Detail Marketi

Ankara'da Detailing Garaj Açmayı Planlıyorum

'Anketler' forumunda M.devran tarafından 24 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

?

Sizin önerileriniz nedir ?

1. Hangi semt olmalı ?

9 oy
    50.0%
  2. Böyle bir mekandan neler beklersiniz ?

9 oy
    50.0%
  1. M.devran

M.devran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Mahmut sarı
    Otomobil:
    BMW
    1 büyük bir mekan
    2 ayrı peronlar
    3 kiralanabilir Peron ve ekipman
    4 yıkama haricindede insanların güzel Zaman geçirebilecekleri bir ortam.

smtcglr, zsoganci, Mito_6714 ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  2. saidkerem41

saidkerem41 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,283
    Ad - Soyad:
    Said Kerem Küçük
    Otomobil:
    Arabam yok
    gözlemlediğim : insanlar , yok şu şampuanla yıkamışsın yok bu cilayı atmışsın pek ilgilenmiyorlar ... Parlak olsun , su izi kalmasın ve en önemlisi güleryüz bekliyorlar .

izmitte biraz premium sayılabilecek bir oto yıkama var direk girişinde" müşteri aracından müzik açmak , eşyalarını kullanmak yasaktır ! "yazıyor . Başka bir oto yıkamada ise müşterinin güneş gözlüğüyle fotoğraf çektirenmi dersin cd sini yürütenmi ... Biri sinek avlarken diğeri aşırı yoğun . İlki kurulamayı kompresörmüdür vakummu tam inceleyemedim acayip bir makine ile yapıyorlar diğeri ise gazete kağıdı çek çek ...

ince detaylarda müşteriyi memnun eder ; kağıt paspas , koku , çay ikramı vb.

kiralalanabilir peron ve ekipman mantıklı olur Ankaradaki detaycı ağabeylerimizde böyle biryer arıyorlardı :)

ali dayı bunu beğendi.
  3. edincol

edincol Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    1,442
    Ad - Soyad:
    Emre Dincol
    Otomobil:
    VW
    Turan Car Care :D

saidkerem41 bunu beğendi.
  4. cemdogu

cemdogu DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    445
    Ad - Soyad:
    Cem Doğu
    Otomobil:
    Nissan
    Detailing garage mı? Oto yıkama mı ikisini ayırmak gerek.

Eğer insanların kullanımına sunulacaksa bu mekan, Detailing ürünlerinden oluşan büyükçe bir raf yapılabilir.Buradan ürün kullanmak isteyenler ölçeklendirilmiş ürünleri, daha az ücretle farklı ürünler deneyebilir.Wax ürünlerinde pek ölçekleme yapılamasa da, pasta ya da temizleyici ürünler mesela, bölünerek servis edilebilir.

5. M.devran

M.devran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Mahmut sarı
    Otomobil:
    BMW
    Detailing Garage düşünüyorum.
    Kesinlikle müşteri memnuniyeti ön planda olacak şekilde olmasını istiyorum, 2. 3. Sınıf bir oto yıkama gibi değil özel bezler özel şampuanlar vs kullanılacak, müşteriler için bekleme salonunda araçlarını izleyebilecekleri kamera sistemine kadar cidd bir işletme olsun istiyoeum

6. M.devran

M.devran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Mahmut sarı
    Otomobil:
    BMW
    Bir detailing Garage dan neler beklersiniz ?

7. bsurel

bsurel DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    502
    Ad - Soyad:
    Berkay Sürel
    Otomobil:
    Seat
    Kiralanabilir peron fikri çok güzel olur, tabi eğer fiyatları da makul bi seviyede olduğu takdirde pek boş kalacağını düşünmüyorum. Şahsen ben genelde aracımı yıkamaya benzinliğe gidiyorum ve hiç rahat olmuyor orda yıkamak. Eğer siz böyle bi yer açarsanız muhtemelen düzenli müşterilerinizden olacağım gibi gorünüyor.

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. cdogu

cdogu Everyday I'm Detailing Süper Moderatör

Alınan Beğeniler:
    2,118
    Ad - Soyad:
    Cenk Doğu
    Otomobil:
    Citroen
    *baboş bir aydınlatma
    *beyaz,veya açık yerler,ışığın yansıması ve aracın durumunu iyi görmek adına önemli
    *iyi fiyat beklerim ancak tabii ki premium bir iş olacaksa,kalite ucuz olmaz
    *lokasyon olarak pek çok yer olabilir ancak merkezi bir yer olması gelip uzun süreler mekanı kullanacak kişiler için avantaj da olur,gelen giden dolayısıyla eziyet te olabilir.

iş aslında merkezi bir yer isteyen bir iş modeli değil,ancak iyi reklamı yapılması gereken bir model bana sorarsanız. Sosyal medyadan tutun da bu tarz forumlarda aktif paylaşımlarda bulunarak,yapılan uygulamaları paylaşarak çekebilirsiniz. Mesela,sosyal medya hesaplarınız üzerinden,peron kiralayıp aracına uygulamalar yapmış kişileri ve araçları paylaşırsanız,hem amatör detay dünyasına hem de kendi işletmenize katkı sağlayabilirsiniz. Tek tük eş dost işi yapan arkadaşlara bir kaç müşteri çıkar,fakat bu arkadaşlar yerleri olmadığı için sizin yerinizde uygulama yapmayı tercih eder. Siz kiranızı alırsınız,arkadaş ta uygulama ücretlerini cebine atıp harçlığını çıkartır,çeyizi ucuza getirir. Belki ileride bu işi büyütmek ister,sektör gelişir,yeni arkadaşlar aramıza katılır.

Bu arada detailing garage demeyelim biz ona,detay garajı diyelim.

9. mahapurusha

mahapurusha DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    585
    Ad - Soyad:
    Murat
    Otomobil:
    VW
    Detay işi emek istiyor. Ortada bir emek olduktan sonra merkezi bir yerin size bir artısı pek olmayacaktır. Merkezi bir yerde olmasanız dahi insanlar sizi bulacaktır.

Cenk ve Cem olabilecek şeyleri belirtmişler zaten. Ben şunu da ekleyeyim. Detay garajı açacaksanız ve üst seviye olmalı diyorsanız, üstüne sektöre yeni de giriyorsanız ilk aylarda cepten harcamayı göze almalısınız.

10. e.g.uysal

e.g.uysal DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Evren Gürsoy Uysal
    Otomobil:
    Renault
    Böyle bir yer açarsanız müdavimi olabilir ve benimle birlikte en az 1 arkadaşı da müdavim yapabilirim. Çok sıkıntı çekiyoruz benzinlik köşelerinde.

+1

bsurel bunu beğendi.
  11. _Goker_

_Goker_ Vintage Detailing Ana Sponsor

Alınan Beğeniler:
    545
    Ad - Soyad:
    Göker Derya
    Otomobil:
    Subaru
    Detaylara girmeden önce işin en başında sorulması gereken soru uygulamayı siz kendiniz mi yapacaksınız yoksa bu konseptte bir işyeri açıp işletmek mi istiyorsunuz? Eğer ki işletmeci olacaksanız tavsiyem bayilik almanız yönünde. Bu olursa zaten profesyonel destek alacağınız için pek çok sorunuzu onlar yanıtlayacaklardır.

12. babako

babako Audiophile DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    459
    Ad - Soyad:
    alp
    Otomobil:
    Chevrolet
    3D' nin bayiligini alabilirsiniz. Malzeme tedarigi,dükkan giydirme, egitim vs. kolaylık sağlıyorlar. Farklılık olur, kolay gelsin.

13. saidkerem41

saidkerem41 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,283
    Ad - Soyad:
    Said Kerem Küçük
    Otomobil:
    Arabam yok
    ben direk otoyıkama olarak düşünüp yazmıştım .
    önerilerim ;
    malzeme kalitesinden ödün vermeyin , markalı ürünler kullanın . Bayilik alıp tek markayada bağlı kalmayın . Eleman çalıştıracaksanız işten anlayan birisi olsun . Uygulamalarınızda mutlaka 50/50 fotoğraflar çekip müşteriye gösterin , sosyal medya hesapları açıp oralardanda paylaşın .

makina konusunda : servis ağı geniş makinalar kullanın , zaten oto yıkama olmayacaksa büyük 200-300 barlık yıkama makinasına ihtiyacınız olmayacaktır heralde . Polisaj makinası olarakta elinizin altında hem DA hemde Rotary makina olması faydalı olur .

yine bir örnek vereceğim ; izmitte bir özel servis müşterilerine PS , TV , Langırt vb. ile eğlenebilecekleri bir yer yapmışlardı . Malum Hondayı genelde gençler kullanıyor :) hangi hondayı görsem onun stickeri var , baya tercih ediliyor . Sizde bu tarz bir alan yaparsanız müşterileriniz bundanda aşırı memnun kalır .

bir örnek daha : Ziebart vb. markalarda kelebek camına sticker yapıştırıyorlar biliyorsunuzdur . Sizde yaparsanız müşteriler için güzel referans olur .

14. M.devran

M.devran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Mahmut sarı
    Otomobil:
    BMW
    Bir firmaya bağlı kalmak istemiyorum
    Detay işlernden anlayan bir arkadaşım var onu yanıma alıcam
    Ps ve langırt olayı güzel
    Kullanılan malzemeler kesinlikle kaliteli olacak
    Normal bir yıkamada dahi arabayı lift E alıp aracın altının yıkanmasıgibi detaylı bir yer olsun istiyoeum

15. Ogzhnhidro

Ogzhnhidro DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    186
    Ad - Soyad:
    Oguzhan
    Otomobil:
    Toyota
    bence insanların kiralayacağı bir yer düşünüyorsanız atıyorum 1 saat süre tanınabilir randevulu bir şekilde çalışabilir
    arabayı yıkarken arkadaki insanların "hadi bitirse de bizde yıkasak"bakışlarından bıkmış durumdayım

zsoganci ve saidkerem41 bunu beğendi.
  16. Çöllü

Çöllü DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    882
    Ad - Soyad:
    Selçuk Çöllü AKDENİZ
    Otomobil:
    Seat
    Vallahi güzel özet olmuş aynıları bencede elzem ve fark yaratır

17. M.devran

M.devran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    9
    Ad - Soyad:
    Mahmut sarı
    Otomobil:
    BMW
    Bunlara ek olarak daha be beklenir böyle bir mekandan ?

18. Nobran

Nobran DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,138
    Ad - Soyad:
    Muzaffer KOÇAK
    Otomobil:
    Corsa
    Müşteri aracı size teslim ettikten sonra vakit geçirmesi için düşünülen fikirler güzel ama birazda konumla alakalı bu. Ben aracı size bıraksam ve duruma göre 3-4 saat sürecekse bu, ve mekanda merkezi bir yerdeyse orada benim açımdan durmanın manası yok ki. Gölbaşı gibi bir ilçede açarsanız da gidecek yerim olmadığı için mekanda insanları oyalayacak şeyler olmalı. Merkezi bir yere dükkan açarsanız ve yakınlarda bir ps kafe varsa müşteri oraya yönlendirilebilir ve belki de mekanda günlerce boş boş çalışmadan durma ihtimali olan bir ps yada langırttan tasarruf sağlarsınız. Artık isminiz duyulur ve kazancınızı bir standarda oturtursanız o zaman bu tip şeyleri düşünün derim. Ya da mekanın yanında bir kafe vardır da sizde uygulama yaptıran araç sahipleri orada ücretsiz çay yada atıştırmalık şeylerden faydalanabilir. Sizin, mekanı açmayı düşündüğünüz adresin yanında yada yakınlarındaki diğer dükkanları önceden analiz edip ortaya çıkabilecek fikirlere göre anlaşıp iyice bu tip şeylerin maliyetini hesapladıktan sonra tasarruf sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum. 5 yıldızlı otel ayarında olmasını herkes fakat sizi de düşünmemiz gerekiyor :)

Peronları istenen hizmete göre ayırmalısınız diye düşünüyorum ve bunu söylerken şunu düşünerek söylüyorum. Siz bu işten para da kazanacaksınız en nihayetinde ve o yüzden 3. sınıf oto kuaförü hizmeti isteyenleri de geri çevirmemelisiniz.

Kimisi 3 dakikada su ve köpük tutup kenarda aracını kurulamak ister. Kimisi bir peron kiralayarak evindeki polisaj makinasını ve malzemelerini getirerek kiraladığı süre boyunca sadece sizin suyunuzu, şampuanınızı ve elektriğinizi kullanmak ister. Kimisinin hiç bir şeyi yoktur fakat peronu kiralayıp onları sizden tedarik edip uygulama yapmak ister. Kimisi de aracı size bırakıp belirlediğiniz süre sonunda aracını teslim almak ister yada aracın başında bekler.

Başka yerde yapanı görmedim fakat Isparta' ya yeni bir oto yıkamacısı açıldı. Dışarıdan bakınca normal bir oto yıkama dükkanı fakat kendilerini diğer yıkamacılardan ayıran önemli bir farkı var. O da dilerseniz iş yerinize yada evinize gelip aracı teslim almaları ve yıkadıktan sonra teslim etmeleri. Güvenilirliği ve riskleri tartışılır fakat disiplin ve ciddiyet sağlandığı taktirde insanların güvenini kazanmak ve bunu korumak zor olmaz. O yıkamacı açıldıktan sonra Isparta' da ki kadın sürücülerin araçları da temiz olmaya başladı. Çünkü kadınlar oto yıkamacılara, orada beklemek istemedikleri için pek yalnız gitmek istemiyorlar. Adamlar evinden/iş yerinden alıp yıkayıp getiriyor.

Son olarak, mesela ben hafta içi çalışıyorum. Araç kirli yada polisaj yapmak/yaptırmak istememe rağmen yoğunluğumdan dolayı getirmeye fırsatım olmadığı için de hep benzinlikte alelacele yıkayıp duruyorum. Siz benim iş yerime gelip aracı alırsınız ve istediğim uygulamaları yaparak akşam teslim edersiniz.

Özetle hitap ettiğiniz kitleyi bu ve benzeri fikirlerle mümkün olduğunca geniş tutarsanız bu da sizin yararınıza olur diye düşünüyorum.

19. BEB

BEB DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    77
    Ad - Soyad:
    Burak Eren Bulut
    Otomobil:
    Golf
    Arkadaşlar konuyu hortlatmıs olacagım ancak simdiden kusura bakmayın.
    Ben ve ortağım 2 sene önce bu işe soyunup Çayyolunda liks araçların ve oara problemi olmayan kültür seviyesi yuksek bi muhitte en bastan bir insaat yaparaktan basladık bu işe , beiedeiyesi brokrasisi vs vs derken ancak actık işletmemizi yanlış anlaşılma olöasın amacım reklamda değil.

Derdimi dile getirmek için yazıyorum su an.
    Sizin ne kadar Kaliteli bir iş yaptığınız kimsenin umrunda değil
    hatta bu işi iyi bilen forumu takip eden arkadaşlarda geldi forumdan bazı üye arkadaşlarımız da geldi
    fakat detay işi ticari bir işe döndü zaman Bu işten para kazanmanız gerekiyor biz de buna göre fiyatlandırma yaptık
    ki bu fiyatlandırmayı aynı işi siz yapıyor olsanız ben bundan ne kazanacağım dersiniz
    fakat genede bu işi bilen arkadaşlara bile bu durumu Anlatamamakdayız
    forumdaki arkadaşlara bunu anlatamıyorsak bilinçsiz müşteriye katiyen anlatamıyoruz
    sizin ne şampuan kullandığınız aracı nasıl yıkadığınız boya koruma işlemlerini kaç basamakta gerçekleştirdiğiniz işlemin süresi kimsenin umurunda değil
    İş açmadan önce insanların böyle bir yer aradığını düşünüyordum fakat şu anki düşüncem ise insanlar sadece aracı yıkansın aracı parlasın aracı basit bir şekilde temizlensin ki sadece gördüğü yerler temizlensin yeter
    bir çok müşterimizin aracında aylardır silinmemiş yerler görüyoruz hatta bir yıla yakın zamandır yıkanmamış araçlarla karşılaşıyoruz veya detaylı iç temizlik yaptırmaya gelmiş müsteri illa sabah bıtakıp aksam almak istiyor aracı fakat kumaş koltugun kurumayacagını anlatamıyoruz ve insanlar yaptıgımız işi cok basıt bizide OZ büyücüsü gibi görüyorlar yani
    ki Bu işin bu kadar zor insanlara laf anlatmasının bu kadar imkansız olduğunu iş açmadan önce gerçekten bilmiyordum okuduğunuz için teşekkür ederim

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Mayıs 2017
  20. RıfatERDEM

RıfatERDEM Moderatör

Alınan Beğeniler:
    3,463
    Ad - Soyad:
    RIFAT YASİN ERDEM
    Otomobil:
    Ford
    @BEB sizinle tamamen aynı düşünce deyim .
    Siz yarım saat anlatım yaparsınız şöyle olacak böyle olacak fiyati bu olur .konusma biter adam derki bizim kaportaci süleyman abi 2 saatte veriyor hemde daha ucuz

LG-D610TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

onurçiko, ali dayı, BEB ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş