Detail Marketi

3. Gemi Çöl Güzeli 2011 C5

'Benim Arabam...' forumunda anka tarafından 5 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. anka

anka Amatör Detaycı DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad - Soyad:
    Özgür Altındağ
    Otomobil:
    Citroen
    Arkadaşlar merhaba,
    Uzun bir ara oldu yine ama ancak borç harç bir araç bakmaya başladım, bu bakma işi epey uzun sürdü. 308'den o kadar özelliğe alışmışım ki en basitinde bir sekansiyel cam bile olmazsa olmaz oluyor. ESP vazgeçilmez oluyor. Neyse uzun bir süre araba baktım pek çok markaya baktık hiçbiri içime sinmedi. 407 baktık uzun süre ama inanılmaz kötü kullanılmış örnekler çıktı karşımıza. İyi kondisyondaki araçlara 60 civarı paralar istenince arama işini rafa kaldırdık.
    Sonra birden bu çöl güzeli denk geldi. Biraz bakımsız kalmış görünse de rengi çok hoşuma gitti, biraz da pazarlıkla aldık.
    Araç 2011 Model Citroen C5 SX donanımlı. Diğer C5 gibi euro 5 değil Euro4 motora sahip. Zaten kaputu açıp euro 4'ü görünce gözlerim ışıldadı. Malum euro5'den çok çektik, şakırdama sesli çalışma gibi sorun yaşadık sonra tamir de olmuyor Continental enjektör. bunda 16 V motorumuz var bosch enjektörler var ilk göz ağrım 308'in o sesini ve çekişini özlemişim.

Araç bej döşeme, sağ ön çamurluk dışından boyanan parçası yok. Minik vurmalar sonucunda ön iki far değişmiş.

Araçta eksik çoktu tabi uzun uzun anlatacağım. Epeyce işlem de yaptık. Bir resimle başlayalım

Birkaç kare ile devam edelim

Hemen yapılması gereken bir eklemeyi yaptım anahtar kabını yeniledim. Bu diğer C5'e yaptığım gibi sadece anahtar kabı yenileme değil komple dönüşüm kiti anahtarı da yeniden yapıldı. Diğeri sağlıklı olmuyor, düğmelerin altında kauçuk parça olmadığı için tam oturmuyor. En sağlıklısı bu

Sonra soyulan tüm cam düğmelerini çıkarıp eski verniği soydum, güzelce temizleyip yerine taktım.

Soyulan iç trimlerin hepsini çıkardık. Tabi kapı trimlerinin hepsi tırnaklı olunca sökünce epeyce tırnak kırıldı o kadar özen göstermeme rağmen sökmeye çok uygun değiller. PSA şu tırnak olayından vazgeçmeli hele D sınıfında hala tırnaklı kapı döşemeleri sıkıntı oluyor. Neyse söktük hepsini boyaya verdim 1-2 kere yanlış boyandı ama sonra nihayet tutturduk rengi. Sökülmüş halleri şöyle:

Sonra başladık led işlerine :)
    İlk iş plaka ampüllerini değiştirdim eski ampüller ne zamandır yanmıyor bilmiyorum içleri artık örümcek ağı kaplanmıştı. Hemen su geçirmez regüle devreli ledlerimi taktım.
    Sonuç şöyle oldu:

İç aydınlatmaya da bir el attım, ilk görüntü şöyle idi:

Şöyle oldu:

Ledler komple benim dizaynım, iç devreleri kablosu soketi her şeyini kendim alıp birleştiriyorum. Sorun çıkmıyor, yanık kalmıyor, kısa sürede bozulmuyor. Artık PSA grubunu sorunsuz ledleyebiliyorum. Yakında C5 için ön arka sıralı led sinyal projem var, yine bir ilk olabilir çok güzel bir çalışma olacak.

Sonra arabaya komple bir bakım yaptık.
    Hava filtresi, polen filtresi, mazot filtresi, yağ filtresi ve yağını değiştirdik. Fiyatlar uçtuğu için Yağı Total Ineo ECS 5 W30, filtreleri de hava filtresi haricinde Bosch marka kullandık.
    3. ısıtma bujisi hata veriyordu orijinal peugeot ile değiştirdik.
    Arka iki amortisör patlaktı onları da Monreo ile değiştirdik. Arkayı bırakıyordu araç bu değişim sonrası çok iyi yol tutmaya başladı.
    ABS/ESP hatası veriyordu ara ara sorunu birkaç yerde bulamadılar çünkü ellerinde Lexia yoktu sonra düzgün bir yer buldum orda baktılar fren müşürü bozulmuş onu da değiştirdik. Sorun kalmadı.

Motor soğutma suyuna da güvenemedim onu da Total Glacelf ile değiştirdik. Auto Supra istedik yanlış geldi ama yeşil olandan koyduk şimdilik.

Koltukları komple sildim, yıkama makinesi olsaydı komple tavan ile birlikte yıkayacaktık ama düzgün bir makine bulamadım. Koltuklar, iç trim, taban ve taban bej renkli. Biraz kirlenmeye müsait. Yine gidip BİM'den iki paket yeşil paketli ıslak havludan aldım. Arabanın koltuklarını, tavanını ve trimleri güzelce sildim. İnanın yüzde 70 temizlendi diyebilirim. Leke veya iz kalmıyor. Hele de elinizde en iyi temizleyiciler olsun tavanı ve kapı içlerini bu havlu ile silin mükemmel bir sonuç veriyor. Ara ara çocuklar bir şeyler döküyor, sanayideki tamiratlar sonrası sağda solda yağ izleri kalıyor hepsini çıkarıyor. Mutlaka deneyin. En ucuza en iyi çözüm bence.

Sonra bagaja geçtim, komple boşalttım bagajı. Lastik sabitleme ipi çıkmış her yerde ot, çöp, saman. Güzelce temizledim. Sol eşya gözü diğerinde olduğu gibi kırılmıştı. Onu da en ince siyah plastik kelepçe ile tamir ettim. Lastiği iyice temizledim, iple sabitledim. Avandanlık seti dağılmıştı onları toparladım.

Araçta hafif bir çekiş problemi var gibiydi bakım sonrası depoyu fulledim faturayı sormayın 400+ :( neyse sonra würth katkı alttım depoya. Biraz performanslı kullandım açılsın diye bi kendine geldi araç. Ortalamam 7,2 oldu gerçi ama olsun şimdi gayet iyi. Lastikler Kumho 4 mevsim yakıt ondan da biraz fazla. Sonbahara doğru düzgün bir lastik alacağım. Aklımda Falken var F/P oranı gayet iyi.

Sıra geldi motora, motora sanıyorum daha önce üstüpü bile değmemişti. Leş gibiydi:

Yakından

Turbo borularının üzerinde yazan yazı okunmuyordu resmen dondurma çubuğu ile kazıdık. Elde ne varsa kullandım temizlik için. Ağırlıklı olarak Atas EST ve Sonax Motor Temizleyici, Aspirin ... ne varsa artık :)

Sonra hep yaptığım gibi radyo antenini değiştirdim:

Böyle çok daha iyi

[​IMG]Kamera için torpido gözüne bir ek çakmak çıkışı yaptım. Marine tipi su geçirmez olandan. Çok şık oldu. Sağdan bir delik açıp monte ettim.

Sonra bir de boyaya el atmanın vakti gelmişti. Dışını iyice bir yıkadıktan sonra mavi kille komple zift ve kirden arındırdım. Sonra tekrar yıkadım. Makine ile uğraşacak vakit yoktu. İçeri aldık Finish Kare Wax ile komple bir geçtik yazın idare edecek hale geldi. Epeyce minik rötuşluk yerleri vardı onları da hallettim. Sadece tavanda bir kuş yanığı var yüksek ihtimalle bir saksağanın işi o bir gözüme batıyor. Onun dışında bir de tampon ucunca bir boya atması var. Bunları da çözersem boya işi tamam.

Detay sonrası görünüm şöyle oldu:

Tek hatamız bu:

Bu da nazar boncuğumuz olsun. Hafif bir rötuş yaptım 2-3 kere daha geçeceğim. Sonra vernik sürüp bırakacağım. Evet biraz daha belirgin olacak belki ama en azından daha büyümesini engelleyeceğiz.

Sırada neler var:
    Arabada bluetooth ve USB yok bir RD45 teyp buldum gelecek. Uygun type C ekran, mikrofon, usb ve aux kablolarını da Aliexpress'den aldım. Sanırım son vergi öncesi son ürünleri aldım. Artık hayal oldu.
    Arabaya sonradan eller serbest özelliği, aux ve usb eklemiş olacağım.
    Motorda görüldüğü üzere akü kapağı yok onu alacağım. Ön tamponun sağında bir lokal boyalık yer var. Klimadan ilk açıldığında kötü bir koku geliyor onu bir temizleteceğim. Arka ve ön sinyalleri sıralı led yapacağım. Arkaları led yaptım ama sıralı led daha güzel olacak.
    Led aydınlatma ile ilgili yaptığım çalışmaları resim ve video olarak daha sonra paylaşacağım.

Şimdilik bu kadar uzun bir ara verince güzel bir merhaba oldu :)

Hepinize iyi bayramlar, kazasız belasız günler diliyorum. Sağlıcakla kalın...

Son düzenleme: 5 Haziran 2019
  2. demirhan

demirhan Elegance Hastası DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    75
    Ad - Soyad:
    y.demirhan
    Otomobil:
    Seat
    Elinize sağlık bende bu arabalara bakıyordum ama hiç temiz bir tane denk getiremedim

anka bunu beğendi.
  3. anka

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad - Soyad:
    Özgür Altındağ
    Otomobil:
    Citroen
    Ben de çok aradım, en azından kazası olmasın bir iki parçadan fazla boyası olmasın kilometresi 200binin altında olsun diye epey bakındım. Bu bi şans denk geldi eksikleri var tabi ama şanslı bir c5 şuan bile yaptıklarımla eski sahibi tanıyamaz.
    Yeni yıla doğru 2.0 dizel bakasım var hala arıyor olursanız eski detaycıdan temiz bir c5 olur elimizde :)

Son düzenleme: 6 Haziran 2019
    demirhan bunu beğendi.
  4. SYSOP

SYSOP Kıdemli DT Üyesi DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    24
    Ad - Soyad:
    ÇAĞRI
    Otomobil:
    Nissan
    Elinize sağlık güzel bir seri olmuş, seyri keyifli olmuş, biraz daha foto olsaymış daha güzel olurmuş :)

anka bunu beğendi.
  5. anka

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad - Soyad:
    Özgür Altındağ
    Otomobil:
    Citroen
    Teşekkür ederim. Fotoları Google drive ile yükledim biraz zaman alıyor bu şekilde. Diğer siteler ara ara sıkıntı çıkarıyor o yüzden kullanmıyorum onları.
    Daha başlangıç gibi düşünelim bu paylaşımı devamı gelecek. Teyp değişimi ve led konusunda çok ciddi eklemeler yaptım hepsini ayrıntılı paylaşıp anlatacağım.
    Herkese iyi tatiller diliyorum.

6. Tamer06

Tamer06 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    677
    Ad - Soyad:
    Tamer
    Otomobil:
    Seat
    Hayırlı olsun hocam, elinize sağlık, özlemişim sizin paylaşımlarınızı. :) Ankara'da değil miydiniz?

anka bunu beğendi.
  7. anka

Alınan Beğeniler:
    214
    Ad - Soyad:
    Özgür Altındağ
    Otomobil:
    Citroen
    Teşekkür ederim, evet Ankara'da idim doktora eğitim süreci bitti bir süre Diyarbakır'da olacağım. 1 2 sene sonra bakalım. Valla ben de özlemişim paylaşım yapmayı epey olmuştu. Artık ara ara elden geldiğince tüm eklemeleri paylaşmaya çalışacağım.

Tamer06 bunu beğendi.
  8. SeyitEren

SeyitEren based on a true story DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    324
    Ad - Soyad:
    Seyit Eren SALİHOĞLU
    Otomobil:
    BMW
    Elinize emeğinize sağlık, uygulamalar gayet güzel. Böyle hoş paylaşımları gördükçe detay içgüdüm devreye giriyor ve zihnimde ' şimdi ne yapsam ' suali beliriyor. :)

anka bunu beğendi.
  9. tractor

tractor DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    25
    Ad - Soyad:
    ihsan
    Otomobil:
    BMW
    Hayırlı uğurlu olsun ağabey. Kazasız belasız iyi günlerde kullanın yeni aracınızı. Bayağı bir emek vermişsiniz harika bir iş çıkmış ortaya elinize sağlık.

anka bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş