Detail Marketi

Cam Kurulama/Silme Problemi

'Dış Temizlik/Koruma - Cam Temizlik/Koruma' forumunda enoktakenokta tarafından 25 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

1. enoktakenokta

enoktakenokta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ender
    Otomobil:
    Superb II
    Biliyorum ki çoğumuz için konu açmaya değecek bir sorun değil, ancak ben bu sorundan ciddi derecede muzdaribim...

Öncelikle aracımı kendim yıkayamıyorum. Yıkamacıda yıkattıktan sonra cama her güneş vurduğunda camda resmen yıkamacının dairesel cam silme hareketlerinin kalıntılarını görüyorum ve bu cidden sinir bozucu hal almaya başladı... Kendim camı temizlemek amacıyla sildiğimde ise yine camda iz bırakıyorum, ben de beceremiyorum...

Burada iki durum aklıma geliyor; ya bezden ya da teknikten; bu nedenle bu iki konuda foruma danışmak istedim...

Normalde kaportanın silinmesi için bendeki mammoth var onu veriyorum yıkamacıya onunla siliyor. Aracı kurulamaya başlamadan direkt camı da mı mammoth ile silmek lazım? Kaportadaki gibi cama serip çektirmek yeterli gelir mi? Aksi takdirde ne yapmak lazım? Ayrı bir kurulama bezi mi tercih edilmeli? Eğer öyle ise hangi bez edilmeli?

Arada sırada camdaki ufak tefek şeyleri MF bezle sileyim dediğimde de iz bırakıyorum bir de. Cama Meguiars'ın cam spreyini fıslatıp MF bezle üzerinden geçiyorum ama iz kalıyor. Burada ya bendeki bezde sıkıntı var ya da benim teknikte. Hafifçe geçince sıvı kalıntısı kalıyor gibi, öyle olunca biraz bastırıyorum ve sonuç iz. Bu durumda nasıl bir teknik ve hangi bez önerirsiniz?

Uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler...

2. vuralatac

vuralatac DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    vural atac
    Otomobil:
    Peugeot
    Perpada erdem boyada cam bezleri var istersen onlardan bi tane al ve onu dene bendede ayni sorun vardi ama ondan alinca sorun ortadan kalkti.ve o bezle sadece camlari silmede kullan

3. esstel

esstel DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    137
    Ad - Soyad:
    levent akgöz
    Otomobil:
    Renault
    silva cam bezini deneyin...

4. baron_ceza

baron_ceza DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad - Soyad:
    Barış
    Otomobil:
    Renault
    sanki sorun bezde değil de camda gibi aynı sorun bende de vardı ama ben şöyle çözdüm öncesinde camda çok kireç vardı kil uygulaması yaptım kaydırıcı olarak normal su kullandım kili uygulayıp mikrofiber bezle sildim tekrar su sıkıp aynı bezle sildim. şu anda bez izi yok bende

5. bluxe

bluxe DT Üyesi DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Erdem
    Otomobil:
    Peugeot
    Öncelikle kendi yaptığım gibi anlatayım size.

Kullandığım cam bezi
    MİKROFİBER OTO CAM BEZİ*60x50 CM*ÇEŞİTLİ RENKLERDE* (ID#539763): satış, İstanbul'daki fiyat

Evet araç yıkandıktan sonra hızlıca elinizdeki kurulama havlusu ile camların kabasını alınız kuruyup kireç lekesi bırakmaması için.

Kaba suyu aldıktan sonra cama hafifçe camsil püskürtüyorum. Yukardaki cam bezim ile camı siliyorum.
    Hafif nemli su izleri gibi kalıntılar oluyor önce dert etmeyin onlar hemen kuruyup geçer.

Bana göre işin püf noktası o su izleri kuruduktan sonra pek belli olmuyor fakat cama yakından dikkatli bakarsanız o su izlerini görürsünüz. Bunun çözümü ise tamamen kuru mikrofiber bir bez ile camı tekrar hızlıca silmek.

Bu arada illa camsil kullanmak zorunda değilsiniz. Camlarınız kirli değilse cam bezini ıslatıp iyice sıktıktan sonra nemli haldeyken camlarınızı silebilirsiniz.

Tüm dış camlar bu şekilde bittikten sonra camların içinide yine camsil ile siliyorum fakat kurularken kağıt havlu kullanıyorum.

Tüm iç camları camsil+kağıt havluyla sildikten sonra yukardaki gibi kuru bi mikrofiber ile hızlıca geçebilirsiniz.
    Ben pek ihtiyaç duymuyorum çünkü kağıt havlu kaliteli olursa ardında su izi falan bırakmadan tertemiz yapıyor camları.

Kolay gelsin.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Haziran 2014
  6. enoktakenokta

enoktakenokta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ender
    Otomobil:
    Superb II
    Sizden sonra Silva cam bezine baktım internette; ancak internetten satıştan ziyade temsilci vasıtasıyla satış yapan bir firma.

7. enoktakenokta

enoktakenokta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ender
    Otomobil:
    Superb II
    Aslında size benzer yapıyordum ben de. Ancak sildikten sonra bez izi kalıyor. Yani su izinden ziyade bezin camda bıraktığı silme izi. Bu toz ya da hav gibi de değil, anlatabildim mi onu da bilmiyorum:) Kuru bezle geçerken bastıra bastıra silmiyorsunuz o zaman? Belli belirsiz bir güçle? Bir de kağıt havlu da hep iz bırakır diye düşünmüştüm ben, evdeki bir aynada deneme yapayım bari.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Haziran 2014
  8. alperuzi

alperuzi DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Alfa Romeo
    bim'de yeşil cam bezleri var, ikişerli pakette satılan.

hem gözlük için, hem de cam ve aynalar için kullanıyorum. Çok memnunum.

9. farukakgun

farukakgun DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    119
    Ad - Soyad:
    Faruk
    Otomobil:
    Hyundai
    Cama sürdüğünüz mikrofiber bez yeniyse çok ince ince izler bırakıyor, mf bez kullanıldıkça bu izler azalıyor bi zaman sonra bitiyor, eski ama temiz bir mf bez ile tekrar denerminiz, en güzel aynada belli oluyor bu izler. Salondaki aynamız neyle silersem sileyim iz leke gibi şeyler vardı eski devamlı sadece cam sildiğimiz mf beze ipa döküp bu aynayı sildim iz leke hepsini aldı pırıl pırıl oldu, aynı bezin bi tarafıyla ipa sürerkeen daha kurumadan kuru tarafıyla parlatıyorum, hiç iz leke kalmıyor, bence sorun bezininiz yeni olmasında, bez ne kadar eskiyse o kadar güzel çalışıyor.

10. esteban

esteban Detailing Canlısı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad - Soyad:
    Gökhan
    Otomobil:
    Opel
    Camlarda nano ürün var mı? Eğer yoksa nano olan cama göre daha zor temizlenir ve iz kalabilir. Tüm camlarda gtechniq g1 var ön cam değişti uygulama fırsatı bulamadım yıkadığımda diğer camlarda bez kayıp giderken ön camda bezin hafif takıldığını ve iz yaptığını gördüm. Güzelce temizleyip wax uyguladım.

11. enoktakenokta

enoktakenokta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ender
    Otomobil:
    Superb II
    Direkt cam bezi diye mi geçiyor mikrofiber bez mi? Bu akşam fırsat bulursam uğrayıp bakayım.

12. enoktakenokta

enoktakenokta DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Ender
    Otomobil:
    Superb II
    Nano ürün yok şu an.

13. alperuzi

alperuzi DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Alfa Romeo
    mikrofiber cam bezi olarak geçiyor olabilir, emin değilim ama yeşil renkte ve tek renkliler.

14. esteban

esteban Detailing Canlısı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    4
    Ad - Soyad:
    Gökhan
    Otomobil:
    Opel
    Nano ürün uygularsanız rahat edersiniz. Daha kolay ve iz bırakmadan temizlersiniz.

15. bluxe

bluxe DT Üyesi DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Erdem
    Otomobil:
    Peugeot
    İz kalma durumuna göre kontrol ederek güç uyguluyorum ama genelde hafifçe bastırarak silince tertemiz oluyor camlar.
    Bu bahsettiğim izler cama çok çok yakından bakınca gözüküyor ama takıntı olduğu için hep kuru bezle izleri yok ediyorum :)

Kağıt havlu işinide bende internette gördüm. Peçete selpak tarzı ürünler tüy bırakıyor ama kağıt havlı bırakmıyor iz. Hafifce 1-2 kez camsil püskürtüyorum ardından 2 kat kağıt havluyla temizliyorum tüm iç camları. İç camların tümünü bitirincede kuru mf bez veya yine kağıt havlu ile hızlıca tekrar geçiyorum tertemiz oluyor.

Bu arada ön camımda gtechniq g1 diğer tüm camlarda ise g5 var. Belki bu yüzden çabuk temizleniyor olabilir camlarım bilemiyorum ama hep bu yöntemle silerim. Bizzat evdeki ayna üzerinde çalışma yaparak en son bu yöntemi buldum :D

16. M U R A T

M U R A T takıntılı detaycı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    61
    Ad - Soyad:
    Murat
    Otomobil:
    VW
    camlarda meg water magnet kullanıyorum tavsiye ederim mf bezler illa iz bırakacaktır

17. esstel

esstel DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    137
    Ad - Soyad:
    levent akgöz
    Otomobil:
    Renault
    Sanalpazar dan alabilirsin..

18. Atilla

Atilla uzaklaştırılmış

Alınan Beğeniler:
    2
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    mf cam bezlerinin su izi bırakmasının sebebi fazla ıslak olması.

Güzelce yıkayıp kirini yağını attıktan sonra ipa-sirke-deterjan karışımı cam suyumla 2-3 fıs cam bezine fıslayıp nemlendiriyorum. Fazla fıslarsan su izi bırakır, az fıslarsan silmesi zor olur ve silme izi bırakır. Yani bez ıslak olmayacak, sadece nemli olacak. O zaman mükemmel lekesiz izsiz temizlik oluyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. kevepsi

kevepsi Çekirge DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,543
    Ad - Soyad:
    Ömer
    Otomobil:
    Opel
    Ama ama Know How'ımızı paylaşmışsın, Rob buna hiç sevinmeyecek :kiki:

20. Atilla

Atilla uzaklaştırılmış

Alınan Beğeniler:
    2
    Otomobil:
    Markanızı seçiniz
    Rob bi gün aradı beni, aaabi bu camları hiç silemiyorum, ne etçeez? diye sordu. Ona da tarifi verdim. Sonra patladı gitti :)

Özür dilerim hocam.:)

Yakında evde c1, g1 ve p1 yapımı tariflerini açıklayacağım, bittiniz siz bittiniiiz :D

Bu Sayfayı Paylaş