Detail Marketi

(Acemiler için)Seryum Oksit ile Cama Polisaj Uygulaması ve Sonuç (19T)

'Polisaj, Çizik Giderme, Aşındırıcılar, Far Temizle' forumunda 19tumen tarafından 19 Mayıs 2013 tarihinde açılan konu

1. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Öncelikle, bir yerlerden saf seryum oksit temin edip,uygulama niyetinde olan arkadaşların önemle okumalarını istiyorum. Kaportaya polisaj yapmaya hiç mi hiç benzemiyor. Çünkü cam kolay aşınmıyor.Aşınınca da mat ve leke bırakabiliyor.

Alttaki fotoğraf forum üyemiz efkan isimli arkadaşımızın istenmeyen görüntüsü, yanlış uygulama sonucu oluşabilecek bir durum.

Ön camda belli belirsiz,silecek izleri harici kılcal çizikler ile silecekten kaynaklı belirgin çiziklerden dolayı 3 aydır seryum oksit ile uygulama için fırsat kolluyordum. Öncelik seryum oksit olduğundan temini için,bayağı bekledim. Sağda solda 100 gr için fahiş fiyat istenildiğinden, diğer kaynaklara yöneldim. Denk geldi,kimyasal işi ile ilgilenen bir büyüğümüzün yönlendirmesi ile saf seryumu temin ettim. Şunu söylemek durumundayım, 100 gr seryum ile bu olaya girişmeyin,özellikle çizik gidermek için elinizin altında 300 gr kadar olmalı,çünkü sulandırma oranı çok muhim, benim gibi ilk defa yapacaklar için un gibi olduğundan az mı çok mu geldi, camdaki çiziğin durumuna göre koyulaştırma,parlatma içinse sulandırmak gerekebiliyor.

Malzemelerimiz: Olmazsa olmaz.

Bir adet polisaj makinesi + 150/125 tabla
    Bir adet elyaf (rayon) ped, bir adet yün (kuzu postu)
    200 gr Saf Seryum oksit
    Saf su
    Uygulamanın kolaylaştırması için karışımın içine atılması için ağır çizik giderici

Hazırlama: Ağzı kapalı,ürünleri karıştıracak genişlikte olan bir şişe, önce 50 ml kadar su koyuyoruz. Sonra seryumu birden değil azar azar, karıştıra karıştıra ekliyoruz. Kıvam koyu olmalı. Sonra 3 nohut büyüklüğünde polish ekleyin. Ve karıştırmaya devam edin.

Seryum ile uygulama genel olarak çoğu kimse uygulamadığı için,pek video ve teknik bilgilere ulaşamıyorsunuz. Zaten bulunması zor, ederi de pahalı bir kimyasal.

1.Adım

Ön cam iyice temizlenir, imkan varsa bulaşık deterjanı ile bolca köpük, tazyikli su ile üzerinden geçilir. Uygulama yapacağınız camın sağını,solunu altını üstünü,maskeleme bandı ile gazete ile sarıp sarmalayın, kendinizi de korumaya almaya unutmayın. Un gibi olan seryum kuruyunca nokta nokta en ummadığınız yerlere ulaşıyor. Temizlemesi bayağı zaman aldığını söyleyebilirim. Hazırladıktan sonra işleme başlıyoruz.

2. Adım

Camda önce çizikleri gidermek için, tespit ettiğimiz yerlere uygulama yapacağız, bu yüzden maskeleme bandı ile çevresini belirleyin, 2 ya da 3 nohut tanesi kıvamında cama ya da elyaf pede seryumu döküp, başlayın polisaja,yedirme gibi bir imkan yok, kuruduğu için hızlı olmanız lazım. 2 de yayın, 3-4 de çalışın,3 sefer aynı işlemi yaptığınızda çiziklerin gittiğini göreceksiniz. Unutmayın: çizik giderme için, pedin kenarlarını kullanıyoruz. Bu şekil belirlediğiniz çiziklere çalışın,işlem bittikten sonra camı nemli bir bez ile silin, :D

İşte bu manzara karşısında, "ben ne yaptım,şimdi" diyeceksiniz. Çünkü cam,zımpara ile ovulmuş gibi mat,belli yerler de leke,ve su sıktığınızda kaymayan yerlerin az, kayan yerlerin fazla olduğunu görüp, cama zarar verdiğinizi ve artık geri dönüşü olmadığınızı sanabilirsiniz.:ban:

Bu durumda gerçekten geri dönüşü yok, ama telaşa da gerek yok, yukarda saydığım malzemelerin olmazsa olmazı bu nokta zaten. Biraz daha seryumu sulandırıp, bu sefer elyaf ped, ile camı tam alan şeklinde tarıyoruz. Yukarı aşağı,sağa sola, baskıyı ağırdan-hafife, tersi oranda hızı arttırıyoruz. 1:1 iki tur attık mı, o istenmeyen görüntülerin yavaş yavaş gittiğini göreceksiniz. Tekrar camı yıkayın, suların akış çizgisini izleyin, suyun takıldığı yer olmaması gerekecek, eğer hala varsa elyaf ped ile fazla baskı uygulamadan 2 kademede 20 sn kadar gezdirin,kaybolacaktır. Bu şekilde tüm suyun takıldığı yerleri düzeltebilirsiniz.

3. Adım
    Son olarak, yün pedimizi, takıyoruz. Cama biraz daha sulandırılmış vaziyette, seryum döküyoruz. Ölçüsü,cam yüzeyi beyaz olmalı, bu oranda dökün, ve düşük devirde makineyi çalıştırın, ürün kurumadan deviri yükseltin ve baskıyı da o oranda azaltın, parlama gerçekleştiğinde, durup,ısıyı kontrol edip, bir iki dakika daha aynı şekilde devam edin, Bu şekilde geneli bitirdikten sonra, camı iyice bol su ile yıkıyoruz,elinizde alkolik bazlı tüm cam temizleyicileri de kullanabilirsiniz. Kontrol olarak, camda suyun kaymakta zorlandığı yer ve leke,buğu olmadığını gözlemleyin. Eğer atladığınız bir nokta varsa, yeniden o bölgeyi elyaf ile üzerinden 10 sn. geçip, yün ile parlatma gerekecektir.

Dikkat: Uygulama sonrası cam kolay kurumuyor,bir iki temiz bez ile eğer nemli bir ortam varsa hiç uğraşmayın,bekleyin ya da çek çek ile suyun kabasını alın. Kendisi kuruyor zaten,Elinizi gezdirdiğinizde parlak ama mat bir his gelecektir. Bu aşamada, cama sıvı cila vurmayın, QW kullanabilirsiniz. Camın sürücü tarafındaki bez izleri ya da noktacık şeklinde lekeler, sizi şaşırtmasın, ön cam da leke olmuyor. Boşuna içeride mi dışarıda mı diye aramayın, :) Hav bırakmayan nemli bez ile geçip, kuru mf ile üzerinden geçin.

Tek kişi yaklaşık 3 saat alıyor. Buna göre yanınıza, çayınızı,suyunuzu alın. Benim ikisi de yoktu, kurudum kaldım :D

Uygulama öncesi ve fotosu ne yazık ki yok.

Dün geceden kalan, tozlu hali.

Geniş açı.

İlk temizleme ile ortaya çıkan sonuç. Meg Glass Cleaner

Mf ile bir iki tur sonraki hali.

Camın parlaklığı sizi şaşırtabilir.

Son.

Eğer ilk defa bu işe tek başınıza bulaşacaksınız, http://www.detailturkey.net/polisaj...-oksit-kullanarak-cizik-giderme-parlatma.html burayı okumanızı tavsiye ederim.

Her türlü soru,fikir ve görüşlerinizi bu sayfaya aktarabilirsiniz.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 20 Mayıs 2013
  2. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    277
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Çok çok güzel olmuş. :) Ellerinize sağlık.Bu iş acemiler için pek uygun değil gibi.Sonunda camı elimize alıp pazar günü camcı arayarak geçirebiliriz. :D

3. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford

Ürünleri temin edip, hadi girişeyim demeye hiç benzemiyor. Uygulama sırasında iki kez ben bu camı nasıl değiştiririm,kaç para tutar diye düşündüm. ;)

4. logeron

logeron KarGadan BaşKa KuşTanımam DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    alpaslan
    Otomobil:
    VW
    Korktum bu işten iyimi camı kırayım kasko değiştirsin:)

5. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Eğer çok derin çizik,taş izi varsa en mantıklısı... :) Ama uğraşmak isteyenlere yol göstermek için yazıyoruz.

6. logeron

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    alpaslan
    Otomobil:
    VW
    yk derin çizik yok hepsi ufak ufak ama camın hepsi nasıl olmuşsa

7. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Sileceğin ulaşmadığı noktalarda dikey,yatay gelişigüzel kılcallar bende de vardı.
    Nasıl olmuş merak ediyorum. Otomatik yıkama, fırça ile yıkama görmedi.

Derin ve taş izi yoksa, bir uygulama yapınca tertemiz olur.

8. fatih86

fatih86 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    277
    Ad - Soyad:
    fatih koyunoğlu
    Otomobil:
    Tofaş
    Silecekler yapıyor genelde.Araç tozlu,üstüne yağmur yağıyor.Biz de silecekleri çalıştırınca tozlar fırt fırt. :D Sonuç ortada.

9. DetailingKemal

DetailingKemal DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    KEMAL
    Otomobil:
    Opel
    Bende yapmak istiyorum ama inan üşeniyorum ve yaptığıma pişman olmaktan korkuyorum.

10. wolf123

wolf123 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    barış kurt
    Otomobil:
    Renault
    Elinize saglik migrosun altindaki garajdami yaptınız , benimde niyetim var malzemede hazir ama bu yazi hem iyi bir klavuz oldu hemde korkuttu :))

11. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Yok foto çekmek için orayı seçtim, uygulamayı iş yerinin otoparkında yaptım. :)

Malzemeler tam olsun,aceleye getirmeyin yeterli.. Sonuç fotoğraflarda göründüğü gibi.

12. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Kemal, rayon lazım :wax2: haber çıtlat bana.

Üşeniyorsan hiç bulaşma, hazırlık,hazırlama,sonuç için 3-4 saat feda etmen gerekiyor. Eğer yanına biri bulursan o zaman sohbet falan derken, daha hızlı yaparsın.

13. DetailingKemal

DetailingKemal DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    KEMAL
    Otomobil:
    Opel

Valla ben Volkan'ı bekliyorum Ankara'ya gelince muhabbet ederek yaparız diye.
    Rayon hallederiz abi.

14. M-A-S

M-A-S Meraklı Detaycı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    459
    Ad - Soyad:
    M.Aydın SAYGIN
    Otomobil:
    Arabam yok
    Elinize sağlık cam gibi olmuş. :)

15. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    Uygulama sırasında, parladı mı parlamadı mı diye düşünemiyorsunuz ama bir gün sonra gün ışığında bakınca, camın iç tarafındaki bez ve buğu izlerini ayırt edebiliyorsunuz. Açıkçası bu kadar beklemiyordum. Bir detaycının camdaki çizikler çok dikkatini çekiyor, ters güneşte morali bozuluyor.

Herkese tavsiye ederim... :D

16. M-A-S

M-A-S Meraklı Detaycı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    459
    Ad - Soyad:
    M.Aydın SAYGIN
    Otomobil:
    Arabam yok
    Bu yaz biraz parlatma adına(çizik yok.) bu uygulamayı düşünüyordum ama seryum ve rayon ped sadece cyc'de vardı ama orasıyla aram bozuk olduğu için vazgeçtim.Şimdi de makineyi DA ile değiştirdim artık sadece M105 ile temizlik yaparım :)

17. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford
    105 tozunu alır kanımca camın ancak :D Yeni model araçların hepsi atermik cam, öyle kolay aşınmıyor. Yün ped (kuzu) ile de parlatma yapabilirsiniz.

18. efkan

efkan DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad - Soyad:
    Efkan
    Otomobil:
    Golf
    Merhaba,

o resimdeki çiziklerin sahibi benim :)

Bence camınızda minicik bir çizik varsa ve sadece siz bildiğiniz için görünüz takılıyorsa hiç dert etmeyin. Risk almayın. Ben o noktadan buraya geldim.

Bugün biraz daha çalıştım. Bu sefer biraz polish ekledim seryuma. Rayon ped ile 2400 devirde çalıştım. Maalesef çizikler biraz daha arttı. Önceki çalışmamdan kalan seryumu kullandım. Muhtemelen seryumu doğru hazırlayamadım ve doğru uygulayamadım. Kurutmamak için sürekli cıvık seryumu cama uyguladım.

Bundan sonra İrfan Bey'in tavsiye ettiği CarPro Ceriglass ürününü denemeyi düşünüyorum.

Konuyla ilgili bilgi paylaşan, yardımcı olan herkese teşekkürler.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mayıs 2013
  19. 19tumen

19tumen DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    GK
    Otomobil:
    Ford

Elinde ne kadar seryum kaldı? ve rayon ped durumun nedir? Seryum uyguladıktan sonra ceriglass uygulama derim. Zaten ceriglass düşük kıvamlı seryumlu pasta,

Konudaki malzemeleri topla, senin camı da düzeltelim. :foto:

20. logeron

Alınan Beğeniler:
    3
    Ad - Soyad:
    alpaslan
    Otomobil:
    VW
    Benim dışardan kargom vardı rayon da ekledim 1 tane bakalım seryum ne zaman alıp dalacaz:)

Bu Sayfayı Paylaş