Detail Marketi

Airbrush Ile Rötüş

'Rötuş Uygulamaları' forumunda arslanserc tarafından 19 Ekim 2014 tarihinde açılan konu

1. arslanserc

arslanserc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Sercan Arslan
    Otomobil:
    Kia
    Merhabalar,

Cok sıradışı bir uygulama gibi gelebilir. Airbrush bir hava fırçası. Basınçlı kuru hava ile çalışıyor. Başlangıç için en ucuz ve aynı zamanda yüzeysel boyama için de uygun olduğunu düşündüğüm bir model aldım. İlk olarak bir kutu üzerinde deneme yaptım. Aşağıdaki resimde görebilirsiniz airbrush ve boyadığım kutuyu.

IMG_20140921_121034 by arslanserc86, on Flickr

Bir diğer boyadığım kutu
    IMG_20141019_234109 by arslanserc86, on Flickr

Airbrush ile oto rötuş için şöyle bir video buldum. Burada hava yerine gaz kullanılıyor tahminimce. Kullanılan airbrush benim kullandığıma benzer alttan beslemeli single action (iğne pozisyonu sabit ayarlanabilen, dual action olanlar da tabanca tetiği aynı zamanda iğneyi de hareket ettiriyor)
    https://www.youtube.com/watch?v=AhtAuQzKCa8

2-4 Bar Basınçlı hava gerekiyor airbrush için. Ayrıca havanın temiz ve kuru olması gerekiyor. Hazır kompresör sistemleri biraz pahalı bulduğum için alternatif yollara başvurdum. Maliyeti düşük bir sistem kurdum. Aslında önce CO2 veya N2 gazı kullanmayı düşünmüştüm ancak bunlar için gerekli yüksek basınçlı tüp ve basınç regülatörü gibi diğer parçaların maliyeti çok yüksek geliyordu. Ayrıca CO2 ile kapalı alanda çalışmak tehlikeli. Yüksek basınçlı tüp ayrı bir güvenlik problemi.

Kompresör havayı sıkıştıran elektrik motorlu bir piston bloğundan ve sıkıştırılan havanın depolandığı bir tanktan meydana geliyor. Ayrıca çıkışlarında hava filtre ve regülatörleri mevcut. Elektronik kontrollü, otomatik çalışıyor. Tank içindeki hava basıncı 3 Bar'a düşünce kompresör açılıyor ve tank içine hava basılıyor. 4 Bar'ı görünce kompresör kapanıyor. Boya tabancaları için kullanılan kompresörler bu şekilde çalışıyor.

Buna benzer bir yapıyı çift pistonlu lastik şişirici elektrikli pompa kullanarak kurdum. Hava tankı olarak araçtaki yedek lastiği kullandım. Kurduğum sistem aşağıdaki resimde görülebilir. Hava tankı sürekli hava akışının sağlanabilmesi için gerekli. Lastik şişirici pompa doğrudan kullanılamaz hava kesintili olduğundan. Burada mantık lastik içinde depolanan basınçlı havayı kullanmak. Çalışırken basınç bir süre sonra düşecektir. Manuel olarak pompa çalıştırılarak basınç belli bir aralıkta tutulmaya çalışılmaktadır. 60-80 psi (yaklaşık 4-5 Bar) arası çalıştım. Nemi filtrelemek için hortum hattında bir kesit içine peçete kağıdını konik bir rulo şekilde yerleştirdim. Arada bir bu kağıdı değiştirmek durumunda kaldım. Nemi tahliye için otomatik bu işi yapan bir filtre alınabilir ancak vaktim olmadığı için böyle ilkel ama işe yarayan bir çözüm ürettim. Bu ilk denememdi. Bu sistemi biraz daha geliştireceğim.

IMG_20140930_123143 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141019_233119 by arslanserc86, on Flickr

Kullandığım airbrush en ucuz alınabilecek model ancak bölgesel boyama için kullanıma uygun. İğne pozisyonu ayarlanabiliyor. Böylece atılan boya miktarını ayarlayabiliyorsunuz. Çok ince boyayı atabiliyorsunuz. Bu durumda boyanın parlaklığı bozulmadan uygun akrilik inceltici ile inceltimesi önemli tabiki. Sülülozik tiner kullanmayın sakın. Boyanın parlaklığını azaltıyor. Boya karışımı 2:1 boya+sertleştirici + %10 inceltici şeklinde belirtiliyor kaynaklarda. Ben de bu şekilde yaptım. Aşağıda bir araç üzerinde yaptığım uygulama resimleri görülebilir.

Özetle yapılan işlem boyanacak yüzeyin boyamaya uygun hale getirilmesi ile başlıyor. Düzgün pürüzsüz bir yüzey elde etmemiz gerekiyor bunun için zımpara ve macun kullanılabilir. Macun sadece gerekli yerlerde kullanılmalı. Boyanın atılması airbrush ile çok kolay. O kadar atomize ediyor ki boyayı acaba boya sıkıyor mu diye başka bir yere tutuyordum önce emin olmak için. Boya atılan yüzeyde yeterli parlaklık ve kalınlığa ulaştığından emin olana kadar boyadım. Ertesi gün boya kuruduktan sonra ince zımpara 2500 grit ve sonrasında polisaj ile parlatmak ile işlemi sonlandırdım. Burada önemli husus kullanılan boyanın renginin aracınki ile uyumlu olması. Araç altı gölgede kalan özellikle tampon alt kısımlarında çok fark etmiyor. Beyaz renkte özellikle ton farkı çok belli oluyor. O yüzden önce bi yerde araç üstünde boyayı deneyin hemen kurumadan silebilirsiniz selülozik tinerle.

Zımparalama işlemi için 220 veya 240 grit sonrasında 800 ve 1500 yüzeyi pürüzsüz hale getirilebilir boyanacak yüzey. elinizle dokunduğunuzda hiç bir çıkıntı hissetmediğinizde zımparayı sonlandırın. macun eğer astar aşılmışsa boşlukların doldurulması için gereklidir 220/240 grit zımparadan sonra astara ulaşacaksınız derinlik görüyorsanız macun sürün. kuruduktan sonra macunuda zımparalayın iyice. polyester macunu pastası ile karışım hazırladıktan sonra spatula ile sürüyoruz. karışım oranı %1-3 pasta olmalı bu oranı tutturmak biraz zor. kendinizce bir ölçü belirleyin deneyerek ölçünüzü bulun. örneğin bir yemek kaşığı macuna bir damla macun gibi. az gelirse macun kurumaz çok olursa kusma yapabilirmiş.

IMG_20140930_153208 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_132522 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141002_114642 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_134207 by arslanserc86, on Flickr

---------------------------------------------------------------

IMG-20140913-WA0018 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20140930_152854 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_133058_3 by arslanserc86, on Flickr

------------------------------------------------------------------------

IMG-20140913-WA0016 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_133052 by arslanserc86, on Flickr

-----------------------------------------------------------------------------

IMG-20140912-WA0003 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_133005 by arslanserc86, on Flickr

--------------------------------------------------------------------------------

IMG-20140913-WA0011 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20140930_152847 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_133017 by arslanserc86, on Flickr

Macun kullandığım bir bölge
    IMG_20140930_102636 by arslanserc86, on Flickr

IMG_20141011_132458 by arslanserc86, on Flickr

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Ekim 2014
  2. smhkrc

smhkrc Privilege Thalia DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Semih Karaca
    Otomobil:
    Renault
    Mükemmel bir uygulama olmuş, ellerinize sağlık. Detaylı anlatımınızda çok bilgilendirici fakat iki sorum olacak bölgeler için maskeleme işlemlerini nasıl yaptınız ? Maskelemeden kaynaklı yükseklik oluştumu boya katmanları arasında ? Teşekkürler.

3. CyberWarrior

CyberWarrior DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad - Soyad:
    Furkan Bayraktar
    Otomobil:
    BMW
    Çok başarılı tebrik ederim. Bu sistemde maskeleme gerekmez bence ve kullandığını düşünmüyorum açıkçası.

4. Gearbox

Gearbox DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,051
    Ad - Soyad:
    Mehmet
    Otomobil:
    VW
    Eline saglik cok guzel olmus.

5. IKARUS

IKARUS Jeeper DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    104
    Ad - Soyad:
    Özgür
    Otomobil:
    Mercedes
    Düşünzenize ve ellerinize sağlık, çok başarılı uygulamalar olmuş. Sizi tebrik ederim.

6. Köksal

Köksal Born to Detail DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Renault
    Çok güzel olmus anlatım da çok iyi. Kompresor odada yatıyor boya tabancasından önce airbrush mı alsam acaba :)

From my pad

7. *CEM*

*CEM* DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    432
    Ad - Soyad:
    Cem Özgen
    Otomobil:
    Toyota
    Benden önce davranmışsın güzel uygulama olmuş.Benim de tabancam bozuldu alamadım daha :) Emeklerine sağlık.

8. akhisar

akhisar DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,292
    Ad - Soyad:
    Recep
    Otomobil:
    Passat
    elinize saglık çok güzel olmuş min onarım vede rütüş işlemi yerine bu işlem uygulanabilir denemek vede ögrenmek lazım

9. arslanserc

arslanserc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Sercan Arslan
    Otomobil:
    Kia
    maskelemeyi boyanın gelmesini istemediğim yerlere yaptım sadece, boyayacağım yerde bir bölgeyi önce 240 grit zımpara ile sonra 1500 grit zımpara ile düzledim gerekli yerlerde macun kullandığım da oldu ancak macunu iyici zımparalamak gerekecek üzerine çok kalın boya atmamız gerekir yoksa kapatmak için.

airbrush boyayı o kadar hassas ve düzgün atıyor ki resim, yazı vs yazabilirsiniz hiç bir şekilde tuttuğunuz yer dışında bir yere boya gitmiyor. bu en ucuz model bölgesel boya için kullanılıyormuş o yüzden bunu tercih ettim. diğer kalem gibi olanları ile resim yapıyorlar. airbrush ile boya atılabileceği fikri ilk aklıma geldiğinde hemen internette araştırdım sadece youtube'da şu videoyu bulabildim hiç bi yerde bi paylaşım bulamadım bunla ilgili.

sorunuza esas cevap olarak şunu söyliyim. boyayı tabiri caizse koklata koklata atabiliyorsunuz airbrushın iğne pozisyonu ileri geri hareket ettirilerek ayarlanabiliyor. burada çalıştığınız hava çok önemli hava basıncını sürekli belli bir aralıkta tutulması gerekiyor. sadece zımpaladığım bölgeyi boyadım geçiş noktalarında gölge oluşuyo haliyle. maskeleme yapsaydım keskin çizgilerle belli olurdu boya bölgesi. boya kuruduktan sonra 2500 grit zımpara ile zımparaladım bölgeyi. sonrasında polisaj ile parlatmaya çalıştım. boyayı parlatmakta sıkıntı yaşadım selülozik tiner kullanmıştım boyanın içine ediyormuş meğer. arabanın orjinal boyası kadar parlamıyor attığım boya. o yüzden akrilik tiner var ondan kullanacağım bir sonraki sefere. kesinlike pürüzsüz bir yüzey oluştu. elinizle dokunun hiç anlamazsınız boyandığını. yükseklik farkı bu işlemler sonunda elle hissedilemiyor kısacası.

aracın alt bölgelerinde gözden uzak yerlerde köşe yerlerde uç kısımlarda boya tonu farklı olsa bile fark edilmiyor ancak kapılarda çamurluk üst kısımlarında tavan gibi yerlerde dikkatli olunması lazım kabak gibi belli oluyor çünkü boyanan yer eğer renk tutmazsa ve boyayı yeterince parlatamazsanız.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Ekim 2014
  10. arslanserc

arslanserc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Sercan Arslan
    Otomobil:
    Kia
    benim de mini bir boya tabancası alasım var airbrush çok ufak bir bölgeye boya atıyor. her ikisi de lazım bence rötuş için.

almayı düşündüklerim şunlar

TROY MİNİ BOYA TABANCASI RÖTUŞ İÇİN 0.5 MM GittiGidiyor'da 129994687

TROY MİNİ BOYA TABANCASI 1 MM GittiGidiyor'da 129770843

ayrıca airbrush için tabanca şeklinde olanları da var üstten beslemeli daha iyi olabilir. ancak iğne pozisyonu ayarlanabilen bir şey olması önemli bu sayede fırçayı çok yaklaştırıp ince bir şerit şeklinde boya yapılabiliyor. kapıların köşeleri o şekilde boyadım.

11. Uludağ

Uludağ DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    405
    Ad - Soyad:
    Mehmet Çevik
    Otomobil:
    Peugeot
    Valla şahane uygulama özellikle boyası ordan burdan kalkmış tamponlar için mukemmel olur,elinize sağlık.

12. mertyeldan

mertyeldan iLovePentax DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad - Soyad:
    Mert Yeldan
    Otomobil:
    VW

Al al :p Diğer tarafı toplar geliriz 15-20 kişi rütuş için :D

13. Köksal

Köksal Born to Detail DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    2,760
    Ad - Soyad:
    Köksal
    Otomobil:
    Renault
    Kompresoru de batu nun gaziyla almıştım bunu da senin için alırım çok mü :)

From my pad

14. *CEM*

*CEM* DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    432
    Ad - Soyad:
    Cem Özgen
    Otomobil:
    Toyota
    Kompresör var satayım sana :D

15. etms

etms quiet DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad - Soyad:
    Etem
    Otomobil:
    VW
    Çok iyi bir uygulama ve anlatım olmuş, elinize emeğinize sağlık. Yine kaşıntı tuttu bunu görünce, uygulamazsak olmaz :)

16. *CEM*

*CEM* DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    432
    Ad - Soyad:
    Cem Özgen
    Otomobil:
    Toyota
    Ben 2,5 sene önce aracın içini boyamıştım air brush ile :D

17. arslanserc

arslanserc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Sercan Arslan
    Otomobil:
    Kia
    beğenen, teşekkür eden herkese teşekkürler öncelikle belirtmek istediğim bazı hususlar var denemek öğrenmek isteyenlere boya işi biraz pis bir iş çalışırken koruycu ekipmanlar kullanmak gerek. gaz maskesi, eldiven, gözlük gibi sağlık önemli ben basitçe bir takım tedbirler aldım ama bu konuda uyarmak isterim. boyayı soluyorsunuz çünkü. sağlığınızı etkileyebilecek kansere neden olabilecek maddeleri içinize çekiyorsunuz. basit bir toz maskesi belli bir ölçüde güvenlik sağlıyor ama yeterli değil. ıslak bir bezle burnunuzu kapatmak da basit bir çözüm boya atarken ama esas uygun bir gaz maskesi kullanmak gerek.

18. fussy

fussy DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    56
    Ad - Soyad:
    Şenol
    Otomobil:
    Fiat
    çok iyi olmuş. Ellerinize sağlık.

19. arslanserc

arslanserc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Sercan Arslan
    Otomobil:
    Kia
    Airbrush ile oto rötuş için şöyle bir video var. ana mesaja da ekledim ayrıca başka bir mesajımda da var herkes görebilsin diye ayrıca mesaj atıyorum tekrar. Burada hava yerine gaz kullanılıyor tahminimce. Kullanılan airbrush benim kullandığıma benzer alttan beslemeli single action (iğne pozisyonu sabit ayarlanabilen, dual action olanlar da tabanca tetiği aynı zamanda iğneyi de hareket ettiriyor. tetiği ne kadar çekerseniz o kadar boya atarsınız demek oluyor bu.)

20. arslanserc

arslanserc DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    7
    Ad - Soyad:
    Sercan Arslan
    Otomobil:
    Kia
    ufak taş vurukları için bu yöntemi kullanmayın bir bölge gerçekten boyanmayı gerektirecek kadar çok hasar içeriyor ise bu yöntemle boya atılmaya değer olabilir ancak küçük bir taş deliğini klasik yöntemle (taşırmadan doldur kürdanla, sonra zımpara ve polisaj) yapmak en doğrusu

mutlaka önce bir yerinde deneme yapmak lazım sonuca göre diğer yerlere de uygulama yapıp yapmamaya karar vermek lazım. tamponların alt kısımlarında korkmadan boya yapılabilir bence

Bu Sayfayı Paylaş