Detail Marketi

-amatör Hobicinin Ilk Izlenimleri (detaylı Inceleme)-

'Dış Temizlik/Koruma - Cam Temizlik/Koruma' forumunda Dogubey tarafından 10 Ağustos 2019 tarihinde açılan konu

1. Dogubey

Dogubey DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Doğukan Öngün
    Otomobil:
    Peugeot
    Herkese merhaba arkadaşlar,

Yaklaşık 2 ay önce bir heves ile aracımı kendim yıkamak istedim ve internet ortamında sağda solda gezine gezine ürünlerimi topladım 3 kez de aracımı yıkadım. (Daha evvelinde küçük yaşlarda ofisimizin önünde çok yıkardım tabi amatörce :) ) Tüm izlenimlerimi de benim gibi amatör veya profesyonel insanların hem ürünler hakkında, hem de uygulama hakkında bilgi edinmesi amaçlı paylaşmak istedim.

Öncelikle ürünlerimi sıralayım.

3D Wash N Wax Yıkama Şampuanı

Valet Pro Billberry Jant Temizleyici

Koch Chemie PW Kuru/Islak Hızlı Cila

Auto Glym Magma Demir Tozu Temizleyici

Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner Genel Amaçlı Temizleyici

3D Magic Dressing Lastik Parlatıcı

Kuzu Postu Yıkama Eldiveni

Eagles Kurulama Havlusu

Detay fırçaları, yıkama bezleri vs.vs.

Aracı aldıktan 1 ay sonra ve malzemeleri edindikten sonra bacanağın evinin önü müsait olduğundan detaylı bir girişelim dedik. Annemde rahat bir 15 senelik falan ihlasın halı yıkama makinesi vardı hala taş gibi sapasağlam çalışır onu araç koltuklarını temizlemek için kullandım.

AF Verso ile ıslatırken yumuşak uçlu halı fırçası ile fırçalıyordum köpürmesi için. Fakat size burada şöyle bir önerim olacak tabi koltuk temizleme makineniz var ise; suyumuz çok temizlik maddemiz az olsun yani bol bol koltuğu ıslatın ve fırçalayın. Ben temizlik maddesini biraz fazla koyduğum için hem koltuğu sulandıramadım (kıyamadım malzemeye) hem de ön koltuğumda hafif sabunu kaldı tabi leke olarak değil bi kaç kez nemli bezle silince çıktı aynı gün.

Daha sonra yine AF Verso ve detay fırçaları ile köşe bucak her tarafı güzel bi temizledim.

Sonra dış yıkamaya geçtim. Çift kova tekniği ile dışını jantlarını her yerine iyice temizledim. Daha sonra demir tozu temizliği, su ile durulama ve ardından kil uyguladım.

Kil için bir dip not düşeyim n11'den 3m'in mavi kilini aldım 25 lira mı neydi. Ne kadar orjinaldir, ne kadar iyidir bilemem fakat 60-70 lira valet pro için pahalı geldiğinden bu ürünü almıştım.

Kil çok mu yoran bir işlem bilemiyorum ama bu ürün beni gerçekten çok yordu. Yalnız bu yorgunluğuma karşılık ilginç bir şey tecrübe ettim kötü mü iyi mi bilemediğim bu ürün yan aynalarımın dışında bulunan baya büyük siyah sürtme izlerinin TAMAMEN! çıkardı. Gerçekten bu duruma çok şaşırdım çünkü sürtme izleri bariz siyah sürtüklerdi harika bir ürün bu kil sizler de bu tarz hasarlarınızda deneyebilirsiniz.

Daha sonrasında araca tekrar şampuanla bir yıkama yaptım ve pasta cila işlemine geçmek istedim. Polisaj makinem olmadığı için şarjlı matkapımla bu işi çözeceğim süngerler ve aparatlar almıştım. Fakat 10 dakika sonra makinenin gücü yetmedi motoru ısındığı için durdu, pasta cila işlemi de başka bahara kaldı.

Ürünler hakındaki yorumlarım;

3D Wash N Wax Yıkama Şampuanı

Harika bir ürün. Diğer oto şampuanlarını denemedim ama araca inanılmaz parlaklık katıyor, ekstra olarak camlarımda sanki su kaydırıcı varmış gibi sileceği çalıştırdığım zaman boncuk boncuk yukarı doğru suyu kaydırıyor, 2 hafta sonra bile!

Valet Pro Billberry Jant Temizleyici

Bu ürünü de çok beğendim. Hiç bir kir leke bırakmıyor. Ama şant temizliği yaparken iyi bir fırça gerekli onu yakın zamanda edineceğim.

Koch Chemie PW Kuru/Islak Hızlı Cila

Bu ürünü yeni aldım daha deneyemedim. Fakat şampuanımdan dolayı buna ihtiyacım kalacak mı bilemiyorum :)

Auto Glym Magma Demir Tozu Temizleyici

Başarılı bir ürün. Fakat kokusu berbat ötesi! Yani uygulama yaparken insana nefes aldırmıyor. Dikkatli olun araca falan dökülürse çok başınız ağrır. Benim uygulama spreyinin başlığı açık kalmış araçla giderken heralde kova oynadıkça ondan 1-2 fıs attırmış 2-3 hafta kokuyu çıkaramadım.

Auto Finesse Verso All Purpose Cleaner Genel Amaçlı Temizleyici

Daha iyisi var mı bilemiyorum ama çok güzel bir temizleyici. İç mekanda kullandım toz tutması yok, çok doğal mat bir görüntü veriyor plastik aksamda. Ve temizlenen bölgeler kolay kolay pislenmiyor.

3D Magic Dressing Lastik Parlatıcı

Aşırı bir parlaklığı yok. Mat doğal bir görünüm veriyor. Bu ürünü yeni kullandım, kalıcılığı hakkında ileride düzeltme yapacağım.

Eagles Kurulama Havlusu

Çok pahalı havluları almaya gerek var mı bilemiyorum ama bu ürün benim işimi görüyor 40 liraya aldım.

Şimdi gelelim soru ve sorunlarıma;

Evimin önünde yıkama yapabileceğim bir alan yok dairem ters kalıyor mecburen benzinliğe gidiyorum. Ankara-Bağlıcadaki opette yıkıyorum arabamı fakat 2 adet yıkama alanı olduğu için kuyruk sıra çok oluyor ve ağız tadıyla araç yıkanmıyor. Sürekli acele ediyorum ve dış yıkamadan tad alamıyorum. Koch Chemie PW deneyememem de bundan dolayıdır. Evime yakın bir yerde başka yıkama yeri de yok.
    Etimesgut veya Çayyolu civarı yıkama yerleri önerilerinize açığım.

1-) Uygun fiyatlı jant temizleme fırçası, süngeri vs. ne önerebilirsiniz?

2-) Her araç yıkadığımda iç mekan için AF Verso kullanıyorum 1 kapı için beze 2-3 fıs sıkıp siliyorum. Bu kullanım doğru mu,ileride zarar verir mi?

3-) Lastik parlatıcı için bulaşık süngeri kullanmıştım 4 lastikten sonra çöp oldu sünger. Uygulama için ne önerirsiniz?

4-) Araç camlarını hem dış hem iç 1:1 sulandırdığım ipa ile temizliyorum harika oluyor. Fakat hala tam verim alamadım, ufak tefek bazı yerlerde lekeler kalıyor iyi bir cam bezi önerir misiniz? Ayrıca ipanın cam filmine bir zararı var mı?

5-) Koch Chemie PW araç yıkarken uygulayamadım malesef. Aracım şu anda temiz nasıl bir uygulama yapabilirim kuruyken?

Sorularıma cevap verirseniz çok memnun olurum. Herkese iyi forumlar, şimdiden iyi bayramlar dilerim.

2. Gurolbaban

Gurolbaban DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    199
    Ad - Soyad:
    Gürol Baban
    Otomobil:
    Seat
    2)Her ihtimale karşı durulamak gerekir kimyasal sonuçta ileride nasıl bir yararı veya zararı olur bilinmez çok fazla kirlenme olmadığı sürece fazla kullanmak zararlı olabilir
    3)Lastik parlatmak için ben eski mikrofiber bezlerimden birini & sarp kullanıyorum, Kullandıktan sonra fermuarlı poşete koyuyorum 4-5 gün sonra tozlanıp hafif matlaşma olduğu zaman bezle tekrar geçiyorum parlaklık geri geliyor çok fazla sünger attım çöpe en mantıklısı bu oldu benim için tavsiye ederim.
    4)Eğer orjinal cam filmiyse ipa'nın Cam filmine zararı olmaz, Boyalı cam filmiyse zamanla rengine etki edebilir ama çoğunda koruma katmanı oluyor o yüzden ona da zarar verme şansınız zor
    5)Araç durulama esnasında sıkılması gerekir, Üzerinden zaman geçtiyse tozlar üzerine birikmiştir göremediğiniz minik partiküller yüzünden eğer kuruyken bir uygulama yaparsanız boyayı çizme ihtimaliniz yüksek.

Çayyolunda aspavanın olduğu bp'nin arkasında yıkama yeri var yalnız burada süngerlemeye, kendi şampuanınızı kullanmaya müsade etmiyorlar arkadaki müşteriye çok zaman kaybı yaşattığı için.
    Alacaatlı yolunda shell var, kendi yıkamasını yaptı arkasına büyük ama henüz cihazlar gelmedi sanırım ileride orada da kendiniz yıkayabileceksiniz takipteyim bir gelişme olursa haber veririm.

İpa'yı tam olarak nereden temin ettiniz? Çoğu kimya şirketi satmıyor veya satmak istemiyor. 10-15 litre almak istiyorum.

Son düzenleme: 13 Ağustos 2019 13:54
  3. Dogubey

Dogubey DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Doğukan Öngün
    Otomobil:
    Peugeot
    Cevabınız için teşekkür ederim. Tarifinize göre hala bağlıca opet en mantıklısı benim için
    Mikrofiber bez kilit poşet gayet mantıklı ben de bunu yapacağım.
    Ipa için

Aklar Kimya
    Sanayi Cad. Tahsin Piyale İş Hanı 33/34
    Ulus ben 1 litre aldım 10-15 verirler mi bilmiyorum. Halin aşağısı.

4. UniqueErkam

UniqueErkam DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2
    Ad - Soyad:
    Erkam Emin AKGÜN
    Otomobil:
    Volvo
    Öncelikle hoşgeldiniz. Hayırlı olsun, sizde virüsü kapmışsınız :) Sorularınıza gelirsek;

1-) Ben ilk başta jant temizleyici olarak N11 de falan satılan 40-50 TL ye satılan plastikten jant fırçalarından aldım, yeterli olacağını düşünerek. Ama gerçekten her konuda olduğu gibi kaliteli olanı alıp bidaha masraf yapmamak en mantıklısı bunu deneyimlemiş oldum; aldığım jant fırçasının plastik kılları eğildi, büküldü, geri dönüşü olmayan hale geldiler zamanla. En son tekrar masraf yapıp Wheel woolies markasının jant temizleme setini aldım, kurtuldum. Tavsiye ederim.
    2-) hocam apc kullanmak özellikle Auto finesse markasının ürünleri ph konusunda aracınıza sıkıntı çıkarmayacak ürünlerdir. Ama her yıkama da ürün sarfiyatı sizi maddi olarak yoracaktır kanaatimce. Bu uygulama yerine ; Aracın içini apc ile temizledikten sonra plastik koruyucu ürün kullansanız, aracınızda deri varsa deri koruyucu ürün kullansanız bu uygulama en az 1-2 ay aracın iç aksamlarının tozlanmasını, kirlenmesini engelliyor. Hangi marka koruyucu derseniz sadece conditional ürünler işinizi görecektir. Ben koch chemie top star(TS) ürününü kullanıyorum.
    3-) bi yorumda mikrofiberle uygulama önerilmiş. Mantıklı :) bende deniyeceğim. Kendi yöntemimi sorarsanız; ben lastik için bir detay fırçası aldım. Onunla uyguluyorum lastik parlatıcımı.
    4-) hocam cam işi detay dünyasında hala muammalılığını koruyan nadir konulardan. Hala mükemmele ulaşılamadı bence bu konuda. Ama şuanki çözüm cam temizleyici yle temizlemek. Flowey i bu aralar baya tavsiye ediyorlar cam temzileyici olarak. Bez olarak ;cam temizleme bezleri veya towel bezler güzel temizliyor, arkasında iz bırakmıyor. Ben bez olarak gyeon Waffle Dry kullanıyorum. Ziyadesiyle memnunum :)
    5-) diğer arkadaşın dediğine kesinlikle katılıyorum. Temiz olduğunu zannediyorsunuz ama aracınızın üstü çok az da olsa toz kaplı. Herhangi bir ürün kullanıp üstüne mikrofiberi kaportaya sürtmek hiç hoş sonuçlar ortaya çıkarmaz. Kesinlikle yapmayın öyle bişey. Pw benim de zevkle kullandığım, her kullandığımda kokusuna ayrı bir haz duyduğum bir ürün. En kısa zamanda camlarda dahil kullanmanızı öneririm. Bence en az toz tutan hızlı cilalar dan birisi( benim en gıcık olduğum konu tozu çekmeleri bu hızlı cilaların)

Nacizane eklemek istediğim bir konu var ; kensilikle güzel bir kurulama bezi alın. Jant fırçası konusundaki idare eder ürünler bez konusunda da benim için geçerliydi. Yetmedi :) şuan wizard of gloss blue marlin kullanıyorum. Twisted teknolojisiyle üretilen bir kurulama bezi. Bunu kullandıktan sonra farkı anlarsınız. Çok farklı gerçekten kurulama performansları.

İyi forumlar, iyi detaylar. Nacizane elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Varsa aklınıza takılan tekrar sorabilirsiniz. Hatam olduysa affola, selametle...

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Dogubey

Dogubey DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Doğukan Öngün
    Otomobil:
    Peugeot
    Cevabınız için teşekkür ederim. Jant temizleme fırçası ve kurulama havlusu için malesef o kadar para harcayacağım bir bütçem yok. Torpido koruma için başka ürünler araştıracağım çünkü hiç deri aksamım yok. Hızlı cilayı uygulamadım dediğiniz gibi en ufak toz uygulamayı mahveder. Bir daha ki sefere deneyeceğim inşallah. Cam silme için silvanın sihirli bezi var incecik bir bez sıcak suyla ıslatıp uygulama yapılıyor bunu deneyeceğim en kısa zamanda.

Bu Sayfayı Paylaş