Detail Marketi

Detailing Garajı Açma Planım

'Sohbet' forumunda Unarmedpower tarafından 21 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Arkadaşlar, abiler nasipse 1-2 hafta içinde pasta cila, boya koruma , seramik koruma, detaylı iç temizlik, far parlatma, belki motor temizliği, iç koruma üzerine tek araç çalışacağım bir garaj açmak istiyorum. İlçede oturduğum için etrafımda ne yazıkki böyle iş yapan kimse yok. Bende çevremdeki insanların araçlarından başlayarak kendimi geliştirmeyi düşünüyorum.

Öncelikle dükkan konusundan bahsedeyim. Bizim zaten boşta bekleyen yan yana 2 adet dükkanımız var daha önce kiracılarla problem yaşadığımız için kiraya vermiyoruz boşta bekliyor. Dükkanlar caddeye bakıyor 1 tanesinin önü 2 parça şeklinde açılıyor, yani içeriye araç alabileceğim tek dükkan o. Diğerindede wc ve lavobo mevcut, su ihtiyacımı ordan karşılamayı düşünüyorum.

Uygulama yapacağım dükkanın önünde aracı yıkayıp içeriye alacağım sonra perdeyi çekip araçla baş başa kalacağım rahat rahat uygulama yaparım diye düşünüyorum.

Google mapsten aldığım fotoğrafları yüklüyorum olayı kafanızda daha iyi canlandırabilmeniz için

Fırının yanındaki iki dükkandan bahsediyorum. Malum internetteki fotoğraflar güncel olmadığı için 2. dükkanda tabela var ama şuan 2side boş

Fırının yanındaki pembe çerçeveli tabelasız olan dükkanda uygulama yapacağım. kaldırımın önünde 2. dükkandan aldığım hortumla aracı yıkayıp içeri alacağım.

Farklı açılardan fotoğrafları

Buda kendim çizdiğim dükkanların planı kafanızda soru işareti kalmaması için :)

1. dükkan pembe olan yani içeriye araç alacağım dükkan
    2. dükkanda onun yanındaki dükkan. 2. dükkan 2 bölümden oluşuyor, ön kısım ve arka kısım. Arka kısımda wc falan var bu işimi oldukça kolaylaştırıyor. Daha sonraki planlarım içinde 2. dükkanın arka kısmından 1. dükkanı birleştirmek var. tabi bütçem arttıkça

Şimdi arkadaşlar malum öğrenciyim bütçem yok desem yeri. Kira derdim vs olmadığı için bu işe girişmek istiyorum. Nasıl olsa batma imkanım yok.

İlk başta kendi çeyizimdeki ürünleri kullanacağım daha sonra cebime para girdikçe ürünleri ve ekipmanları geliştireceğim. Şuan polisaj makinesi için 300 tl ayırdım dolayısıyla 2. el bir makine alacağım. Elektrik süpürgem zaten var. Sadece biryerden halı yıkama makinesi bulmam lazım. İlk başta basınçlı yıkama makinesi alacak imkanım yok zaten oto yıkama yapacak değilim hortumun ucuna basınç yapacak bir aparatın başlangıç olarak işimi göreceğini düşünüyorum. çift kova aracı yıkarım, demir tozu yaptıktan sonra içeri alıp kurulamaydı kildi polisajdı bu şekilde planladım.

Şimdi diyeceksiniz müşteriyi nerden bulacaksın

Tabiki öncelikle yakınlarımın araçlarından başlayacağım, başlangıçta pek kar amacı gütmeden ve daha çok çevresi olan tanıdıklarımın araçlarını yapacağım. tabiki gelen müşteriye yaptığım işin oto kasaplarından farklı olduğunu anlaması adına bilinçlendirme yapacağım ama bunu benden ziyade işini yaptığım müşterilerimin çevresindekilere anlamasının daha etkili olacağını düşünüyorum. Hiç olmadı etrafımda birçok galeri var hertürlü yavaştan kendimi kanıtlayabileceğimi düşünüyorum.

Polisaj konusunda hiç tecrübem olmadı bu yüzden farklı bir ilde detailing işi yapan ve işini hakkıyla yapan bir ustayla görüştüm bana yardımcı olabileceğini söyledi. Otobüse atlayıp onun yanına gitmeyi düşünüyorum. tabi daha detaylı konuştuktan sonra.

Siz ne düşünüyorsunuz Atladığım birşey var mı ?
    Dikkat etmem gereken şeyler neler?

Şimdiden herkese teşekkürler

Son düzenleme: 18 Eylül 2019
    gs1200, galapagos, omergly ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. erents

erents DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,144
    Ad - Soyad:
    Eren Karlıklı
    Otomobil:
    Honda
    Vakfıkebir ;) küçük yer, çok meşgul olmazsın ama bir hobi garajı gibi takılabilirsin. Ben merkezdeyim ama sık sık yolum düşer, kuzenlerim burda, hatta şu an ben de vakfıkebirdeyim. Yardımcı olabileceğim bir konu varsa söyleyebilirsin :)

Unarmedpower bunu beğendi.
  3. YunusEmre42

YunusEmre42 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    193
    Ad - Soyad:
    YUNUS EMRE ANDAÇ
    Otomobil:
    Opel
    Plan güzel.Dükkan zemini bu iş için uygunmu toz yoktur umarım içeride.Forumdan ve youtube'dan video izleyebilirsin DetailingTube kanalı var Heroic Detailing'in kanalı oradaki videoları izleyebilirsin.

Fakat 300 liraya makine alsan bu iş nasıl olur bilemiyorum bunun padleri var pastaları var elinde hangi malzemeler mevcut onlarıda yaz.

4. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    bende öyle düşünüyorum.İnşallah garajı açarsam sık sık beklerim

Son düzenleme: 18 Eylül 2019
  5. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    hocam zemin kalebodur. ne yazıkki elimde ped ve pasta yok ama iç temizlik ürünlerim tam diyebilirim. pastaları birşekilde forumdan uyguna elde etmeye çalışacağım

6. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    şuan dükkanda eski evden kalan eşyalar var onları 2. dükkanın ön kısmına toplayıp yavaş yavaş satacağım. hemde 1. dükkanı boşaltmış olacağım

7. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Arkadaşlar 2. el 300-400 liraya alabileceğim polisaj makinesi tavsiyelerinizi bekliyorum

8. koraykan

koraykan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    16
    Ad - Soyad:
    Mehmet Koray
    Otomobil:
    Golf
    şansın bol olsun dostum umarım her şey dilediğin gibi ilerler :)

9. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    teşekkürler

10. MuhittinT

MuhittinT DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    134
    Ad - Soyad:
    Muhittin Tarhanacı
    Otomobil:
    BMW
    Basınçlı yıkama makinesi al bir tane Diğer türlü çok garip olur. Hatta bu aralar BİM'e bile geliyordu 220 ₺ mi o aralarda fiyatı vardı bir araştır.

11. MuhittinT

MuhittinT DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    134
    Ad - Soyad:
    Muhittin Tarhanacı
    Otomobil:
    BMW
    Bir de orası araç yıkamaya pek uygun değil gibi sanki

12. saidkerem41

saidkerem41 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,342
    Ad - Soyad:
    Said Kerem Küçük
    Otomobil:
    Arabam yok
    Dewalt denk getirebilirseniz güzel olur diye düşünüyorum. Kullanmadım ancak birçok uygulama merkezi rotary makina olarak onu kullanıyor .

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

13. diesel32

diesel32 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    69
    Ad - Soyad:
    Serhat Sağlam
    Otomobil:
    Fiat
    gönlünüzce olur herşey umarım..

bende vakfıkebirliyim ikamet istanbul fakat... memlekete uğrarsak bi tanışmak nasip olur umarım :)

14. technologyst

technologyst DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    711
    Ad - Soyad:
    çağrı
    Otomobil:
    Renault
    slm dostum kolay gelsin ama bütçede sıkıntın olacak bu kesin sadece polisaj makinesi ile iş bitmiyor en basit ürünleri yazayim.

1. iç temizlik için
    --fırçalar (koltuk , havalandırma kanalları için ayrı tiplerde ) 20 tl
    --elektrik süpürgesi eğer koltukları yıkama işini nasıl yapacaksın onu bilmiyorum ama halı yıkama makinesi alsan iş görür eğer alamayacaksan en azından kuru ıslak çekim yapanlar var onlar biraz daha uygun araştırman lazım (ev için olanlara bak) 300 civarıdır
    --microfiber bez çeşitli göğüs için ayrı koltuk için ayrı elinde var sanırım.
    --plastik sprey şişe + 2 lt pompalardan lazım olacak kesin varsa sorun yok yoksa 40 lira civarı tutar
    --En küçüğünden bile olsa HAVA KOMPRESÖRÜ olmadan iş zor.
    --Deterjanlar apc,halı temizliği olanlardan minimum 2 3 lt lazım.
    --Trimler için parlatıcı koruyucu 1 er litre yeter varsa sorun yok

2. motor temizliği yapılamayacaksa :) sorun yok bence yapma en azından üstünü silersin biraz fırçalarsın
    hava tutmadan olmaz kompressör burda da lazım yeter.
    motor kaput keçesini temizlersin deterjan bunada lazım.
    ufak tefek alet takımı lazım acil durumlar için
    motor temizleyici alabilirsin yada apc kullanılabilir.

3. dış temizlik
    işte para buraya lazım bunlar olmadan yapacağın işte farklıyım diyemezsin
    en azından bir basınçlı uygunundan yıkama makinesi ama bar çok da düşük olmasın 250 liralıklara bakabilirsin
    eldiven yün iyisinden araç yıkamaya
    kova 2 adet birine guard grid lazım
    deterjan en az 2 tip birincisi kostik olacak verecek odunu ne var ne yok sökecek arabada ucuzundan
    diğeri boya koruma için kullanılacak ph nötr şampuanlardan olacak
    Polisaj makinesi
    Pedler burda uyguna çokda kaçma 20 liralık pedler işini görür befar pluslar mesela ama bir tık iyisini almanı tavisye ederim mesela lake country
    pasta
    2 marka var zaten ya menzerna alacan ya da scholl concept alacan ama burdada bütçe lazım 150 bulur ortalama fiyatlarla kalın pasta hare giderici finish için aldığın zaman
    ipa lazım waxdan önce
    demir tozu temizliği yapacaksan en uygunu 1 lt 50 lira civarında olmadan waxdan ömür almak zorlaşıyor.

Yani minimum detailing yapacaksan bunlar olmalı olmuyorsa diğer kasapların yaptığını yap uğraşma bütçe önemli tüm aletlerden almadan olmaz oda yaklaşık 1500 lirayı bulur.

fd6rulz, mdemir1306, samet92 ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  15. Köksal

Köksal Born to Detail DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Renault
    Ürün ve makineler için sermaye şart. Alet işler el övünür ;)

enzo, cvckburak, multispace ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  16. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    acaba rotaryle güzel sonuçlar çıkartabilir miyim ?

17. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    inşallah

18. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    hocam iç temizlik ürünleri tam diyebilirim ama ne yazıkki dış temizlik sıkıntı :|
    tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Bütçemi büyültme planları yapmam lazım ilk başlarda basınçlı makine alamam diye düşünüyorum. elime para geçsede basınçlı makine yerine polisaj makinesine katarım :D ilk 3-4 araç yaptıktan sonra dediğiniz gibi bir basınçlı makine bakarım

Acele etmek istiyorum çünkü malum yaz bitmeden bir şekilde başlatmalıyım sonra hem müşteri bulamam hem başlamam zor olur

19. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    çok haklısınız :D

20. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    461
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    evet biraz öyle, ya geç saatte 11-12 gibi cadde boşalınca yıkayıp içeri alırım yada sabah namazından sonra :D Günün aktif saatlerinde yıkama sıkıntı olur.

Birde dükkanın önüne araç park etmelerini önlemem lazım, tavsiyelerinizi bekliyorum...

Bu Sayfayı Paylaş