Detail Marketi

Admire 1.3 Afr Ayarı

'Benim Arabam...' forumunda tgykya tarafından 13 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    465
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Merhaba arkadaşlar daha öncede bahsetmiştim aracımda güç kaybı yaşanıyordu ve ön taraftan patlama sesi geliyordu sonra düzeliyordu. herkes buji ve kablosu, ateşleme bobini filan demişti. afr ayarı yapan yere götürdüm aracımı lpg ayarı diyim siz anlayın. Lpg montajı yapılan yere gösterdiğimde bi sorun göremediler çevre otogaz yani. motor ustasıda çoğalmadan yada ben test ederken yapmazsa bişi yapamam dedi. AFR ayarı yapan yere götürdüm bujilere baktı buji aralıkları baya genişlemiş dedi 60 tl verdim NGK buji aldım onları taktı. Hava filtresini söktü alt tarafında bi yer vardı bunu direk benzin enjeksiyonununa mı bi yere bağladılar dedi detaylı bi teknik bilgi anlattı onu hatırlamıyorum bunu böyle yaparsa sürekli fakirde kalır örnek 100-120 ile giderken gazdan ayağını çeksen bile hafifte olsa benzin püskürtür dedi. o dediği olayı düzeltti sonra lpg beynine bişiler bağladı egzoza bişiler bağladı pc aldı yanına otobana çıktık otobanda 1 saat ayar yaptık. 2000 bin devirde sür dedi 2.500 - 3000 ben devirli sürüyorum o yazılımdan kontrol ediyor sürekli ayar yapıyor zengin fakir ayar yapıyor yüksek hızlara çıkıyorum filan, değerlerin normalde işte hep 123 filanddedi onlar şuan değişti yüzde 30 iyileşme oldu dedi o ayar yaptıkça ben ayarı resmen iyileştiğini hissettim sürerken. o dükkanda hazır yapılan kalibrasyon hikaye arkadaşlar yola çıkalacak anlık ayarlamalar yapılacak. araç 5 viteste giderken hız azaltma yapınca direk derdi 4 düşür silkelenirim filan ayardan sonra sıfır silkelenme titreme benzinle gidiyorum ya resmen. bu ayarınnormalde her lpg montajı sonrası yapılması gerekiyormuş. bunu yapan yer montajlarındabunu yapıyormuş zaten. millet çakal olmuş yapmıyormuş sonra yapıp ticarete dökmüş adıda afr olmuş işte. normal bunun adı yol ayarı. o ayarıda kaydetti ilerde olurda bişi olursa kutup başları sökülürse binde birde olsun ayar gidebilir dedi yada elektiriksel bi sorun olur ayarın bende duruyor gelirsin ücretsiz 1 dakkaya atarız dedi. lpg bakımlarında da ayar yaptırma dedi zaten sana gelirim artık dedim. sizde yaptırın arkadaşlar altta link verdim ben oradan ulaştım kendilerine söylediğim tüm işlemlere 180 tl verdim normalde afr yi herkez zaten 150 tl yapıyor aklınızda bulunsun.

https://www.afrlpgayari.coma

2. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    "Egsoza cihaz bağladı"dan sonrasını okumadım.

AFR saati motorun hemen çıkışına manifolda bağlanmalıdır. Bu nedenledir ki üreticiler de oksijen sensörünü oraya konumlandırır.
    Esasen aracınızda OBD li kit varsa enjektör süreleri baz alınarak ayar yapılması yeterlidir. %3-5 sapmayı OBD anlık düzeltecektir.
    AFR ayarına çıkaran tüm servislerin yaptığı en güzel şey tesisattaki saçmalıkları gidermeleri / düzeltmeleri. MAP sensörünün absürd konumu mu dersiniz, bozuk/uygun olmayan enjektörler, yetersiz regülatörler, yanlış regülatör konumları mı dersiniz ne derseniz diyin bunlara adam gibi bakar ve düzeltirler. Esasen bunu tesisatı kuranın yapması lazım ama işte hak getire.... Sonrasında da güzel bir yol ayarıyla işi bitirirler. AFR saati bağladık diye de ekstradan parasını alırlar. En azından saçmalıkları düzelttiklerinden faydası var. Ama asıl AFR ayarı öyle yapılmaz.

OBDli kiti olanlar isterlerse 70-100 tl ye kablo ve yazılımı netten alıp ayarı kendileri yapabilirler. Mantık şudur (tüm tesisat, enjeksiyon, regülatör tipinin doğru olduğunu ve yazılımdan doğru seçildiğini varsayıyoruz):

LPG kitleri AFS sensörü oksijen sensörü vs içermezler. Bunlar başlı başına binlerce lira olduğundan ekonomik de kaçmaz. Bunun yerine orijinal enjeksiyon sürelerini baz alırlar. Yani araç beyninin oksijen sensöründen, MAF/MAP tan gelen verilerle karşılaştırarak en verimli yanışı sağlayacak süreyi belirlemesini temel alırlar.

Örneklerle gidelim. Aracınız rolantide. BENZİN enjektör süresi 2.5ms olsun. LPG ye geçirdiniz aracı. Yazılım Arayüzünde Benzin Enjeksiyon Süresi değişmemeli. Yani 2.5 ms kalmaya devam etmeli. Bu durum bize araç ECU sunun LPG ile açığa çıkan güç, COx, O2, sıcaklık vs değerlerinin benzinle aynı olduğunu gösterdiğini anlamamız sağlar. LPG enjektör süresi 2.5 da olabilir 3.5 da 4.5 da. Bu çok sayıda faktöre bağlıdır. Yeterli tesisat düzgün olsun. Önemli olan benzin enjeksiyon süresinin DEĞİŞMEMESİDİR.

Diyelim benzin enjeksiyon süresi 2.5ms den 2ms ye düştü. Bu ne demek? ECU çok yakıt geliyor sanaraktan süreyi kısalttı ve benzini kıstı (kendince). Bize bir mesaj verdi. Dedi ki "YAKIT FAZLA BEN KISIYORUM". Biz de anladık ki LPG miz zenginde. Harita üzerinde hareket eden topun bulunduğu bölgeyi seçerekten biraz kıstık. Yine LPG/Benzin geçişi yaptık. Süreyi eşitledik. Rolanti ayarımız tmm oldu.

Şimdi yola çıkma zamanı. Genelde otobana çıkılmasının sebebi uzun süre farklı devir ve viteslerde sabit gidilebilmesidir. Böylece anlık veriler daha sağlıklı olur. Asıl yapılması gereken log tutularak sürekli ve sürekli düzeltmeler yapıp ilerlemektir. Ama herkes log tutamayabilir, yorumlayamayabilir ve gerekli düzeltmeleri yapamayabilir. O nedenle otoban ya da boş düz yol iyidir. 2 kişi yola çıktınız. Arkadaşa dediniz benzinde başla. 3. vitese al 2500 devire gel (hız sabitleyici varsa şükela olur). Baktınız benzin enj. süresi 8 ms. Orada geçtiniz LPG ye. 8 hop oldu 10. Dediniz kendi kendinize "ARKADAŞ ECU YAKITI ARTTIRDI. DEMEKKİ LPG FAKİRDE BİRAZ ARTTIRMALIYIM". Hemen arttır eksilt yaparak 8ms yi tutturdunuz. Şimdi geldiniz 4. vites 2500 e. Haritadaki yer aynı mı değil mi bir baktınız. Yer farklı. Hemen benzin ve LPG geçişi yaparak enjeksiyon süresini eşitlediniz. Bu işlemi 1., 2., 3., 4. ve 5., vitesler için de yaptınız... Sıkça kullanılan tüm devir aralıklarına uyguladınız mı. Alın size kral bir LPG ayarı. Dosyayı da kaydeder bir dahakine direk yükler kullanırsınız.

Eksik nelerimiz kaldı? Wideband ayarımız. Namı diğer Open Loop. Open Loop nedir? Açık devir demektir. Kısacası ECU nun "neler oluyor hayattta" diyerekten gaz hava vs ne varsa tamamen açmasıdır. İşte burada AFR düşer. Çünkü yatak sarmasın, kol çıkmasın, piston erimesin diye ECU korumaya alır. Ayarlardan tolereyi arttırır. Tam gaz, tam yük, sıfırdan çalıştırma, aşırı soğuk hava gibi durumlarda olur. Tam gaz kısmı LPG de aracın "abi gaza basıyorum makine fırlamıyor" kısmını ilgilendirir. Kısık bir LPG ayarı hem yanma sıcaklığını arttırıp motora zarar verecek, hem de aracın performansını etkileyecektir.

Tam gaz ayarlarında zenginde kalmak, yani LPG yi biraz arttırmak iyidir. Elinizi korkak alıştırmayın. Bu süreç gündelik kullanımın %5 ini falan oluşturur. Yine arayüzlerde yer alan Benzin-LPG karışımı verilmesi de burada önemlidir. Özellikle 4000 devirden sonra benzini açarak yanma ısısını düşürüp verimi arttırabilirsiniz. Zaten rolantideki kadar benzin enjekte ediliyor. Yakıta etkisi de çok olmaz uzun vadede de motoru korursunuz.

Bir diğer husus da LPG optimum yanma değerlerinin Benzin ile aynı olmamasıdır. Bu da farklı patlama zamanlamalarının ayarlanmasını gerektirir. Maalesef günümüz kitleri ateşleme zamanını kontrol ettirmiyor. ECU lar bunu bir nebze yapıyor ancak LPG beyni müdahale edemiyor. BRC zamanında iki ateşleme zamanı imkanı sunmuş ama sonradan kaldırmış. Bu etkiyi en aza indirmenin 2 yolu var. 1: Bir nebze soğuk/kısık buji kullanmak. Yani tırnak aralığını kısaltmak. Yada iridyum uçlu bujileri kullanmak. Bu konuda NGK en iyisi. LPG Laser Line diye geçiyor. Maalesef öyle ucuz değil. 4 tanesi 400 TL civarında. Fakat alın takın. 8 ya da 9 serisi var. Sitesinden doğru seriyi öğrenebilirsiniz. 2: Ateşleme zamanının benzinle örüştüğü devir aralığında aracı kullanmak. Bu her araca göre değişse de genel itibariyle 2750-4000 devir arasındadır. Kısacası aracınızı düşük devirde kullanmayın. Bu devirlerde tork yüksek olacağından yakıtınız da çok artmaz korkmayın. Sürekli vites de değiştirmezsiniz.

Bazı arayüzlerde LTF, STFT ayarları yer alır. OBD Scan adaptörü olan arkadaşlar bunu yazılımlar/uygulamalar aracılığıyla telefonlarından da görebilir. Açılımları kısa/uzun süreli yakıt ayarı demektir. Anlık değişen ihtiyaçlara göre ayarlanan haritada eksik kalan yerlerin bu şekilde giderilmesi sağlanır. Örneğin 2. viteste 2500 devirde her zaman ani hızlanmazsınız ama ani hızlandığınızda yeterli yakıt gelmezse başınıza iş alabilirsiniz :) Burada STFT yani kısa süreli yakıt düzeltmesiyle +25vs ye varana kadar fazladan yakıt verilip düzeltmeler yapılır. LTFT ise genelde düşükte (0-5 arası) kalan bir değer olup, haritanın uzun vadede zengin/fakir olduğunu gösterir. LTFT si +20 olan bir araç inanılmaz fakirdedir. ECU sürekli yakıt artışıyla aracı çalıştırmaya çalışır. Böyle conta yakan motor çok :)

İşin bu denli karışık olması sizi korkutmasın. Günümüz OBD li kitler +-20 ye kadar STFT/LTFT ayarı yapabiliyorlar. Güzellikleri de burada. Bu nedenledir ki arıza ışığı yakmazlar. Arıza lambası yanan araçlarda ışığın yanma sebeplerinden en yaygını fakir yakıt/fakir hava karışımıdır. Yani LTFT/STFT sapıtmasıdır.

Günümüz nimetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcılarımıza tavsiyem ise ODBli kit kullanmaları, arıza lambası söndür seçeneğini KAPAMALARI (ki arıza varsa bilelim, olmaması gerekir), yüksek devirde benzin karışımını aktif etmeleri, düzgün enjektör, regülatör, MAP tercihi yapmaları, tesisatın doğru bağlandığından emin olmalarıdır. Akabinde yapılacak tek şey OTOMATİK KALİBRASYONDUR. Yol ayarına bile gerek yoktur. Otomatik kalibrasyon ile %3-5 aralığında ayar tutturulur, geri kalan kısmı da OBD halleder. Burada önemli nokta, kalibrasyonun baz alınacağı benzin haritasının düzgün olmasıdır.Bunun için ECU ya 200-300 km hak tanıyın. Aracınızı bu süre zarfında yalnızca benzinde kullanın. Güzel bir harita oluşsun. Sonra LPG servisine gidin. Filtre vs yeniletin. Ayarınızı yaptırın. Sorunsuz kullanırsınız.

Bir de aracınız yağ yakıyor/azaltıyorsa sebebini araştırın. LPG daha yüksek ısı açığa çıkartır. Parlama noktası yüksek yağları tercih edin. Aracınızın şartnamesini de sağlıyor olsun. Kafadan 5w/30 yerine 5w/40 koymayın. Kaliteli 5w/30 alın.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Biraz karışık olmuş olabilir. Sorularınız varsa alırım :)

3. emre-sti

emre-sti DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,338
    Ad - Soyad:
    Emre
    Otomobil:
    Subaru
    Motordan çıkan egzoz gazı 2 tane katalatik konvertör den geçerek son susturucu ya ulaşıyor.

Katlar iptal değilse ne anlarım o afr aylarından . Geçenlerde downpipe yaptırdım katlar iptal oldu.Egzozdan çiğ yakıt kokusunu alıyorum, eskiden almiyordum çünkü katalatik dönüştürüyordu bunları

4. tgykya

tgykya DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    465
    Ad - Soyad:
    Tugay Kaya
    Otomobil:
    Hyundai
    Sağol ama o kadar yazıyı açıkcası okuyamam ben yaptırdım memnunum farkını gördüm olay bundan ibaret bana

5. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Kısacası zaten "yaptırdığınız iyi olmuş ama AFR ayarı kısmı yalan"a geliyor yazdıklarım.
    Düzgün ayar LPG kullanıcısının yüzünü güldürür. Olay bundan ibaret.

emre-sti ve Mentalfeed bunu beğendi.
  6. Aceryeni46

Aceryeni46 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad - Soyad:
    Ali İsmail
    Otomobil:
    Corsa
    Bende bu ustaciklar yüzünden lpg kablomu aldım. Güzelcene yol ayarımi yaptım. Şuan benzinde gibi kullanıyorum. Lpg filtresini de kendim değişiyorum. Normal de 10 binde bir diyorlar ama 10 binde çıkan filtre 0 gibi. Ben 20 binde bir değişiyorum artık.

7. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Nasıl yaptığınızı paylaşırsanız hocam arkadaşlara tecrübe aktarımı olur.

Ayrıca filtre yakıtla çok ilgili. Ben Opet ten alırken artık regülatörden taşıyordu. Şimdi Shell ya da BP den alıyorum. En ufak sızma yok şimdilik.

8. Aceryeni46

Aceryeni46 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad - Soyad:
    Ali İsmail
    Otomobil:
    Corsa
    hocam lpg üzerine kurulu bir forum var. Ben kabloyu ordan aldım. ordaki yazıları okuyarak öğrendim. Öyle anlatmayla olmaz. Forumu girip karıştırmanız lazım. resim filan da atıyorlar. daha açıklayıcı oluyor. İstersen konu açıyorsun sana eksiklerini söylüyorlar. REklam olmazsa siteyi verebilirim.
    çok zor bir iş değil özellikle obd li kitlerde çok kolay

9. M U R A T

M U R A T takıntılı detaycı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    61
    Ad - Soyad:
    Murat
    Otomobil:
    VW
    siteyi öğrenmemiz mümkün mü?

10. Aceryeni46

Aceryeni46 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    20
    Ad - Soyad:
    Ali İsmail
    Otomobil:
    Corsa
    http://www.mscsi.net/destek/
    Ben kabloyu da bunlardan aldım. Kablo alınca lpg yazılımını da verdiler. Bir kaç konu okuyunca mantığını anlıyorsun. Sonra kendi aracında deniyorsun. İstersen resimler çekip forumda konu açarsın. Yardımcı oluyorlar.

M U R A T bunu beğendi.
  11. ebalbay

ebalbay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    23
    Bu log işine kafayı takmıştım ve kendime hem kablo hemde afr saati aldım :)

Ayarlarımı kendim yapıyorum. Herkes faydalansın diye blog sayfası oluşturdum www.lpgayar.wordpress.com

Afr işin şovu ama gerekli özellikle brc vs gibi bir kit yoksa open loopda araç gakir kalabiliyor bizzat destro marka dandik kitte gördüm :)

12. ebalbay

ebalbay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    23
    Avans değeri lpg de farklı olmalı, yazılanlar çok güzel :) bunu maalesef aracın ecusunda yapamıyorsunuz, brc de dediğiniz gibi yeni kitlerde bundesteği kesti. Ama crank sensöre bağlanan emülatör ile software üzerinden devire göre avans düzenlemesi yapılabiliyor. Depomda bir tane duruyor henüz bağlayamadım :) 3000 devire kadar avans biraz açılmalı sonrasında biraz kısılmalı.

Aslında dual fuel custom bir ecu ile benzinden daha fazla performans log de alınabilir oktan değerinden dolayı :)

13. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Aynen... Etanol ile yapılmış vustom ecu ve mapler var inanılmaz artışlar oluyor. LPG ye uygun ve güzel monteli bir araçta çift ECU yla bu da yapılabilir. Ancak asıl sıkıntı ABS, ASR, EBD vs gibi sistemler genelde ECU da oluyor ve siz orjinal ECU yu iptal ettiğinizde bunların hepsi gidiyor. :(

Şu aracın crank sensörüne bağlanan emulatör ile demişsiniz. Aleti ve çalışma prensibini az anlatabilir misiniz?

14. ebalbay

ebalbay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    23
    Tegas ve stag gas ın sitelerimden inceleyebilirsiniz hocam :)

15. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Hocam Stag gas ın sayfasında buldum. Sadece advance veriyor gibi tam detayına bakamadım ama bunu TR de kim takar, kim ayarını vs yapar biliyor musunuz? Alıp doğrudan yapmamız zor gibi.

16. ebalbay

ebalbay DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    23
    Montajı kolay crank sensöre giden kablolarda bağlantı yapıöıyor. Siz alın ayarı ben yaparım :)

17. Kerem Ardıçlı

Kerem Ardıçlı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    263
    Ad - Soyad:
    Kerem Ardıçlı
    Otomobil:
    Ford
    Bursa'dayım yapar mısınız?

Cidden alıp yapalım :)

18. Ercan Balbay

Ercan Balbay M U L T I J E T DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    468
    Ad - Soyad:
    Ercan BALBAY
    Otomobil:
    Opel
    İzmire gelirseniz yaparım. wideband vs de var, komple girişiriz :) AFR ayarı tabir edilen LPG ayarını zaten yapıyorum, piyasadakilerden farkım ticari yapmıyprum :)

Bu Sayfayı Paylaş