Buda Bizim Laguna

'Benim Arabam...' forumunda Unarmedpower tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

1. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Merhaba arkadaşlar foruma yeni üye oldum.
    Aracım Renault Laguna 2004 2.0 otomatik 110bin kilometrede. Elimden geldiğince, amatör olarak birşeyler yapmaya çalışıyorum :)

Önce araca pasta cila yapmak istedim makinem vs olmadığı için bir detailingciden fiyat aldım. Büççeme uygun olmayınca bende birkaç parça boya için aracı güvendiğim bir kaportacıya verirken araştırmalarıma dayanarak menzerna ile pasta cila yapmasını istedim. Bana 200tl fiyat verdi. Gönül ister profesyonel bir şekilde yaptırmak ama sağolsun kaportacıda maskeleme yapmayıp ayna kenarındaki plastiklerde hafif beyazlaşma sorunu dışında işini iyi yaptı. Hare falan olmadı.

Bende daha sonra bir cilalı şampuan ve sünger alarak aracımı kendim yıkayıp üstüne sonaxın kırmızı şişe hızlı cilasını uyguladım. Birkaç aydır durum böyle :D[​IMG][/url][/IMG]

Aracım:

Bunlarda kullandığım ürünler

Tavsiyeler üzerine en son hızlı cila olarak sonax bsd yi alıp denedim ama o kırmızı şişeli sonax hızlı ciladaki kadar bez güzel kaymıyor kaportada neden böyledir yoksa banamı öyle geldi

Şuanlık aklıma gelenler bunlar :D

2. Cenk A

Cenk A DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    18
    Ad - Soyad:
    Cenk Açıkgöz
    Otomobil:
    VW
    Maşallah çok güzel görünüyor. Elinize sağlık :)

Unarmedpower bunu beğendi.
  3. sketen

sketen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    951
    Ad - Soyad:
    Samet
    Otomobil:
    Honda
    Güzel araba, güle güle kulan. Bsd kaymaz ama ömrü kırmızıya göre daha fazladır.

4. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Birde bugün aracım bayağı kirlenmişti yıkamaya zamanım kısıtlı olunca hemen petrolde bi tazyikli su ile kabasını aldım elimde 2 adet temiz mikrofiber vardı. Bende birtanesiyle kaportayı silip silip sıktım tabi kaportada hala kir vardı biraz kurulayıncada diğer bezle sonax bsd uyguladım üzerinde hafif kirli yüzeyede uygulanabilir yazıyordu ama tek bezle uygularken bez baya cilalandı ıslandı sonlara doğru tavanı falan yaparken tam parlatamadım hafif nemli kaldı. Acaba kirli yüzeye uygulayarak yanlış birşeymi yaptım birde o nemli kalan yerler kuruyunca matlaşma yapar mı? Cünkü aracı ilk aldığımda ıslak kaputa o elimde olan siyah hızlı cilayı uygulamıştım biraz nemli kalmıştı. kaput sanki matlaşmıştı hatta kaportacı bu kaput boyalı demişti pastadan sonra ancak düzelmişti. Böyle birşey olur mu?

5. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Bu arada yorumlarınız için teşekkürler :)

6. zsinankarabulut

zsinankarabulut Detailing Equal Quality DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    436
    Ad - Soyad:
    Z.S.K.
    Otomobil:
    VW
    Hoşgeldin. Bu araçlardan çok aradım zamanında ama ya temizi denk gelmedi yada benim hoşuma gitmedi. Araç efsane zaten maşallah rengi güzel. Yakıt nasıl bu arada?

7. apolatera

apolatera DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    27
    Ad - Soyad:
    ahmed
    Otomobil:
    Hyundai
    maşallah güle güle kullanın. aracınız gayet diri duruyor... :)

8. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Hocam araç lpgli ve sürekli kısa mesafe kullanılıyor birde otomatik olunca şu sıralar göstergede ortalama 14 litre yazıyor ama yazın bu değer düşüyor. Şanzumanında bu değerde payı büyük. Uzun yoldada 6 7 lere düşüyor.
    Ama şunu söyliyeyim bu fiyata bu konfor bu donanıma alınabilecek tek araçtır. Temizini bulursanız tabi

zsinankarabulut bunu beğendi.
  9. KİLİCARSLAN

KİLİCARSLAN DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad - Soyad:
    Güner KILIÇARSLAN
    Otomobil:
    Ford
    Aracınıza MaşAllah. Pasta izini silgi ile çıkartabilirsiniz.

10. MehmetPınar

MehmetPınar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    30
    Ad - Soyad:
    Mehmet Pınar
    Otomobil:
    Ford
    Mondeo'yu unutmayalım.Aynı bütçelere alınabiliyor.;)Gerçekten bu paralara D sınıf arabaya binmek çok zor.
    Bu arada bende ortalama şu an 13.5 lt ile geziyorum.Ancak lpg fiyatındaki artış yüzünden aracıma eskisi kadar keyfili binemiyorum.2000 motorun gücünü hissedemiyorum artık.Önceden çok devirli kullanırdım.Ama şimdi çok sakin kullanmaya özen gösteriyorum.Malum burası da, yokuşları bol olan bir şehir olduğu için, ortalama hız 15 km civarlarında.

Bu arada aracınızın maşallahı var.İlerleyen zamanlarda öğrendiklerinizle daha güzel sonuçlar elde edersiniz.Ben de yeniyim bu işlerde.Ama zamanla bir şeyler öğreniyorsunuz.Forum bu konuda çok zengin.

11. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Çok haklısınız ama çoğu kişi bu aracın değerini bilmiyor donanım olarak oldukça zengin vede bir okadar güvenlikli euro ncap çarpışma testlerinde ilk 5 yıldız alan araç. Mondeoda güzel konforlu araç ama ben alırken çok araştırdım bu fiyata başka yok :D bundan önce bizde 2009 2.0tdi passat vardı performans ve yakıt dışında ondan bile hiçbir eksiği yok fazlası var diyebilirim. Sadece otomatik şanzumanı motorla uyumsuz 4 ileri dandik bir şanzuman.

12. mmkocak

mmkocak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad - Soyad:
    Mehmet KOÇAK
    Otomobil:
    Volvo
    Çok beğendiğim araçlardandır. Güle güle kullanın fakat sanırım ilk mesajda belirtmişsiniz sünger ile yıkadım diye . Yıkama eldiveni edinmelisiniz bir tane süngerle yıkamayın aracı.

13. mmkocak

mmkocak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad - Soyad:
    Mehmet KOÇAK
    Otomobil:
    Volvo
    Hocam bu arada Turtle Wax dan memnun musunuz ? Kullanımı nasıl kolay mı deride temizlik sağlıyor mu ? Herhangi bir zarar verme gibi bir şeyle karşılaştınız mı ? Kol dayamanın olduğu yer suni deri bizim araçta. Ve bizim yaştaki araçların bazılarında yıpranma gördüm bizimkin de yıpranma olmadığı için bir koruma sağlayayım diyorum.

14. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Hocam bende deriyi temizledikten sonra uyguluyorum deri çekiyor kendisi zaten yumuşatıyor. Nasıl desem koltuğa oturuken pantolon artık sürtününce deriye gıcır gıcır hissi veriyor :D

mmkocak bunu beğendi.
  15. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Sünger çiziyormu

16. YunusEmre42

YunusEmre42 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    38
    Ad - Soyad:
    YUNUS EMRE ANDAÇ
    Otomobil:
    Opel
    Sünger çizer.

Ayrıca Yün eldivenler bile biraz çizebilir.O yüzden çift kova yönetimi kullanılıyor.Her paneli yıkadıktan sonra temiz su kovasına daldırıp eldivendeki partikülleri arındırmaya çalışıyoruz.

17. mmkocak

mmkocak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad - Soyad:
    Mehmet KOÇAK
    Otomobil:
    Volvo
    Kardeş sünger aracın üzerindeki minik minik taş ve tozları içerisine hapsetmeyip aracın üzerinde gezdirdiği için harelenmeler olarak tabir ettiğimiz güneş altında gözüken dairesel çiziklerin oluşmasına sebep oluyor. Sen aracına pasta cila yaptırmışsın. Kesinlikle sünger ile yıkama.. Yıkama eldiveni edinmelisin mutlaka. Ayrıca araca su tutup bırakma kireç lekelerine sebep olur yine. Bazıları polisaj dışında çıkmıyor bile kireç lekelerinin. Aracını çift kova yöntemi ile yıkama eldiveni ile yıka. Her panelden sonra temiz suya sok eldiveni temizle. Sonrasın kurulama havlusu ile kurula. Hatta kurularken bile çok bastırarak kurulama. Fazla bastırarak kurulamak da çizer aracı. Aracını daha az yıka ama düzgün yıka. Yanlış ama biz de bu site sayesinde öğrendik bunları. Kolay gelsin.

18. mmkocak

mmkocak DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad - Soyad:
    Mehmet KOÇAK
    Otomobil:
    Volvo
    Hocam silgiden kastınız normal kırtasiye silgisi mi ? :D Benim araçta da aynanın oradaki plastikte kalan wax artığı leke yaptı nasıl çıkarabilirim ?

19. KİLİCARSLAN

KİLİCARSLAN DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    76
    Ad - Soyad:
    Güner KILIÇARSLAN
    Otomobil:
    Ford
    Evet bildiğiniz silgi. Pasta sonrası plastikte kalan beyaz lekelere birebirdir.

mmkocak bunu beğendi.
  20. Unarmedpower

Unarmedpower DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    21
    Ad - Soyad:
    Ömer atmaca
    Otomobil:
    Renault
    Hocam silgi uyguladım ama bir sonuç alamadım. Birde bugün farkettim ışık altında çok azda olsa çizikler olmuş kaportada bidaha polisah makinesi olmadan elle yapabileceğim bir uygulama varmıdır

Bu Sayfayı Paylaş