Detail Marketi

Aracımı Yıkamaktan Başka Hiç Bir Şey Yapamıyorum :) Yardim

'Boya Koruma, Wax, Sealant, Glaze' forumunda Aykut06 tarafından 14 Aralık 2017 tarihinde açılan konu

1. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    Aracımı yıkadıktan sonra birşeyler kullanmak istiyorum videolar izliyorum forumlarda dolanıyorum cila araştırıyorum karşıma binlerce ürün çıkıyor testler çıkıyor bakıyorum ediyorum bi farkta göremiyorum :) kırmızı bir aracım var üzerinde seramik kaplama yapılmış HYUNDAİ YETKİLİ SERVİSTE Nekadar iyi olabilirki idare ediyor kılcal güneşte görünen dairesel çizikler görüyorum güneş vurunca karşıdan Aracı yıkadıktan sonra hangisini önerirsiniz hangisini alıyım arkadaşlar

AUTOGLYM HIGH DEFINITION HD WAX
    Auto Finesse Tripple All in One

Meguiars G12718 Nxt Boya Koruyucu Cila Wax
    Yada ????

Motors, volkan6154 ve southbridge bunu beğendi.
  2. Tansel Ağa

Tansel Ağa Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,625
    Ad - Soyad:
    Ahmet
    Otomobil:
    VW
    Hayırlı olsun aracınız.
    Ne kadar vakit ayırabilirsiniz ona göre ürün önerelim

3. Pug

Pug DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    43
    Ad - Soyad:
    Kemal Ova
    Otomobil:
    Peugeot
    Kaput rüzgarlığı(?) ne işe yarıyor.

4. grkn

grkn grkn workshop DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    183
    Ad - Soyad:
    gürkan
    Otomobil:
    Opel
    Teoride taş sıçramasından korunmak için ama şahsi görüşüm göz kanatmaktan öteye geçmez tabi ama zevkler ve renkler meselesi sahibi seviyorsa saygı duymak gerekir

5. emre-sti

emre-sti DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,324
    Ad - Soyad:
    Emre
    Otomobil:
    Subaru
    Kaputta ki taş izlerinin büyük bölümü bu kaput rüzgarlığı civarında dır taşları sektirici etkisi var

Diğeri ise kaput ve cama uzun yolda gelen sinek vs şeylerin kaput ve cama vurmamasini sağlamak

6. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    ilk başlarda itici gelsede sonradan çok yakıştırmaya başadım :)

volkan6154 bunu beğendi.
  7. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    vakit ayırıyorum aracıma ama bi garajım yok öyle özel yıkama yerimde yok oto yıkamalarada vermiyorum aracı benzinliklerde 1 tl su 1 tl köpük olayında baya para atıyorum ama :) KÖPÜK ondan sonra SU ondan sonra tekrar KÖPÜKLEYİM meguiars eldiven ile yıkıyorum siliyorum yertemiz oluyor araç ama parlatıcı derinlik verici birşeyler istiyorum aracıma ne sürecem buna el ile uygulamalı

8. carking58

carking58 Öğrenci Detailer DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,522
    Ad - Soyad:
    Okan YILMAZ
    Otomobil:
    VW
    Eğer amacınız sık-sil-parlat tarzında hızlı kullanımlık birşeyse AF Finale tavsiye ederim. Verdiği parlaklık ve his gerçekten çok iyi, ama hiçbir zaman var olan çiziklerinizi yok etmez. Ayrıca eklemek isterim ki boya yüzeyinde ne kadar çok bez/silme vb. işlem uygulanırsa doğal olarak çizilmelerde o kadar çok oluyor. Dolayısı ile durulama ve hızlı cilayı kullanma safhasında kaliteli ve doğru bezler kullanmaya özen göstermenizi tavsiye ederim.

ali dayı ve Tansel Ağa bunu beğendi.
  9. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    teşekkürler bunu sipariş verdim bi deneyim

10. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    birde araç ıslakken çok tatlı bir renge kavuşuyor kuruladıkca o renk gidiyor beyazımsı görüntü oluyor bu ıslak görüntüyü nasıl ne kullanarak öyle kalmasını sağlarım

11. volkan6154

volkan6154 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    54
    Ad - Soyad:
    Volkan
    Otomobil:
    Hyundai
    Aracı uygun güzelce yıkadıktan sonra quıck detailer wax için öneride bulunucam burada önemli olan parlaklık mı yoksa koruma mı parlaklıksa yukarıda abimiz yazmış auto finnesse finale güzel iş yapar hem yıkama sonrası yüzeyde kalan su lekeleri ve istenmeyen durumları ortadan kaldırır vs gibi durumları temizler güzel bir parlaklıkla iş çıkarır, koruma ise gtechniq c2v3 ü öneririm ki aracımdan hiç eksik etmem.Parlaklıkta da güzel ve korumasına hastayımdır.Su itiş özelliği hoşuma gider her daim :) Kendi önerim korumadan yana çünkü maşAllah! araç yanıyor.
    TCT den Volkan AKTAŞ.
    Saygılar Aykut abim :)

Son düzenleme: 15 Aralık 2017
    ali dayı bunu beğendi.
  12. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    aleykümselam volkan kardeş dediğim gibi milyonlarca ürün var herkes birşeyler öneriyor hepsini alamayız malesef :) aracım parlak seramik var üzerinde ama destekleyici derinleştirici birşeyler arıyorum maksat uğraş olsun

13. ondrclvz

ondrclvz DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    331
    Ad - Soyad:
    Önder
    Otomobil:
    Saab
    Ben farklı bir yerden gireyim, bir kere aracınızın üzerinde seramik uygulama kaldığına pek ihtimal vermiyorum, benzinlikte kullandığınız kostikli köpük seramik kaplamayı büyük ihtimal sökmüştür... İlk işiniz PH bir şampuan edinip yıkamanızı sağlıklı bir şekilde yapmaya başlamak olmalıdır... Sonrasında malum kış geldi şartlar daha ağır olacağı için koruma özelliği olan (aracınızda koruma kalmadığını tahmin ederek) sonax BSD Veya gtecniq C2v3 ile hem koruma hem de parlaklık alabilirsiniz... Auto finesse finale ile de her yıkama sonrası üzerinden geçerseniz derinlik sağlayabilir ve tercih ettiğiniz koruma ürününün ömrünü uzatırsınız...

Not : C2v3 'ü 1:1 sulandırarak finale' nin yaptığı işi elde edebilirsiniz...

G3221 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

14. karakazan

karakazan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    340
    Ad - Soyad:
    Tolga Kazan
    Otomobil:
    Mercedes
    Auto Finesse Tripple bi miktar çizik alma özelliğine sahip, uzun ömürlü olmasada koruma da sağlar (1-2 yıkama). Onun dışında yazılanlar sadece boya üzerinde ince bi katman oluşturup dış etkenlerden koruma ve su itici özellik kazandırır. Burada o güneş altındaki kılcal çizikleri kalıcı olarak gidermek istiyorsan bi tür pasta yada cila kullanıp çizikleri alman gerekir. AF Tripple aldığını alır, alamadığı çiziği doldurur. Ayrıca polisaj makinesi olmadanda çizik alma işine girmek her ürünle çok yorucu.

Aracın kuruduktan sonra ıslak haldeki parlaklığını kaybetmesi çiziklerden dolayı. Güneş altında görünen örümcek ağı gibi kılcal çizikler parlaklığı oldukça kötü etkiler. Boya üstündeki çizikler ıslanınca suyla dolduğundan çizikler daha az belirgin olur ondan dolayı çizik araba ıslakken daha parlak görünür. Bunu wax'la çözebilirsin, temel olarak çiziği doldurup arabayı parlatır ama geçici olur birkaç yıkama sonra tekrarlaman gerekir. Bu listedekilerdende bu işi en iyi yapacak olan AF Tripple. Tripple'a alternatif istersende HD Speed, Menzerna 3 in 1, Meguiar's DA Microfiber Finishing Wax temel olarak bi miktar çizik alma ve arkasında koruyucu katman bırakma işi yapar.

Şahsen ben bu durumda bahara kadar çiziklere dokunmazdım. Önce yumuşak tip bir kil (sert kil sonrasında polisaj gerektirebilir, bu iş için ValetPro turuncu kil) ile pürüzlü kısımlarda kil temizliği yapar, sonrasında boya koruma yapardım. Kil istemezsen direk koruma da yapabilirsin ama araç temiz ve kuru olsun. Bence kışın wax'dansa boya koruma tercih etmek daha mantıklı. Hem arabada istediğin ıslak görünümü kazandırır hemde 2 yıkama sonra özelliğini yitirmez. Ben çoğu markayı kullandım boya korumada, kalıcılık ve uygulama kolaylığı olarak Menzerna Powerlock çok hoşuma gidiyor. Meguiar's 20, 21, Ultimate serisi ve Auto Finesse Power Seal'ın altısıda Menzerna Powerlock kadar kalıcı değil tespit ettiğim kadarıyla. Benzinliklerde yıkamaya 10-12 yıkama kadar dayanıyor hemde o listedekiler kadar pahalı değil, 250 mL 50 TL civarıydı sana rahat 2 yıl gider.

Seramik konusuna gelince, seramik kaplamalarda çizilebilir ama bu kadar kısa sürede çizik olduysa kaliteli bi seramik değildir. Tahminim amatörler için üretilen 1-2 yıl koruma sağlıyor dedikleri seramiklerden kullanılmıştır, o çoktan soyulmuş gitmiştir. Tam olarak profesyonel seramikler zaten yetkili uygulama merkezleri dışında pek bulunmuyor. Kendin seramik yapmak istersende o tür kaplamalardan önce boyanın çizikleri alınıp düzgün bi boyaya uygulama yapılması gerekiyor. Bence o tür uygulamalar amatör biri için biraz sıkıntılı, hele bide garaj yoksa kürleşmede sıkıntı olur, istenen koruma ömrü kısalır. Yine şahsi görüşüm, seramik yerine her zaman boya koruma filmini tercih ederim.

Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

Aykut06 bunu beğendi.
  15. ottomano

ottomano DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,015
    Ad - Soyad:
    Can
    Otomobil:
    BMW
    ustad ben bu kaput ruzgarligini hic gormemistim, taslardan vazgectim, su sinek olayini gercekten engelliyorsa yarin hemen benim arabaya taktiririm bir tane. Hep diyordum su sinekleri kacirmak icin önden tazyikli hava ufleyen bir sistem olsa yada ultrason gibi yuksek frekansli bir sinek kacirici filan , yani iste benim nacizane zihni sinir projelerim...:D

Son düzenleme: 18 Aralık 2017
    ozeba bunu beğendi.
  16. Volkan06

Volkan06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    152
    Ad - Soyad:
    Volkan Pelit
    Otomobil:
    Opel
    Renk çok güzel maşallah. Bence c2v3 güzel bir sonuç bırakır. Wax ile biraz uğraşırım derseniz soft authentic de güzel olur.
    İlanda gördüm. Son rakam ne düşünüyorsunuz Aykut Bey?

17. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    135 düşünüyorum pek satma taraftarı değilimde fiyatı yüksek tutuyorum yinede 132 diye teklifler geliyor satarsam mavisini alacağım

18. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    10
    Ad - Soyad:
    aykut sungur
    Otomobil:
    Hyundai
    birde soft authentic nedir youtube yazınca bazlama çıkıyor :)

legend_doctor bunu beğendi.
  19. serdar_22

serdar_22 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    126
    Ad - Soyad:
    serdar dilekli
    Otomobil:
    Toyota
    Soft 99 authentic bir wax türü

20. Aykut06

Aykut06 DT Üyesi