Detail Marketi

2001 Lada Samara Atölyesi

'Üye Atölyesi' forumunda ic1989 tarafından 22 Haziran 2019 tarihinde açılan konu

1. ic1989

ic1989 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İsmail Cesur
    Otomobil:
    Lada
    Arkadaşlar selamlar. Lada Samara 2001 model aracımı 10 yıllık bir hayalin arkasından yaklaşık 4 ay önce aldım.

Aracı 75 bin km'de aldım. Sol ön kapıda çok ufak bir nokta dışında araçta hiç bir çürük vs yok altında üstünde. Rengini isteyerek almadım fakat aracı çok temiz bulduğumdan kaçırmak istemedim. 4 aylık süreçte aracın yürürüne şu ana kadar 2 bin TL'ye yakın para harcadım. Şu anda da oksijen sensörü, katalizör vs. gibi masrafları hali hazırda var. Bir yandan da aracı görsel olarak daha bir istediğim seviyeye taşımaya çalışıyorum.

Buradan öncelikle bugüne kadar yaptıklarımı paylaşacağım, ileride de inşallah adım adım her yaptığımı paylaşmak istiyorum. Öneri ve tavsiyelerinize her daim açığım.

Aracımı ilk aldığım hali bu şekilde.

Araca öncelikle pasta cila attırdım. Pasta cilayı 100 TL'ye oto yıkamacıda çalışan kapalı garajında bu işleri de yapan genç bir arkadaşa attırdım. Bence gayet iyi oldu. İleride temizlik boyası attıracağım hatta renk değişimine gitme düşüncem var lakin 6-7 bin bandında fiyat çıkardıkları için uzak duruyorum şimdilik.

Tofaş uyumlu kaput maskesi alıp taktım. Ne yazık ki Türkiye'de Lada Samara'lar için özel ürünler çok az üretiliyor hatta üretilmiyor, başka model araçlara göre üretilenler kullanılıyor. Tofaş kaput maskesi bence harika durdu.

En az 20 tane aksesuarcı dolaştım Samara'ya uygun kolçak için. Hepsi de bakıp buna uymuyor diyerek uğraşmadı, yapanlar var...... Sonra rastgele bir parçacıda Rusya'dan gelme samara uyumlu kolçak denk geldi. Delmeden koltuğun altındaki emniyet kemeri mekanizması somunlarına monte ediliyor. Bu arada fotoğraflarda da görüleceği gibi Indash teyp de çok yakıştı.

Ardından sıra Samara uyumlu alt üst spoiler'a geldi......

Şimdilik bu kadar diyerekten çok yakında yeni ürün ve fotoğraflarla burada olacağım....

builder, Des_955, mselver ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  2. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    421
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Sırada mercekli far ve tasarım stoplar olabilir
    Onların ardından tabiki de yalıtım

Maşallah temiz denk gelmiş
    Aracınızı kazasız belasız cezasız keyifle kullanmanız dileğiyle...

ic1989 bunu beğendi.
  3. ic1989

ic1989 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İsmail Cesur
    Otomobil:
    Lada
    Teşekkür ederim hocam.

Far tasarımı yapacağım kesinlikle ama mercek, led, far camları, işçilik vs 1000 TL’yi buluyor o sebeple zamana yayıyorum biraz.

mselver bunu beğendi.
  4. ic1989

ic1989 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İsmail Cesur
    Otomobil:
    Lada
    Yeni orjinal ön tampon ve sis farı taktırdım. Tamponu istanbuldan aldım streçli paketli geldi yere bile koymadan muhafaza edip kaportacıya götürdüm. Açtığımda iki köşesinde de bolca çizik vardı. Satıcı bir türlü kabul etmedi ben de taktırmak zorunda kaldım. Bir yerle anlaştım güzelce boyatacağım mat siyaha.

mselver bunu beğendi.
  5. ic1989

ic1989 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İsmail Cesur
    Otomobil:
    Lada
    Spor model tavan çıtası taktım, Samara'ya en yakışan model bu.
    Katlanır ayna aldım fakat birebir uymadı, ayna ayar aparatı için ekstra delik açmak gerek o yüzden şimdilik tek vida ile oturttum.

6. zafer_ertem

zafer_ertem DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    157
    Ad - Soyad:
    Zafer Ertem
    Otomobil:
    Skoda
    Maşallah düzgününü bulmak gerçekten zor kazasız belasız günlerde kullanmayı nasip etsin rabbim..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ic1989 bunu beğendi.
  7. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    421
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Ladaların orijinal tamponları hafiften sarımtırak bir rengi var ama sağlamlığı çok iyi
    önde Tofaş ortada lada arkada da volvonun olduğu bir kaza fotoğrafı vardı[​IMG]

Volvonun haline çok şaşırmıştım

ic1989 bunu beğendi.
  8. EmirhanYigiter

EmirhanYigiter DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    68
    Ad - Soyad:
    EmirhanYigiter
    Otomobil:
    Ford
    Acaba fotoğraf kaç yıllık ? ATB'nin oralar şimdi orada alt geçit vs. yapıldı. Eski halini görünce bir tuhaf oluyor insan. :D

mselver bunu beğendi.
  9. mselver

mselver DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    421
    Ad - Soyad:
    Mustafa
    Otomobil:
    Toyota
    Fotoyu dh ten kopyaladım ama ladanın sağlamlığını taktir etmek lazım
    Volvoda sağlamlığıylada ünlüdür
    Ama ladanın maşallahı var

ic1989 ve EmirhanYigiter bunu beğendi.
  10. ic1989

ic1989 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İsmail Cesur
    Otomobil:
    Lada
    Zaten piyasada çok fazla orjinal tampon yok. Yerli üretim olanlar da kazalarda paramparça olup hiç bir koruma sağlamıyor. Orjinal tampon çok önemli o yüzden.

Bu arada universal ez lip'i de taktım. Genelde golf mk3 lip takıp öneriyorlar fakat bu hem daha kolay hem daha gözüme hoş geldi. Bence şık durdu.

11. ic1989

ic1989 DT Üyesi

Alınan Beğeniler:
    6
    Ad - Soyad:
    İsmail Cesur
    Otomobil:
    Lada
    Bu arada 15 inç jantlar için bir arkadaşla anlaştık bu hafta teslim alıp takacağım. 195 50 15 - 28 ofset. Önler sürtmez diye tahmin ediyorum, arkalar sürterse oraya işlem yaptırıcam. Ruslar bu ölçülerde 30 ofsete kadar sürtmez diyorlar 28'le çok fark yok ama bakıcaz bakalım. Jantlar Pdw 15, asimetrik görüntüsü çok hoşuma gitti. Sizce güzel durur mu ? Bu hafta taktırınca kıyas fotosu da atacağım inş.

Bu Sayfayı Paylaş