Detail Marketi

Bir Bilene Sor Demişler

'Boya Koruma, Wax, Sealant, Glaze' forumunda ertans tarafından 4 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. ertans

ertans DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    ertan şalvarcı
    Otomobil:
    Seat
    Cümleten selamun aleyküm..

Detay işine merak saldım arkadaşlar. Çok forumda çok konulara baktım ama öğrendiklerim hep yarım yamalak. Tam anlamıyla "Kendi düşünce şeklime göre" cevaplar bulamadım. kafamda kuramıyorum sistemi. o yüzden siz bilenlerden yardımlarını rica ediyorum.

2004 kahverengi (bej) leonum var. (balköpüğünün,şampanya renginin biraz daha açığı diyelim)

Ben bu aracımın parlak ve korunaklı bir boyasının olmasını istiyorum.

koruma süresi 1 ay gibi bir süre değil de 2-3 ay gibi süre olarak kalsın istiyorum.

Bunun için şu kalemlerle soracaklarım var..

- Pasta öncesi kil uygulamak çok mu gerekli? Çok gerekliyse hangi marka önerirsiniz. Fiyatın makul olmasıda önemli benim için..

-Kil olayını hallettik.. eğer başka bir işlem yoksa sanırım sırada Pasta işlemi var.. bu işlemi makinayla tecrübeli bir arkadaşıma yaptıracağım. Bunun için hangi pastayı önerirsiniz.. aracımda fırça çizikleri mevcut. derin olarak bitane çizik var ama ona şu an için bulaşmayacağım. Yani sanırım sert olmayan orta sertlikte veya yumuşak pasta gerekiyor. Bunun için bana hangi pastayı önerirsiniz.. yine fiyat çok uçuk olmazsa sevinirim..

-Pasta olayınıda hallettiğimize göre, sırada sanırım Cilalama işlemi var.. Bu aşamada şunu sormak isterim.. Pastadan sonra direk boya koruma olabilir mi? yoksa illa cila, ondan sonra mı boya koruma olmalı?

Eğer Cila illa olacaksa hangi cilayı önerirsiniz..Turtle wax teflon diye bi cila var.. içeriği nedir ne değildir bilmiyorum.. ek olarak pasta+cila diye satılan ürünler var çoğu markada.. onlar ne derece mantıklı? sadece bu ürünü uygulamak hem pasta hem cila mı yapmış olmamızı sağlıyor.. Çbs belco cilayı öneren çok duydum. parlaklık ve uzun ömürlülük açısından hangisini önerirsiniz? (üzerine boya koruma da olmasını istiyorum. onuda göz önünde bulundurursanız sevirinirim.)

--Ciladan sonra boya koruma işlemi var sanırım sırada.. şöyle ki Soft99 almayı gözüme kestirdim extreme gloss olanını.. bu sanırım hem parlaklık hem uzun süre kayganlık vaad ediyor. Bunu cila üzerine uygularsam tutunmada sorun yaşar mı? yoksa direk pasta üzerine mi uygulamam lazım.. Bir diğer sorum bu markanın 12 ay wax (açık renk araçlar için) olanı var. benim aracıma uygun olurmu yoksa sadece beyaz araçlar içinmi?

şimdilik sorularım bu kadar.. şimdiden sabırla cevap veren ilgilenen arkadaşlarıma abilerime çok teşekkür ediyorum.

2. EmirhanYigiter

EmirhanYigiter DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    142
    Ad - Soyad:
    EmirhanYigiter
    Otomobil:
    Ford
    Demirtozu ve kil uygulaması yüzeyde yıkamada çıkmayan kirler ve reçineler içindir. Yüzeyden bunları temizlemezseniz bir kısmı pede yapışır bir kısmı boyanın içine gömülür. Uygun olarak demirtozu Koch Chemie FB, kil olarak da Valet Pro Mavi kil önerebilirim. Polisaj olarak pasta cila vs. denilen şey Menzerna 400+2500+3800 veya benzer koch chemie vs. tercih edilebilir. Aynı şekilde polisajda kullanılacak pedler içinde yün keçe, orta yumuşaklıkta hare giderici ve yumuşak final süngeri kullanmalısınız. Polisaj bitiminde aracı tekrar yıkayıp M700 tiner veya İPA ile yüzeydeki yağları tamamen temizledikten sonra koruma işlemine geçebilirsiniz. Soft99 Kiwami kullanabilirsiniz, 2 ay gidiyor diye hatırlıyorum, renk pek farketmiyor rengine göre bazıları sıvı veya katı ve içinde temizleyici olması veya olmaması gibi değişiyor. Mümkünse katı halde alın sarfiyat azalır. Belli dönemlerden sonra koruma bittince yüzeye tutunma azalır, çünkü killenmiş yüzey tekrar kirlenir. 5-6 ayda bir mümkünse kil eldiveni ile kolayca yüzeyi temizlemeniz gerekiyor, tabi ki demirtozu temizliğini de kil öncesi mutlaka uygulayın. Ayrıca ÇBS cilalar gibi silikon bazlı cilalardan uzak durun.
    Önemli olan bu işlemleri yapmak değil yapılan yüzeyi korumak, yüzeyin tekrar yıkama ve kurulama aşamasında çizilmemesi için çift kova grit guardlı ön yıkamalı düzgün yıkama ile yüzeyi koruyun. Kaliteli havlular ile de çizmeden yüzeyi kurulayın.

3. ertans

ertans DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    ertan şalvarcı
    Otomobil:
    Seat
    @EmirhanYigiter

üstad teşekkür ederim cevabınız için..

Anladığım kadarıyla sıralama şu şekilde olmalı..

-Araç yıkanıyor ve kurulanıyor
    -Demirtozu temizleniyor ve yıkanıyor, kurulanıyor
    -Kil uygulaması yapılıp yıkanıp kurulanıyor.
    -pasta yapılıyor
    -ipa veya tiner ile temizleniyor
    -bu noktada şunu sormak istiyorum. Cila için bişey yazmamışınız. sanırım pasta işleminden sonra cila olmadan boya korumaya geçebiliriz..

4. EmirhanYigiter

EmirhanYigiter DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    142
    Ad - Soyad:
    EmirhanYigiter
    Otomobil:
    Ford
    Yıkadıktan sonra araç ıslakken demirtozu temizleyiciyi fıslayın ve bekleyip tazyik ile iyice durulayın yüzey ıslakken kil kaydırıcı ile kil işlemini uygulayın ve tekrar durulayın ve yüzeyi kurulayın. Polisajdan önce plastik kısımları maskelemenizi tavsiye ederim. İşlem bitince de tekrar yıkama yapıyorsunuz yüzeydeki pasta kalıntıları ve pasta tozları için. Kurulayıp alkol temizliğinden sonra da boya korumanızı uyguluyorsunuz.

3 aşamalı polisaj şu şekilde olur 1. aşama çizik giderme yani cutting, Menzerna 400, Koch Chemie H9-8 gibi, bu yüzeydeki çiziklerini giderilmesini sağlar ancak kalın pasta da yüzeyde kendi çiziklerini yani hare bırakır. 2. adımda ise hare giderici yani polishing işlemi, bu aşamada yüzey kusursuza yakın hale getirilir Menzerna 2500 gibi ince pasta olarak geçer. Final aşaması aslen cila denilen kısım yani finishing. Bu aşamada yüzeyde var ise kalan hareleri alırsınız ve boyaya biraz daha derinlik katarsınız. Direk olarak 400den 3800'e geçenler var ancak ben denemedim 3 aşamalı olarak yapıyorum. Genelde polisaja başlamadan farklı kombinasyonlar denenir. 2500 yün ped veya orta yumuşaklıkta ped + 400 gibi, bunun nedeni de boyayı minimum aşındırma ile düzeltmek. Ancak 2004 model bir araçta çiziklerin azımsanacak düzeyde olacağını sanmıyorum. Ayrıca boyalı plastik yüzeylerde dikkatli olun boya hemen yanar. Bir de bazı araçların boyası yumuşak oluyor aracınızın boyasını araştırın o dönem Seat araçların verniği nasılmış. Yumuşak vernik olan araçlarda çizik almak kolaydır ancak çok çabuk yanabilir.

ertans bunu beğendi.
  5. ertans

ertans DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    ertan şalvarcı
    Otomobil:
    Seat
    Anlaşıldı. Sizin mazerna dediğiniz set içerisinde pasta, hare giderme ve cila mevcut. ondan karıştırdım. araç renginin açık olduğunu farzedersek sanırım hare giderme olayı bütçemi zorlayacağı için o aşamayı atlayabilirim belki. duruma göre diyelim yada.. boyasınıda araştıracağım.. tekrar teşekkür ederim ilgin ve alakan için.

6. EmirhanYigiter

EmirhanYigiter DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    142
    Ad - Soyad:
    EmirhanYigiter
    Otomobil:
    Ford
    Polisajda pek tasarruf olmaz, sürekli yapılan bir işlem olmayacağı için yapmışken düzgün yapmak lazım.

7. ertans

ertans DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    ertan şalvarcı
    Otomobil:
    Seat
    Emirhan hocam şunu da son kez sormak istiyorum

aracımda derin çizik yok. Fırça çizikleri mevcut. Yani güneş altınsa dairesel çizikler belli oluyor. Parlaklığı yok denecek kadar az

menzerna ürünlerini kullanmayı düşünüyorum tavsiyeniz üzerine. Menzerna 400 kullanmak yerine menzerna 2500 ve 3800 yapıp üzerine soft 99 wax uygulamayı düşünüyorum

Açıkcası pek tecrübem yok. İlk makineli deneyimim olacak, menzerna 400 ile boyaya zarar verme durumum olurmu? Kullanmasam kılcal çizikleri 2500 kapatırmı.

Menzerna üzerinden gidemezsem 3d 501 ve 502 kullanma konusunda da fikrinizi isticem

8. EmirhanYigiter

EmirhanYigiter DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    142
    Ad - Soyad:
    EmirhanYigiter
    Otomobil:
    Ford
    Bahsettiğiniz çiziklerde deneme yaptığınızda neden 400 dediğimi anlayacaksınız. Fırça çizikleri gibi çizikler ince gelse de iş polisaja geldiğinde yaparken 2500 ile alacaksa bile çok uzun süreler çalışmanız gerekebilir. Ben ezbere bildiğimden dedim, Polytop, Koch Chemie, Tac System vs. vs. bir çok marka var. 3D'nin pastaları pek tutulmuyor nedenini bilmiyorum. 3D uygulama merkezleri dışında kullanan pek görmedim. Ürün olmasa kullanılır ama hazırda ürünlerde stok varken tercih edilebilir mi bilemem sizin kararınız. Bir araştırın kafanıza yatarsa neden olmasın. 400 kesinlikle zarar verir ancak bunun bir sınırı yok. Bütün cutting pastalarda bu risk var. Riski düşürmek isterseniz orbital makine ile yapabilirsiniz. Ancak rotary makine ile yüzeyi aşırı ısıtmadan, köşe ve kordonlara dikkat edilerek problem olacağını sanmam. Boyalı plastiklerde deviri mümkün olduğunca düşük tutarak riski minimize edebilirsiniz. Plastiklerde çok kolay açılabiliyor. Bir de sonradan boyalı parçalarda ekstra özen göstermenizi tavsiye ederim.

Bu Sayfayı Paylaş