Detail Marketi

Araç Parça Boyama Yapmak Için Kompresör Tavsiyesi

'Kompresör ve Köpük Tankları' forumunda jeojeep tarafından 21 Şubat 2017 tarihinde açılan konu

1. jeojeep

jeojeep DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad - Soyad:
    Gökhan
    Otomobil:
    Chrysler
    Merhaba arkadaşlar,metalik boyaya sahip iki aracımdaki genelde tamponlardaki lokal boyanabilecek yerler ve marşbiyel boyamak için kompresör almayı düsünüyorum,bu konuda tecrübem yok,webte biraz araştırdım ve 50lt lik 2 hp gücündeki kompresörler oto boyama konusunda yetersiz kalıcağıyla ilgili yazılar okudum,en az 100 litrelik 3hp olması gerekiyormuş.100ltlik 3 hplik kompresör fiyatlarıda bana yüksek geldi,acaba boyamak istedigim yerleri fazla büyük alan boyamamak koşuluyla 50ltlik 2hplik kompresörlerle boyayabilir miyim?
    50ltlik 2hplik kullanan arkadaşlar da düsüncelerini yazarsa sevinirim
    Örnegin kaç saniyede 50 ltlik depodaki hava biter ve kaç saniye sonra depo dolar gibi sorular aklıma geliyor, boyama işleminde durmak iyi degildir bi toleransı var mıdır? Örnegin marşpiyel icin merak ettim.Sprey boya alıp kullanmakla 50ltlik kompresör kullanmak arasında bariz bi fark olur mu?Zaten profesyonel amaçlı düsünmüyorum, maksat tampondaki boyası aşınmış yerler eskisine göre daha iyi olsun ve boyada cok sırıtmasın.Tavsiye edebileceginiz kompresör markası var mı?Şimdiden yorumlarınız için teşekkürler.

ebulut ve saidkerem41 bunu beğendi.
  2. ok471

ok471 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad - Soyad:
    cenk emre
    Otomobil:
    Peugeot
    Takipteyim.

3. brkpls

brkpls DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,370
    Ad - Soyad:
    burak
    Otomobil:
    VW
  4. jeojeep

jeojeep DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad - Soyad:
    Gökhan
    Otomobil:
    Chrysler
    Airbrushı daha önceden duymustum ve hep aklımın bi köşesinde kalmıstı,sizin uygulamada cok başarılı olmuş,ellerinize sağlık Burak Bey.Aslında eğer kompresör seçimi yapamazsam airbrush seti alabilirim.Airbrush boya haznesi kücük oldugu icin haznedeki boya bitince,boya doldurulmuş yedek hazne takılıp boyaya devam edilse olur mu?Airbrush daha fazla zamanda daha az yüzey boyayacağı icin kücük alanlarda tercih ediliyor herhalde.Sizin aliexpresten aldıgınız kendinden kompresörlü airbrushta kompresör devamlı sabit basınç verebiliyor mu yoksa belli zamandan sonra beklemek gerekiyor mu?

Son düzenleme: 22 Şubat 2017
  5. brkpls

brkpls DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,370
    Ad - Soyad:
    burak
    Otomobil:
    VW
    Benim aldigim kompresorde beklemeye gerek yok devamli calisma imkani veriyor ancak sadece airbrush tabancasiyla calisiabiliyor basinci cok yuksek olmadigindan boya tabancalinda ise yaramaz .
    Boya icin bir kap icinde uygun karisim miktarinda boya hazirlayip bittikce airbruh haznesine ilave ediyorum 20cm×20cm bir alani haznedeki boyayla 2 kat boyamak mumkun daha buyuk alanlarda biraz yorucu olabilir .
    Bu tur kucuk islerde kullanimi cok cok basarili kompresor ve boya tabancasiyla kucuk alanlarda calisilamaz cunku hem yuksek basinci hemde tek basmayla atacagi boya miktari fazla olacagindan 10×10cm bir alani duzgun boyamak zor olabilir .
    50 lt lik bir kompresor alip hem boya tabancasiyla hemde basinci dusurup airbrush tabancasiyla kullanabilirsiniz ancak bu kompresorlerin dezavantaji cok sesli calismalari ,eger sesten sikayetiniz yoksa 350-400tl civari 50lt lik kompresorler var sessiz olsun derseniz kuletas marka kompresorleri tercih edin .

jeojeep bunu beğendi.
  6. Köksal

Köksal Born to Detail DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Renault
    Merhaba Gökhan bey,

Özel mesaj yerine buraya yazayım daha sonra da merak edenlere bilgi olur :)

Ben linkteki ürünü kullanıyordum(geçen hafta 350 tl ye sattım)

http://www.koctas.com.tr/scheppach-kompresor-50-lt/12380-18458/

Airbrush için fazlasıyla yeterli 50 lt ancak airbrush ile tampon boyamak bence uygun değil, rötüş için veya kapı kolu gibi ufak parçaların boyanmasında kullanılabilir.
    Boya tabancası olarak çok araştırmadan 1.8mm lik almıştım ve 4 jant boyadım, daha iyi işçilik için iğne çapı daha ufaklardan tavsiye ederim ancak kompresör jant boyamada beni yarı yolda bırakmadı, hava bitti işim yarım kaldı demedim(Aralarda zaten duruyorsunuz, biraz pratikle kompresör+boya tabancası süresini hesaplayıp buna göre boyama işinizi ayarlarsınız). Bence 50 lt sizin işinizi görür.
    Gürültü olarak yıkama makinesi kadar gürültüsü var, ses önemli ise iyi hesap edin, her ne kadar günlük tampon boyanmasa da, boya işleminde sürekli hava lazım olacak, 3-5 kezden fazla dolacak(100 lt de olsa gürültü süresi aynı olacak malum daha çok hava dolacağı için.)

Ben istediğim verimde kullanmadığım için sattım, eğer düşünüyorsanız forumda @akhisar dostumun pırıl pırıl kompresörü var uygun fiyata ;)

http://www.detailturkey.net/konu/satilik-cok-temiz-atlas-50lt-komprosor.24644/

jeojeep ve ebulut bunu beğendi.
  7. jeojeep

jeojeep DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad - Soyad:
    Gökhan
    Otomobil:
    Chrysler
    Burak Bey ve Köksal Bey değerli yorumlarınız için teşekkür ederim,yorumlarınızdan sonra 50ltlik bi kompresörün işe yarayacagını düsünüyorum,sessizlik şu yönden istiyorum,garajımda kullanıcam fakat komşular rahatsız olmasın diye ve boyama işi dısında aracı temizlerkende kompresörü kullanıcagım icin biraz sessiz olsun istedim,sadece boyama yapsaydım ses kısmını idare ederdim,Burak Beyin bahsettigi Kuletaş kompresörleri de inceledim bazı testlerde diger farklı 2 markaya göre videolarda sesi daha azdı ama tabi yine sesini dinlemek lazım,bide kuletaşın sessiz yağsız kompresörleri var ses seviyesi cok az. ama 50ltlik bütçemi aşıyor 1377 tl, 40ltligi 888TL,
    ,40 ltligi tercih edebilirim ama,50ltden daha az oldugu icin yetersiz olur diye kaygılanıyorum,2.el ürün düsünmüyorum,sesli olanlarıda dinledikten sonra karar versem daha iyi olucak gibi bi de sesli modellerden hyundai marka 50ltlik 2,5hp olan model var.

http://www.makinamarka.com/KULETAS-Super-Sessiz-Yagsiz-Kompresor-50-Litre,PR-9549.html
    http://www.makinamarka.com/KULETAS-Super-SessizYagsiz-Kompresor-40-Lt,PR-9108.html

http://www.hepsiburada.com/hyundai-...vcUQighUoRt47dE1MQMeQbx2961K-P3YDpxoCwELw_wcB

8. saidkerem41

saidkerem41 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,358
    Ad - Soyad:
    Said Kerem Küçük
    Otomobil:
    Arabam yok

Şöyle bir çözüm olabilir :)

Lenovo A7000-a cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

hsn bunu beğendi.
  9. jeojeep

jeojeep DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    8
    Ad - Soyad:
    Gökhan
    Otomobil:
    Chrysler
    Said Bey paylaşımınız icin teşekkürler,ses yalıtımı yapılabilir ama kabinin iyi havalandırılması gerektigini düsünüyorum,cünkü kompresör gerektiginden fazla ısınırsa sorun olur,biraz düsündüm taşındım,şuan icin kompresörden vazgectim,vazgeçme sebebim aracımın tamponuna tekrar gözattım ve bütün boyamaya gerek yok, lokal boyamayı düsünüyorum,marşpiyelide boya işini yapan bi tanıdıgım abiye boyatmayı düsünüyorum.Ufak tefek yerleri boyamak icin kendinden kompresörlü airbrush alıcam,acemiliğimi de atmış olurum.

saidkerem41 bunu beğendi.
  10. brkpls

brkpls DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,370
    Ad - Soyad:
    burak
    Otomobil:
    VW
  11. mahapurusha

mahapurusha DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    586
    Ad - Soyad:
    Murat
    Otomobil:
    VW
  12. ugurcnplt

ugurcnplt eskici DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    49
    Ad - Soyad:
    ugur can
    Otomobil:
    Skoda
    Tekrar konu açmak istemedim.Boşuna fazlalık olmasın.Ben de arabamı boyamak için kompresör alma niyetindeyim.50 lt olanların fiyatları makul fakat 100 ltye çıkınca fiyat litre gibi iki katından fazlaya çıkıyor.Komple ara. boyamayacağım ama boyadığımda tam parça halinde boyarım diye düşünüyorum.Vosvosum şuan bu halde.Bagaj kapağında macun çatlakları vardı onları temizledim açtım.İki yerinde çürük vardı kaportacı da yaptırdım.Sonra macun çektim ve sprey astarla astarladım.Şimdi sıra geldi boyamaya.Sprey boya bastırıp boyamayı düşünüyordum ama şimdi kompresör alıyım.Baharda çamurlukları boyarım.Tabana çamurluklara pütür atarım düşüncesiyle kompresör almayı düşünüyorum.50 lt yetersiz gelebilir diye düşünüyorum.Sizce yeter mi?100 ltler epey pahalı.50 ltler 350 civarı.100 lt 600 e bulabilsem alacağım ama yok.Ne dersiniz 50 lt işimi görür mü?

Bu Sayfayı Paylaş