da

19. hzr34

hzr34 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    614
    Ad - Soyad:
    Hazar ERULUSOY
    Otomobil:
    Citroen
    Usb ye programı bilgisayarda kurarrak deneyin bende olmuştu.

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

20. sharkemre

sharkemre DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Emre K.
    Otomobil:
    Renault
    program eski s3 minimde sorunsuz çalışıyor ancak şuan eşimin ve benim kullandığım nougat ( android 7,1) de çalışmıyor birçok programı denedim maalesef olmuyor çalışsa çok işime yarayacaktı maalesef hiçbir yerde bulamadım.

hzr34 bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş