Detail Marketi

8 Litre Basınçlı Pompa Köpük Modifiyesi Resimli Videolu Anlatım

'Kompresör ve Köpük Tankları' forumunda UseSoap tarafından 15 Haziran 2015 tarihinde açılan konu

1. UseSoap

UseSoap DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad - Soyad:
    Hüseyin
    Otomobil:
    Astra
    Gerekli Malzemeler:
    -İğne
    -Sünger
    -Makas

Modifiyenin hayatınızdan alacağı zaman: Maksimum 3 dakika

Pompamız

Hortumu en üstten bir parmak kadar aşağıdan tek taraflı deldim

Süngeri kesip uç kısıma koydum

Ve bitti! Hepsi bukadar :eek:k:

Modifiye aşamasında birkaç şey daha denedim. Pompanın orijinal haliyle attığı köpük ve denediğim her aşamadan sonraki değişimi ve sonucu kaydettim, videoda her aşamanın köpüğe etkisini gözlemleyebilirsiniz

https://youtu.be/PfR7-Iurpo0

Şampuan-Su oranıyla oynayarak daha koyu köpük elde edebilirsiniz, dls şampuanlarla köpük daha iyi olur, nozul ekleyerek perdeleme yaptırabilirsiniz

Ben 5Litre su + 1 kapak Sonax turuncuyla arabayı iki tur köpükledim, toplamda pompayı 3kez pompaladım
    Durulayıp çift kovaya geçtiğimde durulama kovası en son alt kısımları yapana kadar kirlenmedi bile (arabayı yağmurlar dolayısıyla 3haftadır yıkamamış olmama rağmen) oyüzden şuanki karışımdan ve nozulsuz performansından memnunum

İlk haline göre fark ortada, küçük ve kolay birkaç işlemle bu hale gelmesi bence müthiş.
    Pompayı zamanında hepsiburadadan almıştım, yanında gelen fırçayıda jantlara davlumbazlarda kullanıyorum gayet güzel :)
    ama almayı düşünürseniz hepsiburadada bendekinden kalmamış Automix Oto Yıkama Makinesi 8 Litre Fiyatı - Taksit Se
    uzatmasızı var CRD Elektriksiz Basın
    Benim gibi forumla tanışmadan önce alıpta modifiye edilebileceğini sonradan öğrenenler veya kendi yapmayı sevipte acaba olurmu diye çekinenlere yardımcı olur umarım, bence hiç durmayın çok kolay.

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Haziran 2015
    trgy bunu beğendi.
  2. gecceanduana

gecceanduana DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    680
    Ad - Soyad:
    gecceanduana
    Otomobil:
    Honda
    güzel olmuş. daha iyiside olabilir belki, eline sağlık

3. informatiker

informatiker DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad - Soyad:
    Nurettin
    Otomobil:
    Jetta
    Güzel olmuş hocam eline sağlık. Ancak köpüğü daha fazla olmasını beklerdim. Acaba köpük şampuanı kullanmadığınız için mi bu kadar olmuş olabilir?

Birde nozul gerçekten şart bu aletlerde.

4. informatiker

informatiker DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    322
    Ad - Soyad:
    Nurettin
    Otomobil:
    Jetta
  5. UseSoap

UseSoap DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad - Soyad:
    Hüseyin
    Otomobil:
    Astra
    Teşekkür ederim, daha iyisi kesinlikle olabilir.
    Yaz aylarında bu hali benim için yeterlinin üzerinde,kış için üzerinde oynamalar yapmayı düşünüyorum

Teşekkür ederim, bu işe daha uygun şampuanlar daha iyi sonuç verecektir diye düşünüyorum
    Kullanırken nozulu pek aramadım ama yinede nozul denemek aklımda kış için kolaylık sağlar belki, yapınca sonuçları farkları paylaşırım

Önce köpükledim baktım bitmedi davlumbazları köpükledim yine biteceği yok köpüklerin akmasını bekledim,arabayı tekrar köpükledim sonra durulayıp çift kovaya geçtim

6. carking58

carking58 Öğrenci Detailer DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    1,569
    Ad - Soyad:
    Okan YILMAZ
    Otomobil:
    VW
    Gayet iyi olmus gule gule kullanin hocam. Pompa modifiye konusunda Muammer hocamin tecrubelerinden faydalanmanizi tavsiye ederim. 2 yil once sahip oldugum ilposan pompayi baya bi islev hale getirmistim sayesinde.

7. Torkır17

Torkır17 Moderatör

Alınan Beğeniler:
    497
    Ad - Soyad:
    Ömer Türker
    Otomobil:
    Hyundai
    Tabiki ilk oynayıs için sonuç gayet güzel. Ancak normal sünger yerine bulaşık süngerinin yeşil kısmından 2 3kat koyarsanız kopugunuz daha güzel olacaktır

8. UseSoap

UseSoap DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad - Soyad:
    Hüseyin
    Otomobil:
    Astra
    Teşekkürler inşallah Muammer hocanın tecrübelerinden faydalanabiliriz, sizinde tavsiyeniz varsa uygulayabilirim

Teşekkür ederim, başka süngerler denemek aklımda yeşil kısmıda deneyim [​IMG]

9. z4a6m5a2n8

z4a6m5a2n8 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad - Soyad:
    Muammer ÖZDEMİR
    Otomobil:
    Mercedes
    Hocam elinize,emeğinize sağlık çok güzel olmuş;ancak şöyle bir durum var:Ben piyasadaki hemen hemen tüm marka ve modelleri denedim.Birçoğu et kalınlığı açısından zayıf.Bundan sebep basınca dayanımları birkaç kullanımlık oluyor.Ya yarılıveriyor ya da patlıyor.Bunlar olmasa bile kafa kısmı kimyasala dayanmıyor.İlposan marka pompalar,ilaçlama pompası olarak üretildiklerinden,iç düzenekleri kimyasallara karşı çok dayanıklı.Ayrıca basıncı tutma anlamında da çok başarılı.Yani pompanın havasını boşaltmasanız bile içindeki basınçla uzun bir süre kalabiliyor.Bunların hemen hepsini defalarca test etme imkanı buldum.
    Sizin modifiyenizle ilgili olarak:Başarılı bir çalışma olmuş,ancak köpük kıvamı biraz zayıf.Bu durum kullandığınız şampuanla alakalı olabileceği gibi içene koyduğunuz bulaşık süngerinin yeşil kısmının sayısıyla da alakalı.Ayrıca nozul kullanmamış olmanız da perdeleme açısından dezavantaj oluşturmuş.Mantık sırası ve uygulama olarak modifiyenizin doğru olduğu kanaatindeyim.8 litre olması bir dezavantaj oluşturuyor.Nedenleri ise:Aracınızda taşımanız biraz daha zor;çünkü bagaja yüksek atabilir.Bunun yanında 8 litre bir aracı yıkamak için çok fazla.Artı perdeleme için,içine uygulayacağınız basınç çok fazla olmak zorunda ki bu durumda çok fazla pompalayıp daha fazla yorulmanıza sebep olur.Bundan dolayı 5 litrelik olanlar daha avantajlı diye düşünüyorum.
    Bunlar benim tecrübelerime dayanarak yaptığım naçizane yorumlar.Lütfen yanlış anlaşılmasın.Bunun dışında size yardımcı olabileceğim bir konu varsa elimden geleni yaparım.Saygılar...

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Haziran 2015
    trgy ve pulpa bunu beğendi.
  10. z4a6m5a2n8

z4a6m5a2n8 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad - Soyad:
    Muammer ÖZDEMİR
    Otomobil:
    Mercedes
    ......

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Haziran 2015
  11. cemdogu

cemdogu DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    468
    Ad - Soyad:
    Cem Doğu
    Otomobil:
    Nissan

8 litre olması bi avantaj değil mi? Tamam, belki bagajda özellikle araç sedansa ya da benimki gibi (c2) bagajsızsa taşıması zor olabilir ancak nerdeyse tek pompada arabayı köpüklemek varken 5 litre bu açıdan dezavantajlı olmuyor mu biraz? Hatta belki uzun hortumla sabitken bile köpükleme yapılabilir daha bile keyifli olur.5Litrede 3 kere ayrı ayrı pompalayıp elde taşıyarak köpük yapılıyor, bu cihaza uzun hortum ve nozul takılırsa makina sabit biyerde dururken tek pompayla sadece tabanca taşıyarak köpükleme yapılır çok ta güzel olur bence.

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. z4a6m5a2n8

z4a6m5a2n8 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    122
    Ad - Soyad:
    Muammer ÖZDEMİR
    Otomobil:
    Mercedes
    Ucuna hortum takılması mesafeyi arttiracağindan basınç kaybına sebep olur.Verimlilik azalır.Pompanin 8 litre olması 3-4 dakika kesintisiz köpuk yapıp bir arabayı tek seferde yikamak anlamına gelmez.Ben kilodan 2,5 litreyi de modifiye ettim.Onda da 1 dakikaya yakın köpuk elde ettim,5 litrelikte de 1 dakikaya yakın köpük elde ettim.Sizin dediğiniz,kompresör yardimizla kesintisiz basınç uygulandığında 8 litrenin tamamını 3-4 dakikada atar.Prensip budur ve bu şekilde çalışır.Saygılar...

13. cemdogu

cemdogu DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    468
    Ad - Soyad:
    Cem Doğu
    Otomobil:
    Nissan
    teoride doğru ama bu hortum mesafesinin uzaması, hortumda kaçak yoksa çok ta etken olmaz diye düşünüyorum.yani belki mesafeyle orantılı olarak pompanın hacmi üzerine bir de hortumun uzunluğuna orantılı bi hacim daha eklenir ama çok farkettirir mi? bi denemek lazım bunu.

14. UseSoap

UseSoap DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    12
    Ad - Soyad:
    Hüseyin
    Otomobil:
    Astra
    Bu pompayı ilk amaç olarak motosikleti yıkamak için almıştım,motor fazla kirlenmiyor hortum çeksem bitürlü kovayla yıkasam bitürlü bende bu pompayı denemeye karar verdim ve işimi görüyodu mutluyduk. Taki modifiye edilebileceğini öğrenene kadar :D Şuan arabayı yıkamayada yardım ediyor 8Litre arabayı sadece köpüklemek için fazla ama ben bir yandanda ilk amacına uygun olarak motoru bunla yıkayıp duruluyorum oyüzden 8Litre olması benim için iyi. Zamanında havalı tüfeğe ilk başladığımda tüfeğe havayı pompayla basıyodum 200bar kadar, şimdi bu pompayı pompaladığımı hissetmiyorum bile bazen kendimi kaptırıp aşırı pompalıyorum :)
    Pompayı genelde garajda kullanıyorum arabayla 1kez taşıdım sadece ama araç Hatchback olduğu için sorun olmadı
    Başka pompalarla karşılaştırma şansım olmadı ama bende merak ediyorum açıkçası nezamana kadar böyle sorunsuz devam edeceğimizi :)
    Yorumunuz,önerileriniz ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim :eek:k: :clap:

Youtubeda bu pompaya sibop takıp basıncı o şekilde sağlayana rastlamıştım. Sibop ve sabit biyerden sadece tabancayı kullanarak köpük fikrini birleştirmek olabilir bence,hortum uzatılır pompada hava basılabilecek uygun biyere sabitlenir uzun hortumla basınç düşeceksede çok sıkıntı olmaz böylece. Bu şekilde bir düzene ihtiyacı olan için güzel olabilir

En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 19 Haziran 2015
  15. A.L.P.E.R

A.L.P.E.R OffRoad Çılgını DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    387
    Ad - Soyad:
    Alper
    Otomobil:
    Skoda
    Fotolar kaybolmus guncellerseniz bizde yapalim deniyorum ama olmuyor

Turbo şarj ile yanma odasından gönderildi

16. denizcaptain09

denizcaptain09 kıdemli okuyucu DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    326
    Ad - Soyad:
    DENİZ
    Otomobil:
    Toyota

Bahçe toprak işleriyle rahmetli babam uğraşmayı çok severdi. Yazlığın bodrumunda buldum iğne ile delme ve bulaşık sungeri modifikasyonu ile traş köpük kıvamına çok yakın oldu. Mini kompresör ve sibop ile modifiyeyi ileriye taşımayı düşünüyorum
    Bulabilirsem metal filtre koyma fikri var bakalım ne olacak

Son düzenleme: 10 Ağustos 2015
    saidkerem41 bunu beğendi.
  17. ok471

ok471 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    153
    Ad - Soyad:
    cenk emre
    Otomobil:
    Peugeot
    Uygulama guzel , elinize saglik

LG-D682TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

18. sanlibayrak61.5

sanlibayrak61.5 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    39
    Ad - Soyad:
    prgkolik
    Otomobil:
    Honda
    @UseSoap usta düz sünger yerine bulaşık sungerinin yeşil kısmını dene arada ki fark daha çok olacaktır mutlaka

SM-G900F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

19. akın35

akın35 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    34
    Ad - Soyad:
    Akın
    Otomobil:
    Mercedes
    Bence çok yeterli ,köpüğün kıvamından ziyade çok geniş açıyla atıyor , çok güzel

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

20. reghull

reghull DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    17
    Ad - Soyad:
    tevfik t
    Otomobil:
    Seat
    VİDEO AÇILMIYOR

Bu Sayfayı Paylaş